Carmen Dan, despre numărul anti-PSD: Am toată încrederea că şeful Poliţiei Române va face lumină în această situaţie

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 2 august 2018, 10:43 Actualitate | Esenţial


Carmen Dan
Foto: mai.gov.ro
Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, spune că are încredere că ancheta Poliţiei va lămuri cazul lui Răzvan Ştefănescu, şoferul maşinii înmatriculate în Suedia cu numere preferenţiale, transmite Agerpres.

"Am toată încrederea că şeful Poliţiei Române, care în acest moment derulează o serie de verificări, va face lumină în această situaţie controversată", a declarat Carmen Dan joi, la sediul MAI.

Luni, Brigada Rutieră a anunţat că lui Răzvan Ştefănescu i s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de "conducere pe drumurile publice a unui vehicul înmatriculat în alt stat care nu are drept de circulaţie în România", faptă prevăzută de art. 334, alin. (4) din Codul penal.

Bărbatul, în vârstă de 45 de ani, care lucrează ca şofer în Suedia, a rămas şi fără permis.

Şeful Poliţiei Române, Ioan Buda, susţinea miercuri că şoferul a intrat în România legal din punct de vedere al actelor privind plăcuţele de înmatriculare.

"A intrat în ţară legal din punct de vedere al plăcuţelor de înmatriculare, din punctul meu de vedere ilegal (...), imoral să spun aşa, pentru că avea acea sintagmă pe plăcuţele de înmatriculare, vulgară, dar asta e altă problemă, care nu ţine de... Poseda documente de călătorie", a spus Buda.

Şeful IGPR a precizat că autorităţile suedeze au informat Poliţia Română despre faptul că plăcuţele sunt valabile doar pe teritoriul Suediei.


















1972 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    si nu ar fi frumos... (Joi, 2 august 2018, 10:53)

    liviu_ [utilizator]

    ca in cinstea prezumtiei de nevinovatie, (cu care tot ne amenintati cand vreti sa gratiati hotii si sa maltratati codurile penale) sa ii returnati carnetul si placutele pana cand se termina procesul si dovediti (DACA puteti dovedi) ca a incalcat legea?!

    sau in cazul M**EPSD nu se aplica prezumtia de nevinovatie?!

    PS: cunosti legea din parti... nu militia trebuie sa faca lumina, ci procuratura si/sau judecatoria! ala a facut "lumina" declarand cu gurita lui parerea lui personala (lucru inutil si probabil ilegal), a zis ba ca a incalcat conventia de la viena, ba ca numerele nu sunt valabile inafara suediei... deci... nu dau 2 parale pe seful militiei!
  • +15 (15 voturi)    
    Se delimiteaza (Joi, 2 august 2018, 11:18)

    Frank777 [utilizator]

    Cu viclenie se da la o parte si il lasa pe Buda,seful Politiei, sa intre singur in cacao. Acum o sa vada si el ca a fost folosit si acum abandonat. Asta este soarta slugilor.
    Si totusi cazul nu este rezolvat. Incalcarea legii de catre politisti de strada este clara. Raman ei in cauza? Au avut oridn scris sau numai verbal?
    • +3 (3 voturi)    
      Tanti, ca sa eviti un scandal internațional (Joi, 2 august 2018, 12:51)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Spune-le slugilor tale sa-i returneze omului permisul și ce i-o mai fi luat, sa-i ceara scuze și sa-i ofere despăgubiri morale de 10.000 de euro ca sa nu va dea in judecată. Altfel rahatul o sa fie și mai mare!
      • +3 (3 voturi)    
        Si o sa ia (Joi, 2 august 2018, 13:36)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        si o placuta de inmatriculare suedeza in muie.
  • -16 (16 voturi)    
    fără supărare... (Joi, 2 august 2018, 11:22)

    periscop [utilizator]

    ... dar felul în care e prezentat acel ”mesaj” atât de ... controversat e o măgărie. Un gest suburban, susținut din răsputeri de către contestatarii INTELECTUALI. Menționez că nu sunt fan pesede și că nu sunt de acord cu ceea ce fac ”reprezentanții” acestui partid.
    • +3 (3 voturi)    
      asa (Joi, 2 august 2018, 12:13)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Asa o fi, nu esti fan PSD, dar prostia tot proste ramane...
      • 0 (0 voturi)    
        când te cerți cu un prost... (Vineri, 3 august 2018, 8:31)

        periscop [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        ... trebuie să cobori la nivelul lui. Riscul e să rămâi la acest nivel, chiar dacă ai pierdut confruntarea...
    • +5 (5 voturi)    
      Ce nu înțelegi tu (Joi, 2 august 2018, 12:38)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Un om educat și inteligent nu raspunde la vulgarități.
      E sub demnitatea lui. Dar un parvenit, un analfabet, un ne-educat, un țărănoi și o sluga, da.
      PSD-ul nu recepționează mustrări morale bazate pe bun simt pentru ca nu sunt capabili sa le interpreteze și sa le înțeleagă. Recepționează vulgarul pentru ca e conform cu nivelul lor de inteligenta și educație.
      Dacă așa înțeleg, așa comunicam cu ei!
      • +2 (4 voturi)    
        Bravo, aste este (Joi, 2 august 2018, 13:43)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        explicatia.
        Un animal incapatanat nu se misca pana nu este indemnat cu o injuratura si un bici.
        De aici si punerea in miscare a masinariei politienesti ilegale a PSD. Politia nu are lege. Politia comite prin ilegalitati infractiuni zi de zi. Daca ii certi cu blandete nu simt nimica. Daca ii injuri atunci inteleg.
  • +10 (10 voturi)    
    alo, doamna secretara! (Joi, 2 august 2018, 11:22)

    gatsby [utilizator]

    sefu´politiei, ala numit de dragnea via persoana dumneavostra, nu are capacitatea sa faca lumina pentru ca este o carpa de sters pe jos. Spuneti-i domnia voastra ce tre´sa faca si nu ne mai aburiti cu politia face si drege!
  • +11 (11 voturi)    
    niste "profesionisti" de teleorman (Joi, 2 august 2018, 11:34)

    programatoru [utilizator]

    merita dati in judecata si ea si seful politiei si toti sefii implicati, si tarati si la CEDO daca e nevoie

    e clar ca e un abuz!
  • +11 (11 voturi)    
    tipic PSD (Joi, 2 august 2018, 11:36)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci intii i se confisca numerele, apoi e dus la 6 dimineata la audieri fara sa fie anuntat dinainte si sa-si poata lasa copilul la o ruda, dupa care doamna ministru, candida, ne spune ca are incredere ca totul se va lamuri.

    Pai nu vreti voi intii sa va lamuriti ce vreti si abia mai apoi sa actionati?!?
  • +12 (12 voturi)    
    Militia PSD s-a facut iarasi de rahat! (Joi, 2 august 2018, 11:37)

    Cataleya [utilizator]

    Slugile PSD-iste, in frunte cu ministreatza de la interne, au amplificat singuri problema incat au adus-o la nivel de ”interes national” (vorba unuia).
    Acum nu mai stiu cum sa scape de materia maronie si urat mirositoare cu care si-au umplut gurile si stelutele de pe epoleti!
  • +12 (12 voturi)    
    Cucoana (Joi, 2 august 2018, 11:46)

    omezu [utilizator]

    Lumina ar trebui facuta in capul dumitale. Dar intunericul de acolo e precum vidul...adica absolut!
  • +3 (3 voturi)    
    cata dreptate ... (Joi, 2 august 2018, 16:12)

    sareta [utilizator]

    Aveti dreptate doamna menistru ,prin cele declarate mai marele militiei a stins deja lumina .
  • +2 (2 voturi)    
    toa'sha (Joi, 2 august 2018, 17:33)

    nash pandelica [utilizator]

    lumina vine de la rasarit ! :-)
    asa ca va fi cum spune ordinul.