Gabriel Oprea a pierdut procesul cu Ministerul Educației care i-a retras titlul de doctor pentru plagiat. „Voi declara recurs. Merg înainte cu Dumnezeu”

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 13 iulie 2018, 13:44 Actualitate | Esenţial


Gabriel Oprea la Jocuri de Putere
Foto: Captura Realitatea TV
​Fostul vicepremier Gabriel Oprea a susținut vineri că lucrarea sa de doctorat nu este un plagiat și a anunțat că va face recurs la ICCJ, după ce instanța i-a respins acțiunea îndreptată împotriva Ministerului Educației și Guvernului pentru că titlul de doctor i-a fost retras.

”În legătură cu teza de doctorat, spun încă o dată că lucrarea mea nu este un plagiat. Astăzi vorbim despre o hotărâre judecătorească în prima instanță, care nu se bucură de autoritate de lucru judecat. Aștept comunicarea acesteia pentru a cunoaște motivele avute în vedere de către instanță la respingerea cererii mele. Voi declara recurs, urmând să se pronunțe definitiv Înaltă Curte de Casație și Justiție”, a scris pe Facebook Gabriel Oprea, citat de Mediafax. El a mai spus că temă plagiatului în teză sa de doctorat a făcut și face în continuare obiectul unui ”atac politic concertat și foarte bine construit”. 

”Pentru cei care și-au făcut un scop din a mă atacă politic, nu contează verdictul de neplagiat dat de Consiliul Național de Etică a Cercetării Științifice, Dezvoltării Tehnologice și Inovării, singurul organism abilitat pentru soluționarea acestui tip de sesizări la nivel național. Nici faptul că, pentru verificarea tezei, acest for a apelat la specialiști recunoscuți și de prestigiu în domeniul juridic. Hotărârea adoptată de toți cei nouă membri ai Consiliului a fost foarte clară: Suspiciunea de plagiat nu se confirmă. Această hotărâre este definitivă, nu a fost atacată în justiție și produce efecte juridice în continuare. În ciudă acestei decizii, atacurile politice au continuat, s-au intensificat, folosindu-se această doamnă Șercan, și acuzată că a plagiat bucăți întregi din lucrarea să de licență. Această doamnă care, în lacrimi, într-un acces de conștiință, pe postul național de televiziune, a spus despre sine că este o impostoare, că nu poate pretinde că este o profesionistă a presei, că a făcut compromisuri și nu ar trebui să se afle în emisiunea. Este o temă politică apărută în spațiul public în vară anului 2015, când eu aveam în sondaje 32% din încrederea populației, iar UNPR 10%. Lansarea acestei teme de atac a fost doar începutul, a fost urmată de dosare, procese. Am încredere că mi se va face dreptate în toate aceste dosare, că Adevărul va învinge. Merg înainte cu Dumnezeu”, a adăugat Oprea.  

Fostul ministru de Interne Gabriel Oprea a rămas în 2016 fără titlul de doctor. Lucrarea sa de doctorat, "Procedura plângerii prealabile", a fost susținută în anul 2000, la Facultatea de Drept a Universității din București, coordonator fiind profesorul universitar Ion Neagu. În iulie 2015, Consiliul Național de Etică din subordinea Ministerului Educației a decis într-un timp record că suspiciunile de plagiat în cazul tezei de doctorat a lui Gabriel Oprea, pe atunci vicepremier, nu se confirmă. Pe de altă parte, Marian Popescu, preşedintele Comisiei de Etică a Universităţii din Bucureşti, a analizat lucrarea de doctorat a lui Gabriel Oprea, spunând că, în mod sigur, este vorba despre un plagiat, zeci de pagini fiind "copiate integral".  

Pe 26 iulie 2016, Comisia de experți din cadrul CNATDCU care a analizat teza de doctorat a lui Gabriel Oprea a dat verdict de plagiat în cazul acestuia. Totodată, pe 29 august, Consiliul Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor şi Certificatelor Universitare a respins contestația fostului vicepremier privind verdictul de plagiat, cu 31 voturi pentru și 2 împotrivă. Fostul ministru a anunțat apoi, pe pagina sa de Facebook, că se va adresa instanţei după ce CNATDCU i-a respins contestaţia la verdictul de plagiat, susţinând că nu i-a fost respectat dreptul la apărare şi că nu s-a numit singur doctor. Pe 2 septembrie 2016, ministrul Educației, Mircea Dumitru, a semnat ordinul de retragere a titlului de doctor al lui Gabriel Oprea.



















2598 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    Exprimare (Vineri, 13 iulie 2018, 13:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce are de-a face Dumnezeu cu plagiatul (altfel spus, cu hotii dovediti)? Iar politic, ce sa mai vorbim... Mafiot sadea, adica unul din TICALOSII care au contribuit la distrugerea Ro in ultimii 25+ ani
  • +22 (24 voturi)    
    Dar cu Dracu' ce se intampla draga daca (Vineri, 13 iulie 2018, 13:50)

    scaraotchi [utilizator]

    mergi..?
    Vrei sa ne strangem mana in photoshop?
    • +3 (5 voturi)    
      asta (Vineri, 13 iulie 2018, 17:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      nici in cazanul cu smoala nu-i bun, ca strica smoala. Si o sa vrea si antemergatori.
      • +3 (3 voturi)    
        Totusi la cazan si la izmene probabil ca (Vineri, 13 iulie 2018, 20:05)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        se pricepe...
  • +22 (24 voturi)    
    Generalu Oprea! (Vineri, 13 iulie 2018, 13:51)

    Martinezu [utilizator]

    Si ai spus tot despre aramata romana care a ajuns de rasul lumii. Asa tara, asa armata, asa generali.
    O caricatura. Cum radeam noi de somalezi odata , asa rade lumea de noi....
  • +21 (23 voturi)    
    gabriel oprea (Vineri, 13 iulie 2018, 13:53)

    mmmircea [utilizator]

    sau cum arata nesimtirea fara frontiere.
  • +21 (23 voturi)    
    Adica tu?!? (Vineri, 13 iulie 2018, 14:00)

    Stef_and [utilizator]

    Nu ai copiat, caci a copiat cel care ti-a facut lucrarea.
    Eu declar si sustin ca nici acum nu ai citit lucrarea din cap in coada.
    Si cred ca nu e greu de dovedit.
    Pe deasupra ai curajul sa declari ca nu e un lucru judecat?!?
    Tu esti atacat?
    Normal dupa ce din vina ta a murit un om - nu direct ci ca si o consecinta a abuzului tau - adica fara drept ai folosit resurse pe care eu si alti cetateni le-au platit prin taxe si impozite.
    Singurul lucru pe care pot sa-l mai spun ca mi-e scarba de indivizi ca tine - si din pacate mediul politic de la noi nu duce lipsa de asa ceva.
  • +21 (21 voturi)    
    ce tupeu... (Vineri, 13 iulie 2018, 14:15)

    sareta [utilizator]

    Ai pus umarul la distrugerea romaniei ,ai inventat "academii" pentru analfabeti si doctorate pentru balbaiti....Las-o balta si nu uita, nu-l baga pe dumnezeu in porcariile tale.
  • +20 (20 voturi)    
    Cu Ponta ce se mai aude? (Vineri, 13 iulie 2018, 14:20)

    Cataleya [utilizator]

    I-a retras cineva titlul sau e in continuare "mare dottore"?
  • +17 (17 voturi)    
    pai (Vineri, 13 iulie 2018, 14:24)

    sisif.sisif [utilizator]

    asteapta judecata de apoi atunci :)
  • +15 (17 voturi)    
    Mergi ori cu educatia, ori cu prietenii imaginari (Vineri, 13 iulie 2018, 14:25)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Nu le poti avea pe ambele. Nu degeaba trebuie sa recurgi la 'mniezo cand ai copiat pagini intregi. Cei ca tine nu au ce cauta in politica.
  • +16 (16 voturi)    
    Nu conteaza deciza judecatoreasca.... (Vineri, 13 iulie 2018, 14:53)

    taro [utilizator]

    Daca suficienti profesori universitari au decis sa-i retraga titlul de doctor ce mai zice un judecatori nu are nici o valoare.

    Chiar daca ar fi castigat procesul, ce universitate s-ar atinge de un asemenea personaj?

    In plus, am vazut ca Basescu l-a facut general de 4 stele! 4 stele!!!! Arata asta a general?

    Numai asa ca idee:
    In Normandia generalii care comandau armatele aliate aveau doar 3 stele. Abia spre sfarsitul razboiului sau dupa, au fost promovati la 4 stele.

    Gen. Norman Schwarzkopf care a condus toate fortele aliate in raboiul din gof a avut 4 stele.

    Oprea nu e in stare sa conduca o coloana oficiala prin Bucuresti fara so omoare pe cineva...
  • +12 (12 voturi)    
    mergi tu (Vineri, 13 iulie 2018, 15:00)

    zicsieu [utilizator]

    el nu are nevoie. cica ar fi peste tot.
  • +13 (13 voturi)    
    Da-te cu mir! (Vineri, 13 iulie 2018, 15:05)

    JustinCase [utilizator]

    Lasa, ca faci tu altul mai frumos, in Photoshop.
  • +15 (15 voturi)    
    restul (Vineri, 13 iulie 2018, 15:16)

    Ilidia [utilizator]

    In continuare trebuie cerctetate toate tezele de doctorat "indrumate" de acest Mos Teaca...
  • +7 (7 voturi)    
    dar la groapa politstului mort (Vineri, 13 iulie 2018, 17:44)

    yellowdog [utilizator]

    ca te greabeai de la amanta la nevasta nu mergi?
  • +8 (8 voturi)    
    cu siguranta (Vineri, 13 iulie 2018, 17:50)

    nahir [utilizator]

    nesimtirea are mai multe nume.
    Unul dintre ele este oprea.
  • +5 (5 voturi)    
    În acest moment nu e normal să se retragă (Vineri, 13 iulie 2018, 18:47)

    hic sunt leones [utilizator]

    toate doctoratele obținute sub îndrumarea unui fals doctor sau măcar să-i fie cerute înapoi toate sumele de bani obținute prin prisma acestui titlu?
  • +1 (1 vot)    
    Prima Ismana ajunsa Dottore (Vineri, 13 iulie 2018, 23:32)

    Dalinar [utilizator]

    Pentru Interesul National, of course.