Fifor, după ce opoziția i-a cerut demisia: ”Nu mă miră. Se face un joc politic pe un subiect de securitate națională”

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 1 august 2018, 15:13 Actualitate | Esenţial


Mihai Fifor
Foto: Senatul Romaniei
Ministrul Apărării, Mihai Fifor, a declarat că la Deveselu nu există rachete balistice și că întreaga situație iscată în urma afirmațiilor de marți seară reprezintă o „inflamare artificială” și o eroare de înțelegere, subliniind că nu îl miră cererile privind demisia sa, din partea Opoziției.

„Categoric, nu avem (rachete balistice, n.r.) A fost o inflamare articială a unui subiect extrem de delicat. Eu am declarat cât se poate de clar faptul că la Deveselu nu există rachete balistice și susțin punctul de vedere și-l afirm cu toată tăria. Sistemul de la Deveselu are rachete interceptoare și sunt lucruri foarte bine cunoscute. Toți cei care încearcă acum să facă un joc mai mult decât iresponsabil pe un astfel de subiect cred că greșesc foarte mult. 

Cert este că, în cel mai rău caz, a fost vorba de o greșeală de înțelegere. Eu nu am afirmat niciodată că la Deveselu s-ar afla rachete balistice. Este, oricum, un lucru foarte greu de crezut că ministrul Apărării vreodată ar putea să susțină asemenea chestiune. Cred că a fost o intrepretare greșită. Cred că de-a lungul acestor luni am încercat cu toții să arătăm că poziționarea României este una foarte fermă și lucrurile acestea cred că au fost clar înțelese”, a declarat ministru. Apărării, Mihai Fifor, pentru Mediafax.

În ceea ce privește cererea Opoziției ca ministrul să demisioneze după afirmațiile lansate marți seară, Mihai Fifor a precizat că acest lucru nu îl miră.

„Nu mă miră. Se face un joc politic pe un subiect de securitate națională și lucrul acesta nu este în regulă. E menirea opoziției să facă astfel de jocuri. Nu au decât să o facă, chiar nu mă mai miră nimic din partea domniilor lor, dar eu cred că este important să rămânem în programul pe care ni l-am asumat și pe care ni-l ducem la îndeplinire în fiecare zi. (...) La MApN lucrurile merg foarte bine și suntem pe programul de guvernare”, a mai spus Mihai Fifor.



















1315 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Fifor a pus in pericol (Miercuri, 1 august 2018, 15:21)

    Frank777 [utilizator]

    securitatea nationala. Da nu-i pasa.
    El da inainte cu explicatii penibile. Rusii au reactionat si deja au inceput campania. Iranienii vor profita si ei de ocazie.
    Atat il duce mintea pe Fifor sa spuna ca a for interpretat gresit. Cuvantul balistic nu poate fi interpretat in nici un alt mod.
    Programul de guvernare merge bine adica din prostie in prostie
    • +7 (7 voturi)    
      Exact (Miercuri, 1 august 2018, 15:24)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Daca tot era atat de "woke" si de constient de context si de "the grand scheme of things", de ce mama ma-sii n-a cascat ochii inainte sa deschida gura si sa delireze aberatii?

      Da' tre' sa fii destept ca sa-ti dai seama ca esti prost, stii?
      • 0 (0 voturi)    
        Circ pe masura amfitrionilor (Joi, 2 august 2018, 8:17)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        supereducati si superscoliti din cercul de slugi si apropiati ai voiculescului.Doar si numai acolo se spune adevarul.
  • +8 (8 voturi)    
    Nici usturoi n-a mâncat, ... (Miercuri, 1 august 2018, 15:25)

    LoBa [utilizator]

    ... nici gura nu-i miroase :P
  • +9 (9 voturi)    
    prostanu´ asta habar nu are ce vorbeste, (Miercuri, 1 august 2018, 15:26)

    gatsby [utilizator]

    dar el e in termene si grafice, laptele si mierea curg impreuna, iar cincinalul s-a realizat in 4 ani. Cincinalul la rachete balistice pe metru patrat!
  • +11 (11 voturi)    
    nu e un joc !!! (Miercuri, 1 august 2018, 15:30)

    natbl73 [utilizator]

    Functia politica pe care o deti e o amenintare la siguranta nationala !!!
  • +8 (8 voturi)    
    iar tu (Miercuri, 1 august 2018, 15:30)

    cristi_an [utilizator]

    faci o bataie de joc pe un subiect de securitate națională
  • +6 (6 voturi)    
    . (Miercuri, 1 august 2018, 15:36)

    tirolez [utilizator]

    Macar a facut armata? Cum sa pui ministru un civil? Ca si la MAI. Pe urma ne miram ca nu stiu nimic din domeniul pe care il "pastoresc".
    • +8 (8 voturi)    
      Nu a facut nici zece minute de armata. (Miercuri, 1 august 2018, 15:57)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      A absolvit (cum dracu a fost posibil!?) filologia cu
      specializare in engleza gimnastica.A fost muzeograf ,intr-un muzeu in care nu intra nimeni.
      Daca ii pronunți cuvantul Brigada Mecanizata,
      el o confunda cu o brigada artistica de amatori de
      la Tîrgu Jiu.Așa ca rușii se agita degeaba,se fac ca
      nu ințeleg ca au in fața un prost(avantaj ei).
      Ăștia sunt miniștrii Dictatorului imund Liv Jong Unu!
  • +10 (10 voturi)    
    Nici pe noi nu ne mira (Miercuri, 1 august 2018, 15:48)

    IoPaNet [utilizator]

    Oricat le-ai demonstra, cu propriile lor afirmatii, ca sunt imbecili, ei o vor tine langa cu "joc politic", "legitimitate", etc.
    Trebuie dat un mesaj clar, pe intelesul lor: "sunteti prea prosti ba, va curge scuipat din gura, mars acasa".
  • +6 (6 voturi)    
    De la muzeul Oltenie ,ditamai ministrul armiei RO? (Miercuri, 1 august 2018, 16:08)

    Plagarus [utilizator]

    Numai un prost in afara subiectului,putea accepta o asemena functie !!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Intrebare de 1000 de puncte (Miercuri, 1 august 2018, 16:17)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Ce legatura este intre rusi, rachetele balistice de la Deveselu si placuta din Suedia? Raspuns: Fifor. Adica sa isi bage rachetele unde i-a bagat rusul placuta.
  • +9 (9 voturi)    
    Romania nu a avut,,,, (Miercuri, 1 august 2018, 16:24)

    Costello [utilizator]

    ...niciodata un guvern atat de slab pregatit (aici includ si consilierii si sefii de deconcentrate) si atat de lipsit de bun simt (ma refer la institutia demisiei de onoare)! O perioada mai neagra decat cea din perioada 1938-1941 si comunista! Asta am votat(inclusiv eu!!!), asta avem! Imi cer iertare fata de cei care au votat altceva!
    • +4 (4 voturi)    
      Parol (Miercuri, 1 august 2018, 16:38)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Costello

      Eu unul (care n-am votat PSD/ALDE/UDMR/minoritati) te iert, cu o conditie: sparge bula PSD, trezeste-i pe cativa care au votat tot cu ei.

      Eu am incercat cu vreo 2 (tineri amandoi, sub 30 de ani, unul care a votat cu PSD si e infocat sustinator al lor, plus altul care n-a votat deloc). Cu PSDistul n-am reusit sa ajung nicaieri, eu ii arat ca Dancila e agramata, el imi spune ca prefera o femeie prim ministru, ca femeile sunt mai pragmatice. Cu celalalt, dupa ce l-am lamurit cum anume n-a contat votul lui, am reusit sa obtin un "data viitoare merg la vot si nu-l anulez". Tot e buna si aia, pana la alegeri, poate pricepe de ce votand pe oricine in afara de PSD/ALDE/UDMR ar face un bine tarii.

      Asadar, din afara, bula PSD e aproape inexpungabila. Din interior, poate reusesti tu. Iti tin pumnii!
      • +3 (3 voturi)    
        Nu am cum din interior.... (Miercuri, 1 august 2018, 17:35)

        Costello [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        .... deoarece nu sunt membru PSD. Oricum, incerc ce ziceti chiar din acea seara de februarie(OU 13).
        • 0 (0 voturi)    
          Nu la calitatea de membru m-am referit (Miercuri, 1 august 2018, 19:13)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Costello

          Ci la faptul ca, votand cu ei, aveti altfel de apanaj, spre deosebire de mine.

          Oricum, e greu si din interior... prea multa propaganda. Doar colapsul economic si social va sparge in mod cert bula aia. Cu ce cost, insa?
  • +3 (3 voturi)    
    Ce se intampla la Antena 3 de . . . . (Miercuri, 1 august 2018, 18:31)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . care cum ajunge acolo incepe sa ii vorbeasca gura fara el? Acest Fifor a facut un mare rau acestei tari, confirmând cu un neadevar afirmatiile rusilor cum ca la Deveselu se pot instala, sau sunt instalate deja, rachete balistice! Si stiti de ce? Pentru ca habar nu are ce inseamna cuvântul balistic! Adica mai pe direct din prostie! Si nu recunoaste, chiar daca stie ca exista inregistrarile opiginale ale prostiei ce i-a iesit pe gura! Ar trebui sa i se deschida dosar penal, pentru ca sunt sigur ca exista articol pe aceasta tema in codul penal!
    • 0 (0 voturi)    
      Intrebare gresit formulata (Miercuri, 1 august 2018, 23:55)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      zi asa: de ce se intampla ca toti membrii acestui partid sa vorbeasca la anumite posturi tv ?
      Suntem in plin razboi, iar acele posturi sunt ale inamicului. qed acesti guvernanti sunt inamici si ei.
      "Dupa faptele lor ii veti cunoaste."
      • 0 (0 voturi)    
        Se poate . . . . (Joi, 2 august 2018, 10:54)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        . . . spune si asa!