Tudorel Toader susține că procurorul general Augustin Lazăr a avut partipriuri: La fiecare dintre noi vine o vreme a evaluării

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 iulie 2018, 14:59 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, consideră că, de-a lungul timpului, procurorul general Augustin Lazăr "a avut poziţii care nu au fost pe frecvenţa legii în vigoare", adăugând: "la fiecare dintre noi vine o vreme a evaluării", potrivit Agerpres.

"Cu domnul Lazăr mă cunosc de multă vreme, dinainte să fie procuror general şi eu ministru al Justiţiei. E adevărat că în epoca aceea colaboram pe linie academică, astăzi sau de când este procuror general şi eu ministru colaborăm instituţional, în cadrul autorităţii judiciare. Colaborăm instituţional. Sigur că de-a lungul timpului, cred că a trecut un an şi ceva, a avut poziţii care nu au fost pe frecvenţa legii în vigoare, nu pe frecvenţa mea (...)", a declarat Tudorel Toader la DCNews marţi, întrebat cum colaborează cu procurorul general Augustin Lazăr şi dacă va fi vorba despre o cerere de revocare a acestuia.

El a susţinut că au fost cazuri în care procurorul general ar fi avut "partipriuri".

"Când spunea, spre exemplu, la CSM, a acreditat ideea faptului că evaluarea pe care am făcut-o eu, în baza căreia am declanşat procedura de revocare (a fostului procuror şef al DNA - n.r.), ar fi nelegală pentru că un regulament al CSM prevede o altă metodologie. Or, eu i-am răspuns atunci: regulamentul CSM nu poate să modifice prevederea legii. Dacă legea stabileşte criterii, competenţe, proceduri, eu mă opresc la lege, nu mă cobor la regulament, care contrazice legii din bunul motiv că un regulament nu poate să se abată de la lege, nu poate să o modifice. Chiar atunci eram unul lângă altul în CSM şi l-am întrebat dacă afirmaţia este documentată sau nu. În sfârşit, nu conta răspunsul, că oricum avea partipriurile domniei sale", a mai spus Tudorel Toader.

Toader a menţionat că ar putea da mai multe exemple.

"Vă dau un răspuns de principiu, general valabil: la oricare dintre noi vine o vreme la care este supus evaluării", a adăugat ministrul Justiţiei referitor la procurorul general Augustin Lazăr.

Întrebat dacă prin aceasta se înţelege că procurorul general urmează să fie supus evaluării, Toader a adăugat: "Mă repet: la fiecare dintre noi vine o vreme a evaluării".



















7108 vizualizari

  • +49 (61 voturi)    
    Tudorel (Marţi, 31 iulie 2018, 15:07)

    mos ion roata [utilizator]

    Va fi evaluat pe 10 august.
    • +25 (31 voturi)    
      Pardon (Marţi, 31 iulie 2018, 15:42)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      A ievaluarii.
      Gargamel, ne-am saturat maxim de tine si de fatza ta!
    • +17 (21 voturi)    
      "Ievaluat" (Marţi, 31 iulie 2018, 15:55)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      .
    • +5 (7 voturi)    
      Vrea sa spuna: Vino o vreme a razbunarii (Marţi, 31 iulie 2018, 20:18)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Da, o sa vina si vremea cand romanii o sa se razbune pe tine si ticalosiile pe care le-ai facut. Gandeste-te la Targoviste inainte de a continua sa faci nenorociri.....
    • +2 (2 voturi)    
      nu conteaza (Miercuri, 1 august 2018, 11:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      neaparat cand, ci conteaza ca evaluarea aia sa nu-l lase fara cap, ca pe Motoc. Si daca nu stie tt-ul ce a patit Motoc, sa-l intrebe pe Lapusneanu.
    • +3 (3 voturi)    
      Tudorele,să nu-ți uiți vorbele. (Miercuri, 1 august 2018, 14:01)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Vine vremea evaluării tale și nu va fi bine.În loc de apărarea legii și a dreptății te-ai aliat cu infractorii și ai făcut infracțiunile legale.Este dreptul nostru la apărare și ne vom apăra.Observ că și Poliția spune că nu ne mai apără,presupun că așa le-ai transmis,că asta este linia partidului.
  • +37 (45 voturi)    
    Vremea evaluarii lui Tudorel (Marţi, 31 iulie 2018, 15:08)

    Frank777 [utilizator]

    va venii si ea si se va trezi Tudorel al nostru fara protectia PSD pentru ca PSD va lua ORALPSD la alegeri!!!!
    • +25 (37 voturi)    
      Mai citeste calendarul! (Marţi, 31 iulie 2018, 15:12)

      alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      psd nu mai apuca alegerile. Parol!
    • +3 (5 voturi)    
      Placutele marionetei... (Marţi, 31 iulie 2018, 21:10)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Dom'le, ma întreb, de ce nu-i da cineva jos "placutele" de inmatriculare PSD.
      Cu asa...muie, chiar ar fi un act de igiena !
  • +27 (35 voturi)    
    Erata (Marţi, 31 iulie 2018, 15:12)

    MinDepous [utilizator]

    "Fiecaruia dintre noi ii vine o vreme a evaluarii"
    Dar cum actualul guvern are motto-ul "AGRAMATI, A-DUNAT-VA!" (in functie de cum tuna daddy), la ce sa ne asteptam?
    • +18 (26 voturi)    
      eu credeam (Marţi, 31 iulie 2018, 15:28)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Ca "orice om e frica de evaluare"
  • -14 (40 voturi)    
    Deci s-a terminat mandatul lui Lazar (Marţi, 31 iulie 2018, 15:13)

    Martinezu [utilizator]

    Ca asa vrea Mutorel.
    Ce imi pare rau? E ca l-am sustinut pe Iohanis.
    Privind acum ce a ajuns sa faca PSD ul, realizez ca a fost un presedinte perfect. Pentru PSD. Ba le-a dat si indicatii pas cu pas.
    Daca ar fi fost Ponta, nu cred ca am fi ajuns chiar aici.
    Acum e prea tarziu si s-a facut praf tot ce se cladise in ultimii 10 ani.
    • +17 (19 voturi)    
      Alternativa fiind Ponta? (Marţi, 31 iulie 2018, 15:53)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Si Ponta ce facea? Sper ca nu-ti imaginezi ca daca zilele astea da din plisc sa mai ramana relevant, misca vreun deget pentru justitie.
    • +2 (4 voturi)    
      Parol (Marţi, 31 iulie 2018, 17:13)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Vina e a celor 20+60% care au votat cu PSD/n-au votat deloc.
      Chiar daca era papadie presedintele, macar majoritatea parlamentara POATE era alta.

      Da. Pana la urmatoarele alegeri, toti astia de cascam ochii si avem o minima intelegere a ce se intampla d.p.d.v. economic, social si politic, national SI international, o sa ne tot jelim de scenariul in care prezenta la vot de 100% sau mai peste 40% ar fi dus la rezultate diferite.
      Daca era 100% si rezultatele erau la fel, macar eram toti impacati si aia era treaba. Asa, 20% din votanti au decis ce sa faca toata suta. Noaptea mintii.

      In contextul asta, noi ne luam de presedinte. Pai, clar ca suntem toti tampiti:
      - 20% c-au votat cu PSD
      - 60% ca n-au votat DELOC
      - restul 20% pentru ca am sperat c-o sa fie altfel
      -- undeva, in astia 20%, pentru ca ne vaitam de presedinte, ignorand definitia acestei institutii in democratia din Romania; gemem dupa dictator luminat - well, s-ar putea sa ne alegem cu dictator pana la urma
      • +1 (3 voturi)    
        nu numai! (Marţi, 31 iulie 2018, 19:13)

        un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        Da, suntem cu toatii tampiti / vionavati.

        Insa cand spui: "restul 20% pentru ca am sperat c-o sa fie altfel" este incomplet - aveam tot dreptul la speranat, insa da, suntem vinovati, ca nu am reusit sa lamurim pe NIMENI, nici pe telespectatorii Latrinelor sa nu mai voteze pedesereul, si nici pe ceilalti, care nu s-au dus la vot!
        • +1 (1 vot)    
          Adevarat (Miercuri, 1 august 2018, 10:59)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

          Corect.
          Ce sa zic, disperarea se transforma in furie si admit c-am fost cam furios scriind ce-am scris in comentariul de mai sus.
          E fun ca ne luam minusuri - pe de alta parte, macar indica existenta unui adevar in acel text. De ce? Romanul niciodata n-a tolerat prea bine adevarul, a fost mai "romantic" asa, he kept blowing smoke up his own ass. Din pacate, indiferent cate minusuri isi iau comentariile, nu le va face mai putin adevarat mesajul.
    • +3 (7 voturi)    
      campii (Marţi, 31 iulie 2018, 18:01)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Bati campii, habar n-ai de legislatia tarii si in primul rand de atributiile presedintelui...Din pacate tara geme de prosti de teapa ta.
  • +18 (28 voturi)    
    hmm (Marţi, 31 iulie 2018, 15:18)

    dum_i [utilizator]

    Cand se intoarce roata, tudorele, o sa-ti doresti sa fi apucat sa treci granita...

    Ca romanu indura cat indura dar...
  • +15 (21 voturi)    
    gura păcătosului... (Marţi, 31 iulie 2018, 15:27)

    periscop [utilizator]

    ... adevăr grăiește ; uneori chiar fără să-și dea seama de asta...
  • +16 (24 voturi)    
    pai a dat-o jos pe kovesi... (Marţi, 31 iulie 2018, 15:32)

    liviu_ [utilizator]

    pana gaseste o sluga pe care sa o puna la dna.... se ocupa si de procuratura...

    orice NU e in subordinea sd, face parte din statul paralel... si psd s-a jurat sa distruga statul paralel!
  • +22 (28 voturi)    
    Sa-ti amintesti de vorbele astea, Toadere! (Marţi, 31 iulie 2018, 15:32)

    Metec [utilizator]

    Cand vei da seama pentru toate miseliile facute in aceasta functie, sa-ti amintesti de profetia de astazi!
    Fiecaruia ii vine randul (asa se spune corect, in lb. romana literara) si nici tu nu vei fi scutit!
    Abia astept...
  • +16 (24 voturi)    
    Tumorele (Marţi, 31 iulie 2018, 15:36)

    omezu [utilizator]

    Te asiguram ca nu o sa mai apuci sa faci ievaluarea din simplul motiv ca din toamna P$D nu va mai fi la guvernare.
  • -7 (23 voturi)    
    vremea revocarii (Marţi, 31 iulie 2018, 15:38)

    revo [utilizator]

    Mutorel iar ii da de studiat lui Iohannis. Ba, da' al dracu' om ce e! Taman acum, in plina vara, in vreme de concedii!
  • +17 (21 voturi)    
    Ehei.... deci se stie urmatoarea persoana (Marţi, 31 iulie 2018, 15:57)

    ciubex [utilizator]

    Care va fi schimbata de catre partidu' de la putere :)
    Ce marsavi, nu se mai satura astia!
  • -17 (29 voturi)    
    Augustin Lazar (Marţi, 31 iulie 2018, 15:58)

    cucuveauamov [utilizator]

    a ajuns Procuror general dupa ce a fost inlaturat prin abuz (dovedit in instanta) Tiberiu Nitu. A fost plantat acolo sa serveasca umil sistemul. Aparitiile lui sunt comico-tragice. Sub el DNA-ul a scapat de dub orice control si au fost posibile toate abuzurile deja cunoscute.
    • +5 (9 voturi)    
      creer (Marţi, 31 iulie 2018, 18:03)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Dar chiar nu-ti mai creste vre-un neuron !? Tot cu mintea unei cucuvele !?
    • +3 (13 voturi)    
      pe 10 august (Marţi, 31 iulie 2018, 18:19)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      te IEVALUĂM si pe tine.
  • +7 (15 voturi)    
    mda (Marţi, 31 iulie 2018, 16:03)

    liviu_ [utilizator]

    https://magnanews.ro/2018/07/31/ne-intoarcem-la-cenzura-comunista-actorul-mihai-calin-se-gandeste-sa-emigreze-din-cauza-unei-oug-a-guvernului-dancila/

    si actorii mai?!

    astia vor sa puna mana pe TOT...

    ce sa zici... ceausescu o sa fie mandru!
  • +18 (24 voturi)    
    Urat om, (Marţi, 31 iulie 2018, 16:04)

    Adri70 [utilizator]

    ...insemnat de Dumnezeu cu bube pe fata. Probabil ca le are si pe suflet. Ar fi interesant de anchetat cum a reusit (Tu)Dorel sa obtina diplomele universitare. Mie imi pare ca este la limita r3tardului profesional. Cum un astfel de individ poate sa ajunga rector? Este o rusine pentru invatamantul universitar romanesc.
    • +4 (8 voturi)    
      Bineteles ca are multe bube pe suflet (Marţi, 31 iulie 2018, 20:29)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      Mai intai n-a intrat la facultate decat in al treilea an de la terminarea liceului, la drept, unde era omul si locul, se intra pe baza de dosar de cadre cu semnatura primului secretar si picau doar 2-3 de forma, sa se zica ca a fost admitere. Dupa aceea in CV scrie ca a terminat liceu de matematica fizica: minciuna, a terminat un obscur liceu industrial. Doctoratul si l-a facut la Cahul. Daca-l cauti pe web of science, sa vezi cat de mare profesor e, constati ca n-are mai nimic, doar gunoaie cu care n-ar putea ocupa, intr-o universitate serioasa, nici macar un post de asistent. Va dati seama cate umilinte ??? La care se adauga si bubele de pe fata. Realizati cata ura a strans acest batut al sortii impotriva romanilor normali ?????? Acum are ocazia de a o revarsa impotriva oamenilor obisnuiti, pe care TT ii uraste cu pasiune de atata vreme, ca le-a dat natura ceea ce lui nu i-a dat: frumusete, inteligenta, simt moral, noblete sufleteasca......
  • +17 (21 voturi)    
    TurdDorel, a man on a mission (Marţi, 31 iulie 2018, 16:09)

    Dalinar [utilizator]

    with an agenda!
  • +18 (22 voturi)    
    IUDA (Marţi, 31 iulie 2018, 16:10)

    CipCC [utilizator]

    IUDA justitiei loveste din nou.

    Pe tine cine te evalueaza?

    Se pare ca tu, Tudorele , esti miez. Tu ii evaluezi pe toti si te crezi Dumnezeu.

    Pai sa-ti spun eu ca ce faci este in afara legii.

    Ca ceea ce faci tu in acest moment se numeste incalcarea statului de drept si daca incalci statul de drept esti in afara constitutiei.

    In momentul in care voi ca grupare, ca partid, nu mai sunteti constitutionali in acest moment sunteti doar un grup infractional cu interese obscure , in afara legii.
  • +17 (21 voturi)    
    Pai credeati ca se opreste la Kovesi? (Marţi, 31 iulie 2018, 16:22)

    MirceaIo [utilizator]

    Gargamel merge pana la capat
  • +17 (21 voturi)    
    Ce om de nimic (Marţi, 31 iulie 2018, 16:32)

    trem [utilizator]

    Cel care nu a fost 'pe frecventa legii' ai fot Tu Dorele!

    Doar tu ai facut jocul infractorilor PSD+ALDE, doar tu ai sustinut legi care dinamiteaza Justitia - care de altfel au fost criticate de Comisia de la Venetia, doar tu ai facut o evaluare penibila a lui Kovesi, dar cu efect pentru ca prietenii tai din CCR - alte slugi - au luat-o de buna.

    Esti reprezentantul a tot ceea ce e perfid si putred in Justitia romaneasca, un reptiloid iubitor de infractiune...un om de nimic fara demnitate!
  • +7 (9 voturi)    
    In numele legii profesore... (Marţi, 31 iulie 2018, 17:08)

    Reticentul [utilizator]

    Executa-i pe tortionari. TOTI procurorii comunisti au fost tortionari si, daca nu-i ocrotea Ilici, erau exclusi din magistratura. Cam tarziu dar... in numele legii, executa-i pe tortionari. Sa le taie Olguta si pensiile nesimtite.
  • +4 (8 voturi)    
    Am scris și eu ceva adevar despre (Marţi, 31 iulie 2018, 17:49)

    Rescator [utilizator]

    Gargamel și vad ca sunt cenzurat.Pacat!
  • +3 (9 voturi)    
    radio (Marţi, 31 iulie 2018, 18:06)

    Ilidia [utilizator]

    Gargamel o fi si radioamator !? Sau "frecventa legii" in mintea lui inseamna "frecventa mintii sale"...Si asta a ajuns rector, fie si chiar la Iasi...
  • +4 (8 voturi)    
    Tudorele! (Marţi, 31 iulie 2018, 19:44)

    ber [utilizator]

    Partipriuri mai vizibile ca ale tale nu are nimeni in justitia romana!
  • +6 (10 voturi)    
    Cui ii vine? (Marţi, 31 iulie 2018, 19:52)

    therealpaulie [utilizator]

    Intrebarea e "cui" ii vine. Dativ ba ievaluatorule.
    La fiecare??? Fiecaruia bai !!!
    Profesor universitar cica
  • +4 (8 voturi)    
    Garbovita Garbovan este in sufletul l'u tuDorel (Marţi, 31 iulie 2018, 19:58)

    Plagarus [utilizator]

    Mare preoteasa la DNA,sau inlocuitoarea bicisnicului tuDorel ?
    Din Baltzi in putz !!!!
  • +4 (6 voturi)    
    slugarel, baiat model (Marţi, 31 iulie 2018, 20:11)

    gatsby [utilizator]

    sper sa vina curand si timpul evaluarii tale!... Si de ce nu, si al neamurilor tale cocotate in functii caldute ca rasplata pentru slugarnicia ta!
  • +5 (7 voturi)    
    partipriuri ? (Marţi, 31 iulie 2018, 20:41)

    nedumeritul [utilizator]

    Toti avem partipriuri: unii pentru borfasi,altii pentru oamenii onesti.
    Lazar macar raspunde la intrebari,isi sustine parerea in timp si nu e lunecos....
    80% din raspunsurile lui Tudorel te lasa cu ochii in soare ca Nicolicea
    In expunerile Tudorel si Nicolocea apar cuvintele nu si idea, de logica nici nu mai vorbesc.
    Cum ajung astfel de oameni la butoanele Romaniei ?
    Sunt marionete ale altora ?
    Pentru functiile pe care le ocupa e nevoie sa absolvi "pe bune" macar liceul sau o scoala profesionala.
    Acum cand poti cumpara orice diploma, poti fi orice absolvent sau doctor...
  • +5 (7 voturi)    
    tuDOREL este.... (Marţi, 31 iulie 2018, 20:56)

    astronaut [utilizator]

    cel mai mare DUSMAN al Justitiei Romanesti de dupa 90 , este angrenat in DESTRUCTURAREA JUSTITIEI si al ordinii de drept democratice din tara ! Sa speram ca nu va reusi ?
  • +1 (3 voturi)    
    hotnews-ule (Marţi, 31 iulie 2018, 22:42)

    astronaut [utilizator]

    pai , voi functionati cu CENZURA , de ce nu spuneti , sau v-ati dat cu PSD-AISTII !
  • +1 (1 vot)    
    O sa vedem (Miercuri, 1 august 2018, 15:44)

    vasile-roaita [utilizator]

    Cind nu va mai fi PSD la putere cum si tu vei fi evaluat. Dar la tine va fi un judecator care te va evalua. Si uite asa va refaceti gasca. Din guvern veti fi transferati frumos acolo unde de fapt va este locul. Acel loc se numeste Jilava.