Parchetul, despre cazul fetiței de 5 ani ce a fost violată și ucisă acum 3 luni la Baia Mare: ”Suspecți în adevăratul sens al cuvântului nu există”

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 30 iulie 2018, 12:20 Actualitate | Esenţial


Politia
Foto: Politia Romana
Suspecți în adevăratul sens al cuvântului în cazul anchetei vizând fetiţa de 5 ani din Baia Mare ucisă şi violată nu există, spune, la trei luni de la crimă, purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Maramureș, Bogdan Gabor. 

Ucigașul Esterei, fetița de 5 ani din Baia Mare care fusese anterior și violată, nu a fost prins nici după trei luni, în acest caz fiind audiate de anchetatori sute de persoane și ridicate spre comparație sute de mostre de ADN. 

Purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Maramureș, Bogdan Gabor, a declarat, luni, că există în acest caz mai multe variante de lucru. 

”Suspecți în adevăratul sens al cuvântului nu există, există mai multe variante de lucru în acest caz. Suspect presupune, în limbaj de procedură penală, începerea urmăririi penale față de o persoană. Noi nu putem, ca și procurori care avem cauza în instrumentare, să folosim astfel de termeni. Au fost audiate sute de persoane și au fost ridicate spre comparație sute de mostre de ADN, dar nu apare vreo potrivire care să indice autorul. Se lucrează în mod constant în această cauză, este un caz foarte important, a fost vorba despre un omor cu un viol asupra unui minor, cu un impact mediatic important”, a spus Gabor. Estera, fetiţa de 5 ani, a fost violată şi ucisă în 30 aprilie, în Baia Mare.



















2379 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    misto... (Luni, 30 iulie 2018, 12:26)

    liviu_ [utilizator]

    inca 9 luni (dupa noul cod penal, care o sa intre cat de curand in vigoare) si poate veni la TV sa spuna: "eu sunt, aici sunt dovezile" si procuratura nu o sa poata sa-l aresteze....

    o sa se schimbe abordarea infracotilor din :" sa nu ma prinda" in "sa nu ma prinda 12 luni"
    • +4 (4 voturi)    
      Ia, scenariu (Luni, 30 iulie 2018, 13:13)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Poate agresorul s-a filmat in timpul crimei.
      Poate s-a filmat si in timp ce fura ceva dintr-o locuinta.
      Se preda pentru furt, dupa ce modifica astia codul penal, de nu mai sunt valabile inregistrarile video / alte probe. Ii verifica politistii PCul, gasesc inregistrarea cu crima asta - o distrug, pentru ca au gasit-o in verificarile pentru furt calificat.

      Cum suna? Oare aia de-au cacat asemenea modificari s-au gandit la astea?
  • +6 (12 voturi)    
    Parol (Luni, 30 iulie 2018, 12:28)

    MinDepous [utilizator]

    Are stofa de ceva, inalt demnitar in Romania.

    Cazurile astea ma fac sa ma intreb de ce a fost abolita in aproape toata lumea pedeapsa capitala. De ce? Cum ajuta un astfel de individ societatea in care traieste? Dar specia? Cum?

    Verificat d.p.d.v. al sanatatii, folosit drept cobai in experimente cu noi medicamente, apoi, inainte sa fie prea tarziu, ucis. Asa, ar oferi speciei si societatii o minima contributie.
    • +3 (5 voturi)    
      pentru ca nu suntem barbari.... (Luni, 30 iulie 2018, 12:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      sa omoram criminali....

      doar criminalii au acest drept! noi trebui sa-i tinem restul vietii la caldurica si adaport si sa-i asiguram 3 mese pe zi... ca doar merita din plin!
      • +1 (1 vot)    
        Adevarat (Luni, 30 iulie 2018, 13:17)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Plus, liberare inainte de termen, ca stau saracii in sub 4 mp/cap de detinut.
        Ce sa mai... ar trebui sa desfiintam alea de tot, asa sigur nu vom mai fi barbari!
    • +1 (1 vot)    
      Mhm, dati cu minusuri (Luni, 30 iulie 2018, 13:11)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Ingropati comentariul, chiar va rog.
      Nu face ceea ce am afirmat nicicum mai putin adevarat.

      De fapt, ce vorbesc: inclusiv in afara buzunarului astuia de spatiu virtual, prefer sa fiu ostracizat pentru ca recunosc adevarul, nu-l ascund si pot sa traiesc in functie de el, oricat ar durea acel adevar. N-o sa ma schimbe o ploaie de minusuri.

      Ar fi mai fain daca ati putea sa faceti urmatoarea chestie: inainte sa puneti mana pe mouse, intrebati-va daca ati veri cu o alta varianta, mai buna de-atat, pentru societate si specia din care facem parte. Dupa ce va raspundeti, chiar va rog sa dati inca un minus. Asa, macar stiu cati utilizatori au citit ce-am scris.

      Zi faina sa avem noi, cei care inca mai suntem in viata.
  • +7 (7 voturi)    
    Mda (Luni, 30 iulie 2018, 12:35)

    mitg [utilizator]

    "cu un impact mediatic important"

    Si daca nu era impact mediatic important, mai preluau sute de probe si audiau sute de oameni?
  • +8 (8 voturi)    
    baaai (Luni, 30 iulie 2018, 12:46)

    costinescu [utilizator]

    las-o incolo de fetita ucisa, avem alte probleme acum. umbla unul cu numere cu m#iep$d prin tara, arestati-l si condamnati-l la munca silnica pe viata!!!!!