O fotografie cu un număr de înmatriculare ”1 Jos PSD” a devenit virală pe Facebook: ”Venim acasă, dragă Românie”

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 30 iulie 2018, 18:55 Actualitate | Esenţial


Numar de inmatriculare anti-PSD
Foto: Facebook
După scandalul mașinii cu numărul de înmatriculare ”M...PSD”, un alt român stabilit în străinătate și-a făcut plăcuță personalizată cu numărul ”1 Jos Psd” și își anunță sosirea în România. 

Mihai George Ciobanu, care, potrivit profilului său de Facebook, pare stabilit cu familia sa în Belgia, a postat luni mai multe fotografii cu un Audi cu o plăcuță personalizată ”1 Jos PSD” și mesajul ”Venim acasă, dragă Românie”.

Postarea vine după ce Răzvan Ștefănescu, posesorul autoturismului cu numărul ”M... PSD”, a fost oprit de un echipaj de poliție în dimineața zilei de luni, care i-a suspendat permisul și i-a ridicat plăcuțele de înmatriculare, deși Ambasada Suediei a precizat că acestea sunt valide în toate țările UE.

Numărul de înmatriculare trebuie să conțină atât cifre, cât și litere, potrivit Brigăzii Rutiere care citează Convenţia de la Viena. 

"De asemenea, în urma verificării în bazele de date, s-a constatat că autoturismul deține alt număr de înmatriculare decât cel aplicat. Totodată, art. 36, alin. (3) cu trimitere la pct. 1 din Anexa nr. 2 din Convenţia de la Viena (8 noiembrie 1968) ratificată de România prin Decretul nr. 318 din 1980, stipulează că „numărul de înmatriculare prevăzut la art. 35 şi 36 ale Convenţiei trebuie să fie compus fie din cifre, fie din cifre şi litere (...)” context în care se confirmă lipsa de valabilitate a numărului aplicat pe autoturism şi astfel permisiunea de a folosi, pe teritoriul României, doar numărul permanent, care figurează și în bazele de date", mai arată Brigada Rutieră.

Citește și:



















18705 vizualizari

  • +39 (45 voturi)    
    Pe 10 August sa Scapam de Mazete (Luni, 30 iulie 2018, 19:12)

    un domn [utilizator]

    Le trimitem la pubele reserved for P$D
    • +33 (35 voturi)    
      nu mai trimiteti bani in tara (Luni, 30 iulie 2018, 20:46)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      rudelor care voteaza cu cei care v-au facut sa emigrati...
      • +1 (1 vot)    
        Ba sa trimita ! (Marţi, 31 iulie 2018, 20:24)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Macar pentru niste placute de inmatriculare cu 1MUEPSD, ca sa fie si cu cifre...
    • +3 (3 voturi)    
      Salutari suedeze pentru PSD ! (Marţi, 31 iulie 2018, 14:42)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      pe 10 august venim sa vi le dam !
      • 0 (0 voturi)    
        mai mai... (Marţi, 31 iulie 2018, 17:59)

        2304 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        ce are domne "suedejii" astia cu psd? da astia de la Audi ce are cu psd? Statu Paralel manevreaza energetic cu flacara violet si pa Audi si pa suedeji
  • +37 (43 voturi)    
    Bravo (Luni, 30 iulie 2018, 19:23)

    DrPepper [utilizator]

    Sper ca luna august sa aduca o mare schimbare. Si sper ca numarul celor care vin acasa va depasi chiar si asteptarile celor car vin
  • -25 (53 voturi)    
    "Venim acasa" (Luni, 30 iulie 2018, 19:23)

    Multa PSD [utilizator]

    Mai bine veneati la vot si nu era nevoie de astfel de manifestari.
    • +13 (15 voturi)    
      pai e frumos? (Luni, 30 iulie 2018, 23:46)

      Talibanu' cu turban Armani [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

      degeaba ii dati minus omului.. are dreptate. la vot conteaza, acolo trebuie sa facem diferenta. sa nu mai stam acasa, sa-i convingem pe toti apropiatii si cunoscutii sa voteze. anti psd, bineinteles.
      • +8 (18 voturi)    
        In viata (Marţi, 31 iulie 2018, 0:55)

        Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui Talibanu' cu turban Armani

        Nu trebuie sa faci lucrurile ca sa ii faci pe oameni multumiti ci pentru ca trebuie. Lasa-i sa dea minus, apoi la urmatoarele alegeri sa stea acasa si apoi sa se planga. S-au obisnuit: fac asta de 30 de ani, din 4 in 4.
    • +2 (2 voturi)    
      si de unde stiti ca nu au fost la vot? (Marţi, 31 iulie 2018, 15:38)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

      Serios.
      Afirmatia generala e corecta dar personalizata la adresa tipului din Belgia e profund incorecta.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai vazut ce bine s-a ingrijit psd de Diaspora (Marţi, 31 iulie 2018, 15:51)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

      Sa nu poata vota? asa ca stfu.
  • +29 (35 voturi)    
    ei, (Luni, 30 iulie 2018, 19:25)

    nahir [utilizator]

    masina asta are si cifre si litere care nu reprezinta o adresare injurioasa la dresa partidului condus de dublul penal, pablito dragnea.
    • +12 (14 voturi)    
      e na.. (Luni, 30 iulie 2018, 23:48)

      Talibanu' cu turban Armani [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      nu fi asa sigur. poate daddy considera injurioasa remarca... o pune pe carmen sa dea drumu la caini.. si pac dosar penal.
  • +35 (41 voturi)    
    Cand o sa inteleaga PSD-ul ca nu e bine... (Luni, 30 iulie 2018, 19:30)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    ...sa te lupti cu Romania?
    • +8 (10 voturi)    
      e lasa.. (Luni, 30 iulie 2018, 23:48)

      Talibanu' cu turban Armani [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      ... acum o sa simta furia populatiei.. din nou.
    • +1 (1 vot)    
      Niciodata (Marţi, 31 iulie 2018, 13:18)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      Trebuie ca noi sa-i scoatem in ilegalitate pe cei de la PSD, ALDE si UDMR.
  • -33 (37 voturi)    
    Vedeta cu o placuta falsa (Luni, 30 iulie 2018, 19:58)

    rila.iepurila [utilizator]

    L-ati facut si pe Dorel vedeta cu o placuta falsa. Dar nah, este in trend. Numerele standard in Belgia sunt de forma 9-xxx-999, iar cele parsonalizate nu pot contine o combinatie de 9 cifre, incluzand cratima: https://mobilit.belgium.be/sites/default/files/downloads/mogelijjkheden_fr.pdf. Felicitari pentru jurnalismul profesionist HN!!
    • +20 (22 voturi)    
      placute personalizate BE (Luni, 30 iulie 2018, 20:36)

      Petecutz [utilizator] i-a raspuns lui rila.iepurila

      Pai 1 JOS PSD nu e combinatie de 9 cifre (cu sau fara cratima :) ) si combinatie destul de clasica pentru Belgique , plecand de la numarul standard: 1-QAA-620 se face 1-JOS-PSD, adica mai pe intelesul matale, se schima ultimele cifre cu litere (si asta e permis in Belgique:) ).
      https://fr.wikipedia.org/wiki/Plaque_d%27immatriculation_belge

      Dar ce spui de numarul MU13 P5D?!

      P.S: daca statea PSD-ul in bancuta lui, nenea din Suedia trecera neoservat, ramanea unicul opozant pe vara...acum insa, bolovanul incepe sa se roteasca.
      • -17 (19 voturi)    
        Pe intelesu' matale (Luni, 30 iulie 2018, 21:37)

        rila.iepurila [utilizator] i-a raspuns lui Petecutz

        "chiffre indice, 3 lettres, 3 chiffres" - nu vad nicaieri cifra indice - 6 litere.
        • +12 (14 voturi)    
          uite-te ba la numere personalizate.... (Marţi, 31 iulie 2018, 1:01)

          Petecutz [utilizator] i-a raspuns lui rila.iepurila

          da' vorba aia, prostu' nu se lasa, Viorica ti-e mama, sau ce?
    • +7 (9 voturi)    
      deci in Belgia sunt inmatriculate (Luni, 30 iulie 2018, 21:04)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui rila.iepurila

      maxim 999 de masini
      geniule !
      • 0 (4 voturi)    
        xxx (Luni, 30 iulie 2018, 21:29)

        Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        Pot fi litere. Ia refa calculul...
        • +1 (3 voturi)    
          corect :) (Luni, 30 iulie 2018, 22:14)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

          atrageam atentia asupra expimarii, ceva de genul C-LLL-CCC, unde Cifra si Litera, ar fi fost mai pe inteles :)
      • -1 (3 voturi)    
        tu de permutari ai auzit? (Luni, 30 iulie 2018, 21:37)

        rumunuso [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        12, 21 si asa mai departe!
    • +10 (12 voturi)    
      Cap ai, minte ce-ti mai trebuie?? (Luni, 30 iulie 2018, 21:28)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui rila.iepurila

      Ai fost la scoala? Stii care e diferenta intre cifre si litere? Daca te uiti la numar, nu e o combinatie de 9 cifre (nici sa numeri nu stii!!!) ci sunt 7 caractere, o cifra si 6 litere. Iar cratimele de care vorbesti pot fi suruburile de prindere.
      Mai mult, pe penultima pagina exista exact combinatia de pe numar 1-xxxxxx deci o cifra si 6 litere. Dar probabil a ajuns si in Belgia statul paralel de a aprobat asa un numar!
      • -11 (13 voturi)    
        Si totusi... (Luni, 30 iulie 2018, 21:36)

        rila.iepurila [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Am vrut sa scriu caractere si a iesit cifre. Daca te uiti in combinatiile posiblile admise de inmatricularile belgiene, vei observa ca si cratima face parte din numarul de caractere admis. Cum spuneam, placuta falsa.
        • +5 (7 voturi)    
          Scuze, intr-adevar poate ai gresit (Marţi, 31 iulie 2018, 0:00)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui rila.iepurila

          Dar de unde stii ca alea sunt cratime? Ca din poza par foarte mici, cum spuneam poate una e cratima, poate cealalta e de fapt un surub de prindere vopsit (poate amandoua). Atata timp cat ei au aprobat numarul eu zic ca e corect. Daca nu e aprobat, atunci da, e riscul lui. Dar In Belgia.
    • -1 (3 voturi)    
      Din pacate ai mare dreptate. (Marţi, 31 iulie 2018, 8:49)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui rila.iepurila

      Vindecarea acestui popor si a societatii nu se face cu placute de masina pe care sunt scrise mesaje vulgare, ci cu noi standarde etice si morale, cu empatie si cooperare, dar si intelegerea faptului ca noi toti suntem de vina pentru actuala situatie. Dat fiind gradul de ura latenta din fiecare din noi, pe unii aceste placute ii vor face sa se simta mai bine in neputinta lor. Imi asum minusurile care nu sunt decat masura acestui fapt.

      Acelasti tip de gandire de om frustrat este si atunci cand nu mergi la vot dar si cand iti plac indivizii astia. Culmea e ca aceasta frustrare si neputinta convine de minune PSD. Ea va face ca multi sa nu mearga la vot si sa injure, alaturi de PSD, orice alternativa politica - adica va conduce, ca si pana acum, la o mare lipsa de discernamant. Si cum PSD are votanii lui care spre deosebire de astia cu placutele, chiar ies la vot, va imaginati rezultatul.

      Intr-adevar, se pare ca nu mai e la moda sa te lauzi cu bizonica, ci cu placute cu mesaje obscene ascunzand acelasi tip de gandire de individ neevoluat.
  • +22 (28 voturi)    
    mai bine lipeste un sticker (Luni, 30 iulie 2018, 20:02)

    vasile_roaita [utilizator]

    Ma intreb, nu-i mai eficient sa lipesti un sticker pe masina cu mesajul? Asa macar nu te mai opreste politia ca ai numar ilegal si e si mai vizibil.
  • -39 (43 voturi)    
    confiscare (Luni, 30 iulie 2018, 20:15)

    rumunuso [utilizator]

    Dupa confiscarea si a acestui numar de inmatriculare propun Ka Klaus Werner sa faca o contestatie la Curtea Constitutionala si dupa verdict sa-si inmatriculeze masina prezidentiala cu numarul- literele MUEKWJ. Apoi, precum in tarile nordice, puradelul de pe capota sa fie luat si trimis intr-o familie cu staif, pe masura, nemtesc, sa i se faca reeducare dupa morala romanasului si dupa experienta nemteasca. Totusi daka klientul este Bruxeles, sa-i faca o concesie si sa-i permita sa faca reeducare in cartierul cu beculete rosii de acasa la el.
    • +18 (24 voturi)    
      ? (Luni, 30 iulie 2018, 20:49)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui rumunuso

      Mai ai frati?
      • +6 (8 voturi)    
        Are (Marţi, 31 iulie 2018, 11:20)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        li se mai spune belinosi de la "tatucul" lor :-)))
    • +5 (11 voturi)    
      https://dexonline.ro/definitie/replica (Luni, 30 iulie 2018, 20:59)

      alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator] i-a raspuns lui rumunuso

      Iti "freamata mainile sa vii si tu cu contrareplici"?
    • +4 (8 voturi)    
      vai, vai.... (Luni, 30 iulie 2018, 21:14)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui rumunuso

      dar mult te duce mintea pe tine! Vezi sa nu te dea afara din casa, ca prea e plina de umor! Pana una, alta poate inveti sa scrii!
    • +9 (15 voturi)    
      Sunt curios (Luni, 30 iulie 2018, 21:24)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui rumunuso

      Voi detestati UE, tarile civilizate, tarile moderne, orice tara non-comunista sau doar ce va spune PSD indiferent ce e?

      E o intrebare ca sa fiu si eu in cunostinta de cauza... Sau cunostiinta? Sau constinta? Sau constiinta? O intrebam pe "Veronica" Dancila "cum ie cuorecht" !
      • -12 (16 voturi)    
        diaspora (Luni, 30 iulie 2018, 21:50)

        rumunuso [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Cum vreti dumneavoastra legat de con-sti-i-e-enta. 90% dintre românii plecati au impresia ca daca au dat un tur prin afara ei sunt despteptii iar ceilalti inapoiatii si vin inapoi cu tot felul de fumuri si ifose. Doar 10% din cei plecati nu-si denigreaza tara, inteleg cu adevarat mersul lucrurilor in lume si se simt bine oriunde. Acestia se adapteaza repede si la bine si la rau. Doamne ajuta!
        • +5 (7 voturi)    
          Sindromul viorica dancila (Marţi, 31 iulie 2018, 8:50)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui rumunuso

          Ai descris corect, asa e!
          Dupa ce a stat 15 ani la brusel si s-a vorbit in jurul ei numai engleza, viorica a uitat cum se zice in romaneste douamiidouzeci sau optsprezece si multe altele, (pe care nici nu le-a stiut, de altfel).
          Evident, ca intre timp n-a mai invatat nimic dar vine in tara cu aerul ca e cea mai desteapta de pe fata pamantului. (adica de pe aratura din Videle).
          Iar "pestele" dragnea se foloseste exact de prostia ei
        • +2 (4 voturi)    
          La rele (Marţi, 31 iulie 2018, 8:51)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui rumunuso

          va pricepeti voi astia din tara.
          De aceea trebuie sa ne adaptam noi, cei traiti prin afara, in occidental putred...
  • +9 (11 voturi)    
    Bravo (Luni, 30 iulie 2018, 21:07)

    Remarque [utilizator]

    Indiferent cum se scrie, toata lumea citeste la fel, iar mesajul este acelasi de pe masina lui Razvan.
  • +10 (12 voturi)    
    Cu din cei ca tine (Luni, 30 iulie 2018, 21:27)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    nu merita sa pierzi vremea.
    Eventual tragi apa, dar numai din ratiuni igienice.
    Stii ce este curios?
    Ca luati mu...re numai de la Audi.
    Tare mi-e teama ca multi isi vor "personaliza" numerele de inmatriculare si pe aici.
    Sa vezi de de mu..re veti manca.
    Fioe ca va plac, fie ca nu... fructele de padure.
    Si apoi, mi se pare ca este printre putinele injuraturi de post.
    Sa va dam la mure!
    Vezi, ne gandim la voi; va vitaminizam!
    Make a photo, mai... macedonule!
    (Vai de mama voastra; e mereu insarcinata)
  • +5 (7 voturi)    
    inventivitate la romani (Luni, 30 iulie 2018, 21:55)

    endriago [utilizator]

    Am vazut ieri pe autostrada Arad-Lugoj o masina care avea pe ea urmatoarele caractere "M UE( in loc de litere era steagul UE ) PSD".Nu erau numere de inmatriculare,doar niste stickere.
  • +10 (12 voturi)    
    Am eu impresia sau cel mai bine iese (Luni, 30 iulie 2018, 22:52)

    transalpinarum [utilizator]

    AUDI din treaba asta :). Vad ca pana acum AUDI e marca care (cacafonie intentionata) da MUIE PSD.
    • +9 (11 voturi)    
      sa stii (Marţi, 31 iulie 2018, 4:32)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      In curand, nici nu mai trebuie scris MUIE PSD. Scrii psd dupa cele 4 cercuri si se stiiieee... fara numar :D
      • +6 (6 voturi)    
        Fenomene paranormale (Marţi, 31 iulie 2018, 8:52)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        ”Fenomen straniu în Bucegi: Dacă strigi “M***”, ecoul îți răspunde “PSD”!