Răzvan Ştefănescu: Sper să recuperez permisul până pe 11 august / Sunt şofer profesionist în Suedia

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 iulie 2018, 16:08 Actualitate | Esenţial


Razvan Stefanescu
Foto: Captura Facebook
Răzvan Ştefănescu, şoferul maşinii cu număr anti-PSD, a declarat, marţi, pentru Agerpres, că încearcă să recupereze permisul de conducere până pe data de 11 august, când pleacă din România, deoarece este şofer profesionist în Suedia.

Răzvan Ştefănescu spune că este şofer profesionist în Suedia, având toate categoriile auto, şi nu mai poate să muncească dacă nu îşi recuperează permisul.

"Sunt şofer profesionist, am toate categoriile. Pe 11 august trebuie să plec din ţară. Nu ştiu ce voi face. Eu sper să recuperez permisul. Poliţiştii m-au anunţat că mi-au suspendat permisul pe perioada cercetărilor. Eu nu am cetăţenia suedeză, sunt doar rezident. Permisul era românesc", a afirmat Răzvan Ştefănescu.

Ioana Mateş, avocata şoferului, a precizat că va solicita Pachetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3 ca lui Răzvan Ştefănescu să-i fie restituit permisul, cel puţin temporar, pentru a putea pleca din ţară.

Avocata a afirmat că s-a înţeles greşit că Răzvan Ştefănescu va depune o plângere penală împotriva poliţiştilor, însă este posibil să fie înaintată o sesizare cu privire la comportamentul agenţilor.

Brigada Rutieră a anunţat luni că lui Răzvan Ştefănescu i s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de "conducere pe drumurile publice a unui vehicul înmatriculat în alt stat care nu are drept de circulaţie în România", faptă prevăzută de art. 334, alin. (4) din Codul penal.

"Un echipaj de poliţie al Brigăzii Rutiere din cadrul DGPMB, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu pe raza sectorului 3, a depistat în trafic un autoturism, înmatriculat în Suedia, condus de un bărbat, în vârstă de 45 de ani. Conducătorul auto a fost condus la sediul Brigăzii Rutiere în vederea declanşării verificărilor procedurale, pentru stabilirea cu exactitate a situaţiei juridice în ceea ce priveşte regimul de înmatriculare şi circulaţie şi a vehiculului pe drumurile publice", preciza, luni, Brigada Rutieră.

Poliţia susţine că art. 36, alin. (3), cu trimitere la pct. 1 din Anexa nr. 2 din Convenţia de la Viena (8 noiembrie 1968) ratificată de România prin Decretul nr. 318 din 1980, stipulează că "numărul de înmatriculare prevăzut la art. 35 şi 36 ale Convenţiei trebuie să fie compus fie din cifre, fie din cifre şi litere (...)", context în care se confirmă lipsa de valabilitate a numărului aplicat pe autoturism şi astfel permisiunea de a folosi, pe teritoriul României, doar numărul permanent, care figurează şi în bazele de date.



















3602 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    daca nu-l recuperezi (Marţi, 31 iulie 2018, 16:11)

    tropotaru [utilizator]

    atunci intru si eu in PSD
    • +3 (11 voturi)    
      Ca sa-ti dam noi ..... (Marţi, 31 iulie 2018, 16:19)

      KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      Oare ce ?
      • +2 (2 voturi)    
        e suficient un zămbet (Marţi, 31 iulie 2018, 17:23)

        tropotaru [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

        iar eu va dau ocazia sa mai primiti un membru
        • +2 (2 voturi)    
          chiar daca nu-si recupereaza permisul (Miercuri, 1 august 2018, 2:04)

          thatchme [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

          poate da examen in Suedia sau orice alta tara europeana si-si recupereaza dreptul de a conduce
    • +7 (11 voturi)    
      Cu ce? (Marţi, 31 iulie 2018, 16:30)

      M. G. [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      Cu ce intri in PSD? :))
      • 0 (0 voturi)    
        De preferat cu basculanta (Miercuri, 1 august 2018, 7:58)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

        Numai ca trebuie sa prinzi momentul cand toti liderii sunt aliniati pentru o poza de grup.
        La atata aroganta tind sa ajunga precum era PCR: partidul unic, impotriva caruia sa nu indrazneasca cumva sa spuna careva ceva, ca este bagat la inchisoare.
  • -16 (30 voturi)    
    Nu recuperezi fraiere. :))) (Marţi, 31 iulie 2018, 16:27)

    Soulless [utilizator]

    Pierzi si locul de munca. :)))
    Fraier coclit.
  • +11 (17 voturi)    
    Si eu in PSD. +1 (Marţi, 31 iulie 2018, 16:30)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    Si un sfat: schimba avocatul!

    "Poliţiştii m-au anunţat că mi-au suspendat permisul pe perioada cercetărilor. "

    Keyword: "prezumţia de nevinovăţie".
    • +2 (4 voturi)    
      Prezumtia asta (Marţi, 31 iulie 2018, 19:19)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD

      O ai si cand intri cu masina pe contrasens si omori doi. Pana in momentul finalizarii anchetei penale, esti teoretic nevinovat. Ma indoiesc insa ca vezi pe aceasta perioada carnetul. Ma rog, daca nu esti Huidu, ma refeream...
  • +12 (16 voturi)    
    filaj (Marţi, 31 iulie 2018, 16:37)

    Jude [utilizator]

    ""Un echipaj de poliţie al Brigăzii Rutiere din cadrul DGPMB, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu pe raza sectorului 3, a depistat în trafic un autoturism, înmatriculat în Suedia"""
    Trebuia spus. """ Un echipaj de militie al Brigazii Rutiere, subordonat PSD a filat un autoturism inmatriculat in Suedia """"
    • +2 (6 voturi)    
      depistat un autoturism inmatriculat in Suedia (Marţi, 31 iulie 2018, 17:54)

      pseudoce [utilizator] i-a raspuns lui Jude

      Pai parca problema era ca circula cu autoturism neinmatriculat :)
  • -4 (10 voturi)    
    unde nu e cap vai de picioare (Marţi, 31 iulie 2018, 16:56)

    vodatepes [utilizator]

    Unde nu e cap vai de picioare adicalea esti pieton si o sa mergi mult si bine pe jos. MUII Bien baiete.
  • -4 (10 voturi)    
    Sa speram ca nu si-l recupereaza (Marţi, 31 iulie 2018, 17:15)

    holinessdani [utilizator]

    Pai sa faca ce si-a dorit, adica ce a scris pe placute.
    Si va avea tot timpul din lume.
    Nu-i viata frumoasa cand ai auuuuuudi?
    Bravo politia romana!
  • -1 (11 voturi)    
    Pe la noi... (Marţi, 31 iulie 2018, 17:22)

    Reticentul [utilizator]

    Prin Romanica nu prea se mai dau permisele inapoi "inainte de termen" indiferent de motive. De altfel, la cati admiratori te-au aplaudat frenetic pentru gestul tau, ma gandesc ca vor sari si cu ceva banutu, asa ca muuuuulta vreme nu va fi nevoie sa mai muncesti. Iar de plecat poti pleca cu Expresul de Oslo, bineinteles dupa ce-i atasezi placute adecvate. Bagseama le-ai dat-o tu la astia de la PSD dar acuma pare ca sunteti chit. Dar nu cred ca te superi, banuiesc ca stiai de la inceput c-asa e la bataie, mai dai... mai si primesti...
  • +6 (14 voturi)    
    Domnule Stefanescu (Marţi, 31 iulie 2018, 19:22)

    aniod [utilizator]

    Va multumesc pentru mesajul pus pe placutele de inmatriculare. Multi romani va sunt datori pentru ca ati exprimat ceea ce trebuia spus, exact cum ati spus. Pentru ca PSD ne trateaza ca pe niste gunoaie, PSD nu merita cuvinte bune.
    Sper sa primiti inapoi permisul cat de curand.
    Imi pare sincer rau ca aveti de suferit. Sper de asemenea ca veti fi despagubit pentru zilele in care nu aveti carnetul.
    • 0 (6 voturi)    
      Sunt convins (Marţi, 31 iulie 2018, 20:55)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Ca cerul va fi mai albastru si copiii mai fericiti si economia mai duduie de cand cu placutele astea. E simplu: in timp ce ei fura, alegatorii fac doua lucruri: placute si hashtaguri. Asta in loc sa mearga la vot.
  • +1 (1 vot)    
    totusi care e logica? (Miercuri, 1 august 2018, 15:44)

    an_drei [utilizator]

    Ignorand mesajul placutiei, cum se poate sa aiba omul dosar penal? Adica el are numere valabile in Suedia si valabile in orice al stat EU care nu interzice acest format.
    In momentul in care omul a intrat in RO si la urmatoarele X opriri de catre politie, numerele au fost ok.
    Presupunand ca in RO nu e voie cu numere fara cifre, totusi cum nici Politia nu a stiut aceasta pana in momentul suspendarii permisului cum se asteapta ca acest om care putea fii foarte bine un suedez ce vine pe la noi sa stie lucrul acesta.
    Era de datoria lui sa se informeze ca numere sunt valabile in RO? si daca se informa primea acest raspuns despre comisia de la Viena? ma indoiesc. Pentru ca abea dupa cateva zile de munca aparatul PSD a reusit ca gaseasca nodul un papura.
    • 0 (0 voturi)    
      Ar putea exista o logica (Miercuri, 1 august 2018, 16:28)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

      Daca numerele nu sunt cele din talonul masinii sau din certificatul de inmatriculare.