Petre Daea, de neoprit. Reacția față de gafa privind Auschwitz: ”În sufletul meu este foarte multă durere, am vrut doar să descriu momentele îngrozitoare cu care se confruntă fermierii noștri”

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 26 iulie 2018, 10:43 Actualitate | Esenţial


Petre Daea
Foto: Stirile ProTV
Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a declarat joi, referitor la comparația nefericită dintre efectele Holocaustului și cele ale pestei porcine, că nu a vrut să jignească pe nimeni, ci să descrie ”durerea sufletească a fermierilor”, relatează Mediafax. 

Ministrul Petre Daea își cere scuze public pentru cele prezentate în cadrul unei emisiuni televizate, se arată într-un comunicat de presă. 

”Îmi declar respectul pentru toți membrii comunității evreiești și fac precizarea că am vrut să prezint situația deosebit de grea cu care se confruntă în această perioadă crescătorii de porci din cauza pestei porcine africane. În sufletul meu este foarte multă durere, am vrut doar să descriu momentele îngrozitoare cu care se confruntă atât fermierii noștri, cât și cei care gestionează această criză. Doamne ferește, nu am jignit pe nimeni în viața mea, îmi iubesc semenii, am exprimat doar durerea sufletească și sper să fiu înțeles!”, a afirmat ministrul Agriculturii. Ministrul Agriculturii a făcut, zilele trecute, o comparație între victimele Holocaustului și porcii incineraţi, în ultima perioadă, din fermele românești din cauza pestei porcine. 

"Trebuie să sacrificăm, din nefericire, 45.000 de capete la Carniprod și avem o veste proastă, că virusul ar fi și în alt complex-care înseamnă 17.000-18.000 de capete. (...) Nu există antidot, nu există vaccin, nu există medicamente ca să ușureze boala. Singura metodă este sacrificarea. Porcii aceștia toți se incinerează (...), e o muncă extraordinară, acolo este că la Auschwitz, domnule. Gândiți-va că acolo sunt efective de porci care pleacă de aici, se asomează, trec dincolo în partea cealaltă și se pun pe foc. Alții se izolează. Procedura o fac medicii veterinari, care sunt la limita rezistenței psihice, ca să stai cu 2-3.000 de porci pe zi să îi omori, se află în fața unei situații greu de explicat, dar mai ales greu de ținut ", a declarat ministrul Agriculturii, Petre Daea, la Antena 3. 

Reprezentanții Opoziției i-au cerut demisia ca urmare a acestor afirmații.



















7213 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    mda (Joi, 26 iulie 2018, 10:54)

    MarianPConstantin [utilizator]

    N-ai cu cine. Lasati-l in plata Domnului ca omu-i sarac cu duhul.
    • +5 (11 voturi)    
      Atunci... (Joi, 26 iulie 2018, 12:29)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Atunci hai sa ne declaram toti saraci cu duhul si sa spunem ca Auschwitz e o fictiune sau ceva asemenator, nu? Individul asta TREBUIE SA PLATEASCA pentru idiotenia si nesimtirea lui,
  • +17 (17 voturi)    
    Murphy (Joi, 26 iulie 2018, 10:55)

    johnel [utilizator]

    Generalizarea incompetentei este direct proportionala cu nivelele ierarhice spre care tinzi sa urci.
    • +4 (14 voturi)    
      Murphy (Joi, 26 iulie 2018, 12:34)

      CPM1 [utilizator] i-a raspuns lui johnel

      Nu se spune nivele (pluralul de laNivela/poloboc) ci niveluri.
      • +4 (4 voturi)    
        . (Joi, 26 iulie 2018, 13:08)

        johnel [utilizator] i-a raspuns lui CPM1

        multumesc
  • +2 (8 voturi)    
    Comparatie reusita ! (Joi, 26 iulie 2018, 11:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    "Îmi declar respectul pentru toți membrii comunității evreiești și fac precizarea că am vrut să prezint situația deosebit de grea cu care se confruntă în această perioadă crescătorii de porci din cauza pestei porcine africane"

    La atât la dus capul... Dar văd că individul insistă în prostia si incultura lui. Pe când demisia?
  • +16 (18 voturi)    
    Prostia ucide?! (Joi, 26 iulie 2018, 11:11)

    Dariela [utilizator]

    Prostia ridicata la nivel de arta!!!
  • +15 (19 voturi)    
    Si ce? (Joi, 26 iulie 2018, 11:12)

    Aphex [utilizator]

    Ar trebui sa inteleg ca domn` ministru compara fermierii cu garzile SS? "Trebuie să sacrificăm, din nefericire, 45.000 de capete..."
  • +17 (23 voturi)    
    petrica, cum poti sa compari suferinta (Joi, 26 iulie 2018, 11:16)

    qwerasdf [utilizator]

    cauzata de holocaust cu suferinta cauzata de sacrificarea porcilor?

    in guvernul dancila sunteti alesi unul si unul.. dupa chipul si asemanarea liderului. Trebuie sa fii prost facut gramada ca sa faci parte din guvern sau docil... sau ambele!
    • 0 (0 voturi)    
      :( (Vineri, 27 iulie 2018, 17:12)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ambele, fara discutie.
  • +7 (11 voturi)    
    LEGE nr. 157 din 2 iulie 2018 (Joi, 26 iulie 2018, 11:17)

    dorinmac [utilizator]

    privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea antisemitismului ... oare nu vada eu bine?
  • -10 (18 voturi)    
    pischwasser (Joi, 26 iulie 2018, 11:28)

    srpc [utilizator]

    daca era din USR n-ati fi carait nimic
    • +3 (3 voturi)    
      Sa nu uitam .. (Joi, 26 iulie 2018, 16:10)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      ..de episodul "Presedintele Norvegiei", al (alta duamna) Undrei.

      Ce de caraituri erau atunci din partea voastra si la latrine. Toooata ziua (si pe buna dreptate). Dar sa nu uitam ca Udrea nu era PM, era "doar" "ŞEFA CANCELARIEI PREZIDENŢIALE" (in 2012) si "intamplarea" a fost la o emisiune TV. Pa cand alde duamna voastra, drancila, este PM si se afla intr-o vizita oficiala.

      S-au auzit ceva caraituri dinspre voi, sau latrine ceva? Tacere nene.

      Cu alte cuvinte, ce am vrut sa subliniez este faptul ca ipocrizia voastra nu este intrecuta decat de nesimtirea voastra.
  • +2 (10 voturi)    
    daaa (Joi, 26 iulie 2018, 11:33)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    si in al nostru e multa durere cand auzim de psd... pnl... alde...usr...pmp...udmr...

    intamplator am vizitat Auschwitz acu cativa ani... nu recomand nimanui, nici nu imi pot inchipui ce a fost in lagarele alea...

    si stiti ceva? aia de au fost vinovati de asa ceva... seamana tare mult cu voi...

    stau si ma intreb, unde am fi fost ca si tara, daca conducatorii nostri ar fi respectat macar cele 10 porunci din biblie? ca nici nazistii nu credeau in Dumnezeu... asa si voi... ciuma rosie si alternativa sa, neomarxismul... din lac in putz...
  • +8 (14 voturi)    
    Daca era Iohannis (Joi, 26 iulie 2018, 12:07)

    carmen_i [utilizator]

    Daca zicea Iohannis frazele memorabile spuse de Daea, cred ca se inflama toata lumea.

    PSD ar fi tipat imediat ca Iohannis este "nazist" si "antisemit", Antena 3 ar fi facut spume la gura de atata indignare si ar fi publicat numai clipuri cu Iohannis in chip de Hitler, Firea s-ar fi oparit si ea si ar fi declarat ca nu tolereaza sa fie insultata memoria celor care au murit in Holocaust etc. Bineinteles, Iohannis ar fi fost suspendat si demis rapid.

    Dar cand e vorba de PSD-istii lor, brusc se asterne tacerea... nimeni nu e indignat, toata lumea merge pe varfuri...
  • +4 (12 voturi)    
    Tot (Joi, 26 iulie 2018, 12:13)

    TotLaFel [utilizator]

    nu intelege! Este impardonabil sa compari evreii omorati in lagarul de la Auschwitz cu niste porci! Cata minte poti sa ai? Hai sa spunem ca ti-a iesit! Pai atunci hai sa iasa si niste scuze: "Imi cer iertare comunitatii evreiesti pentru idioata comparatie pe care am facut-o! Mi-a scapat!"
    Nici Dragnea nu si-a cerut scuze pentru idioata comparatie intre protestatari si sobolani (care trebuie exterminati). Asa lider, asa supus!
  • +4 (8 voturi)    
    Nu imi este clar daca-i.... (Joi, 26 iulie 2018, 12:15)

    gigiN [utilizator]

    ....prost,dar....deraiat este precis!
  • +3 (5 voturi)    
    "cu prostul sa nu mergi nici la cistig" (Joi, 26 iulie 2018, 12:17)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Proverb romanesc

    Nu am vazut nicio tara condusa de prosti, de hoti sau de curve sa ajunga prospera, oricit de bine intentionati ar fi respectivii. Daca poti sa ii banuiesti de bune intentii....
  • +6 (8 voturi)    
    serios... (Joi, 26 iulie 2018, 12:23)

    liviu_ [utilizator]

    ma uit la ministrii nostrii....
    si cei mai inteligenti par aia care TAC!

    e un dezastru si sunt CONVINS ca acel dezastru este deja transpus in viitorul romaniei... doar ca se ascunde (cu ajutorul subordonarii ins , presei psdiste si prostiei oamenilor) adevarul!
    • -2 (6 voturi)    
      Te chinuie rau limba... (Joi, 26 iulie 2018, 14:08)

      [ F ] + [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      romana.
  • +4 (6 voturi)    
    Premiera medicala in Romania (Joi, 26 iulie 2018, 12:51)

    Multa PSD [utilizator]

    Este tara in care a avut loc cu succes primul transplant de creier. Doctorii au tinut sa tina secret acest lucru pentru ca nu erau clare sansele de supravietuire. Domnului Daea i-a fost transplantat un creier de oaie. Lucrurile nu pot fi tinute la nesfarsit secrete: pe holurile ministerului agriculturii, catre cabinetul ministerial, au fost gasite obisnuitele "masline" in care este bine sa nu calci. In cabinetul ministrului, la birou, o oaie probabil si acum munceste din greu pentru un viitor agricol mai bun pentru Romania. Mergeti in cabinet sa vedeti si lasat-il pe asta cu haine de om.
  • +3 (3 voturi)    
    Reactia PSD-ALDE (Joi, 26 iulie 2018, 15:00)

    Isobar [utilizator]

    Se lasa asteptata ,de fapt se va apela din nou la solutia din cazul Sova,vizita de documentare si uitarea incidentului.
    Pe de alta parte se cere prea mult pentru un politician
    de talia Dl.Ministru Daea,demisia.
    Din pacate politicienii romani nu inteleg cand si dece trebuie sa demisionezi dupa o grava declaratie publica.