Dacian Cioloș: Nu înlătur deloc opțiunea unei candidaturi la prezidențiale

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2018, 13:23 Actualitate | Esenţial


Dacian Ciolos
Foto: Facebook - Dacian Ciolos
Președintele fondator al Mișcării România Împreună, Dacian Cioloș, a declarat într-un interviu pentru Ziare.com că nu înlătură opțiunea unei candidaturi, dar nu a luat o decizie. Acesta a subliniat că a lansat un partid politic, iar obiectivul este să  ”folosim toate campaniile electorale și alegerile pentru a ne promova acest program politic și pentru a le arăta românilor că exista o alternativă”.

Întrebat dacă va candida la alegerile prezidențiale, fostul premier a spus că nu a luat o decizie, dar principalul obiectiv e ”ca, la sfârșitul lui 2019, România să aibă un președinte democrat, care să apere valorile și institutiile democratice”.

”Nu înlătur deloc. Am lansat o ofertă politică, un partid politic și obiectivul e să folosim toate campaniile electorale și alegerile pentru a ne promova acest program politic și pentru a le arăta românilor că există o alternativă. Noi așa am interpretat participarea slabă la vot la sfârșitul lui 2016, că oferta politică era insuficientă”, a declarat Cioloș, întrebat dacă ia în considerare sau exclude opțiunea unei candidaturi.



















1750 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    Succes .... (Miercuri, 25 iulie 2018, 13:37)

    Cosmindpg [utilizator]

    ...oricum nu iei nici 10% .
    • +7 (7 voturi)    
      Ori Ciolos, ori Kovesi ori Johannis! (Miercuri, 25 iulie 2018, 14:28)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Cosmindpg

      Sa se hotareasca intre ei sa fie unul singur! Nu trebuie sa fim in situatia de a alege intre ei, ca vorturi sa se sparga in 3 si chiar sa ajunga la 10% fiecare (30%/3). Sa ajunga in turul 2 Dragnea contra unui iepure al psd-ului (gen Tariceanu) care ar obtine 11% din voturi pentru ca astia 3 se cearta intre ei!
      • -1 (1 vot)    
        chestie de startegie (Miercuri, 25 iulie 2018, 15:55)

        MyGame [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        oamenii au preferinte intre cei 3, pentru ca au gusturi diferite

        Stategic pui 3 candidati iar cei doi mai slab plasati dau mesajul in urma primului tur ca-l sustin pe cel mai bun (transfer de vot) . Vezi cazul din 2014 cu Macovei cand le-a cerut votantilor sa merga catre KJ.

        Altfel risti sa-i nu-i urnesti din casa daca candidatul lor preferat nu este pe liste.

        Sansele sunt mult mai mari sa-i aduni la vot.......

        In concluzie e nevoie ca in turul 1 sa acoperi cat mai mult preferintele dar nu sa diminuezi sansele ca unul din cei 3 sa nu ajunga in turul 2.
        • +1 (1 vot)    
          Ce faci din aceasta cauza nu ajunge nimeni in 2? (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:33)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

          Dar este o strategie periculoasa. Ce faci daca din cauza ca vrei ca cei 3 sa candideze toti in primul tur si se impart in asa hal in care ajung psdistu si iepurele in turul 2? ceva gen: 1) dragnea 35% 2) Tariceanu 11% 3) Kovesi 10%, 4) Ciolos 10% 5) Johannis 10% 6) X 7% 7) Y 5%....
          In asemenea scenariu o sa ajunga dragnea cu tarineanu in turul 2....
  • -3 (13 voturi)    
    Mda, sa inlocuim un pompalau cu altul (Miercuri, 25 iulie 2018, 13:45)

    KTerinca [utilizator]

    .
  • +4 (10 voturi)    
    ...succes ciolos... (Miercuri, 25 iulie 2018, 13:56)

    mitocanu [utilizator]

    ...te votez cu doua maini, ca sa scapam de pampalaul de la cotroceni, care i-a vandut pe kovesi si horodniceanu lui dragnea, tariceanu si bubosul justitiar....nu avem nevoie de un presedinte tradator si sustinator al coruptilor psd-alde....
  • +3 (11 voturi)    
    Maia Sandu de Dambovita (Miercuri, 25 iulie 2018, 13:56)

    ww [utilizator]

    Demn de remarcat ingredientul necesar oricarui candidat pentru un post in orice domeniu de activitate: hotararea. Dl Ciolos, la fel ca la precedentele alegeri, nu pare nici acum convins ca vrea sa faca treaba asta. Dar cum sa convinga atunci electoratul? Sau poate nu e tara potrivita pt un lider de anvergura dsale.
    Asadar stimabile, abia te asteptam cu un discurs sofisticat si pretentios, tocmai adecvat pentru a nu convinge pe nimeni de nimic si a tine din nou electoratul reformist acasa.
    Un lucru e sigur, daca dreapta va merge in alegeri cu unul dintre "liderii" care ni s-au perindat prin fata ochilor in ultimii 20 de ani, esecul e garantat. Si foarte probabil asa va fi, la cum evolueaza lucrurile.
  • +7 (7 voturi)    
    Dacian (Miercuri, 25 iulie 2018, 14:53)

    trandafil [utilizator]

    te rugam frumos, implica-te mai cu convingere in povestea asta! Sunt o multime de oameni care cred in tine. Nu-i dezamagi!
  • -5 (9 voturi)    
    LASA-NE, LASA-NE (Miercuri, 25 iulie 2018, 15:09)

    jidanul [utilizator]

    Am vazut tot ce poti sa dai cand ai condus "guvernul meu" a lui KW Iohannis. Lasa-ne ...
    • -1 (1 vot)    
      Cum mah, nu ti-a dat macar un kil de ulei? (Miercuri, 25 iulie 2018, 23:35)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      O punga de faina, o cinzaca de rom? Cata nerusinare. btw, Pavi ce iti da? Te umple de fericire cand iti ofera prostie pe tava, crasa si la greu?
  • 0 (2 voturi)    
    proiectele domnului CIOLOS (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:49)

    Sanna [utilizator]

    am avut incredere in cel putin doua proiecte ale domnului Ciolos: un proiect legat de subscrierea pt opera lui Brancusi, celalalt - subscriere titluri financiare CENTENAR cu dobanda mult laudata...am subscris la ambele...cu parere de rau, niciunul nu s-a finalizat asa cum ne-au fost prezentate; cum sa mai am incredere in proiectele acestui domn ?
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 25 iulie 2018, 19:50)

    geo_p21 [utilizator]

    Dl Ciolos cred ca m ai intai ar trebui sa demonstrezi ceva.Sa castigi niste alegeri.Sa nu folosesti alegerile prezidentiale pentru a face reclama partiduletului tau.