Întâlnirea Klaus Iohannis - Donald Trump, anulată / Președintele american și-a anulat toate întâlnirile bilaterale de joi

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 12 iulie 2018, 10:10 Actualitate | Esenţial


Iohannis si Trump
Foto: Hotnews
UPDATE Președintele american Donald Trump a anulat toate întâlnirile bilaterale pe care le avea joi, la Bruxelles, inclusiv cea cu președintele Klaus Iohannis, potrivit unor surse oficiale citate de Mediafax.

UPDATE 12:00 Trump participă, în cursul dimineții, la reuniunea Consiliului Nord Atlantic la nivel de șefi de stat și de Guvern cu Georgia și Ucraina, care trebuia sa se încheie la ora 10,00. Discuțiile, tensionate și centrate pe bugetele de Apărare, s-au prelungit însă și nu s-au încheiat nici la această oră, astfel încât Trump și-a anulat toate întâlnirile bilaterale.

Președintele Klaus Iohannis urma să aibă o întâlnire bilaterală cu omologul său american Donald Trump, în jurul orei 11.00, în marja summitului NATO de la Bruxelles, informează Administrația Prezidențială.

România este unul dintre statele membre NATO care își respectă angajamentul privind alocarea a 2% din PIB pentru apărare, principalul punct de tensiuni de la reuniunea de la Bruxelles. 

În același timp, Bucureștiul a făcut propuneri concrete pentru intensificarea prezenţei avansate a NATO în zona Mării Negre, pledând pentru o "abordare unitară" pe flancul estic.

Cei doi șefi de stat urmau să discute despre cooperarea bilaterală în cadrul parteneriatului strategic româno-american, inclusiv în dimensiunea de apărare, conform unor surse oficiale.  

La întâlnire ar fi urmat să participe, din partea americană secretarul de stat Mike Pompeo, secretarul Apărării, James Mattis și John Bolton, consilierul pentru securitate națională al președintelui Trump, iar din partea română consilierul prezidențial pentru politică externă, Bogdan Aurescu, consilierul prezidențial pentru securitate națională, Ion Oprișor și Stelian Stoian, ambasadorul României la NATO.

Cei doi s-au mai întâlnit în vara anului trecut, când Iohannis a efectuat o vizită oficială la Casa Albă. Cu acel prilej, Trump a reconfirmat parteneriatul strategic cu România, dar și-a manifestat și sprijinul pentru lupta anticorupție.

Pe agenda oficială a președintelui figurează joi participarea la reuniunea Consiliului Nord-Atlantic la nivel de Şefi de Stat şi de Guvern, cu Georgia şi Ucraina ora României.

La ora 11:30, președintele va fi prezent la reuniunea Consiliului Nord-Atlantic la nivel de Şefi de Stat şi de Guvern cu parteneri operaţionali „Resolute Support” şi posibili parteneri operaţionali.

La finalul Summitului, Klaus Iohannis va susține o declarație de presă.

















7770 vizualizari

  • +12 (26 voturi)    
    Repede (Joi, 12 iulie 2018, 10:45)

    omezu [utilizator]

    Să-i dea cineva un distonocalm lui Liviu, săracul de el. Klaus si Donald se întâlnesc și nu au un chelner de talia hamsterului. Of, of!
    • +8 (18 voturi)    
      Update (Joi, 12 iulie 2018, 12:08)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Vedeti? Cand a aflat ca Liviu nu vine sa serveasca aperitivele, Trump a anulat intalnirea! Iata ce putere are Geniul din Gratia!
    • +1 (9 voturi)    
      . (Joi, 12 iulie 2018, 12:12)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Deja vuvuzelele jubileaza, ''Trump i-a dat flit lui Klaus, a anulat intalnirea, era pierdere de vreme pentru presedintele american etc ''
      • -3 (11 voturi)    
        corect (Joi, 12 iulie 2018, 13:12)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        de ce sa discute cu o sluga indubitabila? el are treaba cu cei care i se opun
        • +3 (11 voturi)    
          Offf (Joi, 12 iulie 2018, 13:52)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Ferice de voi cei care citiți pe diagonale... și doar biletul de la partid...
          Și-a anulat TOATE întâlnirile. Sau e nevoie să îți explic ce înseamnă ”toate”? Nici postacii nu mai sunt ce erau odată...
  • +11 (21 voturi)    
    pai (Joi, 12 iulie 2018, 10:53)

    zicsieu [utilizator]

    fara masa? fara plocon? moare dragnea de ciuda. daca il vorbesc pe la spate? panica.
  • -7 (47 voturi)    
    mai cheltuim niste mld pe armament american (Joi, 12 iulie 2018, 10:58)

    FFF T [utilizator]

    Helău, my frend, cumpără niște rachete, dăm ieftin la români, decât 5 miliarde dolari, ofertă pe anul acesta!
    Hai, fraiere, că nu dai din buzunarul tău!
    • +14 (36 voturi)    
      Nu. De fapt, asa vorbesc analfabetii PSD cu Turcii (Joi, 12 iulie 2018, 11:30)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      de la care cumpara "otobuze" si iepurasi.
  • -6 (46 voturi)    
    aha (Joi, 12 iulie 2018, 11:09)

    andrei108 [utilizator]

    deci pentru asta am platit de fapt 750 milioane
    • -4 (38 voturi)    
      Ai platit (de faot nu inca) 750 milioane ca sa (Joi, 12 iulie 2018, 11:31)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui andrei108

      avem armata dotata corespunzator, ca o tara care se respecta, bai flasneta.
      • +3 (43 voturi)    
        o tara (Joi, 12 iulie 2018, 11:33)

        andrei108 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        care se respecta investeste in primul rand in dezvoltare: infrastructura si educatie. Stai jos, ai 4.
        • +11 (33 voturi)    
          Gogule (Joi, 12 iulie 2018, 11:45)

          omezu [utilizator] i-a raspuns lui andrei108

          Pentru infrastructura, spitale si educatie exista fonduri europene nerambursabile. Zeci de miliarde de euro. Dar daca nu-i pot fura, p$d-istii nu-i folosesc. Tara se respecta, poporul nu se respecta pentru ca voteaza infractori. Asa ca stai tu jos!
          • +19 (21 voturi)    
            o mai bună investiție: EDUCAȚIA (Joi, 12 iulie 2018, 12:08)

            FFF T [utilizator] i-a raspuns lui omezu

            Cea mai mare amenințare la adresa siguranței naționale e prostia generalizată!
          • -1 (1 vot)    
            fonduri europene (Vineri, 13 iulie 2018, 11:11)

            vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui omezu

            Guvernul Ciolos - fonduri europene atrase = zero barat. Deci sa inteleg ca sluga Ciolos si guvernul lui adicalea guvernul meu adicalea a lui Johannis erau hoti si de aia nu au atras nici un ban din fondurile europene?
  • -15 (35 voturi)    
    le-au (Joi, 12 iulie 2018, 11:10)

    cucuveauamov [utilizator]

    mai ramas americanilor niste rachete? n-au reusit sa mai prosteasca pe nimeni? nu-i nimic, le luam noi. ce mai conteaza citeva miliarde.
    • +16 (32 voturi)    
      pai (Joi, 12 iulie 2018, 11:18)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      "decat" furati banii de dragnea, mai bine niste armament la MAPN, avand in vedere situatia geopolitica, nu ? sau mai bine ii dam la pensii speciale si salarii ?
      • +6 (34 voturi)    
        sau (Joi, 12 iulie 2018, 11:34)

        andrei108 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        mai bine in drumuri si educatie. Ca si asa stam prost rau de tot cu ele. Iar de atacat nu ne ataca nici dracu in urmatorii 20 ani
        • -1 (17 voturi)    
          Spune-le asta (Joi, 12 iulie 2018, 12:02)

          aladdin [utilizator] i-a raspuns lui andrei108

          si ucrainenilor.
          • -6 (12 voturi)    
            ucrainenii? (Joi, 12 iulie 2018, 13:14)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

            aia au incalcat intelegerea pe baza careia au fost tolerati ca stat: sa nu devina un avanpost NATO in coasta Rusiei; in plus, la halul in care se poarta cu romanii, ne sunt inamici declarati, chiar nu inteleg de ce avem atatia tradatori care ii sustin pe dusmanii romanilor
          • 0 (6 voturi)    
            aia care ne-au luat Cernautiul? (Joi, 12 iulie 2018, 14:33)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

            baieti buni...
        • -1 (21 voturi)    
          suntem deja (Joi, 12 iulie 2018, 12:14)

          tenere [utilizator] i-a raspuns lui andrei108

          atacati de troli si stupizi platiti de sovietici, mai bine postati la sputnik si ne lasati pe noi cu ale noastre
    • +3 (5 voturi)    
      ce-i rusnacule, n-ai antidot (Joi, 12 iulie 2018, 21:23)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      pt rachetele americane?
  • +12 (22 voturi)    
    Nu radeti! (Joi, 12 iulie 2018, 11:20)

    Martinezu [utilizator]

    ca Dragnea o sa le spuna ascultatorilor lui ca Iohanis s-a intele spe la spate cu Trump sa ne vanda tara.
    Depide cum evolueaza lucrurile si ct de repede Iohanis le mai da o sansa PSD istior....
    • -5 (11 voturi)    
      Pai ar cam fi vremea (Joi, 12 iulie 2018, 11:33)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      sa le ia inapoi toate sansele.
      • 0 (4 voturi)    
        N-are cia vreun (Joi, 12 iulie 2018, 12:41)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        curatator cu contract, fie si la pensie ?
  • +5 (27 voturi)    
    Regele nu are chef (Joi, 12 iulie 2018, 11:59)

    ww [utilizator]

    Si timp pentru sefii de trib de prin colonii. Intai discutati cu Ierusalimul, abia apoi poftiti la imparatul imparatilor.
    • -3 (21 voturi)    
      eroare (Joi, 12 iulie 2018, 12:15)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Asta cu "sefii de trib de prin colonii" merge la Putin. Trump vrea mai intai sa lamureasca cu aliatii NATO problema bugetului apararii, abia apoi vor urma intalniri bilaterale.
  • +12 (26 voturi)    
    Oameni buni (Joi, 12 iulie 2018, 12:07)

    UpNext [utilizator]

    voi nu mai stiti sa cititi? Iohannis NU SE MAI INTALNESTE cu Trump!!! Intalnirea a fost ANULATA!!!!
    Trump nu se mai intalneste cu nimeni decat cu el insusi, cel mai frumos si mai destept de pe Pamant, singur, in fata oglinzii!
  • +1 (23 voturi)    
    Lipsa de respect (Joi, 12 iulie 2018, 12:13)

    kent8 [utilizator]

    Romania a alocat cu mari eforturi 2% pentru aparare, macar de asta trebuia sa tina cont.
  • -6 (16 voturi)    
    Flit (Joi, 12 iulie 2018, 12:40)

    marktoli [utilizator]

    KWJ nu e cine stie ce mare lider! Nu merita o intalnire cu un anonim.
  • -1 (1 vot)    
    Hotnews (Vineri, 13 iulie 2018, 9:02)

    europeanul2 [utilizator]

    Urmaresc in ce mod incearca Rusia sa manipuleze masele cu ajutorul postacilor. Au o tenacitate si o tehnica de lucru evidenta. Din curiozitate Hotnews, chiar nu vedeti ca dictatura putinista ataca democratiile transformand principiile lor ( exemplu dreptul la libera exprimare) in arme pe care le folosesc cu mult succes ( manipularea maselor prin minciuni bine gandite, indoctrinari)?
    Una este sa lasi omul sa-si spuna parerea si alta este cand se manifesta o operatiune concertata si evidenta impotriva poporului roman.