Judecătorul dosarului Colectiv a făcut cerere de pensionare. Procesul se poate relua de la zero

de CD     HotNews.ro
Luni, 23 iulie 2018, 11:23 Actualitate | Esenţial


Colectiv
Foto: Hotnews
​​Judecătorul dosarului Colectiv, Valeriu Mihail Terceanu, a făcut cerere de pensionare, solicitarea fiind pe ordinea de zi a Consiliului Superior al Magistraturii de marți. 

Dacă magistratul se pensionează, procesul se va relua de la zero. Nu este un caz singular, situații similare fiind înregistrate în trecut în dosarele în care erau cercetați Liviu Dragnea și Călin Popescu Tăriceanu, având la bază o decizie CEDO privind continuitatea completului de judecată. 

Procurorii de la Parchetul General au trimis în judecată dosarul Colectiv pe 28 aprilie 2016. Patronii clubului, George Alin Anastasescu, Paul Cătălin Gancea şi Costin Mincu, sunt acuzaţi de ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă. Cercetările au fost extinse şi asupra reprezentanţilor firmei care a livrat artificiile în club, Golden Ideas Fireworks. 

În 15 ianuarie 2018, judecătorii Tribunalului Bucureşti au decis reunirea cauzei aflate pe rolul acestei instanţe cu cea a dosarului de la Tribunalul Militar, în care sunt cercetaţi doi angajaţi ai ISU, Antonina Radu şi George Petrică Matei, pentru abuz în serviciu.
În acelaşi dosar este judecat şi fostul primar al Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone.
Artificierul firmei, Viorel Zaharia, este acuzat de ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă în timp ce patronii Cristian Niţă şi Daniela Niţă sunt acuzaţi de favorizarea făptuitorului şi sustragerea sau distrugerea de probe ori înscrisuri.
În dosar au fost puse sub acuzare firmele SC Colectiv Club SRL şi SC Golden Ideas Fireworks Artists SRL, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ucidere din culpă, în formă agravantă, având ca urmare decesul mai multor persoane şi vătămare corporală din culpă, în formă agravantă, având ca urmare vătămarea mai multor persoane.



















2739 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    bezna totala (Luni, 23 iulie 2018, 11:46)

    Muncitorul [utilizator]

    Nu se mai intampla nimic in Romania, decat furt, minciuna, manipulare si decadenta ... Valori promovate de catre PCR-PSD...
  • +4 (4 voturi)    
    multumim psd... (Luni, 23 iulie 2018, 12:25)

    liviu_ [utilizator]

    mai asteptam 7 ani...

    uraaaa

    pana la urma n-au murit decat 65 de oameni... da-i dracu ca oricum nu votau psd!
    • 0 (0 voturi)    
      Iti aduci aminte (Marţi, 24 iulie 2018, 9:35)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      cum sunau "reportajele" ? tineri, dar satanisti - acolo se faceau ritualuri, etc.

      In schimb, faptul ca in loc de reconstructor de piele tu ai, la ditamai spitalul, apparat de bronzati, ca ai infectii cu duiumul, alea nu-s probleme.
      Autorizatii contra mita, nici aceea nu-i anormal.


      Seful hexipharma o fi incercat sa arate care este adevarul: el produce, livreaza, ceilalti - secumafia - vand pe bani la altii si pun apa. Accident ? Omul a fost omorat ori inainte si plasat in masina teleghidata,, ori facut terci de vreun lunetist. Dupa aceea, nimic despre hexi.

      Oamenii aceia au murit pentru ca locul era concesionat pe bani murdari, fara siguranta, si nimanui nu-i pasa.
      Criminalii nu platesc in romanica.
      Ma si mira cum de mai ridica politia cate vreun mafiot. Nu mai au prez. de nevinovohotie ?
    • 0 (0 voturi)    
      Iti dai seama ce este (Marţi, 24 iulie 2018, 9:38)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      in inima acelor parinti ?
      Si ce daca copilul lor era rocker, nu tot roman este ?
      Sau romanul bun este prin esenta trup shi suflet pesede, fan neatarnare, folklorist si habotnic ?
      In locul lor as naimi niste curatatori, macar aia pentru banul dat lucreaza. N-ar fi treaba cu mult mai murdara decat statul care-si bate efectiv joc de ei, de decenii bune.

      parintii aia platesc taxe. ce primesc in schimb ? Otrava comunista.
      Noi, la fel.
  • +3 (3 voturi)    
    Cine a făcut legea cu procesul luat de la zero? (Luni, 23 iulie 2018, 13:09)

    nick24 [utilizator]

    Ce logică are în împărțirea dreptății ?
    Toate aceste tâmpenii s-au dat numai pentru FAVORIZAREA infractorilor? Sau a penalilor?
  • +2 (2 voturi)    
    Noroc cu modificariloe penale (Luni, 23 iulie 2018, 13:30)

    ruskimushki [utilizator]

    mai ramane sa li se spuna acelor oameni ca copiii si-au dat singuri foc sau ca n-a fost foc ci c-au murit de frig.

    In romanica orice este posibil.
  • +2 (2 voturi)    
    asa arata normalitatea in Romanika (Luni, 23 iulie 2018, 13:33)

    revo [utilizator]

    Cu siguranta asta va reda si increderea poporului roman in Ministerul de Justitie condus de o lepra.
  • 0 (0 voturi)    
    are vreo legatura cu d-na Terceanu? (Luni, 23 iulie 2018, 14:13)

    Bara [utilizator]

    amanta lui Borcea, interlopilor,etc?
  • +3 (3 voturi)    
    Copiii decedati (Luni, 23 iulie 2018, 14:53)

    rutger [utilizator]

    in Colectiv sunt din nou batjocoriti de CIUMA ROSIE care a scimbat legile justutiei ca sa fie favorabile penalilor !! Poate ca, totusi, CEL- DE - SUS vede si nu uita !!
  • +2 (2 voturi)    
    Logica (Luni, 23 iulie 2018, 17:00)

    europeanul2 [utilizator]

    Cu un sistem de genul asta procesele pot sa dureze la infinit. Probabil ca atunci cand a fost gandit se avea in vedere ca oamenii vor ajunge sa traiasca 500 de ani.