O femeie din Mehedinți a primit acasă un colet cu gunoiul pe care l-a aruncat pe marginea unei șosele din Gorj

de Red. Stiri     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 iulie 2018, 10:14 Actualitate | Esenţial


Gunoi pe strada
Foto: Hotnews
​O femeie din județul Mehedinți a primit acasă un colet cu gunoiul menajer pe care l-a aruncat pe marginea unei șosele din Gorj. Un trecător a decis să-i trimită acasă pachetul, după ce a găsit printre resturi și facturi cu datele personale ale tinerei, transmite Mediafax.

Un bărbat aflat la cules de plante medicinale, în zona Dealului Bujorăscu, din județul Gorj, i-a observat pe drumari în timp ce strângeau gunoiul aruncat de un trecător pe marginea drumului. Revoltat de gestul persoanei care și-a lăsat resturile în apropierea șoselei, acesta a strâns gunoiul și a expediat coletul la adresa de pe documentele lăsate printre deșeuri. 

"Ea a aruncat gunoiul și un cetățean intrigat, cu puternic simț civic, i-a trimis coletul acasă. A lăsat în gunoi și facturi, dar și alte acte. A aruncat inclusiv pampers. În păduri se aruncă destul de multe gunoaie. Este un exemplu de urmat, poate așa o să se înțeleagă că nu este normal să aruncăm gunoiul peste tot. Întâmplarea a avut loc pe Dealul Bujorascu. Îl felicităm pe domnul care a făcut acest gest, a și plătit transportul. Gunoiul a ajuns la destinatie, 11 kilograme în total și a fost primit, nu s-a întors la expeditor. Omul a trimis coletul cu confirmare de primire. Era la cules de plante medicinale și când a văzut gunoiul ne-a spus ”, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, Ion Tudor, șeful Secției Drumuri Naționale Târgu-Jiu. 

În luna iulie, în cadrul unei acţiuni de ecologizare, drumarii au găsit un sicriu cu oseminte umane, pe marginea Drumului Naţional 67, în comuna Leleşti, din Gorj.



















7846 vizualizari

  • +30 (44 voturi)    
    Oltenia, versus civilizatie (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 10:27)

    q1953 [utilizator]

    Si din astfel de motive austriecii au parasit Oltenia fara lupte in 1739! Nu putea fi civilizata!
    • -1 (1 vot)    
      virgula (Duminică, 29 iulie 2018, 17:30)

      nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui q1953

      dupa Oltenia demonstreaza cat de civilizat gramatical esti tu.
    • 0 (0 voturi)    
      Stai tu linistit...!! >:) (Duminică, 29 iulie 2018, 20:38)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui q1953

      Am vazut pampersi (bineinteles, si alte gunoaie) in MIJLOCUL padurii, inclusiv in Apuseni sau in Muntii Banatului, nu e o "marca" strict olteneasca! :P
  • +30 (42 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 10:30)

    tirolez [utilizator]

    Probabil toti, mai putin cel care au trimis coletul au votat PSD. Unii chiar de mai multe ori poate, din moment ce in unele localitati gorjene PSD_ul a castigat cu peste 100% din voturi. Stiu, aveau rude in vizita.
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai tu grija...!! >:) (Duminică, 29 iulie 2018, 20:41)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Am vazut IN ORAS aruncand cutii de Cola si bere pe geamul masinii si membri PD (fiind in oras, ii cunosteam dupa masina, numar samd.) - nu e apanajul PSD chestia asta!
      Cred ca lipsa de bun-simt e impartita egal intre partide, in special la cele mari! :P
  • +30 (32 voturi)    
    Gunoi aruncat (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 10:50)

    george65 [utilizator]

    Frumos gestul!
    Asteptam si reactia autoritatilor!
    • +29 (37 voturi)    
      reactia autoritatilor (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 11:21)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui george65

      va fi amenda pentru expeditor: a trimis materiale si deseuri periculoase prin serviciul postal...
      • +16 (18 voturi)    
        sa speram (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 13:20)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

        ca nu, ci dimpotriva, ar trebui amendata individa pe care ma-sa nu a educato.
        • +8 (12 voturi)    
          erata : (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 18:01)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          educta-o.
    • +2 (4 voturi)    
      Ar fi reactionat.... (Duminică, 29 iulie 2018, 9:52)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui george65

      ...daca le era trimis lor pachetul (meritau si ei)
  • +31 (33 voturi)    
    . (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 11:31)

    Evq [utilizator]

    Cât de tare, bravo lui! În altă ordine de idei, cât de dobitoc să fii să-ți arunci facturile în câmp? Merita să mai primească și ceva gunoi în plus direct în cap.
  • +25 (27 voturi)    
    nu e o idee rea deloc! (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 11:53)

    liviu_ [utilizator]

    dar ca efectul sa fie cel dorit, ar trebui sa existe obtiunea : "imprastie coletul in casa destinatarului"
  • +23 (29 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 12:01)

    tudorr [utilizator]

    Gunoaie votezi, gunoi esti!
  • +18 (20 voturi)    
    Ar trebui adaugate si chistoacele din masini (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 12:54)

    jijibau [utilizator]

    Acelasi lucru trebuie sa il pateasca si cei care isi arunca din masini chistoace, pahare, sticle. De parca sunt la ei pe batatura, altii trebuie sa stea in gunoiul lor, ca ei nu sunt in stare sa le duca la un gunoi.
  • +12 (16 voturi)    
    Nu inteleg, strazile is pline de Militzai (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 15:57)

    Dalinar [utilizator]

    Care iti dau amenda daca esti cu masina din motive hilare uneori. Tara colcaie de gunoaie si astia nu fac nimic.
  • +11 (15 voturi)    
    In general facturile (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 16:51)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Contin toate datele pe care firmele ti le cer cand ceri modificarea serviciului. Putea sa-i anuleze abonamentele :)
    • +4 (6 voturi)    
      putea (Duminică, 29 iulie 2018, 9:59)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

      dar putea fi si caz penal.
      • +2 (4 voturi)    
        Absolut (Duminică, 29 iulie 2018, 10:47)

        liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        Daca omul putea fi prins. O cartela, un telefon vechi de unica folosinta, o alta localitate si un val enorm de satisfactie.
  • +10 (12 voturi)    
    100 ore la cules gunoiul (Duminică, 29 iulie 2018, 6:22)

    Coco Whistle [utilizator]

    sigur ar fi cea mai buna educatie.
  • +3 (5 voturi)    
    va garantez (Duminică, 29 iulie 2018, 11:08)

    freerider [utilizator]

    ca gunoiul va ajunge tot pe marginea drumului, insa de acum inainte fara facturi; genul asta de oameni nu pot fi educati
  • +1 (1 vot)    
    In (Duminică, 29 iulie 2018, 18:34)

    Coco_papagal [utilizator]

    Germania am primit amenda prin posta deoarece am lasat un carton rezmat de tomberonul destinat deseurilor de hartie. Am crezut ca e ok sa il las langa deoarece era prea mare pt a fi bagat pe fanta tomberonului. Mi au trimis felicitarea de 60€ acasa.Bine mi au facut, m au civilizat in felul asta.Data viitoare le am taiat astfel incat sa intre prin fanta tomberonului iar soferul de pe masina de gunoi nu va trebui sa se dea jos de la volan sa imi ridice cartoanele. Cred ca pentru doamna din articol amenda ar incepe de la 1000€.