Suedia anulează de la 1 august numărul anti-PSD: Nu aprobăm emiterea numerelor de înmatriculare ofensatoare

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 31 iulie 2018, 16:33 Actualitate | Esenţial


Masina cu numar anti-PSD
Foto: Facebook / Razvan Stefanescu
Agenţia suedeză a Transporturilor a decis anularea, începând din 1 august, numărului de înmatriculare personalizat al vehiculului depistat în România care conţinea un mesaj obscen la adresa Partidului Social-Democrat (PSD), se arată într-un răspuns transmis agenţiei MEDIAFAX. Agenția susține că nu aprobă numerele de înmatriculare ofensatoare.

"Agenţia suedeză a Transporturilor aprobă numere de înmatriculare personalizate pentru utilizarea pe teritoriul Suediei. Numerele de înmatriculare personalizate sunt permise şi în străinătate, cu condiţia să nu intre în contradicţie cu legislaţia locală. În momentul aprobării numerelor de înmatriculare personalizate, luăm în considerare diverse criterii. Unul dintre criterii este să analizăm combinaţia de litere sau cifre şi dacă acestea sunt percepute ca fiind ofensatoare. În acest caz, nu aprobăm emiterea numărului de înmatriculare. Cu toate acestea, nu putem şti în avans semnificaţia oricărei combinaţii posibile în toate limbile străine. Cuvinte care în anumite limbi nu sunt ofensatoare pot fi ofensatoare în alte limbi. Dacă Agenţiei suedeze pentru Transporturi i se aduce la cunoştinţă că un anumit număr de înmatriculare este ofensator, acesta este retras", a transmis instituţia într-un răspuns la o solicitare a agenţiei de presă MEDIAFAX.

"În acest caz specific, când ne-a fost adus în atenţie că numărul de înmatriculare este ofensator, am decis anularea acestuia. Decizia a fost luată pe 25 iulie, iar numărul de înmatriculare îşi încetează valabilitatea din 1 august", precizează Agenţia suedeză a Transporturilor.

Răzvan Ș., în vârstă de 45 de ani, a intrat în România pe data de 17 iulie, prin Vama Nădlac, cu o mașină cu numere de înmatriculare conţinând un mesaj obscen la adresa PSD. Mesajul a devenit în scurt timp viral, iar bărbatul s-a plimbat în întreaga țară. Timp de zece zile, bărbatul a fost oprit în trafic de patru ori de Poliție, în județele Olt, Hunedoara și Dolj. Abia ultima dată, luni dimineața, polițiștii l-au oprit în Capitală și i-au reținut plăcuțele de înmatriculare și permisul. Motivul: românul nu avea dreptul să circule cu acele numerele preferențiale, obținute în Suedia, pe teritoriul României. Totuși a fost nevoie de două săptămâni pentru ca Poliția să stabilească acest lucru, perioadă în care oficialii de la București au corespondat cu autoritățile suedeze.

Răzvan Ştefănescu, şoferul maşinii cu număr anti-PSD, a declarat, marţi, pentru Agerpres, că încearcă să recupereze permisul de conducere până pe data de 11 august, când pleacă din România, deoarece este şofer profesionist în Suedia.

Răzvan Ştefănescu spune că este şofer profesionist în Suedia, având toate categoriile auto, şi nu mai poate să muncească dacă nu îşi recuperează permisul.

"Sunt şofer profesionist, am toate categoriile. Pe 11 august trebuie să plec din ţară. Nu ştiu ce voi face. Eu sper să recuperez permisul. Poliţiştii m-au anunţat că mi-au suspendat permisul pe perioada cercetărilor. Eu nu am cetăţenia suedeză, sunt doar rezident. Permisul era românesc", a afirmat Răzvan Ştefănescu.

Ioana Mateş, avocata şoferului, a precizat că va solicita Pachetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3 ca lui Răzvan Ştefănescu să-i fie restituit permisul, cel puţin temporar, pentru a putea pleca din ţară.

Avocata a afirmat că s-a înţeles greşit că Răzvan Ştefănescu va depune o plângere penală împotriva poliţiştilor, însă este posibil să fie înaintată o sesizare cu privire la comportamentul agenţilor.

Brigada Rutieră a anunţat luni că lui Răzvan Ştefănescu i s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de "conducere pe drumurile publice a unui vehicul înmatriculat în alt stat care nu are drept de circulaţie în România", faptă prevăzută de art. 334, alin. (4) din Codul penal.

"Un echipaj de poliţie al Brigăzii Rutiere din cadrul DGPMB, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu pe raza sectorului 3, a depistat în trafic un autoturism, înmatriculat în Suedia, condus de un bărbat, în vârstă de 45 de ani. Conducătorul auto a fost condus la sediul Brigăzii Rutiere în vederea declanşării verificărilor procedurale, pentru stabilirea cu exactitate a situaţiei juridice în ceea ce priveşte regimul de înmatriculare şi circulaţie şi a vehiculului pe drumurile publice", preciza, luni, Brigada Rutieră.

Poliţia susţine că art. 36, alin. (3), cu trimitere la pct. 1 din Anexa nr. 2 din Convenţia de la Viena (8 noiembrie 1968) ratificată de România prin Decretul nr. 318 din 1980, stipulează că "numărul de înmatriculare prevăzut la art. 35 şi 36 ale Convenţiei trebuie să fie compus fie din cifre, fie din cifre şi litere (...)", context în care se confirmă lipsa de valabilitate a numărului aplicat pe autoturism şi astfel permisiunea de a folosi, pe teritoriul României, doar numărul permanent, care figurează şi în bazele de date.




















4961 vizualizari

  • +21 (35 voturi)    
    concluzie... (Marţi, 31 iulie 2018, 16:40)

    gabone [utilizator]

    Numerele erau valabile la momentul cand militia a comis abuz si le-a dat jos si i-a facut dosar penal soferului.

    Trebuiau doar sa ceara soferului sa le schimbe cu celelalte.. atat de simplu.. in schimb i-au spus exact contrariul: sa nu le schimbe ca risca alte probleme (a intrat in tara cu acele numere, a luat rovignieta pe acele numere, etc).

    jenant pentru politia romana.. pardon.. militia, pentru ca exact asa s-a comportat!!!
    • -5 (19 voturi)    
      ia-o mai usor. (Marţi, 31 iulie 2018, 16:55)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      respira si intelege de ce Suedia este Suedia.

      Daca vrem sa scapam de PCR, poate ar trebui sa ne gandim ce nu facem bine din 89 incoace, solutia nu sunt placutele de inmatriculare.
      • +7 (13 voturi)    
        Mda.. (Marţi, 31 iulie 2018, 19:17)

        gabone [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Suedia a oferit din primul moment solutia: politia sa ceara inlocuirea placutelor. Ce a facut politia (aka militia)? Nu a recomandat acest lucru si a facut dosar penal.

        De ce nu suntem noi ca Suedia? Vezi modul de lucru al militiei pe baza ordinelor de partid.

        Nu placutele sunt solutia? De acord. Asta e deja disperarea oamenilor. Cand sunt in strada 1 milion de romani si guvernul ignora, si parlamentul ignora.. si apoi ii vezi pe toti muncind pe branci 2 saptamani sa gaseasca undeva ceva impotriva placutelor, atunci nu suntem Suedia si placutele au functionat!!!
    • +4 (10 voturi)    
      Normal ar fi sa-i dea in judecata (Marţi, 31 iulie 2018, 17:16)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      Sa-si recupereze cei 600+EUR cheltuiti pe numerele alea.
      Intre timp, insa, PSDul oricum n-o scalda.
    • -3 (17 voturi)    
      niste mitocani raspunzand altor mitocani (Marţi, 31 iulie 2018, 18:36)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      Asta s-a intamplat si e chiar interesant ca a iesit asa.

      Nu in felul asta se face opozitie.
  • -6 (16 voturi)    
    vaai (Marţi, 31 iulie 2018, 16:55)

    Mazeta [utilizator]

    comentariul meu cu mu#e nu l-ați publicat. oare de ce?
  • +7 (13 voturi)    
    Si taxa de 630 EUR ? (Marţi, 31 iulie 2018, 17:01)

    Koczka [utilizator]

    Numerele personalizate au costat 630 EUR si erau valabile vreo 20 de ani ( din relatarile d-lu Stefanescu ).
    Nu este necesar sa fie retrase pt ca in Suedia sau in Italia de ex nu sunt 'ofensatoare' . Autoritatea pt transporturi din Suedia poate fi actionata in judecata de catre detinatorul tablitelor pt ca nu exista nici in Suedia nici u ntemei legal pt retragerea lor.
  • 0 (16 voturi)    
    o reactie a unui stat normal... (Marţi, 31 iulie 2018, 17:20)

    bogdan1477 [utilizator]

    Asha reactioneaza un stat normal la o asemenea provocare.
    Asha putea reactiona si statul roman daca era normal. II punea in vedere soferului respectiv ca legea cere sa-si schimbe placutele cu cele originale in Romania pentru ca mesajul de pe placutele personalizate e considerat vulgar. Si se termina povestea in 5 minute.

    Insa noi dovedim ca ne transformam din ce in ce mai tare intr-un stat unde insitutiile sunt subordonate partidului si actioneaza discretionar, facand pipi pe lege.
  • +7 (9 voturi)    
    procurorii ce fac? (Marţi, 31 iulie 2018, 17:50)

    eTati [utilizator]

    n-ar trebui ca ceva procurori sa investigheze firul decizional?

    abuzul unei pozitii publice este in codul penal (parca)
    • -1 (5 voturi)    
      Pai mai desteptule, un procuror a hotarat sa (Miercuri, 1 august 2018, 9:20)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui eTati

      se deschida dosar penal, asta fac procurorii!
      • 0 (2 voturi)    
        sictir! (Miercuri, 1 august 2018, 9:45)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        carmenicita umeda si calda e procuror?
        • 0 (2 voturi)    
          Brrrr (Miercuri, 1 august 2018, 11:08)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui revo

          Mi-ai adus aminte de "Rascoala"... brrr...
          Indiferent de cum e cucuana Dan, de cate ori imi amintesc de "Rascoala", ma ia cu friguri si greata.
  • +7 (9 voturi)    
    sluga (Marţi, 31 iulie 2018, 17:58)

    Ilidia [utilizator]

    Ati auzit expresia "sluga la dârluga"? Asta e comportamentul acestor Mos Teaca-militieni.
  • +5 (9 voturi)    
    Min externe (Marţi, 31 iulie 2018, 18:21)

    Ilidia [utilizator]

    Ministrul de externe s-a conformat ordinului. Fiti siguri ca nu a explicat ce spune DEX-ul. Bietii suedezi l-au crezut "pe cuvant"...
  • +6 (12 voturi)    
    bravo muedezilor!... (Marţi, 31 iulie 2018, 18:31)

    gatsby [utilizator]

    psd e chiar un cuvant ofensator!
  • -1 (15 voturi)    
    Mitocania nu e europeana (Marţi, 31 iulie 2018, 18:34)

    andipetre [utilizator]

    Din pacate, activistii romani care se autodesemneaza "de opozitie" nu au evoluat dincolo de Evul Mediu.

    Si se mai mira ca "opozitia" pierde teren...

    Megeti la vot, nu injurati ca in mahala.
    • 0 (0 voturi)    
      In traducere (Miercuri, 1 august 2018, 10:33)

      bobo22 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Activistii romani au inceput sa vorbeasca pe limba PeSeDeului. Poate asa pricepi si tu mai bine.
  • -1 (13 voturi)    
    ceea ce Suedia nu accepta (Marţi, 31 iulie 2018, 18:47)

    cucuveauamov [utilizator]

    #rezistentii damboviteni glorifica. hmmm ... ceva nu e in regula
  • +2 (8 voturi)    
    s-a putut, nu ? (Marţi, 31 iulie 2018, 19:17)

    uzu [utilizator]

    ... dat pe Ghita nu s-a putut sa-l aduca din Serbia ...
    • -2 (6 voturi)    
      farapenaliinfunctiipublice (Marţi, 31 iulie 2018, 20:57)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      sighitavaveniacasa.

      sairupemfiinduniti!
  • +2 (6 voturi)    
    Eheee (Marţi, 31 iulie 2018, 23:19)

    Zummm [utilizator]

    Suedia e mult mai rafinata la a baga pumnul in gura la lume https://www.youtube.com/watch?v=3KSJY0c8QWw
  • +2 (6 voturi)    
    este intradevar obscen ptr suedezi (Miercuri, 1 august 2018, 3:47)

    Coco Whistle [utilizator]

    sa le spui 'gura psd'. ma intreb daca ei au un dex si au facut traducerea sau i-au crezut pe militienii romani, care rup gura romanilor la greu. ma intreb daca scria 'sictir psd' ce mai spuneau?
    • 0 (6 voturi)    
      Mai Coco, de ce faci pe prostul stii (Miercuri, 1 august 2018, 9:22)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      ca poti sa cazi in ghinionul ala, daca faci pe prostul poti sa ramai prost, tu, ca si altii dealtfel stii exact semnificatia acestui cuvant urat, ce te dai dupa copac?
  • 0 (8 voturi)    
    smecherie (Miercuri, 1 august 2018, 9:21)

    vasilica_costica [utilizator]