Ungaria anunță că se va retrage din pactul ONU pentru migrație

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2018, 14:15 Actualitate | Esenţial


Peter Szijjarto
Foto: kormany.hu
Ungaria se va retrage din pactul ONU pentru migrație înainte de aprobarea finală, a declarat miercuri ministrul de externe Peter Szijjarto, adăugând că acordul reprezintă o ”amenințare la adresa întregii lumi”, potrivit Reuters. 

”Documentul este total împotriva intereselor de securitate ale Ungariei”, a spus Szijjarto într-o conferință de presă. 

Acordul urmeazî să fie adoptat formal în decembrie, dar Ungaria nu va lua parte la reuniunea ce va avea loc în Maroc, a declarat înaltul oficial de la Budapesta. 

Szijjarto a adăugat că țara sa se va opune pactului pentru migrație și dacă acesta va ajunge la votul din Adunarea Generală a ONU.



















2069 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    intrebarea mea e alta (Miercuri, 18 iulie 2018, 14:22)

    liviu_ [utilizator]

    (sa ca sa ne intelegem nu sunt chiar impotriva idee ungariei) , onu, ue, nato etc... sunt niste institutii care impun niste reguli?! sau le recomanda si acele reguli sunt facultative?!

    pentru ca in ultimul timp cam toate regulile par facultative si fara mari repercursiuni
    • -1 (5 voturi)    
      este ca si cu 2% la NATO (Miercuri, 18 iulie 2018, 15:58)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      am semnat contractul dar nu vrem sa-l onoram. Doar asa, sa fim si noi pe acolo.
      Problema este ca astfel de comportament se rasfrange asupra populatiei. Caci si la invatamant am zis ca dam 6%, dar ce mai conteaza...
      Bineinteles ca sunt niste reguli internationale referitoare la migratie si refugiati pe care mai toate tarilele-au semnat.
      Eu unul nu vreau sa-i vad pe unguri afectati de vreun razboi iar noi, sarbii, slovacii, austriecii, sa nu vrem sa oferim un ajutor populatiei refugiate.
      • +1 (3 voturi)    
        .... intrebare ..... (Miercuri, 18 iulie 2018, 16:55)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui moka

        REFUGIAT (in urma unui razboi spre exemplu) este acelasi lucru cu MIGRANT ( de cele mai multe ori economic) ?
        • +5 (5 voturi)    
          clar nu este acelasi lucru (Miercuri, 18 iulie 2018, 17:31)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

          insa sunt reguli internationale pentru ambele.

          La ceea ce asistam acum, cu valul de migranti care debarca in europa, este o amestecatura si suntem intr-o mare problema deoarece in marea majoritate a cazurilor este imposibil de a-i diferentia (lipsa acte, etc.). Este un iad in centrele de primire.
          Iar oamenii vor sa fuga si sa scape din tarile lor de 2 bani controlate de mafioti.
  • +5 (15 voturi)    
    hehe (Miercuri, 18 iulie 2018, 14:30)

    Soljenitin [utilizator]

    Si zice asta reprezentantul unei tari formate dintr-un popor migrator. Funny.
  • +1 (13 voturi)    
    . (Miercuri, 18 iulie 2018, 15:32)

    Ingwar [utilizator]

    ar fi bine ca acest cal troian sa se retraga si din NATO si sa vina Ucraina si Georgia in loc. oricum UE si NATO in afara de tradari si cutite in spate de la V. Orban nu a vazut nimic constructiv
  • +2 (10 voturi)    
    OH . (Miercuri, 18 iulie 2018, 18:28)

    letsoc [utilizator]

    Si voi tot din migranti va trageti , ca mai toate popoarele europene . Amintiti-va de Ginghis Han . Cam toti avem niste urme genetice mongole .