Actorii ies în stradă: Oana Pellea, Marius Manole și Florin Călinescu strâng semnături în campania ”Fără Penali”

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 17 iulie 2018, 16:40 Actualitate | Esenţial


Marius Manole
Foto: HotNews.ro
Mai mulți actori, printre care Oana Pellea, Marius Manole, Maria Obretin, Florin Călinescu și Nicoleta Lefter, vor fi prezenți în fiecare zi, în perioada 18-25 iulie, în Piața Universității pentru a strânge semnături în sprijinul inițiativei cetățenești #FărăPenali.

Coordonatorul acțiunii este actorul Marius Manole, care precizează că demersul este unul strict civic și nu are legătură cu susținerea niciunui partid. El îi îndeamnă pe colegii din țară să-i urmeze exemplul.

”Dragi colegi actori din București și nu numai, intenționez să organizez cu sprijinul celor care se ocupă de platforma #farapenaliinfunctiipublice o săptămâna de miercuri 18 iulie până miercuri 25 iulie în care actorii stau la Universitate și strâng semnături. Dacă doriți să-mi fiți alături, aștept un semn de la voi. Fac o listă și ne organizam pe zile... cred că e necesar să facem asta. Țin să precizez că această inițiativă este una civică și Nu sprijină niciun partid!”, a anunțat Marius Manole, pe pagina sa de Facebook. 

Actorii vor fi prezenți în Piața Universității între orele 17:00-20:00, începând de mâine.





















2987 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    niste sorosisti (Marţi, 17 iulie 2018, 16:44)

    bogdan1477 [utilizator]

    Da' nu-i bai, ca da livache ordonanta cu amnistia si devin toti penalii curati si uscati si numai buni de pus in functii publice. Si dupa ce incaleca si justitia, trag cite un dosar penal la orice lider de opozitie incomod si-l interzic in functii publice.
  • +15 (19 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 17 iulie 2018, 16:48)

    mitg [utilizator]

    Este un mesaj care cu siguranta inspira la o zi de maine mai buna, un mesaj girat si de fete si figuri bine-cunoscute. Felicitari!
  • +12 (14 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 17 iulie 2018, 17:01)

    Tony_K [utilizator]

    Up!
  • -17 (19 voturi)    
    ... (Marţi, 17 iulie 2018, 17:45)

    vitan.sandu [utilizator]

    Creste numarul malinbotilor din Romania.
  • +6 (8 voturi)    
    Fara penali (Marţi, 17 iulie 2018, 21:09)

    ASP [utilizator]

    Unde la Universitate, in ce loc, se vor afla actorii pentru semnaturi?
  • +3 (3 voturi)    
    felicitari pentru implicare! (Miercuri, 18 iulie 2018, 10:38)

    CVL [utilizator]

    stiu foarte multi oameni reticenti ca trebuie sa isi dea toate datele pe formularul acesta. Faptul ca iesiti in fata si dati un exemplu este un act de curaj (si de normalitate, data fiind cauza) pentru care trebuie sa fiti felicitati.

    Faptul ca orice om poate intr-un anume context sa comita (voit sau nu) o fapta penala, nu inseamna ca trebuie sa ramana pe veci stigmatizat. Trebuie sa ispaseasca o pedeapsa si sa arate macar parere de rau si dorinta de a nu mai comite alte fapte penale. Presupun ca se pot reabilita dupa o perioada. Ceea ce vedem acum insa este faptul ca cei cu probleme penale nu numai ca nu vor sa " plateasca" pentru ce au facut, dar vor sa aibe posibilitatea sa mai poata comita si pe viitor fapte penale fara sa plateasca, si nu arata nici cainta, nici remuscare ca au fost vazuti si prinsi ca sunt hoti si nici dorinta de a nu mai repeta.
  • -2 (4 voturi)    
    Domule Calinescu , (Miercuri, 18 iulie 2018, 10:54)

    A310 [utilizator]

    la Oana si Manole ma asteptam , dar la domnia voastra in nici un caz nu ma asteptam sa intrati in tabara hastagilor .