Tudorel Toader i-a respins pe toți cei patru candidați la șefia DNA, procedura va fi reluată

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2018, 12:10 Actualitate | Esenţial


Ministrul Justitiei, Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Niciunul dintre cei patru candidați la funcția de procuror-șef al DNA nu a fost considerat destul de bun de Ministerul Justiției, instituția condusă de Tudorel Toader anunțând că procedura va fi reluată.

”În cadrul procesului de selecție s-a apreciat că niciunul dintre candidați nu îndeplinește cerințele necesare desemnării pentru numirea în funcția de procuror șef al Direcției Naționale Anticorupție. În cadrul programului managerial sau pe parcursul interviului, nici un candidat nu a prezentat suficiente elemente de plan fundamentate pe o analiză a situației actuale care să permită, ulterior, un proces obiectiv şi transparent de evaluare a performanțelor manageriale”.

De la demararea procedurilor de selecție și până acum Toader a spus de mai multe ori că există și această opțiune, o declarație similară fiind făcută și vineri dimineață: ”există această posibilitate pe care eu am anunțat-o și dacă vreți o repet. Da, este posibil să desemnăm un candidat, după cum da, este posibil să nu desemnăm niciun candidat. Asta nu înseamnă o opțiune a mea, asta înseamnă cele două posibilități legale, până la urmă”.

Cei 4 candidați la funcția de procuror-șef al DNA au fost joi la sediul ministerului, unde și-au detaliat proiectele manageriale și au răspuns întrebărilor adresate de membrii comisiei prezidate de ministru.

Cine au fost cei patru care au concurat pentru postul ocupat până în această vară de Laura Codruța Kovesi:

Florentina Mirică, șefă a direcției de combatere a corupției din cadrul DNA, a fost promovată în această funcție de Laura Codruța Kovesi. 

Marius Iacob, fostul prim procuror-șef adjunct al Parchetului General, a devenit adjunctul Laurei Codruța Kovesi în iulie 2013, fiind propus de ministrul justiției, Robert Cazanciuc. 

Cristian Lazăr este în prezent adjunctul Secţiei de urmărire penală şi criminalistică a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. 
Elena Grecu a fost procuror general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanţa, iar în prezent este şef serviciu în structura centrală a DNA.

Funcţia de procuror şef al DNA a devenit vacantă după ce Laura Codruţa Kovesi a fost revocată din această calitate printr-un decret emis pe 9 iulie de preşedintele Klaus Iohannis, care a pus în aplicare o decizie a Curţii Constituţionale.






















9519 vizualizari

  • +72 (84 voturi)    
    pai inseamna ca ... (Vineri, 27 iulie 2018, 12:16)

    grongobar [utilizator]

    ...nu era niciunul din Videle si nici macar angajat la Teldrum...Niste incompetenti,ce mai...
    • -22 (28 voturi)    
      DNA dekovesizată (Vineri, 27 iulie 2018, 14:40)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Dom Profesor le mai dă o șansă procurorilor. La toamnă.
      • 0 (0 voturi)    
        Sugerezi ca trebuie sa invete Doctrina Bullshevina (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 17:12)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Daca vor treaca in RR?
    • +6 (10 voturi)    
      mai e o varianta (Vineri, 27 iulie 2018, 14:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      sa nu uitam ca tt-ul e propunerea alde pentru postul de ministru al justitiei.
      Cine stie daca nu cumva tradiceanu il santajeaza pe dragnea prin intermediul tt-ului si a candidaturii la sefia DNA, cea care-l asteapta cu bratele deschise in mrejele lui OLAF?
    • +9 (9 voturi)    
      Un comunist sinistru (Vineri, 27 iulie 2018, 16:22)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      In mod normal aceste candidaturi se evalueaza intr-o comisie, se creaza un raport, se publica evaluarea si atunci ministrul comunica decizia. Dar asta se intampla intr-o societate democratica. In plus, ca orice lucru temeinic, procesul dureaza.

      In comunism era dupa cum vroia pielea ministrului. Institutiile nu contau. Toader inca mai crede ca asa e normal. Compenseaza slugalnicia cu narcisimul.
    • +5 (5 voturi)    
      Gargamel (Vineri, 27 iulie 2018, 18:55)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Gargamel, pune-l pe Nicolicea sau pe Iordache, ce atata abureala...
  • +58 (68 voturi)    
    Conducerea Interimara DNA (Vineri, 27 iulie 2018, 12:18)

    un domn [utilizator]

    Poate Grabi Lansarea Dosarului Teldrum dovedit de OLAF,e un Moment Prielnic
  • +57 (75 voturi)    
    ...bubosul de la justitie... (Vineri, 27 iulie 2018, 12:18)

    mitocanu [utilizator]

    ...va resinge toti candidatii, pana cand ccr va modifica legea si pampalaul de la cotroceni va accepta, la a doua strigare, propunerea bubosului...asta-i jocul...
    • +25 (31 voturi)    
      sa vedem pe cine va propune el... (Vineri, 27 iulie 2018, 13:29)

      Cocut [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      Cu siguranta pe cineva care va prezenta ..."suficiente elemente de plan fundamentate pe o analiză a situației actuale care să permită, ulterior, un proces obiectiv şi transparent de evaluare a performanțelor manageriale".

      Am io o banuiala ca este un apropiat PSD, persoana importanta (nu spun cine)...
      • +15 (17 voturi)    
        Serban Nicolae probabil, (Vineri, 27 iulie 2018, 14:16)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui Cocut

        sau alta sluga fidela mafiei Dragnea.
    • +4 (6 voturi)    
      ca tot e la moda... (Vineri, 27 iulie 2018, 18:02)

      2304 [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      poate se autopropune, autoselecteaza si autonumeste si in functia de procuror sef DNA. Functia va fi detinuta pe langa functia de ministru, ca doar CCR il va obliga pe Iohannis sa semneze numirea, asa ca ce mai... ne tot impiedicam de niste legi si de constitutia aia de care si asa nu tinem cont
  • +37 (47 voturi)    
    bine (Vineri, 27 iulie 2018, 12:19)

    revo [utilizator]

    Are d-na Jurma mai mult timp la conducere.
  • +37 (47 voturi)    
    Pai daca nu erau din Videle (Vineri, 27 iulie 2018, 12:19)

    Aspus [utilizator]

    nu e clar.
  • -60 (74 voturi)    
    asta-i nivelul (Vineri, 27 iulie 2018, 12:20)

    cucuveauamov [utilizator]

    Au invatat si procurorii de la fosta lor Zeita: 4% era formula castigatoare. Asa ca s-au prezentat de nota 4.
    • +32 (38 voturi)    
      hehe (Vineri, 27 iulie 2018, 13:18)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Cica au fost respinsi pentru ca n-au pupat ghiulul cu fruntea in tarana.. Tot nu scapati, postaceilor,
    • +19 (23 voturi)    
      iar ai aparut sluga?! (Vineri, 27 iulie 2018, 13:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      nustiu faptul ca cei de la venetia au cam facut pipi pe slugarel nu-ti spune nimic de "competenta" lui?!
      normal ca nu... esti prea sluga sau prea prost ca sa intelegi lucruri d-astea delicate!
    • +10 (12 voturi)    
      In baza carei .. (Vineri, 27 iulie 2018, 14:22)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      .. proceduri formale au fost respinsi?

      Numeste, te rog, in baza carui text de lege este organizata procedura de selectie.

      Multam fain.
      • -10 (20 voturi)    
        conform legii (Vineri, 27 iulie 2018, 15:09)

        cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Ministrul propune. Asa ca Ministrul a elaborat, in interiorul Ministerului, o precedura de selectie (CV, prezentare unui proiect etc.). Deocamdata, este cea mai transparenta metoda de numire a unor procurori de rang inalt de dupa 89 si infinit mai transparenta decat ultima numire la DNA (trocul base / ponta). Tot poporul a stiut cand se depun dosarele, ce trebuie depus la dosar etc. Publicul a stiut care sunt candidatii. S-a mai intamplat asta vreodata? Nu. Sa-l felicitam, deci, pe Tudorel Toader, iar cei care pica examenul vara, vin la restanta in toamna.
        • +5 (7 voturi)    
          Sorry, dar feliciti un tractorist securist (Vineri, 27 iulie 2018, 16:03)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          Bineinteles ca totul e transparent, dar asteapta sa vezi ce tilicar iese. Nimeni nu o sa aiba nimic de comentat pt ca totul a fost transparent, doar ca tu mai guguveaua ai avut patura trasa peste ochi.
        • +2 (4 voturi)    
          Da, de acord, sa o felicitam si pe doamna Toader (Vineri, 27 iulie 2018, 16:31)

          GCI [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-22589448-tolo-lui-tudorel-toader-tigat-concursul-sec-spitalul-sfntul-spiridon-din-dup-singurul-contracandidat-retras.htm

          Un cuplu fericit. Daca as fi in locul lui, m-as numi si procuror sef la DNA, Profesor, Doctor, Procuror, Ministru ilustru.

          Daca procesul pe hartie corect, dupa culise nu prea cred. Asa ca las-o mai moale cu osanalele.
        • 0 (0 voturi)    
          Daca (Vineri, 27 iulie 2018, 16:43)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          n-au fost buni de sefi,inseamna ca nu-s buni nici de adjuncti;de ce n-au fost demisi?
          N-ai nicio indoiala...?
        • +1 (1 vot)    
          Daca mai sus vorbest prostii, (Vineri, 27 iulie 2018, 16:54)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          Aici ai putea avea dreptate. DAR CU O CONDITIE: Sa prezinte clar care au fost cerintele (caietul de sarcini), deci cate "elemente de plan fundamentate" trebuia, cate a prezentat fiecare candidat (si care au fost acestea sau care au lipsit si trebuiau incluse). Deci o motivare clara, pe puncte si cu citate din acte. Ca sa, doar a dat din gura dar nu a prezentat nici un motiv serios si real. Daca vrei, ca la matematica: aveau de rezolvat 5 probleme, au rezolvat una-doua (ca de asta au picat, deci nici macar unul nu a obtinut nota de trecere), prezentand si problemele si rezolvarile.
    • +9 (13 voturi)    
      evident (Vineri, 27 iulie 2018, 14:59)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      se stie ca tudorel e mare valoare. anul trecut toti doctoranzii pe care ii indruma au picat examenul. un profesor cu respect de sine si-ar fi dat demisia, dar nevertebrata pe care ciuma rosie a gasit-o pentru postul de sinistru de justitie ii da inainte cu incompetenta...
  • +50 (60 voturi)    
    singurul (Vineri, 27 iulie 2018, 12:20)

    alex34 [utilizator]

    care va indeplini toate cerintele va fi o ruda de'a lui dragnea, eventual cu niste probleme penale la activ ca sa lupte impreuna cu penalii impotriva statului paralel
  • +47 (57 voturi)    
    Un infractor shef la DNA, altfel nu merge cu PSD (Vineri, 27 iulie 2018, 12:21)

    Muncitorul [utilizator]

    Sa puna unu din clanul Cordureanu'. Asta e politica PSD-ul. Un infractor shef la DNA! Probabil cei 4 nu au dosar la SIPA cum are/// TT...
  • +31 (41 voturi)    
    pai daca nu s-au dus . (Vineri, 27 iulie 2018, 12:23)

    rochiri [utilizator]

    ..si ei cu cicolata ceva....! Asa se face la PSD-ALDE vi ceva acolo....!
  • +43 (53 voturi)    
    Nici unul nu-i bun (Vineri, 27 iulie 2018, 12:23)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Pt ca toti "stie a citi si a scrie" . Cum nu candideaza nici un cimpanzeu de calitate precum Viorica si I Misa procedura se reia
  • +46 (58 voturi)    
    N-au raspuns corect la urmatoarea intrebare (Vineri, 27 iulie 2018, 12:23)

    banel [utilizator]

    Ce pedeapsa ati propune pentru Liviu Dragnea in dosarul angajarilor fictive:

    a. 7 ani cu executare
    b. 3 ani cu suspendare
    c. Achitare, este o victima a statului paralel
  • +43 (53 voturi)    
    Excelent (Vineri, 27 iulie 2018, 12:23)

    omezu [utilizator]

    Acum au sansa sa se inscrie la concursul pentru ocuparea postului oameni valorosi preum Nutu Camataru, Sebi Ghita, Maestrul Mateut, Felix Varanul, Serban "pesta porcina" Nicolae, Nicolicea sau Mazarica. Tumorele, fa-te ca faci concurs!
  • +43 (53 voturi)    
    Un interlop, asta-i visul lui TT pentru DNA (Vineri, 27 iulie 2018, 12:24)

    cartofil [utilizator]

    Si printre profesionisti este greu sa-l gasesti. Cred ca intrebarea la interviu a fost urmatoarea: Daca daddy iti da ordin sa furi probele dintr-un dosar, le furi ??? Si inca o intrebare: o sa inchizi cu NUP dosarul lui daddy cu cele 25 de milioane furate de Teldrum ???? Se pare ca nici unul nu a dat raspunsul potrivit la aceste intrebari arzatoare pentru ciuma rosie.
    • +14 (22 voturi)    
      care 25 de milioane? (Vineri, 27 iulie 2018, 13:13)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      teldrum a manarit contracte de jumatate de miliard de euro. intelegi? nu e doar o simpla spaga 10% gen oprescu. chiar si intr-un deal simplu oprescian tot inseamna ca furta 50 nu 25. dar cat timp a trecut toti banii astia prin firma, iar drumuri in teleorman nu exista, ce deduci? cat a furat dragnea? suficient sa ridice un casalau de 7000 de metri patrati?
  • +24 (30 voturi)    
    Slugarel nu si-a gasit valet si a respins tot! (Vineri, 27 iulie 2018, 12:25)

    trem [utilizator]

    E evident ca tovarashu' cauta un vasal, un presh care sa faca tot ce spune el si din pacate nu l-a gasit. Nu mai spunem ca procedura lu Slugarel e complet netransparenta si folosesti criterii doar de el stiute in evaluarea candidatilor.

    Eu m-as inscrie din nou la acest asa-zis 'concurs'. Doar sa intru in competitie cu incompetentii si nulitatile pe care le va aduce TuDorel!

    Acest individ va duce la groapa Justitia din Romania!
  • +28 (34 voturi)    
    Izvor nesecat de talente (Vineri, 27 iulie 2018, 12:25)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Cautati la ... Videle. Toate secretarele sa aiba telefoanele deschise !
  • +21 (27 voturi)    
    Patru candidati (Vineri, 27 iulie 2018, 12:25)

    2016 [utilizator]

    nu au fost suficienti pentru Gargamel. Adevarul este ca niciunul nu a avut dezlegare de la sultanul suprem Dragnea! Ia sa fi candidat Nicolicea, Serban soferul, Ciordache, astia erau buni, chiar daca nu sunt procurori!
    Niciunul dintre cei patru candidati nu s-a ridicat pana la "genunchele" lui Gargamel, marele profesor universitar si smenar! Va relua procedura pana cand la interviu o sa auda ceea ce doreste de la un candidat(a): sunt dispus sa fiu pupincurist(a), la fel ca dumneavoastra, domnule ministru al (in)justitiei din Romania, sultanatul lui Dragnea preamaritul!
  • +25 (31 voturi)    
    Tudorel o sa il gaseasca bun (Vineri, 27 iulie 2018, 12:28)

    Frank777 [utilizator]

    pe unul scos din jobenul PSD, un iepure care joaca cum i se dicteaza.Reteaua PSD din justitie are nevoie de DNA pentru a acoperi jaful ce va urma in marile investitii.Romania este in mare pericol.
    • +8 (10 voturi)    
      Ce pericol ? (Vineri, 27 iulie 2018, 14:38)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      suntem morti din 1947.
      Asteptam invierea.
  • +22 (28 voturi)    
    Tovarasul Tudorel (Vineri, 27 iulie 2018, 12:31)

    lp [utilizator]

    nu are calitatea (nici profesionala, nici umana) sa judece candidatii la o astfel de functie. Demisia ! cu tot guvernul, cu tot, sa se duca toti de unde-au venit si sa ne lasa sa ne construim tara pe care o meritam
  • +17 (23 voturi)    
    Stii ca esti intr-o realitate virtuala (Vineri, 27 iulie 2018, 12:39)

    Anonym [utilizator]

    Cand Gargamel isi face de cap cu una din cele mai importante functii in stat si nimeni nu se impotriveste
  • +19 (25 voturi)    
    de fapt e o noua lovitura sustemuli juridic (Vineri, 27 iulie 2018, 12:40)

    vali2 [utilizator]

    In alte cuvinte, Tudorel zice ca astia sunt niste incompetenti si nu se ridica la nivelul necesar pentru sefia DNA.

    Prin asta jigneste in mod direct persoanele inscrise spunandu-le ca sunt de fapt prea slabi. Nu inteleg, nu au fost criteriile publice? Ce criterii nu au indeplinit?

    Ca doar nu s-au inscris la candidatura niste mesteri in constructie care sa fie total habarnisti
    • +19 (25 voturi)    
      la testul de lins pe jos au cazut toti candidatii (Vineri, 27 iulie 2018, 13:30)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      adica-i cam greu sa gaseasca pe cineva care sa se coboare la nivelul dorelului
  • +22 (28 voturi)    
    . (Vineri, 27 iulie 2018, 13:04)

    Ingwar [utilizator]

    ceea ce face Tudorel se numeste uzurparea puterii si supunerea justitiei in fata politicului, vei raspunde pentru toate acete manipulari cu statul, vei fi judecat, astazi esti ministru sub aripa crimei organizate, miine vei fi dupa gratii
  • +15 (23 voturi)    
    cel mai bun (Vineri, 27 iulie 2018, 13:05)

    Itsoc [utilizator]

    sef(a) va fi cel(a) care va fi preferata de dragnea. poate sora lu' dancila
    • +13 (17 voturi)    
      Dragnea este tot o sluga a Rusiei, (Vineri, 27 iulie 2018, 13:45)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      precum Tariceanu si Toader. El nu are decat cateva sfori. Marele sforar in toata potlogaria asta, inceputa in 2016, este la Moscova.
  • -25 (37 voturi)    
    hahahaha (Vineri, 27 iulie 2018, 13:08)

    salvatore [utilizator]

    Foarte tare, i-a curentat Tudorel pe toti sclavii hastagisti.
    • +15 (19 voturi)    
      nope (Vineri, 27 iulie 2018, 13:54)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      ce a "curentat" slugarel este justitia romana si viitorul acestei tari.
      //
  • -7 (25 voturi)    
    iohanis (Vineri, 27 iulie 2018, 13:15)

    dum_i [utilizator]

    iohanis doame sau a murit la datorie?

    ca presedinte al romaniei sigur nu este.
  • +13 (19 voturi)    
    Ce fel de interviu? (Vineri, 27 iulie 2018, 13:19)

    ing.Orca [utilizator]

    Singura intrebare:
    -Dl. procuror "cutare" te vei lasa calarit dupa ce vei prelua sefia DNA?
  • +12 (16 voturi)    
    uite ce este - publica criteriile si evaluarile (Vineri, 27 iulie 2018, 13:32)

    ..13 [utilizator]

    Altfel Tudorel Toader ramane un slujarel.

    hai ca se poate TT - acum ori niciodata!
    • +3 (5 voturi)    
      Obligatoriu in democratie - transparenta . (Vineri, 27 iulie 2018, 14:53)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Da, asta este soluția. Ca să nu fie niciun dubiu de părtinire, trebuie făcută departajarea la vedere, văzute criteriile, întrebările puse, răspunsurile date. Funcțiile publice, orice contract care implica bani publici, trebuie distribuite transparent, nu pe ascuns, să le vadă și să le judece tot poporul și celor care le dispun să le fie teama de a fi descoperiți imediat. Legea accesului la date publice trebuie să permită extrema vizibilitate, nu ca acum când mai mult interzice, să fie acces fără restricții. Ascunsul duce inevitabil la furt greu de descoperit. Cine vrea funcții publice, să facă totul la vedere, că de aia ia bani de la buget, în care varsă toți ceilalți cărora ar trebui să le fie servitor.
  • +11 (17 voturi)    
    ! (Vineri, 27 iulie 2018, 13:37)

    tudorr [utilizator]

    i-ai testat cu plicul de euro si au rezistat?
  • +7 (15 voturi)    
    pentru restul comentatorilor (Vineri, 27 iulie 2018, 13:37)

    ..13 [utilizator]

    Sa nu ne lasam atrasi in bratele domnului TT - evaluarile acelor persoane petnru functia de sef DNA nu au fost facute publice si deci avem 2 variante

    1. TT a evaluat dupa soare - era cam intunecat atunci cand au tras linia sa vada care se califica

    2. toti sunt o apa si un pamant pentru pozitia de Sef DNA - subliniez Sef DNA - nici de cum pentru actuala lor pozitie.

    Deci silentium, evident daca doriti, pana publica TT-ul criteriile si evaluarile comisiei.

    Cu multumiri pentru intelegere.

    Astept provincia - speta specifica TT _ cu datele problemei

    Spor TT - ai un weekend la dispozitie!
    daca NU PLECI matale direct la IASI.
    • +14 (22 voturi)    
      Nu se mai poate intoarce la Iași. (Vineri, 27 iulie 2018, 13:54)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Este scuipat pe strada și luat cu Huo!
      • 0 (0 voturi)    
        ! (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 22:15)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Ai fi surprins cati il asteapta acasa sa-l pune in...
  • +17 (23 voturi)    
    Căpușele sistemului socialist. (Vineri, 27 iulie 2018, 13:44)

    clencix [utilizator]

    Asta fac întotdeauna comuniștii și toți urmașii lor, se pun paznici la resurse și dacă nu le dai ascultare, refuză distribuirea de drepturi. La început Stalin o făcea cu pușca, a trecut la înfometare și acum au ajuns mai complicați, să nu pară chiar hoți de-a dreptul în fața prostimii, au săpat la rădăcina dreptului, la justiție.
    • -5 (9 voturi)    
      ? (Vineri, 27 iulie 2018, 14:54)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      E bine cu retorica dar intrebarea este simpla. Despre ce drept vorbim aici? Despre dreptul procurorilor de a fi sefi?
      • +7 (9 voturi)    
        procurori sub lege, nu sub politicieni (Vineri, 27 iulie 2018, 15:14)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        În democrație nimeni nu e șef suprem, șefii sunt în echilibrul puterilor, care trebuie păstrat printr-un set de legi cât mai puține, coerente, logice, ușor de înțeles și de aplicat, cu libertate mai mare pentru judecători de a aplica după experienta și probitatea proprie fiecare situație diferită una de alta. Legile complicate încurcă pe toți și devin balast juridic. De aici necesitatea unei justiții nepolitizate, serioase, tradițională în sensul bun.
  • +10 (16 voturi)    
    Asta e o forma de intimidare a procurorilor (Vineri, 27 iulie 2018, 13:52)

    D-or [utilizator]

    Cei care cuteza sa candideze - fara acordul prealabil - pot pierde si functiile pe care le au.
    • -6 (8 voturi)    
      Fabulospirit #rezistent (Vineri, 27 iulie 2018, 14:55)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      De unde ai ajuns la concluzia ca pot pierde functiile pe care le au?
  • +10 (14 voturi)    
    Pot face contestatii? (Vineri, 27 iulie 2018, 14:02)

    D-or [utilizator]

    In instanta...
    • +2 (6 voturi)    
      aceasta este calea ! (Vineri, 27 iulie 2018, 14:42)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      .
    • -6 (10 voturi)    
      da, pot face contestații (Vineri, 27 iulie 2018, 14:42)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      la restante, în toamnă.
  • +7 (9 voturi)    
    Deja "castrarea" Legilor Justitiei... (Vineri, 27 iulie 2018, 14:33)

    Olyx [utilizator]

    isi face efectul...Procurorii vor fi numiti POLITIC ! Ne-ati dus inapoi cu 10 ani in materie de Justitie...V-ati gandit sa intrebati si POPORUL daca isi doreste acest lucru ? Bineinteles ca NU ! Sunteti o minoritate care va impuneti vointa ( politica ) asupra majoritatii...Culmea e ca o faceti "acoperiti" de legi (pe care tot voi le-ai dat)...
  • +7 (9 voturi)    
    a se observa... (Vineri, 27 iulie 2018, 14:41)

    liviu_ [utilizator]

    ca slugarel a zis ca nu e obligatoriu sa fie pus nici unu din cei 4... INAINTE de interviuri!
    cu alte cuvinte stia deja ca o sa-i refuze...

    ceea ce DOVEDESTE reaua vointa a acestui mascarici !!!
    • -8 (14 voturi)    
      Da, prin faptul ca trei dintre ei au iesit (Vineri, 27 iulie 2018, 15:21)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pe treptele DNA sa-si sustina sefa revocata respectivii au sugerat ca acasta revocare nu a fost oportuna, sefa lor fiind impecabila, asa ca au fost respinsi din start pentru ca au conceptii si apucaturi asemanatoare cu Kovesi!
      O fi dat rasol si al patrulea la interviu si uite-asa procedura se reia!
      • +2 (8 voturi)    
        hehe (Vineri, 27 iulie 2018, 15:50)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Doar voi va prefaceti ca n+ati aflat. Stie toata lumea, a iesit pe susre. Li s+a cerut sa plece fruntea in tarana si sa pupe ghiulul. Nu a vrut niciunul dintre cei 4. Asa ca se reia. Dar voi tot la puscarie o sa ajungeti, sau in streqng.
  • +5 (7 voturi)    
    Contestatie (Vineri, 27 iulie 2018, 15:17)

    schumi [utilizator]

    Eu stiam ca toti pot depune contestatie, mai ales ca Toader s-a "scapat" si a zis ca nu sunt apti. CHiar avem un presedinte si conducatori de institutii atat de slabi incat sa nu atace portitele astea care-l pot incuia pe Toader?
  • +3 (5 voturi)    
    ipocrit si mincinos (Vineri, 27 iulie 2018, 15:55)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    uite ce spunea legat de sefiia DIICOT (alegi din ce ai) https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22450524-toader-explica-ales-felix-banila-pentru-sefia-diicot-venit-dect-doi-cel-care-este-nca-functie-cel-care-propus-alegi-din.htm
    Acum nu mai este valabil?
  • -2 (4 voturi)    
    clar (Vineri, 27 iulie 2018, 20:00)

    kthor7 [utilizator]

    nu avem presedinte. Eu am inteles prostia lor si tot circula asta cu statul paralel, insa Iohannis avea tot ce -i trebuia sa puna puct la toata aberatia asta de ...parlament ministrii si restul. Romania s-a facut de cacao peste tot si permanent. Un om cu haturile in mana cu morala si deminitate ar pune punct. Dar noi nu avem presedinte. Asa-s romanii, analfabeti, asistati si masochisti. Ce le mai place sa fie scuipati si sa umileasca pentru o gramada de oase.
    • +1 (1 vot)    
      Presedintele e cenatuit (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 17:15)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      In momentul in care le pune pumnul in gura e OUT si iti vine Moliceanu interimar….si atunci psd a Infrant, definitive.