Ambasadorii Germaniei și Franței: Lăsați luptele interne / România are potențialul de a dobândi un rol crucial în regiune / Vă subestimaţi capacităţile şi ocaziile

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 iulie 2018, 20:07 Actualitate | Esenţial


Cord Meier-Klodt
Foto: OSCE
Michele Ramis şi Cord Meier-Klodt, ambasadorii Franţei, respectiv Germaniei la Bucureşti, sfătuiesc România să renunţe la luptele interne şi să profite de oportunităţile care îi vor fi oferite odată cu preluarea preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene, scrie news.ro. Diplomații spun că România are potențialul de a juca un rol crucial în regiune, într-un context internațional marcat de provocări. 

Cei doi au subliniat, în timpul unei întâlniri din cadrul Festivalului de Film şi Istorii Râşnov - la care a participat şi Hans Klemm, ambasadorul SUA - faptul că Uniunea Europeană se confruntă, astăzi, cu provocări atât din interior, cât şi din exterior - terorism, imigraţie, scepticism, încălcarea legilor internaţionale.

"Toate acestea creează un nou context. Avem de-a face cu surprize, dar ele sunt şi ocazii. Îngrijorarea mea este cum putem apăra modelul nostru democratic unic?”, s-a întrebat Michele Ramis.

Franţa şi Germania, au spus cei doi, şi-au luat angajamentul de a ajuta România în pregătirea preluării preşedinţiei Consiliului UE.

"Credem că preşedinţia CE îi va da României o nouă perspectivă. România trebuie să lase de-o parte luptele interne, trebuie să fie constantă în valorile ei şi să profite de ocazie. Vă subestimaţi capacităţile şi ocaziile. Mi-ar plăcea ca România să se întoarcă la România”, a mai spus Ramis.

De cealaltă parte, Meier-Klodt a precizat că "Alianţa transatlantică şi Uniunea Europeană nu trebuie considerate ca un bun câștigat, trebuie să luptăm pentru ele, dacă vrem să menţinem ceea ce am obţinut şi să continuăm să dăm formă lumii noastre, altfel, îi vom lăsa pe alţii să îi dea formă”.

El a amintit, de asemenea, de provocările la care este supusă UE: "Din perspectiva Europei, unele dintre cei mai importante provocări sunt Rusia, expansiunea intereselor Chinei şi numeroasele crize. Noua politica «America First» a preşedintelui Trump, pentru Europa, trebuie luată în calcul drept o nouă provocare. Acest principiu, de «Me First», îl găsim în toate ţările europene şi este unul nou de care trebuie să ne ocupăm”.

"Nu trebuie să ne păcălim. Nu este vorba doar de anumite figuri politice, care pot veni şi pleca sau rămâne, ci despre o mişcare tectonică în societatea noastră, iar figurile politice sunt vizibile tocmai din acest motiv”, a completat Meier-Klodt.

„Păstraţi România pe linia progresului”, a îndemnat el. ”România are potenţial de a dobândi un rol crucial în această ecuaţie, ca ţară fundamental europeană, fără polarizări. Mental, ea este amplasată în centrul Europei. Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene oferă o ocazie unică, aţi face bine să nu o rataţi”, a completat el.

România va prelua în ianuarie 2019, după 12 ani de la aderarea la Uniunea Europeană, preşedinţia Consiliului UE pentru o perioadă de şase luni.




















3378 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    mi-e teama ca (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 20:26)

    paranoid_android [utilizator]

    suntem o natie prea simpla pentru astfel de roluri.
    • +2 (12 voturi)    
      Îi doare-n basca roșie moskovită pe penali (Duminică, 22 iulie 2018, 8:29)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      de toate oportunitățile pe care le are România!
  • +9 (29 voturi)    
    Scapati-ne (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 20:47)

    tiberius_p [utilizator]

    De Dragnea, Tariceanu, Dancila, Toader si alte lepre asemanatoare si nu ne vom mai subestima potentialul.
    • +2 (6 voturi)    
      Trebuie (Duminică, 22 iulie 2018, 6:14)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      sa iti faca ei curat in ograda?
    • -3 (9 voturi)    
      Adica dupa mintea ta creata numai o parte (Duminică, 22 iulie 2018, 9:51)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      este vinovata, ceilalti sunt inocenti?
      • -3 (3 voturi)    
        Vinovati sunt PSD, ALDE si UDMR (Duminică, 22 iulie 2018, 16:34)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Adica coalitia mafiei deghizate in partide politice. Pe ei trebuie sa-i scoatem definitiv din politca.
  • +9 (23 voturi)    
    Romania e una dintre cele mai pro-UE state membre (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 20:50)

    animatron [utilizator]

    Eurobarometrul arata constant, an de an, ca romanii sunt printre cei mai putin "eurosceptici" cetateni ai Uniunii Europene, ba chiar in ultimul an increderea lor in UE a crescut (e drept, pe fondul derivelor anti-justitie a guvernarii PSD-ALDE-UDMR).

    E o pozitie aproape singulara in regiune si relativ rara in Europa in actualul context de intarire spectaculoasa a miscarilor suveraniste si nationaliste.

    Spre deosebire de Polonia, Ungaria, Austria, Italia, Franta sau Germania, noi nu avem inca vreun mare partid anti-UE, in Parlament sau la guvernarea tarii, nu avem oameni politici importanti care sa critice euro sau sa ceara parasirea UE.

    La asta se refera dealtfel ambasadorul german cand afirma ca suntem "o tara fundamental europeana, fara polarizari".

    E revoltator ca exact intr-un asemenea moment crucial, cand Romania poate intra in clubul restrans al democratiilor care sustin puternic proiectul unei Europe unite, s-au trezit grupuri de interese politice, cateodata transpartinice, sa saboteze totul cu o campanie dementa impotriva justitiei independente si a luptei anti-coruptie.

    Actuala clasa politica da dovada de foarte putina responsabilitate istorica, se comporta imbecil si meschin, preocupata prioritar sa nu ajunga la puscarie din cauza abuzurilor pe care le comite direct sau prin interpusi.

    Desigur, Romania nu e o insula, nu poate fi complet izolata de trendul istoric eurosceptic, e firesc sa apara manifestari anti-UE, dar in nici un caz nu trebuie provocate sau create chiar de politicieni ai unor mari partide ca PSD, e autodistrugator.

    Se intampla multe lucruri bune cu evolutia generala a Romaniei, stam pe un potential imens de dezvoltare economica, dar ne pierdem in zgomot de fond politicianist si in framantari ridicole la scara Istoriei.

    Nu avem genii politice, din pacate nici Europa nu mai are acum, insa cei din clasa politica se pot comporta macar cu minima decenta politica si cu atentie la destinul si binele comun al romanilor.
  • -11 (19 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 21:11)

    tirolez [utilizator]

    Lasati-i sa fure in liniste :)?
  • +13 (21 voturi)    
    ce nu intelegeti.... (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 21:35)

    minus [utilizator]

    este ca noi ne-am ratat intotdeauna potentialul.

    Pana si sub comunism am fost ratangii epocii: eram stalinisti cand la Moscova se faceau schimbari sub Hrusciov, eram progresisti sub doctrina conservatoare Brejnev, eram "brejnevisti" in structura Ceausescu sub epoca Gorbaciov....tot timpul aveam potential sa fim alfel.

    Ce minune ar putea apare ca sa ne fie altfel, acum? Discursul dvs?

    Ce spuneti este corect... si atat.
  • +13 (19 voturi)    
    trist (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 21:42)

    zigot [utilizator]

    ca nu suntem in stare sa alegem conducatori care sa
    fie mandri ca fac ceva pentru aceasta tara si oameni
    sai, ca au dorit si meritat sa fie alesi;
    simt o profunda ciuda ca sunt personalitati din alte tari
    care ne arata drumul pe care ar fi bine sa mergem si
    conducatorii nostri nu vor sa inteleaga si sa renunte sa
    fie preocupati numai de interesele personale in dauna
    celor nationale.
  • +11 (23 voturi)    
    Romanilor nu le pasa de tara lor (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 22:58)

    2087 [utilizator]

    Se ocupa de bisnita, de gainarii, de impresionat fraieri, se bat pe salarii si pensii nemeritate la stat, isi mint vecinii, fac smecherii cu terenuri, fraudeaza statul, instaureaza dictatura, se fura intre ei in fel si chip - cu asta se ocupa romanii.

    Daca ar avea minte ar merge la vot, dar... slabe sanse.

    Romania moare din neglijenta, din nepasare, din dezinteresul fata de vot si democratie.
  • +3 (7 voturi)    
    despre ce lupte interne vorbeste? (Duminică, 22 iulie 2018, 0:12)

    revo [utilizator]

    Cine cu cine se lupta? Eu nu vad decat un singur actor pe scena politica, mafia PSD-ALDE-UDMR, un singur agresor care matraseste tot in calea lui, pana la dizolvarea de facto a Statului Roman si distrugerea din temelii a poporului roman. Se lupta careva cu MAFIA PSD-ALDE-UDMR? Ii sta cineva in cale? A incercat careva sa-i tina piept?

    Despre ce vorbeste?! Tampitul asta nu locuieste aici de niste ani, nu vede ce e in jurul lui?
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit (Duminică, 22 iulie 2018, 18:15)

    wintershadow [utilizator]

    un discurs mai apropiat de normalitate al ambasadorilor din tara noastra. Exact asta facem, ne subestimam capacitatile si ocaziile. Gandim la scara mult prea mica. MRGA!
  • +1 (1 vot)    
    învățătură (Duminică, 22 iulie 2018, 18:24)

    naftuli [utilizator]

    „ România are potențialul de a dobândi un rol crucial în regiune / Vă subestimaţi capacităţile şi ocaziile ”
    Nu cred că „politicienii” români pricep această învățătură, cred mai degrabă că îi vor acuza pe cei doi ambasadori că țin cu „ceilalți”.