​​SONDAJ Cum considerați acțiunea poliției în cazul plăcuțelor anti-PSD?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 30 iulie 2018, 14:30 Actualitate | Esenţial


Sondaj plcute anti-PSD
Foto: Hotnews
Românul care circula cu un mesaj vulgar anti-PSD pe plăcuțele de înmatriculare ale mașinii a rămas fără permis, iar poliția a deschis dosar penal, susținând că automobilul nu ar avea drept de circulație în țară cu acele plăcuțe. Intervenția are loc deși bărbatul a mai avut parte de verificări, iar Ambasada Suediei susține că plăcuțele personalizate sunt valabile în afara țării scandinave, contrar celor spuse de Brigada Rutieră.
  • Cum consideri că a acționat poliția în acest caz? Participă la sondajul HotNews.ro?




Citeste mai multe despre   


















8066 vizualizari

  • +33 (37 voturi)    
    evident ca abuziva... (Luni, 30 iulie 2018, 14:41)

    liviu_ [utilizator]

    daca suedezii si ue zic ca-s valabile, SUNT VALABILE!!!

    restu e doar o incercare PENIBILA a militiei romane . ATAT!

    pentru mine politia a murit azi...
    • +11 (13 voturi)    
      esti tanar ! (Luni, 30 iulie 2018, 15:11)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Pentru TM8 Romania pute a hoit de 28 de ani !
    • -1 (3 voturi)    
      nu stiu romaneste (Luni, 30 iulie 2018, 20:13)

      Petrache [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Politia Suedeza nu stie romaneste si se bazeaza pe bunul simt al celor care isi fac placi de inmatriculare. Daca stiau ce inseamna, nu il lasau. Limbajul golanesc nu este platforma politica si ne face doar de rusine. (mai ales ca ni s-a tot dus buhul de spurcati la gura: Nastase, Buzarnescu, ca sa nu mai vorbim de fotbalisti...)
  • +26 (32 voturi)    
    Politie Politica! (Luni, 30 iulie 2018, 14:42)

    pedepsitorul [utilizator]

    Politia ofera servicii de reprimare politica, ca comanda direcat sau indirecta!

    In cazul in care, nu se dovedeste legala interventia politiei, sefii politistilor , pe vertical, trebuiesc dati afara din politie!
  • -24 (34 voturi)    
    si politia suedeza e subjugata psd :)) (Luni, 30 iulie 2018, 14:54)

    premierul grivco [utilizator]

    "De miercuri, nu va mai putea deţine acele numere de înmatriculare",a declarat ]n exclusivitate pentru Realitatea TV Eva Isaksen, purtător de cuvânt Agenţia de Transport din Suedia
  • +4 (12 voturi)    
    Problema (Luni, 30 iulie 2018, 15:36)

    vasile-roaita [utilizator]

    Militiei si a pesedistilor de la conducere nu este ca numarul de inmatriculare nu ar fi valabil ci ca sta scris acolo MUIE PSD. Daca ar fi fost scris Barosanu, sau Fitzoasa etc. nu ar fi deranjat pe nimeni. Nu ar mai fi fost o asa zisa incalcare a legii. Si mai mult ca sigur ca nici autoritatile suedeze nu i-ar fi aprobat acest numar daca ar fi stiut ce inseamna cu adevarat. Sint multe numere de inmatriculare aici in Suedia de genul asta.
    • -1 (1 vot)    
      bine spus (Luni, 30 iulie 2018, 17:15)

      was [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Sunt de acord cu cele scrise de tine.
      Apoi, automat m-am gandit ca cine are bani de investitii, trebuie sa aplice repede pentru numarul suedez MANELE, MANEA etc. cu maximum 7 litere.
      Cei 640 de eiroi pot sa devina arginti fara numar, daca pun un anunt de vanzare (transmisia dreptului de a folosi acest numar) pe OLX.
      Apoi mai exista si riscuri, destul de mari - zic eu, ca pana vinde placuta, apare o ordonanta de urgenta care interzice folosirea numerelor personalizate pentru autovehicule din statele UE (inclusiv Suedia) sau din toata lumea
  • -11 (19 voturi)    
    Ponderile raspunsurilor (Luni, 30 iulie 2018, 16:21)

    UpNext [utilizator]

    confirma "inalta educatie" a acestei populatii care glorifica insulta, injuratura si balacareala, in lipsa polemicii, chiar mai dure, dar civilizate. Este doar inceputul decaderii finale a unei natiuni care nu-si mai are sens.
    • +1 (3 voturi)    
      Ponderea raspunsurilor (Luni, 30 iulie 2018, 17:35)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      in tr-o tara in care Politia isi facea cu adevarat datoria, acea masina trecea neobservata. Politia romana se ocupa doar de gospodine si politica.
      • 0 (2 voturi)    
        normal (Luni, 30 iulie 2018, 20:28)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        in orice tzara, daca nu faci necazuri in trafic, treci neobservat, niciun politist nu citeste placuta.

        dar, cum spunea garcea al mare, de la mijlocul mesei, la noi e altfel. avem legile nostre, din vremurile cand el fluiera la trecerea coloanei...
    • 0 (2 voturi)    
      nu glorifica nimeni nimic (Luni, 30 iulie 2018, 17:45)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      normal ar fi fost ca politia romana sa respecte cele 2 legi, si aia din romania si aia din suedia. la punctul de trecere al frontierei trebuiau sa ii puna in vedere connform legii din suedia el e obligat sa aiba la el si numerele standard suedeze si datorita faptului ca conform legii din romania ACEL numar personalizat este ilegal va trebui sa si-l demonteze si sa le foloseasca pe cele standard.

      insa nu, a fost lasat sa treaca, a fost lasat in circulatie atatea zile, nimeni nu a constatat nici o incalcare a legii iar astazi a fost hartuit in trafic, urmarit, oprit si i s-a deschis dosar penal.

      asa zice ca da, e glorificarea insultei si balacarelii. dar nu din partea celor care au votat abuz pe hotnews ci din partea politiei si guvernului din romania care se supun ordinelor unor persoane particulare care oricum au grave probleme cu legea.
  • +2 (4 voturi)    
    poate să nu-mi placă, dar este legal (Luni, 30 iulie 2018, 17:16)

    c.radu [utilizator]

    Nu subscriu la vulgaritatea unui astfel de mesaj, oricât de detestabil ar fi PSD-ul. Însă poliția trebuie să fie prima care respectă legea și instituția care o aplică. Or, în cazul de față, n-am înțeles ce lege a fost încălcată.
  • 0 (4 voturi)    
    invoca conventia de la viena (Luni, 30 iulie 2018, 18:06)

    nash pandelica [utilizator]

    ca trebuiau ca placutele sa aiba aiba si cifre si litere.
    deci -muie11psd-e legal.
    atentie soferi !~
    • -1 (3 voturi)    
      Mesaje obscene (Luni, 30 iulie 2018, 20:10)

      Petrache [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Ministerul transportului din Suedia a aprobat placa pentru ca nu stia ce inseamna. Placi cu cuvinte obscene NU sunt acceptabile nici in Suedia. Daca ar fi incercat sa puna F**K LOFVEN, nu l-ar fi lasat. (Lofven e Primul ministru al Suediei)
      Deci haideti sa cautam de mijloace de a combate PSD mai civilizate, altfel ne facem de ras si nu rezolvam nimic.
      • +1 (3 voturi)    
        bine (Luni, 30 iulie 2018, 20:25)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Petrache

        asta e obscen ?
        psd40hoti
        • -1 (3 voturi)    
          da, e bun (Luni, 30 iulie 2018, 22:14)

          Petrache [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Cred ca asta e bun. Dar poti sa ti-l pui mai bine ca bumper-sticker decat numar de inmatriculare.
  • -1 (3 voturi)    
    Mesaje obscene (Luni, 30 iulie 2018, 20:03)

    Petrache [utilizator]

    Nu sunt suporter PSD. Sunt insa suporter al bunei cuviinte. Mesaje cu limbaj vulgar NU sunt acceptate nici in alte tari. Daca doresc sa imi pun in SUA o placa: F**K TRUMP, NU mi se permite (si nici nu e permis sa ai F**K CDU in Germania.) Daca il urasc pe vecinul Nae de vis-a-vis, nu pot pune M**E NAE - indiferent daca NAE e PSDist sau nu.
    Se pot face proteste fara a recurge la cuvinte obscene. Miscarea anti-PSD vrea sa dovedeasca "high moral ground", nu-i asa?
    • 0 (0 voturi)    
      Si ce are asta cu permisul de conducere? (Marţi, 31 iulie 2018, 8:22)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Petrache

      Nae poate sa te dea in judecata si-ti ia banii.
      Legea americana, germana, sau oricare alta poate sa actioneze si ea cumva, dar nu-i blocheaza masina si nu-i confisca permisul de conducere. Nu este o infractiune prevazuta la legea circulatiei. Argumentul este inventat. S-au framantat doua saptamani sa gaseasca un pretext. Cred ca au citit codul rutier din scoarta-n scoarta mai ceva ca pe programul de guvernare PSD pana sa gaseasca instructiuni "ce faci in caz de muiepsd"
      Mai ales ca cetateanul roman avea si numerele de baza, dar nu i-au permis sa le puna.
      In fond el are o grija acum, fiindca masina lui a trecut alte frontiere cu numerele confiscate de GarceaPSD, si nu se poate intoarce cu altele.
      Paradoxal, si-au facut -o cu mana lor. Daca nu faceau atata tapaj, tema murea de la sine in cateva zile. Omul ar fi parut cel mult un excentric.
      In momentul asta cred ca mai sunt vreo cativa nou nascuti sau prin crese care nu au auzit/vazut/aflat mesajul :::)))
      • +1 (1 vot)    
        pe scurt (Marţi, 31 iulie 2018, 14:56)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        politia a facut un mare serciciu partidului al mare.:-)
        milioane de romani au citit mesajul.
        masina aia n'ar fi putut trece chiar peste tot prin tzara. :-)
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar daca ai dreptate (Marţi, 31 iulie 2018, 10:02)

      UpNext [utilizator] i-a raspuns lui Petrache

      si chiar ai, tot degeaba in zona extracarpatica, unde manele si mistocareala sunt valori perene.
  • +1 (1 vot)    
    Am votat cu abuziv, dar . . . (Marţi, 31 iulie 2018, 11:35)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu sunt de acord nici cu proprietarul acelei masini care a pus un numar atat de vulgar pentru limba romana. Daca politistii ar fi fost baieti destepti(se pare ca multora le lipseste bucata din creier care pastoreste inteligenta) i-ar fi luat numerele vulgare si i-ar fi instalat imediat la loc numere de circulatie provizorie, ca sa isi poata omul folosi masina. Dar ei au mers si mai departe cu prostia, i-au suspendat omului si carnetul, ma mir ca nu i-au luat si pasaportul. Este clar ca au primit ordin de la Carmenuta ca acest tip de protest sa fie suspendat, dar modalitatea de a indeplini ordinul ramane la nivelul celor care il executa! Si au actionat PROST!