Viktor Orban va ține, împreună cu Laszlo Tokes, o prelegere la Universitatea de Vară de la Băile Tușnad

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 19 iulie 2018, 10:15 Actualitate | Esenţial


Viktor Orban la Baile Tusnad (foto arhiva)
Foto: Agerpres/EPA
Premierul Ungariei, Viktor Orbán, va susţine şi în acest an o prelegere la Universitatea de Vară de la Băile Tuşnad, care va avea loc săptămâna viitoare, prezenţa sa fiind confirmată într-un comunicat de presă de organizatorii manifestării, transmite Agerpres.

Potrivit sursei citate, Viktor Orbán va ţine o prezentare comună cu preşedintele Consiliului Naţional Maghiar din Transilvania (CNMT), europarlamentarul Tőkés László.

"Organizatorii seriei de evenimente încearcă şi în anul acesta să abordeze fără excepţie acele teme de actualitate ale vieţii politice şi publice, care prezintă interes pentru maghiarii din Transilvania. Vor avea loc mai multe dezbateri care tratează viitorul Europei, inclusiv cel al Europei Centrale şi de Est, dar vor fi popularizate şi probleme de politică naţională, chestiuni economice şi tematici legate de soarta Bazinului Carpatic. De asemenea, prim-ministrul maghiar Orbán Viktor şi europarlamentarul Tőkés László, preşedintele EMNT/CNMT vor ţine o prezentare comună", a afirmat preşedintele executiv al Consiliului Naţional Maghiar din Transilvania şi coordonatoarea programelor politice din cadrul Universităţii de Vară, Sándor Krisztina, citată în comunicatul menţionat.

Aceasta a mai precizat că tematicile vor fi abordate de experţi, personalităţi ale administraţiei centrale maghiare şi analişti.

În legătură cu prezenţa oficialităţilor din "partea românească", Sándor Krisztina a arătat că "politicienii români păstrează distanţa faţă de acest eveniment, temându-se de o posibilă pierdere a alegătorilor".

Ea a explicat, însă, "că vor fi şi invitaţi români la Universitatea de Vară, alături de diverşi politicieni, analişti şi jurnalişti europeni, care au confirmat participarea lor".

Programul include şi o serie de concerte, unde vor fi prezente trupe cunoscute în zonă.

Motto-ul ediţiei a 29-a a Universităţii de Vară şi Taberei Studenţeşti, care se desfăşoară la Băile Tuşnad în perioada 24-29 iulie, este "Tusványos, pasiunea noastră".

















924 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    In orice tara normala..... (Joi, 19 iulie 2018, 10:28)

    polonyca [utilizator]

    ........... cu conducatori normali la cap , acestor doi indivizi ar fi tre sa le fie interzis dreptul de a intra in tara !! Personna non grata !!! Noi nu avem conducatori la inlatimea vremurilor din pacate......si asta ne va costa scuuuuump de tot !!!!!
    • -5 (7 voturi)    
      Apropo de tara: (Joi, 19 iulie 2018, 12:47)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      - Romania s-a modernizat sub Hohenzollern
      - A scapat de comunism cu Laszlo Tokes
      - A incercat sa scape de coruptie cu Kovesi
      - Incearca sa fie europeana cu Klaus Werner Johannis.

      "Celelalte" nume sunt: ceausescu, dragnea, firea, udrea, toader, pardailan, floricica dansatoarea...

      Mda....
      • 0 (0 voturi)    
        asa (Joi, 19 iulie 2018, 16:58)

        1A [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        -Romania a incercat sa scape pentru prima oara de coruptie cu Traian Basescu care i-a scos in prima linie pe Morar si Kovesi!
        - Romania a avut un premier corect Dacian Ciolos (lipsit de coruptia sustinuta de UDMR la nivel guvernamental)
        - Maghiarii din Transilvania au produs personaje precum drujba lui dumnezeu care au golit carpatii de paduri mai abitir ca ciuma rosie.
        - un grup de maghiari a planificat un atentat terorist acum cativa ani si mii de maghiari au iesit in strada in semn de solidaritate cu fraierii
        -Romania s-a modernizat sub Hohenzollern, absolut adevarat si Klaus Iohannis vorbeste de integritatea Romaniei si declara public ca e trist ca cetateni romani de alta etnie nu vorbesc limba romana. Diferenta de la cer la pamant fata de politicienii maghiari, de aia a fost ales!
        Exista cumva un singur minoritar ungur cu sanse sa fie ales Presedinte in Romania?
  • +3 (9 voturi)    
    Un moment bun sa (Joi, 19 iulie 2018, 10:42)

    Frank777 [utilizator]

    informeze auditoriu despre adevarata identitate istorica a maghiarilor. Maghiar nu reprezinta o identitate de neam sau trib.Este un substantiv comun si inseamna nomad. Deci identitatea asumata a maghiarilor moderni este cea de nomad, vorbesc limba nomada si statul se numste nomad. Amuzant nu?
  • +5 (9 voturi)    
    Tema e usor de intuit (Joi, 19 iulie 2018, 10:49)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Noi am stapanit Transilvania inca de pe vremea cand eram in Mongolia! :-))
  • +1 (5 voturi)    
    limba? (Joi, 19 iulie 2018, 11:15)

    madafaca [utilizator]

    in ce limba va tine prelegerea?
  • +3 (9 voturi)    
    Cum este posibil asa ceva? (Joi, 19 iulie 2018, 11:15)

    quietguy58 [utilizator]

    Cum este posibil asa ceva???
    Iti vine in tara acest individ si i se permite sa vorbeasca de ruperea Romaniei????
  • +6 (8 voturi)    
    Pe bune (Joi, 19 iulie 2018, 12:35)

    1A [utilizator]

    Fara gluma, am vrea sa participam si noi sa auzim ce idei are !

    Se ofera traducere in limba romana ?