Tudorel Toader: Raportul Comisiei de la Veneția privind legile justiției este intermediar/ România va formula un punct de vedere oficial

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 16 iulie 2018, 8:30 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook
Ministrul Justiției Tudorel Toader a evitat luni să răspundă dacă, în opinia sa, recomandările Comisiei de la Veneția privind legile justiției trebuie să fie luate în seamă, precizând că ”România va formula un punct de vedere oficial”, iar Ministerul Justiției se va pronunța atunci dacă i se va cere acest lucru. Pe de altă parte, el s-a delimitat, din nou, de forma legilor justiției adoptate de Parlament.

”Vă rog să acceptați faptul că inclusiv eu cunosc puterea recomandărilor Comisiei de la Veneția exprimate printr-un aviz, fie el și intermediar. S-a afirmat că România va formula un punct de vedere oficial pe care îl va transmite Comisiei de la Veneția. În măsura în care Ministerul Justiției va fi solicitat în formularea acelui punct de vedere al României, evident că vom contribui și noi”, a răspuns Toader, întrebat dacă Parlamentul trebuie să țină cont de criticile Comisiei. 

Referitor la criticile formulate de Comisia de la Veneția, al cărui membru este, Toader s-a delimitat de legile justiției pe motiv că acestea au fost inițiative ale parlamentarilor și nu ale ministerului.

”În primul rând că este vorba despre un raport intermediar, până în octombrie îl vor definitiva și, probabil, completa. (...) Cele trei legi ale justiției au constituit ințiativă parlamentară răspunsul îl primiți fie de la inițatori, fie de la membrii comisiei care l-au adoptat”, a comentat Toader.

Întrebat prin ce diferă proiectele MJ de cele discutate în Parlament, Toader a invocat un singur exemplu legat de vârsta de pensionare a magistraților, comentând că nu ministerul este cel care a propus ca aceștia să iasă la pensie la 20 de ani vechime. El a completat că analiza comparativă a legilor nu se face în stradă.



















3576 vizualizari

  • +19 (25 voturi)    
    tudorele... singura putere pe care o cunosti (Luni, 16 iulie 2018, 8:36)

    qwerasdf [utilizator]

    este cea a lui liviu dragnea si a lui calin tariceanu

    cum iti arata nuielusa, cum faci pe tine de frica si executi
  • +14 (14 voturi)    
    Intrebare (Luni, 16 iulie 2018, 8:36)

    banel [utilizator]

    Daca asta se opune, Dancila poate de Ordonanta pe legile justitiei?
  • +15 (21 voturi)    
    Bubosul (Luni, 16 iulie 2018, 8:37)

    Kosmos [utilizator]

    Cauta scapare. Ar trebui anchetat pt favorizarea infractorilor
  • +13 (17 voturi)    
    contributie (Luni, 16 iulie 2018, 8:40)

    Mos Andrei [utilizator]

    O demisie ar putea sa fie o contributie buna din partea d-lui Toader. Din dec 2017 si pana acum ce a facut?

    Ca aceste recomandari ale Curtii de la Venetia sunt atat de evidente incat le stie toata lumea (chiar si cei din strada). Magistratii au iesit in fata tribunalelor sa atraga atentia asupra gravitatii acestor modificari.
  • +14 (18 voturi)    
    Are orbul gainilor? (Luni, 16 iulie 2018, 8:48)

    clencix [utilizator]

    "Analiza comparativă" nu se face în stradă? Adică este o asa fină critica pe care o face raportul de la Veneția, că trebuie să fie elaborată numai de "specialiștii în drepți" (ai PSD)? Și un "om de pe stradă" adică un cetățean cu logică normală - vede ca legile în cauză sunt complet demolate de comisie în principiul lor, ca legi care desființează independența justiției și strică echilibrul puterilor în stat, care va deveni astfel un stat nedemocratic, în sensul că democrația va fi pervertită la dictatură, iar statul nu va mai fi stat de drept, adică tocmai ce verifică MCV, ce tocmai se vede de ce nu trebuie desființat.
  • +17 (21 voturi)    
    Tudorele, mai fugi de raspundere mult? (Luni, 16 iulie 2018, 8:49)

    2087 [utilizator]

    Nu de alta, dar mai ai putin si esti bun de olimpiada.
  • +14 (18 voturi)    
    Bubosul vrea sa se scape ..... (Luni, 16 iulie 2018, 8:54)

    cartofil [utilizator]

    Arunca vina pe altii. Pai bai, de ce ai acceptat sa fii ministru al justitiei daca nu te implici ??? Pentru ce iti platim salariul ???? Ce , crezi ca-ti da banii Dragnea din buzunarul lui larg ? Nu, eu iti platesc salariul si pentru asta te rog sa-ti faci datoria. Daca nu, cara-te, procuror ceausist !!!!!
  • +10 (14 voturi)    
    of of... (Luni, 16 iulie 2018, 8:57)

    liviu_ [utilizator]

    da mai... voi chiar credeti ca o sa le schimbati parerea?!

    ai de capu meu...

    dar voi sperati ca pana la optiunea finala sa dati un OUG ceva, nu?!
    asta e scopul, hotilor!
  • +16 (22 voturi)    
    Daca nu face "Strada" analiza, (Luni, 16 iulie 2018, 9:31)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    voi va faceti ca ploua cand sapati de zor la temelia statului de drept in Romania.

    bah, Slugarel, lingau model, la asta ce ai de comentat cand incerci sa elimini abuzul in serviciu DE TOT?

    "Federatia Sindicatelor din Administratia Nationala a Penitenciarelor informeaza ca un dosar penal referitor la abuz in serviciu si restrictionarea dreptului de reprezentare sindicala pe numele ministrului Tudorel Toader se afla deja in lucru la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, fiind declansata urmarirea penala in rem"
  • +15 (19 voturi)    
    Punctul de vedere oficial... (Luni, 16 iulie 2018, 9:52)

    taro [utilizator]

    pe care nimeni nu l-a cerut si de care nimeni nu este interesat.

    PSD-ul nu este in stare sa inteleaga ca daca vrei sa fi parte din Europa trebuie sa ai stat de drept si legi corecte.
  • +6 (6 voturi)    
    conasu TT are impresia ca (Luni, 16 iulie 2018, 11:08)

    ..13 [utilizator]

    Adevarul sta numai in mana si mintea sa.

    TT de mare rahat a umplut tara atunci cand a cerut revocarea LCK - pentru ca CSM i-a invalidat toate afirmatiile tale, in unanimitate, iar Presedintele nu a revocat initial si atunci s-a pozitionat TT ca o lichea ordinara uitand de rolul constitutional pe care il are CSM-ul. O mizerie care se crede maret condcator uitand de sensul si spiritul legii si al constitutiei - ce mizerie de personaj - a fost la cea mai inalta instanta. la CCR, dar a uitat care este sensul acesteia cand este vorba de interesele pe care le slujeste.

    Deosebirea intre ceea ce afirma Comisia de la Venetia - unde pana si acolo este reprezentant - si CCRul din RO este ca dincolo legea si spiritul sunt una si o opinie ex[rimata acum ramane, in cele mai multe cazuri, ferm exprimata si clara.

    Conasul TT a inceput sa aiba ghinion!
    deh...
  • +5 (5 voturi)    
    Romania nu e 18% votanti PSD (Luni, 16 iulie 2018, 11:31)

    Maniu [utilizator]

    si chiar daca majoritatea ar ajunge vreodata, innebunita, sa sustina coruptia, nu ar avea nicio valoare, pentru ca exista adevaruri indecidibile de catre majoritate. Asa a existat candva o majoritate care credea ca pamantul e plat, ca soarele se invarteste in jurul pamantului... Alta data sa va duceti la vot, ca altfel devine floricica dansatoarea acea "Romanie" care vb si in numele vostru.
  • +1 (1 vot)    
    intoarce armele ?? (Luni, 16 iulie 2018, 12:06)

    nedumeritul [utilizator]

    nu stie cine va castiga asa ca sta cu curu in doua luntre sa vada daca e cazul sa "intoarca armele"
    Omul e o cartita politica perfecta....
  • +5 (5 voturi)    
    Bă Tudorele,tu ne iei de proști? (Luni, 16 iulie 2018, 12:25)

    asavreau [utilizator]

    Dacă este intermediar înseamnă că nu trebuie băgat în seamă?Din păcate,nu respectați legile existente pe motiv că veți promulga altele,vă purtați ca niște infractori.Și te pretinzi magistrat!
  • +3 (3 voturi)    
    Sigur ca e intermediar (Luni, 16 iulie 2018, 14:52)

    fat.cat [utilizator]

    iar aia l-au emis numai ca sa aiba de unde-l sterge si inlocui cu smenareala dorita de PSD, ca asa fac ei de obicei acolo, in lumea civilizata. Iau decizii juridice pe criterii politice.
    Serios, dl. Toader? Ne credeti complet idioti? Atat pe noi, dar mai ales pe colegii dvs de la Venetia? Va apropiati de capat, asa-i?