Ministrul Justiției îi răspunde șefei Înaltei Curți care l-a criticat pentru revocarea lui Kovesi: „E normal ca un judecător de rang înalt să facă politică?”

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 20 iulie 2018, 15:53 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Hotnews
Ministrul Justiției îi răspunde șefei Curții Supreme care l-a criticat pentru că a sesizat Curtea Constituțională în cazul revocării Laurei Codruța Kovesi de la conducerea DNA, calificând un astfel de demers ca fiind „politizat”.  

„Să înțelegem că este normal ca un judecător de rang înalt să facă politică? Să întelegem că nu este normal ca un ministru să critice un judecator, dar este normal ca un judecător să critice un ministru?”, a scris pe Facebook, ministrul Tudorel Toader.

Afirmațiile vin după ce șefa Înaltei Curți de Casație și Justiție, Cristina Tarcea, a declarat, într-un interviu pentru RealitateaTV, faptul că nu i se pare normal ca un ministru al Justiției să sesize Curtea Constituțională pentru revocarea unui procuror-șef și că demersul acesta i se pare unul „politizat”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2752 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 20 iulie 2018, 15:56)

    [anonim]

    • +9 (9 voturi)    
      Tudorele! (Vineri, 20 iulie 2018, 18:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      A făcut ce face un judecător-a judecat.Pentru tine care nu judeci,ci preiei ce primești ordin de la Dragnea,asta ți se pare ceva deosebit.Cum să-ți spun//judecă și tu//,dacă tu nu judeci!
    • +1 (1 vot)    
      Oricine este împotriva furăciunii (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 18:17)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui

      Și a Partidului Salvați Delicvenții/Dragnea înseamnă că automat face politică, conform principiului comunist ”Cine nu-i cu noi, este împotriva noastră”.
  • +22 (26 voturi)    
    hmm (Vineri, 20 iulie 2018, 16:01)

    dum_i [utilizator]

    e normal ca un politician sa desfiinteze justitia?

    //
  • +26 (30 voturi)    
    E normal ca Ministrul Justitiei sa atace justitia? (Vineri, 20 iulie 2018, 16:03)

    emil bobu [utilizator]

    Cat de ticalos e Toader...

    Fratilor, la ce va gandeati cand ati votat in 2016? Asta ati vrut?
  • +25 (29 voturi)    
    gura păcătosului (Vineri, 20 iulie 2018, 16:05)

    sov [utilizator]

    Să înțelegem că revocarea a fost politică?
    • +3 (5 voturi)    
      Revocarea a fost politica (Vineri, 20 iulie 2018, 20:09)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui sov

      si au spus-o de la inceput ca asa va fi.

      Au spus de la inceput ca DNA aresteaza numai politicieni corupti si acesta este un abuz. Deci motivul a fost pur politic. Vezi si (non)motivele lui Toader din februarie!

      https://www.scribd.com/document/372212569/RAPORTUL-Ministerului-Justi%C8%9Biei
  • +20 (22 voturi)    
    E normal (Vineri, 20 iulie 2018, 16:12)

    mitg [utilizator]

    Ca tu sa fii orice altceva in afara de femeie de serviciu la ceva grajd?
  • +17 (23 voturi)    
    non-raspuns (Vineri, 20 iulie 2018, 16:15)

    Bolovanul [utilizator]

    Acesta este un non-rapsuns. Ca sa para voinic si stapan pe pozitie.
  • +21 (23 voturi)    
    E corect... (Vineri, 20 iulie 2018, 16:25)

    gabone [utilizator]

    ... ca un judecator cu rang inalt sa apere independenta justitiei in fata politicului?

    Daca justitia a ajuns sa se planga de interferentele politucului inseamna (in viziunea bubosului) ca justitia face politica!!!! Din punctul lui de vede justitia trebuie doar sa taca!!!

    Amandoua partile isi pot spune parerea.. Ce te faci cand parerea politica primeste puteri asupra parerii justitiei cu ajutorul CCR?
  • +5 (5 voturi)    
    face politica? (Vineri, 20 iulie 2018, 16:27)

    taro [utilizator]

    PSD/ALDE/UDMR s-a bagat peste justitie. CCR este o extensie a PSD-ului

    S-a spart teava cu politca si a inundat justitia. Acum cine strica ca se inteaca face politica.
  • +9 (9 voturi)    
    Mai Gargamel,mai Beria, (Vineri, 20 iulie 2018, 16:29)

    Rescator [utilizator]

    Ce politica a facut Sefa Inaltei Curți!?Tu ca sluga umila și prapadita a Mafiei Roșii ai atacat violent și
    fara niciun argument moral și juridic pe:
    -Președintele Romaniei ALES de catre 6,3
    milioane de alegatori;
    -Protestatarii care se opun macelului din Justiție;
    -Angajații din Penitenciare care te-au facut
    mincinos;
    -Pe toți cetațenii Romaniei pe care ii consideri
    retardați pentru ca nu-ți ințeleg violența cu care
    ii aperi pe corupți și pe alți infractori;
    -Organismele din UE,SUA,si de fapt din toata
    Emisfera Nordica(cu excepția Rusiei) care au
    demonstrat,cu argumente,ca sunteți o banda de
    hoți;
    Am facut un scurt rechizitoriu zilele trecute pe HN,
    dar cred ca nu ai un papagal la Minister care sa-ți
    spuna ce crede lumea despre tine bolșevicule și
    rusnacule!
    • 0 (4 voturi)    
      Ba o femeie amarata din Vulturu-Vrancea. (Vineri, 20 iulie 2018, 20:14)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      "-Angajații din Penitenciare care te-au facut
      mincinos;"

      Ei nu au contribuit cu nimic. ;)
  • +7 (7 voturi)    
    . (Vineri, 20 iulie 2018, 16:30)

    Ingwar [utilizator]

    oare Tudorel poate explica simplu in 2 propozitii care sunt abuzurile lui Kovesi, unde a incalcat dinsa legea ?
    ministrul Toader nu poate sa revoce sefa DNA doar ca asa isi doreste, insa a facut-o incalcind constitutia in cirdasie cu CCR si mai are tupeu sa deschida gura. urmatoare guvernare va trebue sa-l judece pe acest mafiot sa-l trimita in puscarie pentru abuz, pentru uzurparea puterii
  • +8 (8 voturi)    
    Nimuricu (Vineri, 20 iulie 2018, 16:37)

    constan [utilizator]

    Domnule Tudorel ti se pare normal ca un individ de talia domniei tale sa nesocotesca si sa terfeleasca un presedinte ales de peste 6 milioane de oameni?
  • +9 (9 voturi)    
    Jigodia de Balti (Vineri, 20 iulie 2018, 16:57)

    RaduBogdan [utilizator]

    Individul asta este atit de gretos incit nici macar nu stiu ce sa ma cred.
    Adica el a facut a nemernicie si daca cineva riposteaza , e vinovat ca a ripostat ?
    Individul asta este mult mai josnic decit Dragnea , Livache macar vreas sa scape de puscarie , Tudorel face chestiile pur si simplu din nemernicie pura.
  • +7 (7 voturi)    
    plin de el ...... (Vineri, 20 iulie 2018, 17:01)

    asada [utilizator]

    ......nevoie mare cand vorbeste "marele "ministru !!!! Este normal sa te umezesti tot ca o potaie raioasa cand te mangaie stapanul Dragnea of Teleorman !!???Este normal sa te prostituezi mai ceva ca cele de pe centura si la cand la comanda stapanului sa iti batjocoresti colegii de breasla !!!????? Este normal,etc.etc.etc.
  • +8 (8 voturi)    
    Romanu' asa e (Vineri, 20 iulie 2018, 17:04)

    kthor7 [utilizator]

    Daca esti prost, fa-ti si reclama, ca altfel nu esti prost destul. Cine face politica????? Presedinta inaltei Curti???? Esti dus ca sef'tu! Aveti impresia ca suntem niste prosti cum eram dupa 1989 cand jigodiile comuniste profitau de faptul ca era lipsa de informatie si speriau lumea cu orice. Bai asta, esti un incompetent, acum vad de ce justitia e plina de magistrati incompetenti, pentru ca le-ai predat tu si alti isteti ca tine, printisorule! Si uite de ce avem decizii ca niste criminali sa se plimbe liberi. Bai nestematul tezelor de drept, presedinta aia e cu zeci de mii de stele deasupra ta. Si nu ea face politica pentru ca Kovesi nu era cineva intepenit in vreun partid ci pur si simplu procuror, bai. Tu esti mizeria aia intepenita politic si politic ai dat-o jos pe Kovesi pentru ca va deranja in drumul vostru ala jegos de a face din lege nelege. Tupeist de doi bani
  • +6 (6 voturi)    
    E normal ca unul ca tuDorel sa fie MJ,in 2018? (Vineri, 20 iulie 2018, 18:12)

    Plagarus [utilizator]

    Parca ar fi claponul / clona Rodicai Stanoiu :tupeu,lipsa de onestitate profesionala,nesimtire juridica......
  • +3 (3 voturi)    
    Politicienii sunt cei dintâi slujbași ai statului (Vineri, 20 iulie 2018, 18:15)

    hsl [utilizator]

    Ei se află în slujba TUTUROR, pot fi criticați de oricine și nu au dreptul să critice pe nimeni.
  • +4 (4 voturi)    
    Tudorel (Vineri, 20 iulie 2018, 19:58)

    PeterBadesco [utilizator]

    Dumneavoastra ( tu ) ai criticat si doamna a enumerat fapte ,... nu pareri ,..!
    Aici este diferenta ,...
    Tudorel , nu fa pe desteptul , ca nu esti ,...!
  • +5 (5 voturi)    
    Daca ..... (Vineri, 20 iulie 2018, 20:48)

    ber [utilizator]

    Daca interventia doamnei Cristina Tarcea este politica, insemna ca revocarea lui Kovesi a fost o revocare politica. Si noi care credeam ca Tudorel chiar a gasit deficiente administrative in activitatea DNA!!!!!!
    Nu te-ai cam dat de gol, dle ministru?
  • +4 (4 voturi)    
    ca CCR da decizii politice, tt nu vede ? (Vineri, 20 iulie 2018, 21:23)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .