Iohannis: Avem un sistem de educație învechit, cu o mulțime de idei incoerente, care ajung chiar inițiative sau ordonanțe

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2018, 16:16 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a criticat sistemul de educație despre care spune că este învechit, plin de idei incoerente care ajung de multe inițiative legislative sau ordonanțe.

”Am tot repetat că avem nevoie de o Românie educată, o Românie în care numărul copiilor care fac performanță crește, în timp ce dezvoltarea sistemului de învățământ se bazează pe strategii bine gândite. Ceea ce v-am descris este dorința mea, ceea ce avem este un sistem învechit, cu o mulțime de idei incoerente care ajung, culmea, de multe ori, să devină inițiative legislative sau ordonanțe”, a declarat Iohannis, prezent la evenimentul lansării unei case solare.

Iohannis a mai spus că modernizarea României depinde de menținerea stabilității economice, care să permită promovarea unei societăți bazate pe cunoaștere, capabilă să exploateze inteligent și sustenabil provocările tehnologice ale viitorului.



















1726 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Bla, Bla Bla (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:23)

    V-escu [utilizator]

    Aceaiasi retorica ''politically correct'' care nu face nici bine nici rau.
    Tipul are un comportament de genul ''ma doare capul si deci imi tai unghiile de la picioare''.
    • +2 (4 voturi)    
      Prof. univ. trebuie scos de la predat ca încurcă. (Miercuri, 25 iulie 2018, 18:01)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui V-escu

      Din experiența mea personala am constatat ca foarte putini profesori au talent la predat în fata unei serii de studenți.

      Cursurile majorității sunt încurcate, profesorii scriu urat, dezordonat, vorbesc încet, pițigăiat, dictează un text în timp ce desenează figuri pe care le șterg imediat, fac demonstrații de umplutura doar pentru a avea ce spune în cele doua ore de curs iar concluzia și formula cea mai importanta o scriu grăbiți în pauza, etc.

      Cursul trebuie dat studentului în format pdf împreună cu un set de probleme care folosesc teoria în cauza (ma refer la facultățile tehnice) după care la seminar se rezolva unele din exercițiile propuse care prezintă dificultate mai mare.

      Nu am remarcat niciodată ca studenții prezenți la ore aveau rezultate mai bune decât cei care nu veneau și trăgeau la xerox cursurile de la colegi. Asta arata ca fie ești în clasa fie nu tot nota aia o iei și drept urmare prezenta nu se justifica.

      Pana nu dispare profesorul universitar de la predat nu se realizează nici o reforma serioasa.
  • +1 (11 voturi)    
    Tataie, (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:33)

    2016 [utilizator]

    am lucrat in invatamantul universitar 17 ani, te-am votat in 2014, ca cealalta optiune era dezastruoasa (Ponta), insa din turnul de fildes unde esti catarat, este foarte usor sa dai din gura! Vrei multe, inclusiv invatamant si educatie de calitate (in campania ta electorala erau cap de lista!), insa la dat doar din gura se pricep multi (pesedistii sunt campioni!). Daca vrei educatie de calitate implica-te, ca pesedistii aflati la guvernare nu vor deloc acest lucru! Pai daca fac din educatie o prioritate, cine-i mai voteaza peste cativa ani? Este mai bine sa-i tine pe multi in bezna si sa-i manipuleze. Pune-ti consilierii sa elaboreze planuri strategice in educatie, sub patronajul Presedintiei se pot face multe!
    Insa esti de inteles, ca neamt ardelean: riguros, impaciuitor, molcom, corect (in limitele bunui simt), semicomunicativ, etc! Profilul perfect pentru un bunicut care are grija de nepotei si, nicidecum, de Presedinte care trebuie sa se lupte cu sultanul Dragnea si haita/haremul personal din PSD! Nu mai poate el de vorbele dumitale! Doar ceva concret il mai poate zgudui un pic, in rest, cred ca se amuza dupa fiecare discurs/confereinta de presa tinut/a de Presedintie! Nici ca nu putea Dragnea sa aiba un Presedinte mai "bun" pentru ca sa-si faca "pohtele"!
    • 0 (2 voturi)    
      de aceea l-am apreciat mult pe Basescu (Miercuri, 25 iulie 2018, 18:30)

      Stefan-cel-Mare [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      desi Basescu a avut o mare problema numita Udrea, cam tot restul a fost bun la el. A fost un presedinte jucator, caci de aceea e ales de toti si nu de o clica.
  • 0 (0 voturi)    
    educatie, biciclete, pace in lume, curcubee (Miercuri, 25 iulie 2018, 17:49)

    baronulmunchausen [utilizator]

    "Educatie bai nerozilor, educatie. Si biciclete ca va creste burta si fundul
    PS : intre timp voi promulga toate legile Ciordache; hai ca v-am pupat"
  • -2 (2 voturi)    
    zise profesorul care da meditatii.... (Miercuri, 25 iulie 2018, 23:22)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    stie el cel mai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    SISTEM de EDUCATIE (Joi, 26 iulie 2018, 15:04)

    jidanul [utilizator]

    Concepe tu si aplica tu KW Ioha-hanis un sistem de educatie ca esti profesor si poate chiar reusest de la "primul pas", "pas cu pas" sa faci " Romania educatiei bine facute" ca cu "Romania lucrului bine facut" a iesit un dezastru si la fel si cu casele ... ce sa-i faci, "ghinion ! "