Ministrul Justiției dă vina pe Comisia Iordache pentru raportul critic al Comisiei de la Veneția. Toader: În octombrie, am prezentat proiectul de modificare a legilor Justiției și pe cel de solicitare a opiniei Comisiei 

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 iulie 2018, 14:40 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a transmis, sâmbătă, că a elaborat proiectul de lege privind modificarea legilor justiției, dar și actul de solicitare a opiniei Comisiei de la Veneția, documente pe care le-a prezentat comisiei speciale, dar că Parlamentul „a dezbătut şi adoptat” forma actuală, potrivit Mediafax.  

"Simple precizari referitoare la elaborarea legilor justitiei! Ministerul justitiei a elaborat un proiect de lege pentru modificarea celor trei legi ale justitiei. Concomitent, pe un numar de 18 pagini, ministerul justitiei a elaborat si proiectul de solicitare a opiniei Comisiei de la Venetia. Pe data de 25 octombrie 2017, in cadrul Comisiei speciale a Parlamentului am prezentat cele doua documente. Ulterior, au fost promovate trei initiative parlamentare de modificare a legilor justitiei, care au fost dezbatute si adoptate", a scris Tudorel Toader, pe Facebook. 

Reacția ministrului vine după ce Comisia de la Veneţia a recomandat autorităţilor din România să reexamineze, în proiectele de lege din domeniul justiţiei, modul de numire şi revocare a magistraţilor, în sensul asigurării unor proceduri neutre, prin menţinerea rolului preşedintelui ţării şi Consiliului Superior al Magistraturii (CSM).


Din raportul preliminar:

"Comisia de la Veneția recomandă autorităților României să:

Reevalueze sistemul pentru numire / revocare a procurorilor de rang înalt, inclusiv prin revizuirea prevederilor din Constituție, având în vedere să fie asigurate condițiile pentru un proces de numire/revocare neutru și obiectiv, prin menținerea rolului instituțiilor, precum al președintelui și al CSM, pentru a echilibra influența ministerului Justiției

- Scoată sau să clarifice prevederile care permit procurorilor superiori sa invalideze soluțiile dispuse de procurori pe motiv că nu sunt întemeiate;

- Elimine restricțiile privind libertatea de expresie a judecătorilor și procurorilor;

- Suplimenteze prevederile privind răspunderea materială a magistraților precizând explicit că, în absența relei credințe și/sau gravei neglijențe, magistrații nu sunt răspunzători pentru o soluție care ar putea fi contestată de o altă instanță; să amendeze mecanismul pentru acțiunea în regres astfel încât să asigure că fiecare acțiune în regres are loc doar o dată și doar dacă răspunderea magistraților a fost stabilită printr-o procedură disciplinară;

- Reevalueze propunerea privind înființarea unei secții speciale pentru investigarea faptelor comise de judecători și procurori; apelarea la procurori specializați, împreună cu prevederi procedurale eficiente, pare a fi o alternativă potrivită în această privință;

- Să reexamineze, având o vedere o clarificare mai detaliată, temeiurile pentru revocarea membrilor CSM; să scoată posibilitatea revocării membrilor CSM aleși printr-un vot de neîncredere al adunării generale a curților sau procuraturilor (inclusiv prin intermediul petiției);

- Să identifice soluții care să faciliteze o participare mai clară, în activitatea CSM, a membrilor CSM care nu sunt membri ai sistemului judiciar;

- Să renunțe la schema de pensionare anticipată dacă nu pot să asigure că aceasta nu va avea un impact negativ asupra funcționării sistemului;

- Să se asigure că măsurile de "screening" pentru magistrați sunt bazate pe criterii clar specificate, combinate cu proceduri adecvate și un drept de a face apel la o instanță, și să identifice moduri de consolidare a mecanimselor de supraveghere a serviciilor de informații."



















5814 vizualizari

  • -27 (41 voturi)    
    Ce atâta caz? Ne vedem la alegeri (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 15:04)

    Traian2015 [utilizator]

    Oricum, poporul român a ales clar și cu bună știință PSD.
    Și a ales in ciuda faptului că 6 parlamentari de ai lor erau sub urmarire. Șii nu e vorba de oameni săraci, fără carte sau pentru o sticlă de ulei. PSD a fost ales de București! Clar și răspicat. Comisia de la Veneția nu înseamnă nimic. Nu e cazul să cădem din lac in puț. Una e o clasa de corupți pe care totuși noi am votat o, alta e pierderea suveranității într-o formă sau alta.
    • +9 (13 voturi)    
      la alegeri (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 18:23)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      cu tara praf? Mai psd , o parte din suveranitatet ai pierdut-o votand la europarlamentare pe grapini si dancila. astea-s vrajeli marca videle.
    • +3 (7 voturi)    
      Bati campii, nimeni nu a votat asa ceva! (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 19:34)

      grunespferd [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      Nicaieri in programul de guvernare nu sta ceea ce fac ei astazi. E ca si cum ar dizolva statul de drept. E imposibil sa votezi pentru asa.

      Psd-ul este o mafie care se foloseste de institutiile democratiei (partide, parlament, guvern, jandarmerie, etc) ca sa-si atinga scopurile: distrugerea independentei justitiei si a statului de drept. Votul nu mai joaca nici un rol acum, statul roman este sub ocupatie pe dinauntru. Daca nu scapam de ei, Romania intra intr-o groapa puturoasa a istoriei. E datoria noastra sa facem totul pentru a evita asta.
      • 0 (2 voturi)    
        Mai ales ca Dragnea a fraudat alegerile (Duminică, 15 iulie 2018, 10:24)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

        Estimarile indica 1 milion de voturi fraudate. Nu s-au gasit probe insa. Dragnea si-a luat prima condamnare doar pe cateva sute de voturi fraudate, dar ei au furat 1 milion.
    • +13 (17 voturi)    
      Traiane, mai studiaza (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 19:49)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      Odata cu intrarea in UE, care era dealtfel singura optiune sa nu ajungem un fel de Ucraina, Romania a renuntat la mai multe din atributele "suveranitatii". printre altele exact faptul ca legile interne nu trebuie sa incalce legiel si Tratatul UE. Si e cel mai bun lucru care ni se putea intampla ca tara.
      PS Stii ca suveranitate e derivat din suveran iar Romania si-a gonit ultimul rege cu suturi acum aproape 70 de ani.
      • -2 (6 voturi)    
        mai studiaza (Duminică, 15 iulie 2018, 0:14)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Nu a renuntat la nimic. Trebuie sa mai citesti. Uita-te la tari din EU care nu vor, si nu implementeaza cerinte de la Brux. Ei, ce zici? Afla ca Brux. chiar accepta un grad destul de mare de nealiniere. Da asta e alta treaba. Important e ca Venetia i-a tras una lu fraieru de tudorel ca balbaie asta acu de nu mai stie cum sa scoata camasa dupa ce l-au dovedit ca e un bobitoc. Dixit.
        • +2 (8 voturi)    
          Ești cam măiestru în.... (Duminică, 15 iulie 2018, 8:53)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

          ... bătutul câmpilor. Bineînțeles că se permite un mare grad de nealiniere, dar principiile care trebuie respectate sunt clare - adică tocmai acele principii călcate în picioare cu o penală superbie de actualii infractori parlamentari.
          Iar comiția venețiană nu i-a tras-o doar lui 2dorel, ci tuturor șobolanirlor roșii, iar acum aceștia își paseză unul altuia motanul decedat...
    • +1 (3 voturi)    
      Sobolanii deja parasesc corabia (Duminică, 15 iulie 2018, 10:23)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      TT este doar un exemplu. Au facut atatea magarii in acest an jumate incat sansa lor de a pune seaua pe romani la urmatoarele alegeri se apropie de zero.
    • 0 (0 voturi)    
      culcare (Duminică, 15 iulie 2018, 11:38)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      Bre Traiane, din cauza unor "destepti" ca tine tara asta a ajuns pe mana unor analfabeti si infractori...
  • +26 (34 voturi)    
    Tudorel este (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 15:10)

    iondelaafumati [utilizator]

    decat sluga !
  • +11 (15 voturi)    
    ''Sufla vant cu miros de mortaciune dinspre (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 15:17)

    scaraotchi [utilizator]

    Kiseleff 10, cred ca a sosit timpul sa ma intorc la mine la catedra, unde fraierii aia ma vor primi cu bratele deschise ! Dar mai intai sa arunc putin vina in carca retardatului asta de Ciordache, la cat de prost e asta nici nu va intelege ce se petrece:
    -Ciordache, esti vinovat frate, eu ti-am zis cum e mai bine sa faci, dar tu nu si nu, ai tinut mortis sa asculti de ce spune Mustaciosul...!
    -Am inteles sefu', iau asupra mea intreaga vina, sunt obisnuit...! Dar o sa-mi iasa si mie ceva de-o ciorba la cantina Parlamentului, nu-i asa...?.."
    - Lasa ma ca daca nu voi avea maruntis, te va duce sefu' tau cel mustacios sa-ti dea si tie o savarina, doar are pe alese...''
    • +1 (1 vot)    
      catedra (Duminică, 15 iulie 2018, 11:42)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Si sa vezi cum va fi primit Toader-Gargamel la institut, cu huiduieli. Nu se va intoarce, II va gasi PSD o sinecura.
  • +31 (37 voturi)    
    sigur ca da... (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 15:35)

    minus [utilizator]

    Domnia Ta a facut un lucru perfect si apriori necriticabil, dar Comisia Iordache a modificat doua- trei virgule si uite ce a iesit.

    Incredibil ce face Statul Paralel in lupta miseleasca cu Cavelerii Cinstei, Adevarului si ai Lucrului Perfect.!

    Dar poate dati o OUG ca va doar'n talpa de Venetia, ca si asa este cam inundata....
  • +29 (35 voturi)    
    "ca la Ploiesti" (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 15:41)

    codrean [utilizator]

    Tudorel o da la-ntors ...
  • +31 (37 voturi)    
    Inocent si imaculat (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 16:05)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Nu tu esti de vina, paralamentul e dominat de alt partid decat cel care a format guvernul si care e condus de cel caruia i te supui orbeste. Tu nu stii ce se intampla pe acolo si, de asemenea, recomandarile Comisiei de la Venetia au venit ca o supriza, nu aveai cum sa stii ce se dezbate acolo.

    Mai bine fa ca si Nicolicea, Stefanescu: citeste din trei in trei randuri si spune ca aceste recomandari iti sustin politica.
  • +35 (41 voturi)    
    I-auzi (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 16:48)

    Soljenitin [utilizator]

    Si cine prezenta comisiei de la Venetia date trunchiate, nu cumva fix Rudotel Toader, carpa neostalinistului Dragnea?
  • +32 (38 voturi)    
    Turd0rel slugar model (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 16:59)

    Dalinar [utilizator]

    O coteste ca la, nu Ploiesti, ci Intorsura Buzaului.
    • +11 (15 voturi)    
      Da madam Dan un Oordin de Ministru (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 19:53)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Si o denumeste si pe aia Intorsura Covasnei spre Brasov.
      Eu as propune Curvatura Incompetentilor .
      • +2 (4 voturi)    
        Eu aș merge și mai departe cu termenul (Duminică, 15 iulie 2018, 8:56)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        I-aș zice Curvăsăreala PenalȘmenarilor....
  • +31 (37 voturi)    
    Jenele triste (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 17:14)

    fat.cat [utilizator]

    cand intra in rahat incep sa dea vina unii pe altii. Mari caractere, mari profesionisti.
    • +8 (10 voturi)    
      A zis careva ca T Toader e profesionist? (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:44)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      Sigur e vreo greseala... E un carierist notoriu, de la sluga ceausista la sluga la ciumati. Un jurist de doi ei, cum s-a i vazut.
  • +31 (37 voturi)    
    nu stie cum sa o dea la intors... (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 17:30)

    liviu_ [utilizator]

    atat il duce capsoru
  • +15 (19 voturi)    
    Dragul nostru drag Gargamel Beria, (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 18:18)

    Rescator [utilizator]

    Sa facem o mica recapitulare:
    -Esti reprezentantul rusofilului Tradiceanu -Naraskin
    in cel mai primitiv Guvern din istorie;
    -Din primul minut al funcției de Sinistru al Justiției
    te-ai pronunțat public pentru salvarea imundului
    Dictator Liv Jong Unu și,la gramada,a tuturor
    hoților,talharilor,interlopilor si violatorilor,pe care
    sa-i premiezi cu cate zece mii de euro,in condițiile
    in care batranii dela țara ramași singuri traiesc
    cu 400 lei pe luna.Te-ai intrebat vreo secunda cine
    și cum va produce aceste sume uriașe!?
    -Ai primit foaia de parcurs adusa de la ruși de alt
    rusofil bolșevic ,numitul Valer Vladimirovici
    Dorneanu și la indicațiile prețioase ale Dictatorului
    le aplici orbește:
    -Ai acționat cu rea credința și dușmanie in cazul
    revocarii Procurorului Șef al DNA,calcand in
    picioare litera și spiritul Constituției:
    -Ai permis ipochimenilor siniștrii ,autodidacți cu
    studii de Drept pe aratura,numiții Ciordache și
    Pricolicea sa batjocoreasca toate legile Justiției,
    in totalul dispreț pentru un Stat de Drept.Aceștia
    au fost sprijiniți ,cu muschii,de catre Cap de Pluta
    și Șerban Interlopul.Au pus umarul și vivandierele
    obraznice și permanent nervoase din haremul
    Dictatorului;
    -Ai mințit și continui sa minti in fața reacților critice
    ale partenerilor din UE și a unor instituții
    respectabile;
    Lista ramane deschisa pentru alți oameni care sa
    te caracterizeze așa cum ești.
    Ca urmare a ticaloșiilor comise ai intrat in top cinci
    al celor mai detestați romani.Pana și studenții de
    la Iași te-au umilit pe drept.
    Așa ca dragul nostru Gargamel ramane doar o
    ultima soluție:DEMISIA!
    • +4 (6 voturi)    
      Un rechizitoriul admirabil și cuprinzător! (Duminică, 15 iulie 2018, 8:58)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Felicitări!
  • +11 (15 voturi)    
    paracioasa (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 19:23)

    zicsieu [utilizator]

    mica!
  • +17 (21 voturi)    
    Kamikaze (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 19:26)

    Altiro [utilizator]

    Reclame. Bergenbier:-noi racorim Romania! Jilava:- noi racorim psd-ul!..
  • +7 (9 voturi)    
    TT pprroffessorr de ddrrepti făcut pe voturi (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 19:28)

    clencix [utilizator]

    TT se scuză PPENIBIL! Comisia a spus ce se știa foarte bine și în țară, dar hoții ăștia încercau să nege evidența, să îmbete poporul cu apa rece, cu o propagandă oribilă plătită din fondurile lui Ceaușescu și 100 lei pe lună ca promisiunile aceluiași Ceaușescu. PSD e PCR cu altă căciulă. Comunismul rusesc a urmărit să distrugă inima românismului și boala încă nu s-a vindecat. Bolșevismul, teroarea majorității imbecile a intrat unora în sânge, manevrată de lacheii trădării neamului în favoarea străinilor, în loc să promoveze inteligența românească. Rușii încă o duc bine, pe seama jefuirii țărilor ocupate, ajutați de cozile de topor din vecini, unii voluntar, alții din prostie.
  • +9 (13 voturi)    
    nici usturoi nu a mancat (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:33)

    PedaGogu [utilizator]

    Dar pute de la o posta! Dl. Rector Suspendat (ca sa intre ficioru' pe post) se da ranit in aripa de aripa Ciordache. Stimabile, dar ati avut vreo iesire publica cand ati vazut ce au facut borfasii aia in Parlament? Ati dat de pamant cu caciula? Cam nu. Asa ca sunteti partas cu ei, si nu va mai dati aparatorul dreptatii, ca sunteti o carpa care face de rusine o universitate in care ar fi bine sa nu mai reveniti.
    • +4 (6 voturi)    
      Rusine (Duminică, 15 iulie 2018, 9:54)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui PedaGogu

      Fabrica de diplome universitare AL I Cuza s-a făcut SINGURA de râs, căci numai niste mediocri, fosti informatori sau progeniturile lor, mai toți fiind dupa chipul si asemanarea lui T Toader, au putut alege rector o asemenea lichea. Se stia TOT despre Toader - că a fost procuror ceausist, sluga a lui Fenechiu, ca i-a dat doctoratul lui Gorghiu si a fost trimis ca sluga a lui CPT in CCR, unde a stat mai mult de doua mandate, cum si-a bagat progenitura in Unversitate pe usa din dos, si ca e un jursit de o mediocritate lucie trimis la Veneti pe criterii politice. Si totusi, a fost votat.
    • +1 (1 vot)    
      Nu numai că nu a dat (Duminică, 15 iulie 2018, 14:10)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui PedaGogu

      de pământ cu borfașii din parlament, dar a și furnizat șmecherii avocățești marelui borfaș Dragnea... Și celor de lângă el... Cine credeți că le oferă pe tavă toate subterfugiile din legile care și așa au destule portițe de scăpare pentru hoții din banul public? Numai când mă gândesc la ce măgării a învârtit Năstase, de exemplu, și pentru ce a putut fi pedepsit... Un mare ticălos acest Tudorel Toader...
  • +10 (14 voturi)    
    Draga HN, (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:43)

    Rescator [utilizator]

    Observ cu neplacere ca il protejați pe acest individ sinistru și pe gașca de interlopi a lui Liv Jong Unu.
    PACAT!
  • -6 (10 voturi)    
    bai frate, eu nu mai inteleg nimic (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 22:44)

    natbl73 [utilizator]

    Pai nu tocmai ne laudau aia ca re re-designuit coada la pruna si gaura la macaroana?
  • +4 (6 voturi)    
    ar fi fost o scuza buna... (Duminică, 15 iulie 2018, 9:17)

    g01an [utilizator]

    poate ar fi mers daca lumea nu a urmarit indeaproape desafusararea evenimentelelor. majoritatea articolelor care au ajuns in forma actuala a legii au fost cele propuse de MJ si Toader.