O fotografie cu un număr de înmatriculare ”1 Jos PSD” a devenit virală pe Facebook: ”Venim acasă, dragă Românie”

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 30 iulie 2018, 18:55 Actualitate | Esenţial


Numar de inmatriculare anti-PSD
Foto: Facebook
După scandalul mașinii cu numărul de înmatriculare ”M...PSD”, un alt român stabilit în străinătate și-a făcut plăcuță personalizată cu numărul ”1 Jos Psd” și își anunță sosirea în România. 

Mihai George Ciobanu, care, potrivit profilului său de Facebook, pare stabilit cu familia sa în Belgia, a postat luni mai multe fotografii cu un Audi cu o plăcuță personalizată ”1 Jos PSD” și mesajul ”Venim acasă, dragă Românie”.

Postarea vine după ce Răzvan Ștefănescu, posesorul autoturismului cu numărul ”M... PSD”, a fost oprit de un echipaj de poliție în dimineața zilei de luni, care i-a suspendat permisul și i-a ridicat plăcuțele de înmatriculare, deși Ambasada Suediei a precizat că acestea sunt valide în toate țările UE.

Numărul de înmatriculare trebuie să conțină atât cifre, cât și litere, potrivit Brigăzii Rutiere care citează Convenţia de la Viena. 

"De asemenea, în urma verificării în bazele de date, s-a constatat că autoturismul deține alt număr de înmatriculare decât cel aplicat. Totodată, art. 36, alin. (3) cu trimitere la pct. 1 din Anexa nr. 2 din Convenţia de la Viena (8 noiembrie 1968) ratificată de România prin Decretul nr. 318 din 1980, stipulează că „numărul de înmatriculare prevăzut la art. 35 şi 36 ale Convenţiei trebuie să fie compus fie din cifre, fie din cifre şi litere (...)” context în care se confirmă lipsa de valabilitate a numărului aplicat pe autoturism şi astfel permisiunea de a folosi, pe teritoriul României, doar numărul permanent, care figurează și în bazele de date", mai arată Brigada Rutieră.

Citește și:

















18852 vizualizari

  • +39 (45 voturi)    
    Pe 10 August sa Scapam de Mazete (Luni, 30 iulie 2018, 19:12)

    un domn [utilizator]

    Le trimitem la pubele reserved for P$D
      #showComment#showComment
  • +37 (43 voturi)    
    Bravo (Luni, 30 iulie 2018, 19:23)

    DrPepper [utilizator]

    Sper ca luna august sa aduca o mare schimbare. Si sper ca numarul celor care vin acasa va depasi chiar si asteptarile celor car vin
  • -25 (53 voturi)    
    "Venim acasa" (Luni, 30 iulie 2018, 19:23)

    iPig Pro [utilizator]

    Mai bine veneati la vot si nu era nevoie de astfel de manifestari.
      #showComment#showComment#showComment
  • +29 (35 voturi)    
    ei, (Luni, 30 iulie 2018, 19:25)

    nahir [utilizator]

    masina asta are si cifre si litere care nu reprezinta o adresare injurioasa la dresa partidului condus de dublul penal, pablito dragnea.
      #showComment
  • +35 (41 voturi)    
    Cand o sa inteleaga PSD-ul ca nu e bine... (Luni, 30 iulie 2018, 19:30)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    ...sa te lupti cu Romania?
      #showComment#showComment
  • -33 (37 voturi)    
    Vedeta cu o placuta falsa (Luni, 30 iulie 2018, 19:58)

    rila.iepurila [utilizator]

    L-ati facut si pe Dorel vedeta cu o placuta falsa. Dar nah, este in trend. Numerele standard in Belgia sunt de forma 9-xxx-999, iar cele parsonalizate nu pot contine o combinatie de 9 cifre, incluzand cratima: https://mobilit.belgium.be/sites/default/files/downloads/mogelijjkheden_fr.pdf. Felicitari pentru jurnalismul profesionist HN!!
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +22 (28 voturi)    
    mai bine lipeste un sticker (Luni, 30 iulie 2018, 20:02)

    vasile_roaita [utilizator]

    Ma intreb, nu-i mai eficient sa lipesti un sticker pe masina cu mesajul? Asa macar nu te mai opreste politia ca ai numar ilegal si e si mai vizibil.
  • -39 (43 voturi)    
    confiscare (Luni, 30 iulie 2018, 20:15)

    rumunuso [utilizator]

    Dupa confiscarea si a acestui numar de inmatriculare propun Ka Klaus Werner sa faca o contestatie la Curtea Constitutionala si dupa verdict sa-si inmatriculeze masina prezidentiala cu numarul- literele MUEKWJ. Apoi, precum in tarile nordice, puradelul de pe capota sa fie luat si trimis intr-o familie cu staif, pe masura, nemtesc, sa i se faca reeducare dupa morala romanasului si dupa experienta nemteasca. Totusi daka klientul este Bruxeles, sa-i faca o concesie si sa-i permita sa faca reeducare in cartierul cu beculete rosii de acasa la el.
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +9 (11 voturi)    
    Bravo (Luni, 30 iulie 2018, 21:07)

    Remarque [utilizator]

    Indiferent cum se scrie, toata lumea citeste la fel, iar mesajul este acelasi de pe masina lui Razvan.
  • +10 (12 voturi)    
    Cu din cei ca tine (Luni, 30 iulie 2018, 21:27)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    nu merita sa pierzi vremea.
    Eventual tragi apa, dar numai din ratiuni igienice.
    Stii ce este curios?
    Ca luati mu...re numai de la Audi.
    Tare mi-e teama ca multi isi vor "personaliza" numerele de inmatriculare si pe aici.
    Sa vezi de de mu..re veti manca.
    Fioe ca va plac, fie ca nu... fructele de padure.
    Si apoi, mi se pare ca este printre putinele injuraturi de post.
    Sa va dam la mure!
    Vezi, ne gandim la voi; va vitaminizam!
    Make a photo, mai... macedonule!
    (Vai de mama voastra; e mereu insarcinata)
  • +5 (7 voturi)    
    inventivitate la romani (Luni, 30 iulie 2018, 21:55)

    endriago [utilizator]

    Am vazut ieri pe autostrada Arad-Lugoj o masina care avea pe ea urmatoarele caractere "M UE( in loc de litere era steagul UE ) PSD".Nu erau numere de inmatriculare,doar niste stickere.
  • +10 (12 voturi)    
    Am eu impresia sau cel mai bine iese (Luni, 30 iulie 2018, 22:52)

    transalpinarum [utilizator]

    AUDI din treaba asta :). Vad ca pana acum AUDI e marca care (cacafonie intentionata) da MUIE PSD.
      #showComment