VIDEO Șeful Poliției Române se contrazice când explică de ce s-a ales cu dosar penal soferul cu plăcuțe anti-PSD. Spune că România n-a avut rezerve la modificarea Convenției de la Viena, dar „le-a avut întotdeauna”

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 31 iulie 2018, 16:08 Actualitate | Esenţial


Ioan Buda, seful Politiei Romane
Foto: Captura Facebook
Șeful Poliției Române, Ioan Buda, se contrazice în declarații când este întrebat despre aplicarea Convenției de la Viena, în care România este parte și în baza prevederilor căreia polițiștii i-au deschis dosar penal șoferului care circula cu numerele de înmatriculare antri-PSD. Documentul a fost modificat în 2016, permițând ca pe plăcute să fie doar litere, fără ca nicio țară semnatară să aibă vreo obiecție. Nici România nu a avut vreo rezervă, susține Buda, care într-un interviu la Realitatea Tv, a susținut că în speța în cauză se aplică legislația națională, iar ulterior a afirmat că România „a avut întotdeauna rezerve”. Cu toate acestea, articolul din OUG 195/2002 pe care Poliția l-a invocat pentru deschiderea dosarului penal invocă chiar prevederile Convenției de la Viena. 

În cazul modificării Convenției, statele membre aveau termen de 12 pentru a respinge sau cere reexaminarea amendamentului propus de Belgia și adoptat în comisiile de lucru în 2015. Pentru că acest lucru nu s-a întâmplat, prevederea actualizată a intrat în vigoare în septembrie 2016. 

Mai jos dialogul dintre șeful Poliției și reporterul Realitatea: 

Cum se aplică, vechea Convenție adoptată în 1968 sau cea modificată, intrată în vigoare în 2016?

Nu putem spune de modificarea unei Convenții, ci de abrogarea unor articole sau, dacă nu, de o rezervă a unui stat pentru anumite articole din Convenție.

Adică, România nu era parte în Convenție, nu avea dreptul de opoziție? 

Nu, într-o Convenție nu este vorba de un drept de opoziție, este vorba de un drept de rezervare. 

Întrebarea este dacă a fost sancționat șoferul respectiv în baza unei prevederi abrogate? 

Nu, sub nicio formă. Nu a fost sancționat în baza unei prevederi abrogate.  

Păi, din moment ce e modificată în 2016 Convenția?  

S-au adus unele modificări la Convenție. Convenția are anumite articole și anumite alineate. Fiecare stat membru care este notificat are anumite rezerve cu privire la anumite articole și anumite alineate. În funcție de asta, statele membre care sunt și-și mențin poziția respectivă aplică Convenția.  

România nu a avut nicio rezervă la aceste modificări? 

Nu.  

Păi și atunci cum se aplică? 

Păi, se aplică legislația națională și ce am primit noi prin canalele de comunicare.  

Păi, în legislația națională nu avem aceste prevederi. 

Am spus și acolo, spun și acum și o să spun întotdeauna: Noi avem trei canale importante de comunicare polițienească prin care ne documentăm cu privire la anumite aspecte: în acest sens Interpol, Europol, Acordul de la Prum prin care primim anumite informații. 

Convenția de la Viena se aplică în România, se aplică cu rezerve pe care România nu le-a avut atunci când a fost modificată? 

Discuția este în felul următor, așa cum am spus de la început: Convenția se aplică cu anumite rezerve pe care fiecare stat membru le are în anumite convenții. Belgia în 2014 a amendat anumite modificări.  

Și România nu a avut rezerve. 

Ei, nu le-a avut, le-a avut întotdeauna.























6350 vizualizari

  • +41 (43 voturi)    
    Asa incepe comunismul (Marţi, 31 iulie 2018, 16:23)

    banel [utilizator]

    Intai iei puterea, controlezi toate institutiile statului prin oameni obedienti apoi treci la persecutii. Cand astfel de gesturi trec nesanctionate, putem spune oficial ca am intrat in comunism.
    • +21 (21 voturi)    
      incep sa se lege lucrurile... (Marţi, 31 iulie 2018, 18:43)

      TDragos [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Conform unei postari a lui G Cartianu:

      Un amănunt exploziv despre comisarul-șef Victor Gîlceavă, șeful Brigăzii Rutiere București: acesta este originar nu doar din Teleorman, ci chiar din comuna Saelele, locul de baștină al lui Dragnea! Carevasăzică, au copilărit împreună.

      Informația mi-a fost furnizată de către un localnic, care cunoaște bine și familia Gîlceavă, și familia Dragnea.

      Milițianul Gîlceavă a fost cercetat de DNA, alături de nevastă-sa (avocata Ilieana Gîlceavă), într-un dosar de trafic de influență în justiție și luare de mită la Parchetul Judecătoriei Buftea. El era atunci polițist în Ilfov.

      Ileana Gîlceavă mai are un punct "tare" în CV: în 2009 a omorât cu mașina un motociclist de 19 ani și a fugit de la locul accidentului. Cazul a fost cercetat de Poliția Rutieră Ilfov, unde lucra și bărbățelul ucigașei.

      Cu un trecut personal și familial atât de bogat, nu e de mirare că Victor Gîlceavă execută fără crâcnire ordinele lui Dragnea, via Carmen Dan. Inclusiv hăituirea lui Răzvan Ștefănescu, "suedezul" lăsat și fără plăcuțe, și fără permis.

      Dragnea, Dan, Gîlceavă - toți trei, din Teleorman. Revoltător!
      • +11 (13 voturi)    
        Dar Dancila? (Marţi, 31 iulie 2018, 20:22)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

        Nu e tot din TeleRumanistan?
    • -14 (20 voturi)    
      Placute "MUIEUSR" si"MUIEHOTNEWS" (Marţi, 31 iulie 2018, 21:56)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Daca ma duc in Suedia si imi fac placute de inmatriculare "MU IEU SR" voi fi aparat la fel de tot sistemul de propaganda din jurul USR si de tot editorilistii Hotnews? Sau atunci o sa recunoasteti ca totul este politic, o injuratura nu "o libertate de expresie si o exprimare a unei revolte"? Si, in plus, de ce nu mi-ati afisat comentariile mele ce contineau "MUIE" dar pe cele care aveau "MUIEPSD" le-ati afisat? Pentru asta nu meritati sa imi fac placute cu "MUIEHOTNEWS"? Pentru ca asta este libertatea de exprimare de pe Hotnews... Si sunt sigur ca nu imi veti posta nici acest comentariu
      • +12 (14 voturi)    
        ?????? (Marţi, 31 iulie 2018, 23:47)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Despre ce vorbesti, prietene? Iar confunzi mere cu pere? Este de inteles cand PSD te invata cum sa gandesti si pierzi elemente critice cum ar fi bunul simt (nu la comportament ma refer ci la gandire) sau ratiunea.Logica e oricum interzisa.

        Hai sa luam primul tau caz. Daca iti faci o placa MEUSR intrebarea nu este daca Hotnws te apara, ci daca PSD sau slugile din Politie iti fac dosar penal in cateva zile (acum ca exista precedent si deci nu tre' sa mai treaca saptamani sau luni).
        Despre asta vorbim. Hotnews nu este organ de pedeapsa sau constatator. Este o redactie media. Isi da cu parerea, PUNCT. Nu conteaza daca e ceea ce iti place sau daca are dreptate.

        Ultima oara cand am citit parca vazusem ca suntem intr-o democratie, d-aia cei ca tine au dreptul sa-si dea aiurea cu parerea fara consecinte. Dar hai sa nu deviez. Deci, daca ai placute anti USR, hai sa vedem daca Politia este la fel de prompta, inlcusiv sa faca ronduri in jurul blocului tau la 12 noaptea.

        Next...daca ai palcute MEHN, hai sa presupunem ca mergem pe linia politica. Este HN afiliat vreunui partid? Nu. Are influenta? Nu. Sunt sanse sa fii "executat" la comanda HN? Nu. Este posibil ca in urma unei plangeri sa patesti ceva? Discutabil. Aici apare discutia cu MEUSR: Politia va fi la fel de prompta cand nu este vorba de stapani?

        Ca de obicei cei ca voi va legati de aiureli... citisem articolul despre USR si cum a strans semnaturi pentru campania "Fara Penali" si unul ca tine abera despre barna, desi articolul era despre campanie. Asa si aici. Articolul este despre Politie si abordarea lor, dar tu te legi de USR si HN.

        Atat va duce minte. Nici macar un articol nu sunteti in stare sa procesati cap-coada ca sa prindeti esenta. Nici macar atunci nu puteti sta on-topic.

        Trist! Nu oi fi eu perfect dar am adus argumente si contra-argumente obiective si mai important - on-topic. E randul tau!

        Hai, fara progresisti, neo-marxisti si soros, te rog!
      • +8 (10 voturi)    
        Pai nu ai cu ce (Miercuri, 1 august 2018, 0:06)

        tepes_voda [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Deci - din ajutorul de somaj sau din pensie trebuie sa strangi vreo 2 ani ca sa ai bani sa te duci in Suedia sa inregistrezi numerele respective. Sper ca ai de pe vremea comunistilor masina, pentru ca din pensie sau din ajutorul social nu apuci sa iti cumperi. Acum, dupa ce strangi banii si te duci si faci numerele, da-mi un semn si vin sa fac poze cu masina sa o promovam. Ce zici - ne vedem peste 2 ani ? Pana atunci schimbam si PSD-ul, punem un ministru bun la politie si nu te fugareste nimeni, asa ca nu trebuie sa mai strangi si bani de amenda.
      • +8 (8 voturi)    
        Dragul meu (Miercuri, 1 august 2018, 1:12)

        war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Nu m-ar deranja deloc. Eşti liber să faci asta oricând vrei.
        Pentru mine libertatea de expresie e sfântă, chiar şi cea injurioasă, chiar şi dacă nu îmi place.

        Citeşte:
        https://thoughtcatalog.com/katja-bart/2018/03/i-will-always-fight-for-your-right-to-choose-even-if-i-hate-your-choice/
    • +14 (16 voturi)    
      hahaha (Marţi, 31 iulie 2018, 22:02)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui banel

      maine poimaine militia va tunde tinerii pe strazi :-)
      si va confisca masinile de scris....
    • +1 (1 vot)    
      Se va ajunge iarasi la genocid (Miercuri, 1 august 2018, 16:30)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui banel

      n-ai teama, asta-i scris demult.
      Sub forme diferite, poate, dar scopul conteaza, nu mijloacele.

      este in insasi gena lor sa comita crime.

      pentru bani, putere... de frica…

      sunt doar niste oameni slabi, controlati de aschiuta si de altii mai puternici controlati si ei de aschiuta
  • +32 (34 voturi)    
    Nelutule, ai fost la Frontiera, la Bors. (Marţi, 31 iulie 2018, 16:30)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ii permiteai sau nu intrarea in tara cu numerele alea ?

    Daca da, acum ai fi incurcat-o (asa cum o sa pateasca cei care sunt acum la Nadlac, pe unde a intrat omul in tara), ca n-au fost "vigilenti" ...

    Daca nu, acum ai fi incurcat-o ca nu aveai baza legala sa-i intrerupi calatoria...

    Acum ai incurcat-o ca i s-a facut dosar penal fara baza legala. Aia cu "n-are cifre in numar, deci vehiculul nu e inmatriculat", e o abureala...
  • +33 (35 voturi)    
    Doctor ?! (Marţi, 31 iulie 2018, 16:33)

    Jude [utilizator]

    O fi si asta vreun doctor in drept !?
    La cum vorbeste il vad capabil de un doctorat in stiinte :-)
    • +18 (20 voturi)    
      Evident (Marţi, 31 iulie 2018, 17:12)

      modream [utilizator] i-a raspuns lui Jude

      Acad. Conf. Prof. Dr. Analf.
    • +18 (20 voturi)    
      Doctor (Marţi, 31 iulie 2018, 17:17)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Jude

      In cel mai bun caz e Doctor in gratare si cumetrii individul asta.
      In rest... s-a facut politist ca sa ajute niste borfasi sa incalce legea. Militian sadea.
      • +8 (8 voturi)    
        Nu e militian, ca a intrat in sistem in 1990 (Marţi, 31 iulie 2018, 22:22)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Stiti sceneta cu Toma Caragiu ?

        "Ai pe cineva ? Hopa sus ! N-ai pe cineva ? Hopa prin concurs ! Concursul se tine joi, iar postul e ocupat de marti... C-asa e-n tenis... "
  • +21 (23 voturi)    
    Omul asta e sau beat sau imbecil (Marţi, 31 iulie 2018, 17:04)

    Koczka [utilizator]

    Dialogul asta imi aminteste de o schita a lui Caragiale ceva cu Strada Sapientii , etc
    • +5 (7 voturi)    
      Caldura mare (Marţi, 31 iulie 2018, 21:32)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      “Feciorul e un stupid.” ��
  • +17 (19 voturi)    
    Militia romana (Marţi, 31 iulie 2018, 17:07)

    Tony_K [utilizator]

    Incompetenti de sus pana jos. Seful militiei zici ca e din cosa nostra. Suntem sclavi la noi in tara.
  • +22 (24 voturi)    
    Mda (Marţi, 31 iulie 2018, 17:11)

    Tony_K [utilizator]

    Acum am inteles de ce l-au sapat pe fostul sef al politiei, ca sa il puna pe unu de-al lor. Bun revenit in comunism dragi gratargii.
  • +16 (18 voturi)    
    Analfabet (Marţi, 31 iulie 2018, 17:11)

    modream [utilizator]

    Ce doriți de la el? Nici nu înțelege sensul expresiilor...
    Marca PSD
  • +13 (15 voturi)    
    chiar sa cerem de la militieni finete lingvistica? (Marţi, 31 iulie 2018, 17:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu e cazul , e un biet cascheta scos sa latre la populație de madama de la minister!
  • -7 (11 voturi)    
    are cineva curaj? (Marţi, 31 iulie 2018, 17:31)

    alex562 [utilizator]

    ... sa iasa in fata si sa accepte ... si pe urma ce?
  • +17 (19 voturi)    
    Șeful Poliției Române (Marţi, 31 iulie 2018, 17:33)

    Zucker-ul [utilizator]

    ''Duamna Carmeluta, e bine sa facem asa...., ce zice bossuu mare, ie iar suparat pe noi? ''
  • -12 (16 voturi)    
    Ați văzut un certificat de înamtriculare? (Marţi, 31 iulie 2018, 17:45)

    Omics [utilizator]

    Certificatul european de inmatriculare nu are decât o rubrică pentru "numărul de înmatriculare" (un identificator stabilit după regulile naționale). După legea românească acela trebuia să fie și pe plăcuțele de înmatriculare. Suedezii au spus că numărul original, de la rubrica (A) a certificatului de înmatriculare, era altul decât cel de pe plăcuțe.

    Identificatorul "MUIEPSD" probabil era în ceva anexă a certificatului de înmatriculare, nerecunoscută în România.

    Șeful poliției bate câmpii. Probabil își bate joc de interlocutori.
  • -10 (14 voturi)    
    Prevederi, neprevederi... (Marţi, 31 iulie 2018, 17:47)

    mondrian [utilizator]

    hai sa fim seriosi....sunt anti PSD si merg cateodata la proteste, as vrea sa-l vad pe Dragnea la puscarie, dar orice limita are o margine, totusi.
    Lasand deoparte implicatiile legale in ceea ce priveste numarul de inmatriculare respectiv, hai sa scriem cu totii peste tot muie (ca vezi doamne inseamna a duce cu vorba), sau pula (oras in Croatia sau moneda in Botswana). Oare cum ar fi sa avem muie sau pula peste tot?
    Haideti cu minusurile....daca nu cenzureaza HN comentariul.
    • +9 (9 voturi)    
      Zicea cineva ceva de Caragiale (Marţi, 31 iulie 2018, 22:32)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui mondrian

      Asta imi aminteste mie de "Amice, esti idiot". Da, poti interzice in tara ta anumite cuvinte, simboluri, dar nu le poti interzice in toata lumea. O sa-i pui acuma pe croati sa-si schimbe numele orasului? Sau nu o sa-i primesti in Romania ca vezi bine la adresa scrie acel cuvant?
      • +9 (9 voturi)    
        P.S. Vezi articolul din Contributors (Miercuri, 1 august 2018, 0:49)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        http://www.contributors.ro/editorial/epica-vanatoare-a-unui-audi-inmatriculat-in-suedia/#comment-350531 postarea lui MirceaM.
        Pe un primar din Romania (si inca PSD!!!), deci NICI MACAR din alta tara, il cheama MUIA. Se deci a fost pe buletinele de vot, pe afise scria "Votati MUIA". Deci inca o data, asta in Romania. Sau cu unii muma cu altii ciuma, in functie de interese...
    • +5 (5 voturi)    
      sigur ca nu era un protest frumos (Miercuri, 1 august 2018, 8:25)

      opinius [utilizator] i-a raspuns lui mondrian

      si demn de tineri frumosi si liberi,

      DAR problema este in ce mod sanctionezi ceva ilegal?

      conform legii, nu? Nu era normal ca autoritatile din Romania sa notifice mai intai (chiar dupa ce l-au lasat sa intre in tara - nu putem avea pretentia de prea multa perspicacitate juridica de la politia romana) pe proprietar ca numerele nu sunt acceptate in Romania, si abia apoi sa dea sanctiuni? Nu vedeti ca autoritatile din Suedia au anuntat ca pe 25 iulie au luat decizia de retragere a nunerelor dar acestea mai sunt valabile pana pe 31 iulie?

      Cand autoritatile romane spun ca nu accepta niste numere dintr-un alt stat european (fie ca e legal sau nu sa nu accepte), care este actul prin care se face cunoscut acest lucru? care este autoritatea romana care are competenta sa ia decizia sa nu accepte? Politistul care a ridicat placutele? Ele este cel care ia aceste decizii? Pe loc, fara sa-ti dea 5 zile ca autoritatile din Suedia?

      Faci dosar penal si suspenzi permisul pana la solutionare (ani de zile). Unde este prezumtia de nevinovatie a celui cercetat penal?

      Astea sunt, de fapt problemele in cazul de fata. Procedurile dupa care actioneaza autoritatile din Romania
  • -19 (21 voturi)    
    Prosti si ingamfati (Marţi, 31 iulie 2018, 17:53)

    Kosmos [utilizator]

    Inteleg ca PSD este partid de infractori.dar placutele sunt ilegalle din moment ce mesajele ofensatoare sunt interzise. Daca suedezilor le-a scapat asta nu inseamna ca nu s-a incalcat legea..trebuie sa recunoastem ca s-a incalcat iar placutele au fost demontate legal de pe masina
    • +11 (13 voturi)    
      Dar de ce nu ati spus asta la granita? (Marţi, 31 iulie 2018, 19:05)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      OK, eu sunt prost si ingamfat, dar var rog sa ma lamuriti dumneavoastra: daca placutele sunt "ilegalle", asa cum ziceti, atunci de ce soferului nu i s-a spus asta la vama, cand a intrat in tara?
      De ce l-ati lasat sa intre, sa plateasca rovinieta, si abia dupa trei zile ati luat placutele si i-ati facut dosar penal!?
      Daca spuneati de la intrarea in tara "IN ROMANIA NU AI VOIE CU NUMARUL ASTA", omul schimba placutele, cu numarul original, sau se intorcea ...
    • +11 (13 voturi)    
      Tovarasi, sa fim neiertatori cu dusmanul de clasa! (Marţi, 31 iulie 2018, 20:09)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Mai ramane de vazut care lege. Eu nu stiu sa existe vreuna prin care placutele ofensatoare sunt interzise.

      Cel mai interesant insa este altce, sa stii, Cu totul si cu totul altceva.

      Anuma ca o anumnita persoana l-a turnat pe sofer la Politie. Pentru ca altfel, daca ce spui tu e adevarat, poltistii din trafic s-ar fi sesizat demult.

      Aceasta turnatorie demonstreaza ca spiritul comunist nu a disparut din ROmania ci a crescut.

      Comunistii romani servesc astazi un partid cu nume diferit.
      • 0 (6 voturi)    
        dormi linistit (Marţi, 31 iulie 2018, 22:11)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        "Eu nu stiu sa existe vreuna prin care placutele ofensatoare sunt interzise."

        End of story..
        • +1 (1 vot)    
          sunt legale pana sunt anulate (Miercuri, 1 august 2018, 8:27)

          opinius [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          end of story
    • +10 (10 voturi)    
      Tu gandesti? (Marţi, 31 iulie 2018, 22:47)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Mesajele ofensatoare sunt interzise in tara de emitere a numerelor. Nu cred ca exista tara care sa poata verifica asta in toate limbile si dialectele pamantului. Deci daca suedezii le-au aprobat, inseamna ca ele sunt legale. Iar conform conventiilor internationale inseamna ca poti circula cu ele si in alte tari. Deci politia romana nu numai ca a comis un abuz (nici o lege nu permite ridicarea permisului pentru ca circuli cu numere PERFECT legale si nici ridicarea acelor numere PERFECT legale), dar a mai si insultat Suedia, considerand ca nu e in stare sa verifice legalitatea unor numere de inmatriculare si sa dea numere legale. Singura care a procedat cat de cat bine (desi eu nu as fi facut asta) a fost tot Suedia, care pentru a evita un conflict international a decis ridicarea acestor numere. Dar sunt sigur ca asta nu va insemna nici o pedeapsa nici pentru cele care a eliberat aceste numere, nici pentru posesor, pentru simplul motiv ca nu incalca legea suedeza.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu stiu daca Suedia ar fi supravietuit (Joi, 2 august 2018, 0:15)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        unui conflict cu latrinele.
  • +14 (16 voturi)    
    obedient (Marţi, 31 iulie 2018, 17:54)

    Ilidia [utilizator]

    Toti acesti Mos Teaca au ajuns acolo ptr. obedienta in fata PSD si raspund la "comanda". Cand trebuie sa explice ceva dau din colt in colt...Pana la urma treaba se va rezolva in favoarea celui sanctionat. Dar acesti slugoi nu vor patoi nimic...
  • +19 (21 voturi)    
    Sa traiti! (Marţi, 31 iulie 2018, 18:04)

    omezu [utilizator]

    Domnu' maresal, lasati rezervele Romaniei, o urgenta ar fi trecere dvs in rezerva.
    Ar trebui sa luam exemplul Georgiei cu Politia Rutiera. Au desfiintat-o pur si simplu si au re-angajat doar pe baza de concurs si numai politisti tineri. 3 luni de zile a durat procesul. La fel trebuie facut si in Jandarmerie si in multe institutii de stat. Luat totul de la 0. Mai rau decat acum nu are cum sa fie!
    • +5 (5 voturi)    
      Da... (Marţi, 31 iulie 2018, 18:56)

      mondrian [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      ...hai sa luam exemplul Georgiei......
      • +4 (4 voturi)    
        nu exista comunism de succes (Miercuri, 1 august 2018, 9:55)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui mondrian

        Pai da!

        Romania a redevenit comunista prin grija tovarasilor prim-secretari, care sunt astazi mai multi decat pe vremea comunismului.

        Nu e vorba doar de numar aici, e vorba si de indemnizatii de conducere, de cheltuieli cu intretinerea samd.

        Georgia este deja pe o traiectorie care o va scaote mult deasupra noastra. Are deocamdata probleme similare in politica, dar exista o perspectiva a normalitatii democratice si capitaliste.

        In Romania exista o intoarcere spre comunism infioratoare. Bunicii si parintii care au fost nevoiti sa suporte comunismul in Romania - nu au avut incotro - acum il readuc de buna voie si mai si cred ca asta in beneficiul copiilor si nepotilor.

        Si, evident, copiii si nepotii "nerecunoascatori" fug de comunismul asta cat pot. Ca pot - vorba cuiva.

        Deocamdata suntem in faza manipularii statistice. Intr-un an sau doi, vom ajunge in faza masluirii. Vor urma doi-trei ani de tarare si apoi - caderea.
        • 0 (0 voturi)    
          Sa fie cat mai grea (Joi, 2 august 2018, 0:17)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          caderea, asa sa le ajute Dumnezeu.
    • +7 (9 voturi)    
      simplu (Marţi, 31 iulie 2018, 20:06)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Eu as face asa cu intergul aparat de stat, de la primul pana la ultimul.

      Evident, dupa ce as desfiinta 90% din posturi si as restrange procentual numarul de posturi de conducere..

      As generaliza contractul de munca pe un an cu posibilitate de prelungire.

      Doar cu astea doua masuri, in 6 luni s-ar vedea rezultatele.
  • -5 (17 voturi)    
    In ce laborator s-o fi fabricat mizeria asta? (Marţi, 31 iulie 2018, 18:47)

    D-or [utilizator]

    Intr-unul anti-romanesc, desigur. Au gasit ceva grobian, trivial, umilitor si care - dupa spusele uneia - ne-ar uni cu cele patru litere. Pe noi. Romanii.

    E o speta complicata, o capcana, pentru ca, iata, ni se da de ales intre PSD si trivialitate.
    Alternativa la PSD ar fi respectiva unire in cele 4 litere. Foarte onorant!

    "Laboratorul" a reusit o tripla lovitura: si PSD si anti-PSD si, mai ales, respectul fata de noi insine.

    Cred ca se impune testarea individului cu poligraful.
    • -1 (1 vot)    
      asta (Miercuri, 1 august 2018, 11:39)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Asta e cu "democratia" internetului...Si unul ca D-or poate bate campii...
  • +6 (8 voturi)    
    Oral (Marţi, 31 iulie 2018, 19:00)

    Sati [utilizator]

    Sef cu nume predestinat expresiilor peiorative.
  • +10 (12 voturi)    
    Asta imi aduce aminte de Marin Preda (Marţi, 31 iulie 2018, 19:00)

    Dalinar [utilizator]

    Cel Mai Iubit Dintre Pamanteni si cosoiul lui Moceanu. Partea Lemn-oasa si partea Fer-oasa. Alt analfabet cu diplome.
  • +6 (8 voturi)    
    asta e (Marţi, 31 iulie 2018, 19:11)

    om_normal [utilizator]

    e doar o sluga proasta ?
    • +6 (6 voturi)    
      hahaha (Marţi, 31 iulie 2018, 22:00)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui om_normal

      de la sef la caraliul care a scos placutele, un lant al prostiei.
      au facut cea mai nasoala propaganda sefilor din psd.
      dracnea ar trebui sa treaca la o remaniere, ca deja sunt sase luni.
      afara cu ei.
      masina aia ar fi trecut neobservaata de multi, daca nu aveau proasta inspiratie sa faca scandal.
      acum, stie toata tzara.
      e o partie deschisa, va fi cu continuarea data viitoare.
      si nu nuai in tzara, s'au facut de rahat in toata lumea.
      sa nu mai vorbim de diaspora.
      suedezii, deabia de maine anuleaza placutele, deci cand au fost ridicate, erau valabile.
      cred ca au lesinat si ei de ras, dar din respect pt.
      relatiile internationale, au anulat placutele.
  • +9 (11 voturi)    
    caracteristic autoritatilor romane (Marţi, 31 iulie 2018, 19:22)

    Dizidentul [utilizator]

    toti cei pusi in functii de conducere nu cunosc legile si nu sint in materiea autoritatii care o conduc ,politie ,ministri(Cultura,dezvoltare,economie,finante , pensii etc.). Priviti poza acestui imbuibat ce exprima privirea lui timpa ca sef al Politiei Romane trebuie sa cunosti legile nu iesi si faci comentarii idioate.
  • +9 (11 voturi)    
    Vigilenta, tovarasi! (Marţi, 31 iulie 2018, 20:03)

    Dedalus [utilizator]

    Nu stiam ca si la COnventia de la Viena te rpimeste numai cu rezervare.

    Si bravonoua, bravi romani care am avut, avem si vom avea intotdeauna, precum stramsoii nostrii dacii, rezerve la orice!

    Am aflat si conceptia Romaniei despre cum se aplica o conventie internationala: dupa cum se transmite pe canalele noastre.

    Dar, desigur, un membru de partid trebuie ocrotit, orice ar face. Nu-i asa, tovarasa Dan? Desigur, mai este nevoie si de acordul tovarasului prim-secretar, alaturi de mult iubita si stimata prim.

    Tovarasi, dusmanul nu doarme! El pune miseleste placute!
  • +11 (13 voturi)    
    Alunecarea in ridicol (Marţi, 31 iulie 2018, 20:17)

    motanul_gri [utilizator]

    Omul acesta nu gaseste ce argumente sa aduca, pentru simplul motiv ca nu exista niciun fel de argumente. Dosarul este praf si fum, un castel construit pe nisip,
    Rad si curcile.
  • +7 (7 voturi)    
    sa fim seriosi... (Marţi, 31 iulie 2018, 21:11)

    liviu_ [utilizator]

    are nume predestinat (buda) :D apropos un dosar penal ca numele nu contine cifre?!

    oricum acest personaj... devine ridicol!

    serios... pentru evenimentele din ultimu timp ar trebui reformata politia DIN TEMELII !!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Un dobitoc (Marţi, 31 iulie 2018, 21:13)

    Pac-pac [utilizator]

    Militianul asta nu ajungea nici sef de post a comuna in urma cu 30 de ani! Asta e nivelul in ziua de azi!
    • 0 (0 voturi)    
      Gresesti (Joi, 2 august 2018, 0:19)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      comunistii se bazeaza in special pe astia fara creier.
      Seful statului si sotia erau rude cu asta, dupa exprimare si logica.
  • +9 (9 voturi)    
    drept international vs intern (Marţi, 31 iulie 2018, 21:24)

    Ademordna [utilizator]

    Dl. Ioan WC afirma un lucru foarte grav:
    "Păi, se aplică legislația națională și ce am primit noi prin canalele de comunicare. "
    Deci desi exista o conventie internationala la care Romania e parte, d-lui nu o aplica, ci aplica legislatia nationala si ce i-a fost spus lui!
    Ce facem insa cu articolul 11 Dreptul internaţional şi dreptul intern din Constitutia Romaniei:
    ...(2) Tratatele ratificate de Parlament, potrivit legii, fac parte din dreptul intern.
    ?
    Cum e posibil sa aplici "ce am primit noi prin canalele de comunicare"? Curat neconstitutional dar umflati-l!
    • 0 (2 voturi)    
      prin canalele de comunicare (Miercuri, 1 august 2018, 14:12)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      ale lor, ale cui altcuiva, le'a trimis nicu dracnea ordin, spre executare.
      si cum politia e institutie civila, au luat pozitia de drepti, au dus mana la caschete si au strigat, tare, sa rasune:
      'nteles, s'traiti !
      • +1 (1 vot)    
        Prin antene, oficinele moscovei (Joi, 2 august 2018, 0:21)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ne stim inamicii
        nu stim cum de inca mai emit
        o fi asa de greu de falimentat o firma ?
        se pare ca apartine secu, care lucreaza "pentru patrie"
  • +7 (7 voturi)    
    Abuzul in serviciu? Ce e aia? Cine e ala? (Marţi, 31 iulie 2018, 21:39)

    ww [utilizator]

    Oare macar acum, citind declaratiile dezlanate ale acestui individ, intelegem ce inseamna abuzul in serviciu si de ce trebuie dezincriminat? Uite asta e. Un smecher, de regula angajat in institutiile statului, decide cu rea-credinta sa te sicaneze, sa-ti puna bete in roate sau sa iti faca viata un iad. De ce? Pai "pentru ca asa vrea muschii lui", "uite-asa, de-al dreaq'", "pentru ca poate" sau ca sa "iti arate el tie". Evident, dupa cum se vede din declaratiile citate, nu exista nici macar un capat de lege de care sa se poata agata, la fel ca in majoritatea cazurilor. Totul se datoreaza modului abuziv in care intelege sa-si indeplineasca atributiile de serviciu.
    Cum e posibil asa ceva? Simplu, faptasii (de la functionarasi si tablagii pana la magistrati) stiu ca nu risca nicio sanctiune disciplinara, omerta si complicitatea functionand perfect. Nu acestea sunt faptele pe care ceea ce noi numim stat le sanctioneza, ci cele care ies din acest tipar (vezi cazul Cameliei Bogdan).
    Ce speranta ii ramane partii vatamate? Pai sa se adreseze "Justitiei", pe a carei poarta scrie tocmai: "Lasciate ogni speranza, voi ch'intrate". Sa vezi acolo interpretarea probelor, de te ia cu lesin! In cel mai fericit caz (castig la CEDO, e drept, o iluzie, pentru cunoscatori), faptasul fiind angajat al statului, tot victima ii va plati acestuia ticalosia.
  • +8 (8 voturi)    
    O măsură decentă... (Marţi, 31 iulie 2018, 21:44)

    Furnicuta [utilizator]

    Șefule, ai face bine să-ți dai demisia. Că, dacă-ți analizez prestația din ultimele zile ieși mai rău. E cea mai decentă decizie pe care o poți lua. Altfel, o s-o iei și-n față, și-n spate. Și nu faci față...
  • +10 (10 voturi)    
    pana cand militia (Marţi, 31 iulie 2018, 22:36)

    liviu_ [utilizator]

    nu o sa le faca dosar penal lui Duckadam si lui Simona Halep... =si tuturor celor cu numere personalizate nu ma vor convinge de altceva decat un dosar politic!

    mai mult ... militia se incurca in explicatii... ba ca nu sunt valabile decat in suedia, ba ca incalca nustiu ce conventie. care ba e ratificata de romania ba nu e ratificata

    BAAAAAA voi trebuie sa apolicati legea... si cereti oamenilor sa stie textele legii desi voi NU LE STITI!!!

    este PENIBIL si JENANT! ce face militia... si din punctul meuy de vedere militia tocmai a intrat in categoria jandarmeriei... adica institutii a carui unic scop este aservimentul politic , fara ca sa respecte cu adevarat legea si aplicarea ei!
  • -2 (2 voturi)    
    Limba română (Miercuri, 1 august 2018, 7:58)

    stos [utilizator]

    Scribule! Învață sensurile limbii române înainte de a scrie. E drept, a folosit aceleași cuvinte dar cu sensuri diferite. Prima afirmație se referă la convenția încheiată la Viena, ca act. A doua afirmație se referă la conținutul convenției, păstrîndu-ne dreptul de a interpreta diferit pe teritoriul României.
    • 0 (0 voturi)    
      istetzule, iscusit la limba (Miercuri, 1 august 2018, 12:24)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui stos

      daca nu agreezi si nu vrei sa aplici o modificare, adaugire ulteriaoara, la un act la care deja ai agreat, notifici pe ceilalti parteneri semnatari, ca nu esti de acord cu modificarea, spre a preintampina neintelgerile posibile.
      si publici asta in monitorul oficial, asa cum a fost si decretul semnat de nen'to nicu, de ratificare.
      facura ei asa ceva ?
      no, ei erau bizi, cu mana'n haznaua statului, prinsi de treaba multa.
    • 0 (0 voturi)    
      Fii amabil... (Miercuri, 1 august 2018, 14:51)

      lsorin [utilizator] i-a raspuns lui stos

      ...pe cât ești de interpretativ și explică-mi cum alfel poate fi înțeles faptul că, neopunându-se în termen pentru a putea justifica astăzi ce-a făcut poliția ieri (să se opună modificării propuse de belgieni, adică), România trebuie să aplice prevederile convenției ca toate celelalte state semnatare?

      Și-apoi... ce vorbești de interpretare la specimenu-n uniformă, când a declarat ”A intrat în țară legal, din punctul meu de vedere, ilegal ... imoral să spun aşa, pentru că avea acea sintagmă pe plăcuţele de înmatriculare”?

      Ia interpretează asta: este imoral să conduci o cameră a parlamentului câtă vreme ai cazier.
      De ce nu-i iau și ăluia carnetul, eh?
  • 0 (0 voturi)    
    aloooo! mr. c.a.c p tariceanu,expliciteaza-ne (Miercuri, 1 august 2018, 8:57)

    ...!?! [utilizator]

    cum e cu prezumtia de nevinovatie, cu drepturile si libertatile omului , cu democratia, dle.! DDDD
    • 0 (0 voturi)    
      tradatorul agent tariceanu (Joi, 2 august 2018, 0:22)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      va pleca in curand de unde vine : estul luminos
      nu va mai bucura onoratul public antenist
      scopul fiecarui agent este unic, pare-se
  • 0 (0 voturi)    
    Anulare (Joi, 2 august 2018, 10:07)

    sim18 [utilizator]

    Daca s-au anulat numerele, acum prcatic nu mai au sustinere in a face dosar penal si trebuie sa inapoieze permisul omului!