Ecaterina Andronescu: Liviu Dragnea să iasă public și să explice de ce a semnat protocolul cu SRI, altfel își pierde credibilitatea 

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 22 iulie 2018, 8:43 Actualitate | Esenţial


Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Senatorul PSD Ecaterina Andronescu a declarat, sâmbătă seară, că Liviu Dragnea ar trebui să iasă public şi să explice de ce a semnat protocolul cu SRI, în perioada în care era ministru al Dezvoltării Regionale, pentru că altfel mesajul său îşi pierde ”credibilitatea", scrie news.ro. 

"Domnul Dragnea trebuie să iasă public şi să explice ce conţin acele documente pe care le-a semnat şi să explice şi de ce le-a semnat, pentru că altfel mesajul pe care îl transmite public de multă vreme îşi pierde credibilitatea, în opinia mea. Toţi membrii de partid, şi nu exagerez când spun asta, şi-ar dori să fie mai eficientă guvernarea şi oamenii să fie mai mulţumiţi. De aici apar, întotdeauna, nişte frustrări ale oamenilor, care au impresia că lucrurile nu merg aşa cum ar trebui să meargă", a declarat senatorul PSD Ecaterina Andronescu, sâmbătă seară, la Realitatea TV.

Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice a precizat, joi seară, că în anul 2007 a fost semnat un protocol de cooperare între Serviciul Român de Informaţii şi Ministerul Integrării Europene în problematica prevenirii şi combaterii terorismului, revizuit în anul 2008.  

"În anul 2012, ministrul de la acea dată, Eduard Hellvig, a semnat un Protocol de cooperare între Serviciul Român de Informaţii şi Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului privind crearea cadrului tematic necesar schimbului de informaţii prin intermediul Sistemului Informatic Integrat, protocol revizuit în anul 2014 şi aplicat până în prezent", arată MDRAP. 

Instituţia precizează că aceste protocoale au ca obiect problematica prevenirii şi combaterii terorismului şi a atacurilor cibernetice.

Precizările au fost făcute după ce G4Media a scris că liderul PSD, Liviu Dragnea, a semnat în 2014, când era vicepremier şi ministru al Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, un protocol secret de colaborare cu Serviciul Român de Informaţii, după cum reiese dintr-un răspuns oficial furnizat unui cititor de către Ministerul Dezvoltării, condus de Paul Stănescu. Din răspunsul oficial rezultă că la minister au fost semnate în total patru protocoale cu SRI: în 2007, 2008, 2012 şi 2014.



















20242 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    si? (Duminică, 22 iulie 2018, 8:52)

    anion [utilizator]

    Ceva mizerabil! Sa iasa Dragnea si sa spuna public! Pai nu ati stiut? In fiecare zi Dragnea calareste Guvernul, Parlamentul, partidul, etc. si vine doamna si il intreaba de cu totul altceva, un act de mica importanta. De ce nu spui ca vrea sa scape de justitie? NU va este clar in capetele seci din partid care se recomanda de doctori, profesori universitari, academicieni, ministri, etc., ca aveti in brate pe cel mai mare hot din Romania?
    • +12 (12 voturi)    
      o fi dat (Duminică, 22 iulie 2018, 13:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui anion

      cati abramburica semnalul atacului haitei asupra fostului alfa din grup. O fi inceput sa le miroasa a sange.
  • +15 (15 voturi)    
    OMG. (Duminică, 22 iulie 2018, 8:57)

    Stef_and [utilizator]

    Si asta. De ce?!?
    Ca e un prost - nu e clar. A semnat ca primaru‘ .
    Cred ca a si uitat. Ca si batranul ala senil.
    Iar tara asta e una condusa de securisti- infiltrati pe tot locul.
  • +22 (22 voturi)    
    Doamna Andronescu, (Duminică, 22 iulie 2018, 8:58)

    Rescator [utilizator]

    Ce explicații poate sa dea Dictatorul Liv Jong Unu,
    membru fondator al Statului Paralel și al celui
    Perpendicular.El a fost protejat de catre Sistem și
    ajutat sa fure.Cariera lui fulminanta este opera
    Serviciilor pe care acum le critica.In plus are și un
    bagaj intelectual foarte redus,fiind și repetent,culmea,
    la TCM.
    • +14 (14 voturi)    
      nu exagera (Duminică, 22 iulie 2018, 13:19)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Orice facultate are grad de dificultate. Ramai repetent oriunde daca esti prost.
      • +7 (7 voturi)    
        Scuze,am greșit. (Duminică, 22 iulie 2018, 16:40)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui anion

        Nu am avut intenția sa aduc vreo atingere celor
        care au urmat și abslovit TCM,dar acest Liv Jong
        Unu m-a enervat dincolo de orice limita.Așa este
        poți ramane repetent la orice facultate daca ești
        prost.
  • +16 (16 voturi)    
    Dragnea și credibilitatea! (Duminică, 22 iulie 2018, 9:05)

    asavreau [utilizator]

    Katy,ai ajuns senilă?Când a avut Dragnea credibilitate?Poate printre infractorii care l-au promovat și cărora le crează favoruri legislative.PSD nu mai este partid politic,ci o grupare infracțională care își dezvăluie intențiile zi de zi.Vedem și noi cine face parte din gașca de infractori.
  • +13 (15 voturi)    
    Abramburica a facut vreo intelegere cu procurorii? (Duminică, 22 iulie 2018, 9:38)

    Plagarus [utilizator]

    " Neprihanita " asta nu are altfel curaj sa muste,mana sefilor psd care au hranit-o atatia ani fara sa aiba oaresce merite profesionale, dimpotriva.
  • +9 (11 voturi)    
    coana mare (Duminică, 22 iulie 2018, 9:48)

    nash pandelica [utilizator]

    la ei nu se intreaba. ordinu' se executa, nu se discuta :-)
  • +16 (16 voturi)    
    Nu prea mai are ce sa... (Duminică, 22 iulie 2018, 9:54)

    gigiN [utilizator]

    .....piarda decat,sper,libertatea !
  • +15 (15 voturi)    
    Hahaha (Duminică, 22 iulie 2018, 10:12)

    robert.b [utilizator]

    Credibilitatea lui dragnea, ceruta de abramburica, cea care era garantata la alegeri de vanghelie? Hahaha!

    Muie *** (ca-s dragut si nu scriu cuvinte obscene!)
  • +12 (12 voturi)    
    Tic-Tac, Tic-Tac...... (Duminică, 22 iulie 2018, 10:26)

    8736 [utilizator]

    .......si se apropie clipa cand iti va suna ceasul!
  • +16 (16 voturi)    
    Bravo Catiiii! (Duminică, 22 iulie 2018, 10:43)

    Observator roman [utilizator]

    Mușcă-l pe Daddy, mușcă-l!!!
    (Ia să te fi pus pe tine prim-ministru, mironosițo...)

    În concluzie: PSD aceeași mizerie!
  • +14 (14 voturi)    
    Opaa (Duminică, 22 iulie 2018, 11:12)

    aramos [utilizator]

    Sah la Pablito !
  • -4 (20 voturi)    
    TE FACI PRIETEN (Duminică, 22 iulie 2018, 12:04)

    dincannes [utilizator]

    … cu dracul, sa treci puntea,
    Daca nu semna atunci, nu mai avea viitor…
    Asa functioneaza "Serviciile", mafiotic.
    • -8 (8 voturi)    
      Faci orice ptr supravietuire (Duminică, 22 iulie 2018, 16:24)

      Stefannel [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Pai doar a facut ce a trebuit pentru supravietuire, nu ? Vad ca postacii basisti sunt la post cu datul de minusuri.
      • +3 (5 voturi)    
        A facut ce trebuia sa faca .. (Duminică, 22 iulie 2018, 19:50)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Stefannel

        De acord: a mers la chefuri cu "ei", la partide de tenis, a facut afaceri cu "ei", le-a carat sticlele de vin etc., ca daca nu .. nu supravietuia. L-au fortat nene: "daca nu semnezi, nu mai poti fura cu noi".

        Sau poate a crezut ca, in ciuda a ceea ce a facut el mereu (aka "furat"), "ei" il vor ierta, ca e baiat bun si a semnat si a mers la chefuri etc etc... ?

        In alta ordine de idei, unul care semneaza, ar trebui sa cam "mucles" si sa nu sara cu gura ca altii au semnat. Nu ti se pare normal? Aaa, la voi la borfasi, totul este posibil: furi si tipi la altii ca fura. E ok la voi, la rame si viermi.
  • +18 (18 voturi)    
    minuneeeee.... (Duminică, 22 iulie 2018, 12:05)

    asada [utilizator]

    Am trait sa o vad si pe asta !!!!!Kati,mare dizidenta in PSD !!! O fi groasa rau in gasca mafiota daca docila Kati nu a mai suportat gainariile chelnarului, cu mustata si servet pe mana , teleormanean !!!!!
  • +15 (15 voturi)    
    Credibilitate (Duminică, 22 iulie 2018, 13:14)

    fat.cat [utilizator]

    Serios, doamna Andronescu? Cum poti pierde ce n-ai avut niciodata?
  • +15 (15 voturi)    
    da (Duminică, 22 iulie 2018, 14:55)

    csan [utilizator]

    nu conteaza ce contie acel protocol ci faptul ca el a fost semnat. Nu voi ati improscat cu noroi totate protocolele? Nu a contat ca ele au adus beneficii si au ajutat la prinderea hotilor si mafiotilor. Ati sarit toti cu gura pana la urechi. Eu cred ca aceste protocolae chiar trebuie facute si respectate , numai asa scapam de voi , de toti care ati praduit poporul asa cum ati vrut. Acum faceti pe victimele. Eu nu ma tem de nimeni pentruca nu am facut nimic de care sa-mi fie teama sau rusine. Si nu vorbi tu , care ai distrus invatamantul romanesc, care ai instituit legi prin care toti expiratii au fost facuti stapani pe catedre pentru toata viata lor. Abia se tin pe picioare si bantuie prin facultati numai si numai pentru salariile grase pe care le primesc. Ei nu mai au de mult nici voita nici putinta de a se dezvolta,de a se adapta.In acest fel ai lipsit invatamantul romanesc de posibilitatea de a se moderniza. Mai bine te-ai retrage si ai cere scuze generatiilor de elevi si studenti pe care le-ai nenorocit ,le-ai lipsit de dreptul elementar la educatie. Dar tupeul si prostia nu au limite.
    • +1 (1 vot)    
      scuze (Duminică, 22 iulie 2018, 19:11)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui csan

      scuze "protocoale"
  • +14 (14 voturi)    
    partidul vostru de escroci! (Duminică, 22 iulie 2018, 15:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    asta nu are credibilitate , nu doar dragnea!
  • +6 (6 voturi)    
    Opaaaa, Dracna e din Statul Paralel? (Duminică, 22 iulie 2018, 22:03)

    Dalinar [utilizator]

    El care se ratzoia toata ziua ca se lupta cu asa ceva???? Hehemazeca, se aude?
  • +6 (6 voturi)    
    si iar am avut dreptate (Duminică, 22 iulie 2018, 22:40)

    kthor7 [utilizator]

    dincolo de fatarnicia asteia, Dracnea a semnat ceva ce folosea ca baros impotriva justitiei si a lui kovesi. Ce te face dragneo chestia asta? Un mincinos si un jegos, asta te face. Esti ipocrit si prost. Nu te jignesc, zau, ca ai si tupeu sa zici ca la tine nu se pune, prin vocea slugii Statescu sau Stanescu, dar zau, Dragneo, esti ridicol si iar nu te jignesc.
  • +6 (6 voturi)    
    Cum de (Luni, 23 iulie 2018, 0:32)

    Rici [utilizator]

    Cum de a ajuns chelnerul asta al treilea om in stat si mai mult de atat sforar sef ? Invit Romanii sa raspunda.