CSM a aprobat cererea de pensionare a judecătorului din dosarul Colectiv. Procesul s-ar putea relua de la zero

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 24 iulie 2018, 13:54 Actualitate | Esenţial


Colectiv
Foto: Facebook
Plenul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a aprobat, marţi, cererea de pensionare depusă de Valeriu Mihail Terceanu, care este judecător în dosarul Colectiv, aflat pe rolul Tribunalului Bucureşti, au declarat, pentru Mediafax, surse din cadrul Consiliului.

În acest caz, procesul ar putea fi reluat de la zero, potrivit normelor în vigoare.

Reprezentanţii victimelor din incendiul Colectiv au acuzat de nenumărate ori tergiversarea dosarului.

Eugen Iancu, preşedintele Asociaţiei Colectiv, a declarat că, până la sfârșitul acestui an nu se va mai întâmpla nimic în procesul „Colectiv”, după ce judecătorului Valentin Terceanu i s-a aprobat pensionarea.

„Ce mi se pare anormal este fapul că există pericolul ca acest dosar să se reia de la zero. Iar aici avem o mare problemă, pentru că mai sunt trei luni și se fac trei ani de la această tragedie, iar procesul stă pe loc. Am stat doi ani și jumătate ca să înceapă procesul, care are două înfățișări pe fond, iar acum a apărut această lovitură, mai ales că în septembrie trebuia să fie următoarea înfățișare”, a declarat Eugenu Iancu, preşedintele Asociaţiei Colectiv GTG 3010 și părintele unui tânăr decedat după incendiul de la Colectiv.

Preşedintele Asociaţiei Colectiv este de părere ce se dorește tergiversarea procesului, iar ancheta decurge foarte greu.

„Din punctul meu de vedere s-a dorit mereu întârzierea acestui dosar, și se dorește în continuare. De doi ani de zile avem o plângere penală cu privire la ce s-a întâmplat după incendiu, cu problemele din spitale, iar aici ancheta merge extrem de greu. De ce trebuia să ne batem cu pumnii în piept că putem face față în țară în ceea ce privește răniții?”, conchide Iancu.

Procurorii de la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (PÎCCJ) au trimis în judecată dosarul Colectiv încă de pe 28 aprilie 2016.

















1280 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    bataie de joc ... (Marţi, 24 iulie 2018, 14:00)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    bataie de joc ...
    • +7 (7 voturi)    
      Nu (Marţi, 24 iulie 2018, 14:29)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      E mai mult decat o simpla bataie de jos. E o pisare continua pe prostii care populeaza acest stat.
  • +9 (9 voturi)    
    Asa ceva... (Marţi, 24 iulie 2018, 14:06)

    Rarara [utilizator]

    Nu pot sa cred mai oameni buni... Parca e o conspiratie impotriva noastra. Este inadmisibil! Dreptatea sa se faca cu pietre si bate, de acum inainte, contra tuturor ce fac rau acestei tari!
  • +9 (9 voturi)    
    tampenia marca romania (Marţi, 24 iulie 2018, 14:08)

    pmct [utilizator]

    De ce unui judecator care mare are cativa ani pana la pensionare i se da sa judece un caz complex care poate dura 3-4 ani?
    Ar trebuie ca cu 5 ani inainte de varsta de pensionare, judecatorul sa nu poata primi decat procese marunte, furturi, etc. De altfel, un proces nu ar trebui sa dureze mai mult de 5 ani. In 5 ani este suficient sa se adune toate probele necesare. Asa se ajunge la procese care dureaza si 15-20 de ani si oamenii care-si cauta dreptate mor si nu mai primesc un verdict.
  • +10 (10 voturi)    
    kkt (Marţi, 24 iulie 2018, 14:09)

    liviu_ [utilizator]

    nu e mai simplu ori sa se abroge ABERATIA asta de lege...
    ori ORICE judecator sa fie OBLIGAT sa inchida TOATE dosarele INAINTE de pensioare?!
    se pierde timp si bani cu aberatia asta... sa nu mai vb de prelungirea agoniei victimelor... dar astora nu le cere necromantul din teleorman scuze...
  • +9 (9 voturi)    
    si asta e doar inceputul (Marţi, 24 iulie 2018, 14:19)

    coloneze [utilizator]

    in legile privind statutul fiecare judecator va putea iesi la 20 de ani, in care pot fi inclusi si anii de avocatura sau consuilier juridic. toate procesele si tot sistemul va fi dat peste cap
  • +9 (9 voturi)    
    Murdar om! (Marţi, 24 iulie 2018, 14:35)

    Adri70 [utilizator]

    Daca stia ca o sa se pensioneze, de ce, murdaria asta umana, a mai acceptat sa faca parte din complet? Pe banii cui s-a lucrat pana acum? Pe banii cui se va relua de la zero? Pe ce salarii si indemnizatii? Va fi, oare, obligat sa plateasca paguba?