Dragnea, despre protocolul dintre SRI şi Ministerul Dezvoltării: Am semnat revizuirea acestuia / Este secret de serviciu, am fost sfătuit să nu amintesc nici măcar despre titlul acestui protocol

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 iulie 2018, 18:13 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Preşedintele Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea, a declarat, marţi, că protocolul încheiat între SRI şi Ministerul Dezvoltării, în timpul mandatului său de ministru, se referă la securitatea cibernetică şi el a semnat doar revizuirea lui, menţionând că astfel de protocoale au existat cu toate ministerele, scrie Agerpres.

"În primul rând este vorba de un protocol care se referă la cybersecurity, şi anume la protecţia datelor pe care le utilizează Ministerul Dezvoltării Regionale şi instituţiile din subordine, protecţia acestor date faţă de atacurile cibernetice. Şi nu vorbim numai de atacuri din partea unor posibili hackeri, ci şi de atacuri ale unor entităţi străine. E un tip de protocol care s-a încheiat, din câte ştiu eu, cu toate ministerele. El a fost încheiat înaintea mea, eu doar am semnat revizuirea, dar asta nu înseamnă că nu sunt de acord cu ce s-a făcut înaintea mea", a spus Dragnea, la Parlament.

El a respins toate acuzaţiile la adresa sa cu privire la acest protocol, subliniind că nu se compară cu protocoalele semnate între SRI şi structuri din Justiţie.

"N-are niciun fel de legătură cu toate minciunile spuse. (...) Nu se poate compara cu protocoale secrete semnate între SRI şi structuri din Justiţie, care sunt întocmite sau încheiate într-un mod ilegal şi neconstituţional. Tipul acesta de protocoale între SRI şi instituţii publice este necesar, dar de aici şi până la a spune că am colaborat cu statul paralel... Şi se vede colaborarea mea cu statul paralel. O simt cu fiecare termen la judecată", a afirmat liderul PSD.

Acesta a adăugat că protocolul este secret de serviciu şi a fost sfătuit să nu vorbească despre acesta.

"Este secret, este secret de serviciu. Eu am vrut să vorbesc despre el acum multe luni de zile, dar am fost sfătuit, fiind vorba despre mine, să nu amintesc nici măcar despre titlul acestui protocol, pentru că, fiind secret de serviciu, mă putea chema imediat cineva la întrebări, iar cine ştie ce mai dădeam informaţii unor puteri străine şi eram şi eu acuzat de înaltă trădare sau eram încă o dată acuzat", a mai spus Dragnea.

El a precizat că, din câte îşi aduce aminte, acesta este singurul protocol de acest fel pe care l-a semnat în calitate de ministru.

Liderul PSD a menţionat că premierul şi Secretariatul General al Guvernului ar trebui să facă o analiză legată de toate protocoalele încheiate între ministere şi SRI.

"Din câte ştiu eu, sunt peste 100 şi ceva de protocoale semnate cu SRI de către ministere şi alte instituţii. Eu cred că doamna prim-ministru şi Secretariatul General al Guvernului ar trebui să facă o analiză serioasă şi să vadă care protocoale de genul acesta nu sunt fireşti şi nu sunt legale. Din câte ştiu eu s-a cerut la toate ministerele să se dea această situaţie şi cred că în perioada următoare se va face această analiză şi se va cere SRI să fie de acord cu desecretizarea. Cred că ar fi bine ca SRI să accepte să desecretizeze tipul acesta de protocoale pe cybersecurity, că nu văd ce mari informaţii putem da noi ca stat român la alţii, ca să se termine cu legendele acestea", a conchis Dragnea.



















2919 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    parol! (Marţi, 24 iulie 2018, 18:24)

    Mistrelutz [utilizator]

    ''ce am semnat eu sfant si bun..ce au semnat altii..e rau de tot,ticalos chiar ..Sri e bun doar cand zic eu! Am zis ! ''
    • +10 (12 voturi)    
      Da, e secret, (Marţi, 24 iulie 2018, 21:28)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      numai ca acum stie toata lumea ca Dragnea nu da doi bani pe PSD si lucreaza numai pentru sine.
  • +18 (20 voturi)    
    protocol dragnea-sri (Marţi, 24 iulie 2018, 18:26)

    nicnicnic [utilizator]

    Ca explicatii tampe pentru protocolul lui cu sri. Numai protocoalele altora sunt ilegale, sunt state paralele, al lui nu. Al lui e pependicular. Lumea lui dragnea si tarineanu.
  • +16 (18 voturi)    
    Deci in cazul lui e in regula :) (Marţi, 24 iulie 2018, 18:32)

    tarabost [utilizator]

    Doar la restul semnatarilor de protocol problema - ei au fost sfatuiti sa le mentioneze, dar nu au facut-o din propria vointa.
    Ce jeg!
  • +36 (38 voturi)    
    ! (Marţi, 24 iulie 2018, 18:35)

    HChifteluta [utilizator]

    Ei! Vedeti ca totul e ok? Cand le facem noi sunt muma, cand le fac altii sunt ciuma! Stai sa vina altii la putere si o sa vezi ca nu mai e OK!
    • +11 (13 voturi)    
      Gata, s-a rezolvat si subiectul asta. (Marţi, 24 iulie 2018, 19:00)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Pai gata, totul este clar acum, “astia” i-au zis sa nu spuna nimic, chiar sa stearga fisierul de pe hard, iar el asta a facut, a uitat si titlul,
      vedeti totul este clar si transparent.
      Mama voastra de ordinari!!!
    • +14 (16 voturi)    
      Te înfunzi, Daddy, te înfunzi... (Marţi, 24 iulie 2018, 20:12)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Adică este mai secret decat celelalte protocoale …secrete care s-au… desecretizat din ordinu' lu Daddy?
      Nu că n-ar fi vrut să spună că a colaborat cu Statu' Paralel, da' acest secret a fost atât de secret că nici Daddy n-a ştiut că l-a semnat "la secret", pentru că unda mov a fost foarte puternică şi i-a învolburat minciuna stupidă, de curte gimnazială.
      Băi Daddy, măcar dacă ai minţi inteligent, dar nici asta nu eşti capabil s-o faci. Trebuie să ai mintea "funcţionalilor" tăi, pentru a fi crezut.
      Te înfunzi, Daddy, te înfunzi !.
      Cu cât minţi mai mult, cu atâta trebuie să inventezi alte minciuni. Până la urmă te pierzi în meandrele propriei prostii infantile.

      Şi ăsta ne conduce ţara ?!...

      Iesiti la vot când va fi sa fie si maturaţi cancerul ce roade viitorul acestei ţari. Votati, fratilor si nu va mai bateti cu trollii de pe aici sau de prin alte părţi, platiti probabil de parintii si/sau beizadelele PCR-iste din PSD. Chiar nu merita ! Fiti mai creativi. Iesiti în strada, dicutati cu rudele, cu vecinii, cu pensionarii speriaţi de schimbare. Arataţi-le adevărata faţă a PSD ului.
      Avem dreptul la o viata decenta ! Suntem mai multi, mai puternici, mai inteligenti si avem dreptatea de partea noastra.
      Nu abandonati nici o clipa !!! Luptati pâna "la capat" !
  • +12 (14 voturi)    
    Dragnev si Statul Paralel (Marţi, 24 iulie 2018, 18:42)

    Frank777 [utilizator]

    Se dovedeste ca insusi Dragnev este un membru al statului paralel pe care el incearca sa il blameze pentru ca a fost condamnat pentru o deturnare de fonduri de la protectia Copilului in beneficiul PSD teleorman. Lupta lui Dragnev este ca sa nu se faca justitie.El vrea protectie la infractiuni pentru el si complicii lui pe baza faptului dovedit ca este membru activ al statului paralel. Din toate astea romanii pesedisti sau nu ies furati si saraci.
  • +13 (15 voturi)    
    mai infractorule (Marţi, 24 iulie 2018, 18:44)

    Kosmos [utilizator]

    Incerci cu disperare sa sugerezi ca esti persecutat politic cand de fapt tu esti infractor dovedit cu multe milioane in cont si proprietati dintr un salar de parlamentar
  • +11 (13 voturi)    
    Secret de serviciu? (Marţi, 24 iulie 2018, 18:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ah... da...Scuze, informatorii si colaboratorii SRI nu au voie, intelegem... Atunci de ce manânci r*t despre altii, limbric securist ce esti?
  • +12 (14 voturi)    
    ah... livache, acum e secret de serviciu (Marţi, 24 iulie 2018, 18:55)

    qwerasdf [utilizator]

    acum nu trebuie sa-ti amintesti, acum e orice ... dar numai rau nu e

    acum te implica pe tine si nu poate fi de rau...

    zdreanta...
  • +10 (12 voturi)    
    sfantul nu a bagat botu’ la savarina (Marţi, 24 iulie 2018, 19:00)

    VaseaV [utilizator]

    s a bagatcu totu’n ....
  • +12 (14 voturi)    
    Sigur. (Marţi, 24 iulie 2018, 19:04)

    nlln [utilizator]

    Toti sunt tampiti numai Dragnea este cinstit.
    Hotul care striga hotii.
  • +10 (12 voturi)    
    sigur (Marţi, 24 iulie 2018, 19:43)

    csan [utilizator]

    numai tu trebuia sa taci. Alti trebuiau sa spuna. Pe tine te intelegi dar legea e lege mai nemernicule. așea nu trebuiau facute publice. Sa vedem cand o sa se desecretizeze stenogramele din Isarel cu tine si sluga ta , carpa cu care stergi buda, pardon , urmele nelegiuirilor pe care le faci. Abia atunci o sa intrati la tradare de tara . Abia astept. Nu mai dureaza mult. Sper sa ai soarta lui ceausescu.
  • +11 (13 voturi)    
    uff.. (Marţi, 24 iulie 2018, 20:15)

    newhot [utilizator]

    Il mai crede cineva pe mincinosul asta? L-a depasit pana si pe puiemonta la minciuni!
  • +14 (16 voturi)    
    ...sigur... (Marţi, 24 iulie 2018, 20:26)

    mitocanu [utilizator]

    ...ca este secret de serviciu...protocolul se refera la lista de domnisoare care sunt apte sa devina d-na dragnea...toate sunt teen-agers si sunt virgine...asa ca pentru un lider-maximo si viitor chirias la jilava...
  • +2 (4 voturi)    
    din doua, una primesc (Marţi, 24 iulie 2018, 22:04)

    validima [utilizator]

    Pai daca era secret, de unde stie ca a SRI a semnat cu toate ministerele?!
  • +3 (5 voturi)    
    s-a pus cruce statului paralel? (Marţi, 24 iulie 2018, 22:07)

    barba-neagra [utilizator]

    Mi-ar placea sa vad acest titlu bomba la Antena 3 sau sora ei vitrega Romania TV.
    Ca orice idiot in ale politicii, crescut in ograda din spate a conacului lui Zeus, omului nostru nou (vezi ce zice si Cicero) ii vine greu sa admita ca e terminat definitiv de propria-i gafa, pe langa dosarele penale.
    Dar el nu, vrea cu tot dinadinsul sa iasa in fata cu povesti despre pensii umflate de patru ori in 5 ani (daca mai votati inca o data psd), dupa care, in modul cel mai natural, se gandeste sa candideze la cea mai inalta functie. Dar nu, nu inainte de a aduce la vot si cele cateva sute de mii de fanatici ortodocsi bine primenite de popi prin biserici. Asta, da, lovitura: pensii mari, sex aprobat doar in biserica (de cateva ori pe saptamana sau luna), procurori cu mana-ntinsa, judecatori cu ochii rosii de plans, peste din belsug din balta proprie pentru tarani desculti cu caciulile frante de rusine.
  • +4 (6 voturi)    
    odios (Marţi, 24 iulie 2018, 23:41)

    clujanu [utilizator]

    ODIOS de murdar!. Face chefuri cu SRI,, taie porci,, face pe chelnerul servindu-i cu sorici, semneaza protocoale si vorbeste de " statul paralel". Protocoalele semnate de el sunt " Constitutionale. " pentru ca el are si Curte. Celelalte sunt Neconstitutionale.
  • -7 (9 voturi)    
    Nici unul dintre doctii de mai sus n-a amintit ca (Marţi, 24 iulie 2018, 23:50)

    xrogo [utilizator]

    protocolul in cauza a fost initial semnat de catre Helvig, actualul sef SRI si ca Dragnea doar l-a prelungit!
    Daca protocolul este atat de suspect si ilegal, de ce nici unul nu-l intrebati pe Helvig de ce l-a initiat?
    • +2 (4 voturi)    
      Nici unul dintre papagalii .. (Miercuri, 25 iulie 2018, 5:20)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ...care o dau "statul paralel", nu se intreaba de ce borfasul dracnea l-a prelungit? Sa-l intrebe el pe Helvig de ce l-a initiat, asa cum a intrebat SRI-ul si in ceea ce priveste protocoalele cu DNA. Sau inca o intrebare: de ce magariile in dosarul Microsoft au inceput (au fost initiate) pe vremea lui nascase si au fost anchetati (pana acum) doar cei care au prelungit/reinnoit contractul cu Microsoft, din guvernele ulterioare? Conform logicii tale de pavian, inseamna ca:

      a - ceea ce a facut guvernul nascase a fost legal, deci nascase trebuie anchetat si condamnat in dosarul Microsoft;

      b - ceea ce a facut guvernul nascase a fost perfect legal, deci si ceea ce au facut guvernele ulterioare a fost perfect legal (ca doar au prelungit ceea ce nascase a initiat) si nu trebuia condamnat nimeni.

      Sau:

      - De ce acesta este legal si celelalte protocoale cu SRI sunt ilegale?

      - De ce nu a mentionat dracnea despre el, daca era legal?

      Iarasi: "Daca protocolul este atat de suspect si ilegal...", de ce nu-l ia dracnea la intrebari pe Helvig? De ce nu cere sa se faca o comisie parlamentara sa se analizeze legalitatea acelui protocol, asa cum a cerut si in cazul protocoalelor cu SRI? Si cum se face ca idiotii cred ca daca ai semnat ceva ilegal initiat de altcineva, nu te face vinovat?

      De ce numai ceea ce el a semnat este secret de serviciu, iar in cazul altor protocoale nu este secret de serviciu si toata lumea trebuie sa spuna ce stie despre acele protocoale? Huh?

      Si acum o intrebare personala: ai vazut fai semnatura borfasului dracnea pe protocol? Ca am vazut ca te cam chinuaii sa o vezi...Mai acum o zi, nu vedeai semnatura, acum ca a iesit dracnea si a recunoscut, nu vezi ilegalitatea si ca de fapt el doar a prelungit.. Maine o sa vezi altele, in functie de declaratiile borfasului tau.
      • -4 (4 voturi)    
        Mai nea Caisa, ai observat cred, cu C mare, (Miercuri, 25 iulie 2018, 12:07)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ca Dragnea a semnat un protocol e adevarat, c-asa a zis presa, desi n-am vazut semnatura sa pe vreun document, dar ce ma deranjeaza este faptul ca toti habarnistii striga in cor, Dragnea, Dragnea, dar n-am vazut pe unul, cu un glas mititel sa strige Helvig, oare de ce, sunt foarte curios dupa ce-o sa pice Dragnea ce rahat o sa mai mancati?
        • +1 (1 vot)    
          Pai .. (Miercuri, 25 iulie 2018, 14:42)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          ..o sa mancam alt rahat, nu acelasi pe care-l haliti voi zi de zi.

          Se duce la partide de tenis, la chefuri, face afaceri impreuna cu mai marii SRI, semneaza protocoale, fura de rupe (vile, mii de hectare de teren etc, toate din salariul de la stat), dar el lupta in acelasi timp cu "statul paralel". Trebuie sa fii idiot rau sa crezi una ca asta. Tu crezi asta?

          Eu nu sunt curios ce rahat o sa mai mancati, caci asta e meseria voastra: sa tot mancati.

          Sa-ti explic eu de ce nu zice nimeni "Helvig": pentru ca nu Helvig a tot tipat ca protocoalele cu SRI sunt ilegale, ci borfasul tau era toata ziua cu protocoalele in gura. Adica alea semnate de el (prelungite sau nu) sunt ok si secrete de stat, alea semnate (prelungite sau nu) de altii, nu sunt ok si nu sunt secrete de stat. Si da, nea pruna (cu "p" mic, de la papagal), daca este ilegal, nu conteaza ca ai semnat doar prelungirea contractului, esti la fel de vinovat ca si cel care a initiat protocolul. Asta ca sa iti mai dau niste rahat sa mesteci.
  • +6 (8 voturi)    
    Paralelu care se lupta cu Statul Paralel? (Miercuri, 25 iulie 2018, 0:09)

    Dalinar [utilizator]

    E El Insuri Paralel? hahahahaha, tragi comedie tele ormaneasca.
  • +4 (4 voturi)    
    secret ? (Miercuri, 25 iulie 2018, 9:12)

    hamurabi [utilizator]

    "că nu văd ce mari informaţii putem da noi ca stat român la alţii" !? Bai, esti membru NATO !