Fără vreun răspuns de la autorități, locuitorii dintr-un sat din Maramureș își construiesc singuri un drum

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 22 iulie 2018, 10:07 Actualitate | Esenţial


Drum construit de sateni
Foto: Facebook
Pentru că n-au primit niciun răspuns de la primărie la cererile lor, locuitorii din Trestia, județul Maramureș, au pus mână de la mână, au cumpărat materiale și și-au construit singuri un drum, informează directmm.ro

90 de familii au adunat bani și au cumpărat plasă sudată și trei cife de beton și s-au apucat de lucru, construind prima parte, de 56 de metri a unui drum betonat care ar trebui să facă legătura între Trestia, Bloaja și Ciocotiș, în zona ”Piatra Săpată”.

Lucrările au fost coordonate de fostul primar al localității Cernești, Nelu Șovre, potrivit directmm.ro, al cărui fiu i-a ajutat pe oameni cu un buldozer. 

Tot el a pus pe Facebook imagini din timpul „operațiunii”, criticându-i pe consilierii PNL care nu i-au sprijinit pe săteni. 





















9403 vizualizari

  • +44 (44 voturi)    
    Cool (Duminică, 22 iulie 2018, 10:19)

    Soljenitin [utilizator]

    Bravo lor, oameni harnici si de isprava!
    Acum va urma amenda de la primarie ca nu au avut autorizatie si ca nu i-au lasat pe ei sa faca.
    Pentru ca Romania si pentru ca PNL blat PSD.
    • +25 (25 voturi)    
      Inainte de amenda (Duminică, 22 iulie 2018, 13:48)

      [ F ] + [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      o sa vina ministrul transporturilor si vita aia impaiata sa inaugureze ctitoria.
    • +12 (14 voturi)    
      Primaria PNL e acolo doar sa stoarca bani (Duminică, 22 iulie 2018, 15:38)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Cine stie unde sunt banii statului pentru drumul ala, probabil in BMW-ul vreunui consilier PNL.
  • +33 (33 voturi)    
    Dupa fata , si rasplata (Duminică, 22 iulie 2018, 10:24)

    pseudoce [utilizator]

    Urmeaza amenda pt lucrari fara autorizatie
    • +16 (16 voturi)    
      sa (Duminică, 22 iulie 2018, 13:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      nu-i puna cumva sa si strice drumul, ca statul incompetent e in stare de asa ceva.
      Ar trebui dat statul in judecata pentru recuperarea cheltuielilor si obtinerea pe gratis a autorizarilor necesare.
  • +30 (30 voturi)    
    Costuri (Duminică, 22 iulie 2018, 10:25)

    fdaniel [utilizator]

    Ar fi foarte interesant de facut public devizul ca o comparatie cu cat ar fi costat daca era facut de statul rromanesc.
    • +12 (12 voturi)    
      Probabil mult mai mult (Duminică, 22 iulie 2018, 13:23)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Pt ca statul ar fi folosit asfalt in loc de beton, iar asfaltul nu-l torni asa oricum. De unde si costurile mult mai mari.
      E trist ca se ajunge la asa ceva. Daca conducerea primariei nu raspunde, poate ar trebui aleasa alta conducere.... poate noua conducere ar veni cu un proiect, finanat din bani europeni, iar noul drum construit ar fi in deplina legalitate si in garantie.
      E de apreciat ce au facut, dar mai constructiv si mai de viitor ar fi sa puna mana de la mana si sa schimbe oamenii care-i conduc.
      Pentru asta se platesc taxe si asta e scopul statului, de a ne servi nu de a fi servit.
      • +6 (6 voturi)    
        exista in toata lumea asta in zona temperata (Duminică, 22 iulie 2018, 15:26)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Drumuri de pamant intarit. Bine executate si intarite cu un amestec de clorura de calciu si de magneziu pot rezista la trafic greu si pot rezista zeci de ani cu chletuieli de intretinere si reparatii mult mai mici decat un drum asfaltat sau betonat.
      • +5 (9 voturi)    
        Nu cred ca au USR la ei in sat (Duminică, 22 iulie 2018, 15:46)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Cred ca se rezuma la PNL contra PSD acolo.

        Dar sa vedem, poate in 2024, dupa ce noi votam masiv USR in 2020, vor avea si maramuresenii un USR local.
      • +4 (4 voturi)    
        pana la urma (Duminică, 22 iulie 2018, 23:09)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        aia de la primarie nu au picat din cer. Primarul si consilierii aia tot de ei au fost alesi.
        • 0 (0 voturi)    
          1000% corect!! (Luni, 23 iulie 2018, 9:49)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

          Am zis o mie la suta pentru ca afirmatia este gneral valabila, insa la alegrile generale, si chiar la Primaria Capitalei, responsabilitatea se dilueaza, electoratul nu percepe DIRECT actiunile celor pe care i-au ales. Dar intr-o localitate MICA, corelatia este mult mai stransa, ai ales primar pe Xulescu pentru niste obiective clare, care sunt rapid REALIZABILE.
          La nivelul unui oras mare, al judetului sau al tarii, este mai greu!
    • +4 (4 voturi)    
      DA (Duminică, 22 iulie 2018, 17:17)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      NEAPARAT .
  • +19 (19 voturi)    
    bravo! (Duminică, 22 iulie 2018, 10:42)

    conservatorul [utilizator]

    Felicitari, cinste lor! Asa materialele au fost folosite eficient. Le doresc sa termine cu bine lucrarea si sa se bucure cat mai mult de ea.
  • +22 (22 voturi)    
    Inca O Dovada ca P$D si penele (Duminică, 22 iulie 2018, 10:57)

    un domn [utilizator]

    Sunt Aceeasi Mizerie sub Denumirea U$Lam
  • +22 (22 voturi)    
    ok (Duminică, 22 iulie 2018, 11:07)

    cvi [utilizator]

    Daca o comunitate isi rezolva singura astfel de probleme, pentru ce sa mai plateasca taxe catre primarie? Ar trebui alungati cu furcile din institutie!
  • +17 (17 voturi)    
    Buna asta! (Duminică, 22 iulie 2018, 12:01)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Si corect ar fi sa le dea facturile la `hautoritati` sa le scada din zeciuiala, pardon, taxa pe smecherie, adica ce datoreaza niste oameni normali intr-o tara anormala ca Romanica.
    Si apare intrebarea; pentru ce mai sunt in capul trebii?
    Decat sa le ia banii si sa le transmita `legi` ?
    Pentru ce mai sunt platiti lipitorile de `conducatori`?
  • +17 (17 voturi)    
    Sincere felicitari (Duminică, 22 iulie 2018, 12:18)

    Multa PSD [utilizator]

    In mod normal in tara toate lucrarile ar trebui facute local, nu central si, evident, tot locala sa fie si colectarea de taxe si impozite.

    Singura problema cu drumul este ca daca pe el va avea loc cel mai mic accident din cauza drumului (nesemnalizare, etc) si cel accidentat ii va da in judecata pe oameni, va castiga. Pentru ca oamenii din sat nu sunt statul sa tergiverseze procese, sa piarda documente, etc. Astfel localnicii vor fi pusi si la plata de despagubiri. O a doua varianta este ca drumul sa nu fie declarat public ci sa se puna o tablita ca accesul nu e pe un drum public si se face fara raspunderea constructorilor.
  • +17 (17 voturi)    
    din seria nici o fapta buna... (Duminică, 22 iulie 2018, 12:23)

    rpd [utilizator]

    Or sa li se faca dosar penal pentru ca nu au voie sa intervina cu lucrari la drumurile publice fara autorizatie.

    https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/trimisi-in-judecata-pentru-ca-au-asfaltat-singuri-drumul-492619

    Te rogi de ei, nici un raspuns. Cum te descurci singur cum se prezinta sa-ti dea amenda sau sa-ti faca mizerii.
  • +17 (17 voturi)    
    O fapta de isprava (Duminică, 22 iulie 2018, 12:33)

    Dalinar [utilizator]

    Care demonstreaza impotenta statului roman. Ce urmeaza? Probabil amenzi si cresteri de taxe ca nah, au drum, unul beton chiar.
  • +15 (15 voturi)    
    drumuri si poduri (Duminică, 22 iulie 2018, 12:51)

    Walking_dead [utilizator]

    S-a mai intimplat si in alte locuri. De exemplu, am amic, care s-a saturat sa calce in noroi si cu vecinii si-au asfaltat propria strada, de altfel privata, fiindca terenul de sub strada apartine tot lor.
    Dupa ce si-au pus in regula strada, a venit primaria si le-a marit impozitele, incluzind imobilele intr-o categorie superioara, deoarece locuiesc pe strada asfaltata.
  • +10 (10 voturi)    
    au construit pe domeniul public, fara aprobare (Duminică, 22 iulie 2018, 13:30)

    revo [utilizator]

    vor fi amendati si pusi sa demoleze.
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Duminică, 22 iulie 2018, 13:42)

    vitan.sandu [utilizator]

    Felicitari!
    Dar nu despre asta am de scris. Ci despre numarul primarilor, viceprimarilor si consilierilor locali dn aceasta tara oropsita. Si care se infrupta fara retineri din "zeciuiala" (cum icea cineva) luata de la noi. Si, conform legilor in curs de aprobare, se vor infrupta si cand nu vor mai fi in functii. Pentru ca se paroba "indemniatii speciale". Dar nu cumva sunt prea multe UAT (comune, in lumbaj zilnic)? Fieare cu primarul, vicele, functionarii si consiliul ei. Toti tinuti din zeciuiala. Si atunci zeciuiala trebuie sa fie sfertul, ca altfel nu ajunge. Nu ar fi cazul sa nu existe comune cu sub 5, 6, poate 10 mii de locuitori? iar la orase, municipii nu ar putea fi un barem al numarului de sefi, vice, functionari. Stiu un municipiu din Ardeal care la revolutie avea 49 de salariati. Acum are 470 de salariati. Si numarul louitorilor a scazut. Iar primarul are cel mai mare salari din tara. Ca, de, si l-a stabilit singur. Adica in consiliu.
    • +5 (5 voturi)    
      Cu Sigurantza Ai Stiinta de Partidul (Duminică, 22 iulie 2018, 18:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Care A Tolerat aceasta Situatie ( U$Lam)
      In rest teoria ta legata de UAT este Un Vis poate Frumos Doar pentru Cei Responsabili
  • +3 (3 voturi)    
    pai stati asa un pic (Duminică, 22 iulie 2018, 15:07)

    natbl73 [utilizator]

    exproprierile, contestatiile...???!!!
  • -10 (12 voturi)    
    hei (Duminică, 22 iulie 2018, 15:46)

    john70 [utilizator]

    Orice om cu putzine cunostiinte tehnice isi da seama ca "drumul" ala se va dezintegra dupa prima iarna si dupa ce vor trece pe el cateva vehicule mai grele decat o Dacie.
    • +10 (10 voturi)    
      Just (Duminică, 22 iulie 2018, 17:20)

      Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Un drum inexistent insa nu se dezintegreaza niciodata. De aceea in Romania avem probleme cu autostrazile: construirea lor ar trebui interzisa pentru ca mai devreme sau mai tarziu se vor dezintegra.
    • +4 (4 voturi)    
      "Ochiometric", (Duminică, 22 iulie 2018, 17:37)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui john70

      facand un raport intre inaltimea si"latimea" celor din poza, cam cat crezi tu ca ar fi de lat drumul ala ?? Care Dacie, care vehicule grele ??
      Mai baieti, de ce va simtiti obligati, unii dintre voi, sa scrieti fara sa ganditi un pic ?? Doar ca sa vada lumea ca aveti "calculator" ?
      • 0 (0 voturi)    
        nu-i vorba de gandire aici! (Luni, 23 iulie 2018, 9:52)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui siska

        Problema nu este ca scrie fara sa gandeasca, ci ca este postac pedesere, are sarcina de Partid sa zica de rau despre orice initativa buna si frumoasa!

        Si intr-adevar, numai cine nu munceste nu greseste, autostrzile inexistente nu risca sa se "dezintegreze" nici peste un an, nici peste o suta!!!
    • +4 (4 voturi)    
      N-ai prins ideea, nu asta au facut oamenii (Duminică, 22 iulie 2018, 22:21)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Un drum etern. Oamenii au dat o scatoalca zdravana Statului Roman, e un mesaj, lumea a ajuns disperata. Daca si la alegerile urmatoare castiga psd sau the horror, sa ajunga sa aiba Presedinte, atunci Romania isi merita soarta.
    • +1 (1 vot)    
      hey (Luni, 23 iulie 2018, 8:46)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui john70

      drumul E85 facut de nazisti in '40 are terasament de beton si doar o pelicula de asfalt. D-aia rezista eroic dupa atatia ani. Uita-te la A2 de cate ori s-a dezmembrat in 2 ani cu asfalt minune pus gros. In orice tara din lumea asta terasamentul e din beton ca sa sustina tonaj si sa nu se surpe la greutate iar calea de rulare are asfalt, pentru aderenta cauciucurilor, este materialul cel mai bun pt aderenta/uzura mai mica a anvelopelor, etc.

      Simtiti nevoia sa ucideti din fasa orice initiativa comunitara, pentru ca voi astia de la putere nu sunteti in stare nici sa va tineti capul intre umeri.
  • +6 (6 voturi)    
    ce amenda , ba'!? (Duminică, 22 iulie 2018, 18:12)

    ...!?! [utilizator]

    cum sa strice drumu' ba'!?
    s-o faca politrucii, daca au chef de-o scarmaneala cu furci,coase,topoare si-alte scule taietoare-intepatoare!DDD
  • +6 (6 voturi)    
    Orice facere de bine va fi pedepsita. (Duminică, 22 iulie 2018, 18:31)

    quietguy58 [utilizator]

    Orice facere de bine va fi pedepsita.
    Nu o sa fiu surprins daca acesti oameni minunati se vor trezi amendati.
  • 0 (0 voturi)    
    Dau si subventii pentru masinile electrice? (Luni, 23 iulie 2018, 10:50)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Ca e la moda...