Niciun candidat la concursul pentru ocuparea funcției de șef al DNA, până acum. Toader: Cred că se vor înscrie mai mulți decât atunci când a fost procedura pentru DIICOT

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 19 iulie 2018, 8:42 Actualitate | Esenţial


DNA
Foto: AGERPRES
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat, joi dimineață, că atunci când a verificat, în urmă cu o zi, niciun procuror nu se înscrisese în cursa pentru șefia DNA, însă are convingerea că numărul candidaților va fi mai mare decât cel de la concursul pentru funcția de manager al DIICOT, transmite Mediafax.

„Fiți de acord că nu monitorizez în fiecare minut. Ieri, pe la orele 10 (miercuri, n.r.), nu era nimeni. Eu spun așa, să așteptăm până luni, să vedem dacă se va înscrie cineva. Convingerea mea e că se vor înscrie mai mulți decât atunci când a fost procedura pentru DIICOT”, a declarat, luni dimineață, Tudorel Toader. Termenul limită de înscriere este 30 iulie.

Ministerul Justiției organizează, în perioada 09 – 30.07.2018, la sediul său din București, str. Apolodor, nr. 17, sectorul 5, cod 050741, selecția procurorilor în vederea efectuării propunerii de numire în funcția vacantă de procuror șef al Direcției Naționale Anticorupție.

Concursul a fost organizat după ce președintele Klaus Iohannis a semnat decretul de revocare din funcția de procuror-șef al DNA a Laurei Codruța Kovesi.



















2377 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Ce sa -i faci ? (Joi, 19 iulie 2018, 8:48)

    gigiN [utilizator]

    “Prea-Cinstitul” drag-nea va trebui sa preia si aceasta functie !!! ADoar are timp sa ...cumpere si o diploma de jurist .
  • +12 (12 voturi)    
    In acest caz (Joi, 19 iulie 2018, 8:56)

    Martinezu [utilizator]

    Numirea Bombanicai este inevitabila.
    Alaturi de Viorica si Tudorel va incurca liniile paralele ale dusmanilor, si va reda demnitatea stirbita a stapanului lor.
  • +18 (18 voturi)    
    ce frumos ar fi sa fie un fel de greva (Joi, 19 iulie 2018, 9:54)

    lp [utilizator]

    a procurorilor ! Sa nu se prezinte nimeni la mascarada de concurs a lui tudorel, tovarasul infractorilor
    • 0 (0 voturi)    
      sau.... (Joi, 19 iulie 2018, 15:35)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui lp

      nu-si ia nimeni riscul de a face curatenie....
  • +15 (15 voturi)    
    interesant (Joi, 19 iulie 2018, 10:02)

    g01an [utilizator]

    o fi si asta o modalitate prin care se poate pune presiune pe ministru sa organizeze corect concursul de ocupare a functiei.
  • +16 (16 voturi)    
    Da cum asa ????? (Joi, 19 iulie 2018, 10:29)

    polonyca [utilizator]

    S-au terminat ....chelnerii sau soferii din PSD ??? Treceti la amante...:))))
  • -7 (9 voturi)    
    mai multe explicatii (Joi, 19 iulie 2018, 12:22)

    cucuveauamov [utilizator]

    1. nu-i usor sa faci dosarul, pina iei toate avizele de la ambasade, CIA etc.

    2. Dupa Cucuvea e greu sa gasesti o pasare care sa doreasca sa stea in acelasi cuib. E o problema de igiena (psihica).

    3. Cine ar vrea sa fie sef peste cei care stateau pe scari?!
    • +5 (5 voturi)    
      Nu-i ușor să fii sluga lui TT. (Joi, 19 iulie 2018, 14:01)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Decât,dacă ești alfabet funcțional.
      • -6 (6 voturi)    
        recunosc (Joi, 19 iulie 2018, 14:25)

        cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        am gresit. Nu vrem concurs! E mai bine sa stabileasca Base si Ponta la o bere, asa cum a fost ultima data. Concursul e de la ciuma rosie, bleah! Vrem o sanatoasa numire politica de la #rezist!
  • 0 (0 voturi)    
    Daca nimeni nu se inscrie pana la data (Joi, 19 iulie 2018, 20:38)

    xrogo [utilizator]

    stabilita, eu in locul lui Tudorel mi-as pune omul pe care-l doresc si l-as sustine in demersul de-a ocupa sefia DNA!