VIDEO Îmbrânceli între jandarmi și protestatari, marți dimineață, în Piața Victoriei. O persoană a fost amendată, după ce a încercat să afișeze un banner

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 17 iulie 2018, 17:39 Actualitate | Esenţial


protestatar tarat spre duba de catre jandarmi
Foto: Captura Twitter
O persoană a fost ridicată de jandarmi marți dimineață, iar o femeie a căzut în Piața Victoriei, după ce a fost îmbrâncită de forțele de ordine, în timp ce mai mulți protestatari încercau să atârne un banner  cu mesajul "Trezeşte-te şi ieşi în stradă! Dictatura a fost instaurată întotdeauna prin lege" în fața Guvernului. 

Mai multe persoane au încercat marți dimineață să afișeze, în fața Guvernului, un banner  cu mesajul "Trezeşte-te şi ieşi în stradă! Dictatura a fost instaurată întotdeauna prin lege", dar Jandarmeria a intervenit pentru a opri acțiunea, moment în care între cele două tabere s-a iscat tensiune. 

Un tânăr a fost târât spre dubă de către jandarmi, iar o jurnalistă de la Passport Productions a fost bruscată și a căzut. 

Tânărul a fost condus la Secţia 4 de Poliţie şi sancţionat cu suma de 1.000 de lei pentru participare la adunări publice nedeclarate sau interzise, urmată de refuzul părăsirii locului de desfăşurare a acestora la avertismentele forţelor de ordine, potrivit Agerpres.

Potrivit unor surse judiciare citate de Agerpres, bannerul urma să fie agățat peste cablurile de electricitate dintre Guvern şi Muzeul Antipa.

Bannerul a fost afișat, ulterior, pe podul Constanța, potrivit unei postări pe Facebook a Passport Productions.




















2402 vizualizari

  • -9 (17 voturi)    
    da (Marţi, 17 iulie 2018, 18:15)

    srpc [utilizator]

    dictatura a fost instaurata prin lege, pe cand anarhia se instaureaza in afara oricarei legi
    • +2 (4 voturi)    
      You nailed it sarpcule (Marţi, 17 iulie 2018, 21:55)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Creca ai vazut si tu filme din alea post apocaliptice. Think, twice, si vei gasi destule corelatii intre anarhiile din filmele alea si dictatura anarhica psd. Nu creca poti sa afirmi ca astia is coerenti in ce fac, in afara de furt.
  • +12 (16 voturi)    
    Mda (Marţi, 17 iulie 2018, 18:15)

    Tony_K [utilizator]

    Ghertoii cu uniforme. Sa nu uitati cand va trebuii , cum ne-au tratat jandarmii si cum apara hotia.
    • +5 (9 voturi)    
      In dictatura iti trebuie permis sa protestezi (Marţi, 17 iulie 2018, 19:33)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Nu le e rusine ca nu s-au inchinat la Dragnea ca toate slugile PSD care posteaza aici pe HN?

      Sa vina kingdavidhotel sa ne explice cum face el plecaciuni in fata slugilor lui Dragnea pentru o sticla de ulei si o punga de faina, fiindca fara partid ar muri de foame.

      Noi ceilalti muncim pe contract, nu ne inchinam la nimeni.
      • -2 (6 voturi)    
        nasol (Marţi, 17 iulie 2018, 20:37)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        daca fara mine n-ai ce comenta!
  • -13 (19 voturi)    
    moșule ce tânăr ești (Marţi, 17 iulie 2018, 18:35)

    Mazeta [utilizator]

    Sandy Batausul are 43 de ani, păr grizonant, dar se ține încă foarte bine. Mai ales când caftește bătrâni. În mod corect ziaristul HN îl numește tânăr.
  • -10 (18 voturi)    
    tipul din poza nu e pensionarul? (Marţi, 17 iulie 2018, 18:37)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    care a lovit cu alta ocazie un trecator???
  • +3 (5 voturi)    
    fortele de ordine sau de represiune? (Marţi, 17 iulie 2018, 21:05)

    yellowdog [utilizator]

    procese verbale masluite, intimidarea cetatenilor, cand va mai opriti militienilor?
  • -1 (3 voturi)    
    Toata ziua acesti asa zisi protestatari sunt cu (Miercuri, 18 iulie 2018, 8:55)

    xrogo [utilizator]

    legea in gura, cer pedepsirea celor care incalca legea dar fac scandal si se ofuscheaza cand lor li se aplica legea!
  • 0 (2 voturi)    
    de rasul curcilor (Miercuri, 18 iulie 2018, 11:12)

    g01an [utilizator]

    este bine ca fortele de [dez]ordine duc o batalie grea care chiar conteaza: cea cu bannerele protestatarilor. sa nu cumva sa oprim taierile ilegale de lemne, bataile pe strada intre clanuri infractionale sau hotia la drumul mare... nu dom'le, trebuie neaparat sa rezolvam problema bannerelor.