Teodorovici: ANAF a trimis azi o solicitare către Oficiul de Cadastru pentru intabularea casei pierdute în instanță de președintele Klaus Iohannis

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 20 iulie 2018, 21:22 Actualitate | Esenţial


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a spus, vineri, într-o intervenție telefonică la Antena 3, că ANAF a trimis azi o solicitare către Oficiul de Cadastru pentru intabularea imobilului din Sibiu care a aparținut președintelui Klaus Iohannis. De asemenea, ministrul a anunțat că va vorbi săptămâna viitoare cu premierul Viorica Dăncilă și cu președintele ANAF, Ionuț Mișa, ”pentru a vedea care sunt pașii de urmat” pe subiect. 

”În final, s-a făcut o solicitare oficială. Trebuie văzut cine și de ce nu a făcut ce spunea legea. Se va pune în discutie dobânda pentru acea suma, suma pe care statul putea să o primească. Se va primi din partea Oficiului de Cadastru dovada că s-a intabulat acel imobil, apoi se va trece la notificarea celui în cauză pentru plata sumei din chirii plus dobânzile aferente”, a spus Teodorovici.

Portivit acestuia, pentru perioada 2001 - 2015, doar de la Iohannis trebuie recuperată suma de 1, 2 milioane plus dobânzi. 

”Klaus Iohannis va trebui să dea statului suma 1.200.000 de lei, doar partea familiei Iohannis, plus dobânzile aferente. Aceasta reprezintă chiria luată ilegal pe perioada 2001-2015. După notificarea noastră, legea va fi aplicată. După termenul dat de stat, dacă se întârzie se vor aplica penalități, la fel ca oricărui cetățean”, a declarat ministrul de Finanțe.


Potrivit acestuia, săptămâna viitoare va avea o discuție cu premierul și cu șeful ANAF pentru a vedea care sunt pașii de urmat. 

”Vreau să discut situația aceasta, pentru că nu vreau să creadă contribuabilii că statul nu își face treaba”, a mai spus Teodorovici referindu-se la faptul că trebuie văzut cine ”nu și-a făcut treaba”.

De asemenea, ministrul Finanțelor, întrebat dacă va fi pusă în discuție o eventuală demitere a șefului ANAF, Ionuț Mișa, acesta a negat. De asemenea, legat de disputa de joi dintre el și șeful ANAF, Teodorovici a zis ”avem un ministru și un șef de structură subordonată, nu mai comentăm inutil”. 




















2508 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Oh!.. (Vineri, 20 iulie 2018, 21:38)

    alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator]

    https://www.digi24.ro/stiri/economie/finante-economie/teodorovici-a-scapat-de-datorii-la-buget-de-73-000-lei-in-doi-ani-961288


    Privind la anul de fabricatie, deducem ca domnul a fost manufacturat la nevoie: https://ro.wikipedia.org/wiki/Eugen_Teodorovici
    • +5 (7 voturi)    
      De ce nu începe Teodorovici cu el? (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 9:20)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu: _|_PSD

      Teodorovici are niște datorii la ANAF.De ce nu dă o dovadă de cinste și onoare recuperând datoriile de la el și alți mahări PSD-ALDE?Așteaptă OUG cu iertarea de datorii?Au binecuvântarea lui Dragnea?
      • +2 (2 voturi)    
        De ce nu începe Teodorovici cu el? (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 14:39)

        alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Pentru ca nu l-ar durea nicaieri pe Iohannis care, este dusmanul lui Dragnea care, l-a pus MF pe Teodorovici in guvernul lui.

        E aia cu dusmanul prietenului meu, ca in manelele pe care le asculta in club. Teodorovici, nu Iohannis.
  • +15 (15 voturi)    
    Sunt curios sa vedem daca OCOT pune botul (Vineri, 20 iulie 2018, 21:38)

    cartofil [utilizator]

    si face o chestie ilegala. ANAF a trimis probabil o cerere de forma, fara sa ateseze documente legale pentru cererea lor. Doar asa, ca sa nu se faca de cacao DJ Teodorovici cu tampeniile pe care le debiteaza. Sa nu mai vorbim ca in 5 ani se prescrie orice datorie neincasata.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu este doar asta: DJ-ul finanțist ignoră legea (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 10:04)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Practic dacă Iohanis a fost cumpărător de bună credință și deci proprietar, el are dreptul la primirea înapoi a banilor dați pe casă (1) și dreptul la chiria încasată, deoarece a fost proprietar legal pe perioada încasării chiriei, deci avea dreptul să se bucure de uzufruct.
      Teodorovici este un habarnist care execută orbește ce îi spune șeful lui pe linie de partid. Când subalternii îl avertizează, el o ține langa.
      • -3 (3 voturi)    
        "Buna credinta" (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 12:07)

        unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Pai asta zice decizia, ca Iohannis a fost cumparator de rea-credinta. Citeste putin, inainte sa scrii tot felul de aberatii.
        • +1 (1 vot)    
          cumva scrie in decizie si ca (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 20:10)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

          Imobilul revine statului? ca unic si absolut proprietar?
          Intreb si eu, nu dau cu parul.
          De ce ar reveni un imobil confiscat de statul comunist la statul neo-comunist(pardon psdist) si nu la proprietarii de drept(altii decat Johannis)
        • +1 (1 vot)    
          Toarșu Simplâi (Duminică, 22 iulie 2018, 8:35)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

          Decizia nu are cum să conțină asta. Nu un ministru decide, ci un judecător. Dacă Iohanis a fost mână-n mână cu cel care a pretins în mod ilegal că este moștenitor, acest lucru trebuie dovedit în fața unui judecător, în urma unui proces penal. Nu a existat nici un proces penal, pentru că acel pretins moștenitor nu a fost condamnat. Iohanis a pierdut un proces civil
          Nu mai aburi ceața, că nu-ți merge - și cazi în categoria DJ-ului finanțist, care, apropo, nu este judecător pentru a da decizii/sentințe penale.
  • +9 (9 voturi)    
    nemernicie tipica comunistilor (Vineri, 20 iulie 2018, 21:41)

    qwerasdf [utilizator]

    ia zi, libiule... tot simti ca statul actioneaza impotriva ta? Ca toate fortele iti sunt potrivnice tie? Ca toti se raliaza impotriva ta?
  • +15 (15 voturi)    
    o alta abureala (Vineri, 20 iulie 2018, 21:42)

    trandafil [utilizator]

    marca psd...
    Statul nu va incasa niciodata banii despre care vorbeste gigolo, pentru ca nu e indreptatit sa-i incaseze.
  • +19 (19 voturi)    
    Ok (Vineri, 20 iulie 2018, 21:59)

    ipolitic [utilizator]

    daca am o casa si o hotarare irevocabila conform caruia casa a fost confiscata ilegal de statul roman in 1948, primesc retroactiv chiria incasata ilegal de stat plus dobanzile cu penalitati? Maine dimineata ma duc la ANAF cu un geamantan.
    • +12 (12 voturi)    
      dap (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 0:52)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Foarte corecta analogia
  • +15 (15 voturi)    
    da'nenea Negoiță? (Vineri, 20 iulie 2018, 22:00)

    oldman_boy [utilizator]

    care are sa dea statului 52 milioane lei, ca urmate a unei decizii judecatoresti, nu va face cu ochiul?
  • +11 (11 voturi)    
    Da' varanu' cand dă? (Vineri, 20 iulie 2018, 22:30)

    Landser [utilizator]

    Pai si de la dom' profesor cand luati?ca ala are mai mult decat ddr-istul asta!
  • +10 (10 voturi)    
    Manipularea bursei (Vineri, 20 iulie 2018, 23:16)

    constan [utilizator]

    Prin anuntul facut de ministrul Teodorovici privind plafonarea pretului la gazele romanesti s-au creat,ma tem ca cu buna stiinta premisele unei manipulari grosolane a bursei Cine a castigat din tot jocul asta ,Teodorovici ce ne raspunde?Rog ASF si pe toti cei care au competente in domeniu sa se autosesizeze
    • +7 (7 voturi)    
      GAZELE SI...TEIODOROVICI (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 8:22)

      meteor [utilizator] i-a raspuns lui constan

      MINCIUNI SI MANIPULARO MADE A LA DRAGNEA SI PSD!!!DAR...VOR PLATI LA ALEGERI!!!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Si eu am semnalat . . . (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 11:10)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui constan

      . . . acest lucru la un articol pe aceiasi teme. Este simplu: Romgaz si Rompetrol, firme care au suferit pierderi de pe urma individului sa il dea in judecata si sa ii ceara daune pana si izmenele de pe el! Numai asa pot fi potoliti acesti politicieni, care profitând de informatiile pe care le au fac asemenea escrocherii!
  • +10 (12 voturi)    
    Cu ce se ocupa un Ministru!!!! (Vineri, 20 iulie 2018, 23:22)

    Dalinar [utilizator]

    Mosneagul asta de 40 de ani se pare ca e un mancurt 100%.
  • +7 (7 voturi)    
    TEODOROVICI SI..GRIJULE (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 8:20)

    meteor [utilizator]

    Observ ca pe TOV.ministru TEODOROVICI il preocupa (in ultimul timp)FFF MULT SOARTA CASELOR PRESEDINTELUI JOHANIS!!!Dar ma intreb alte preocupari din functia de MINISTRU DE FINANTE mai are???SUNT ATATEA PROBLEME LA ACEST MINISTER INCAT SI DACA AM AVEA 10MINISTRII PE ACELEASI POST SI NU LE REZOLVA DAR ACEST TEODOROVICI NU POATE SA DOARMA NOAPTE DE GRIJA LUI JOHANIS SI SA-SI INDEPLINEASCA SARCIILE TRASATE DE DRAGNEA IN A-L DENIGRA PE PRESEDINTE CA SA POATA PARTICIPA CU SUCCES LA ALEGERILE PREZIDENTIALE!!!SE INSEALA AMARNIC AMBII!!!!IVAN
  • -5 (7 voturi)    
    Presedintele nu e doar gol e si homeless (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 8:30)

    gheorghedan978 [utilizator]

    Daca isi termina mandatul fara demitere, isi primeste casa de protocol. Tot ce trebuie sa faca e sa continue sa promulge pe banda rulanta si sa aprobe toate decapitarile in justitie. Pana acum s-a descurcat, a defrisat justitia.
    • +4 (4 voturi)    
      Pai varianta cealalta e horror (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 9:33)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui gheorghedan978

      Nu promulga nimic, tipa Hamstaru ca suspendare, vine Tariceanu care semneaza tot ca Primaru, adica da liber la cele mai oribile legi. Ai uitat in ce criza a bagat Moliceanu tara in 2008?
    • +1 (1 vot)    
      Stai, ca nu te-nteleg bine , (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 19:07)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui gheorghedan978

      repeta : PRESEDINTELE a defrisat justitia ???
      Referitor la "Presedintele nu e doar gol e si homeless", pai nu avea "6 case", cum zicea un raspopit la o anume latrina ?
      gheorghita, tata, pai cum facem? Are sau n-are ? Defriseaza, decapiteaza, alea-alea ? Mai aveti ?
      • -2 (2 voturi)    
        Celalate case nu valoreaza nimic (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 23:27)

        gheorghedan978 [utilizator] i-a raspuns lui siska

        Nu isi acopera prejudiciul. A doua la mana, presedintele tau iubit era un invitat de marca la latrine cand era vorba ca USL-ul sa-l demita pe Basescu. Eu zic mutam statuia asta de presedinte si direct la sediul PSD-ului pe Kiseleff ca sta bine acolo. Nu e doar homeless, e si USELESS.Nu a facut nimic pana acum, NIMIC.
      • 0 (0 voturi)    
        Scuza-ma (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 23:34)

        gheorghedan978 [utilizator] i-a raspuns lui siska

        dar presedintele tau iubit n-a aprobat asa pe sestache demitrea lui Coldea si a lui Kovesi? Nu cumva se impunea sa vada ce e cu inspectia asta judiciara care recomandat demiterea lui Kovesi, nu se impunea sa pune intrebari daca raportul era corect, etc,etc. Parca era vorba ca face un referendum sa limiteze puterea politicului asupra procurorilor, a facut ceva? Dar ca CNA-ul nu zice nimic cand procurori si judecatori sunt tocati zi si noapte la Antena 3 si Romania TV. Scuza-ma, dar acest presedinnte e cel mai useless om din aceasta tara.
  • +5 (7 voturi)    
    Doua jeguri din guvern (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 8:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Evident ca atât stie si atât face. In rest, e un ministru de kkt adica un INCOMPETENT si un complice al HOTILOR psd-alde-udmr. O târâtură care acum se zbate sa ii amnestieze pe hotii pd-alde-udmr pentru datoriile uriase fata de buget ca sa ramana cu averile intregi obtinute prin JAF. Il are alaturi si pe Toader, o canalie ca si el.
    • +6 (8 voturi)    
      De cand e ministru .... (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 10:00)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Teodorovici a scapat de o datorie de 70.000 lei la banci intr-un an. Salariul nu-i ajunge nici macar pentru o runda de disco. Deci, de unde ????? O sinecura ascunsa sau o furaciune ...... Daddy il are la mana si-l puna sa faca ticalosii. Iar DJ-ul nu se incurca, face orice nemernicie i se cere. Ca altfel nu mai pupa discoteca.
  • +9 (11 voturi)    
    Daca si asta . . . . (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 8:49)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . se mai cheama politica, inseamna ca eu sunt arhimandrit si nu stiu! E pur si simplu ura ! Ura personala a lui Dragnea fata de Iohannes, problema in care acest Teodorovici pare un pupincurist jalnic! Daca Iohannes are o problema cu aceasta casa, e treaba justitiei sa stabileasca adevarul si circuitul banilor in cauza!
  • +5 (7 voturi)    
    Dragul nostru drag Orlando, (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 12:14)

    Rescator [utilizator]

    Ai depașit demult orice urma de bun simț.Ce te f...te
    grija pe tine de casa lui Iohannis,cand finanțele
    publice sunt varza,cand ANAF-ul a devenit o organizație terorista și antieconomica,cand ați adus
    datoria externa publica la 100 de miliarde de euro
    (crește cu 2,5 miliarde de euro pe trimestru),cand manipulați bursa in energie și in alte domenii,strict
    in interes personal,producand pierderi de miliarde
    de lei agenților economici!?
    Nu aveți cum scapa de raspundere nici in Brazilia,nici
    in Madagascar.Poate doar in Botswana unde veti fi
    platiți in moneda locala.Asta sunteți -o Mafie Roșie
    ticaloasa!
  • -1 (3 voturi)    
    Cand vine vorba despre scumpul vostru (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 15:02)

    xrogo [utilizator]

    presedinte ce-a cumparat casele sale din chiria obtinuta pe o casa luata cu japca, voi, #rezist uitati sa clamati respectarea legii, domnia dreptului si a adevarului si cautati sa-i scuzati atitudinea asta de smecheras, pai ori vreti legi, oai anarhie!
  • 0 (0 voturi)    
    ai dreaku sasi (Duminică, 22 iulie 2018, 9:20)

    Coresponedntu [utilizator]

    De ce sa aiba ei si noi nu, ca doar nu sunt de furat...Se doreste din partea PSD o noua nationalizare a proprietatilor minoritatii germane din Romania, se incepe cu presedintele care oricum trebuie anihilat.... e ordin pe unitate, si atentie, nu confiscati ce e furaciune, doar ce e obtinut prin munca... la furaciuni, dati amnistie fiscala...