Laura Codruța Kovesi, delegată la Parchetul General  

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2018, 16:45 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Procurorul General Augustin Lazăr a dispus, miercuri, delegarea Laurei Codruța Kovesi în funcția de procuror la Serviciul de îndrumare și control din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție începând cu data de astăzi.

Potrivit unui comunicat al Ministerului Public, Kovesi va avea atribuții privind implementarea la nivelul Ministerului Public a Strategiei Naționale Anticorupție pentru perioada 2016 - 2020, respectiv actualizarea strategiilor de combatere a corupției, precum și elaborarea de strategii sectoriale la nivelul unităților de parchet, în conformitate cu obiectivele strategice și domeniile prioritare ale instituției, astfel cum sunt acestea exprimate în Stategia Ministerului Public pentru perioada 2016 – 2020. 

Anunțul Ministerului Public vine la numai câteva ore după ce Secția pentru procurori a CSM a decis să o repartizeze pe fosta șefă a DNA la DIICOT Sibiu, unde ar fi activat în calitate de procuror.
Cu toate acestea, tot miercuri, Augustin Lazăr, întrebat dacă ia în calcul să o delege pe Laura Codruța Kovesi pe altă funcție decât cea de procuror DIICOT, anunțase că  este posibil să existe discuții privind o activitate ce ar aduce un plus în Ministerul Public.

„Procurorii care își incheie activitatea la DNA de regulă își continuă activitatea în cadrul Ministerului Public, folosindu-și experiența pe care au dobândit-o la DNA. Este foarte posibil să ne gândim la o activitate care să fie bună și care să aducă un plus Ministerului Public cu experiența câștigată la DNA. Urmează să vedem în perioada următoare”, a declarat procurorul general Augustin Lazăr.


















8158 vizualizari

  • +37 (43 voturi)    
    Da' pe Tudorel l-ati intrebat? (Miercuri, 11 iulie 2018, 16:51)

    Cataleya [utilizator]

    E de acord?
    Dorneanu ce zice?
    Are voie?
    • +21 (29 voturi)    
      e (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:22)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      acum "au motiv" sa-l revoce si pe Lazar...
    • +3 (7 voturi)    
      Heh (Miercuri, 11 iulie 2018, 23:07)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Stai sa vedem daca celor doi le da voie infractorul recidivist Dragnea.
      Si astuia sa vedem daca ii da voie Ivan, si asa mai departe :-)
  • +38 (46 voturi)    
    grozav (Miercuri, 11 iulie 2018, 16:53)

    lp [utilizator]

    LCK revine in prim-planul luptei anticoruptie. Felicitari si mult succes !
    • -10 (16 voturi)    
      Ce anume (Miercuri, 11 iulie 2018, 19:09)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui lp

      e așa extraordinar în faptul că Luluța a aterizat din poziția de ditamai șefă DNA la funcția de procuror la „Serviciul de îndrumare și control”?
      • +2 (4 voturi)    
        Experienta, breh, experienta (Joi, 12 iulie 2018, 8:00)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Stai sa vezi Dosarul Israel cu Doi Actori penibili: Veorica si Liv Jong Un
      • +3 (5 voturi)    
        ieri va bucurati ca (Joi, 12 iulie 2018, 9:26)

        mazzola [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        se va ocupa de casele din Sibiu. De fapt se va ocupa probabil de castele de pe o anume insula.
  • +14 (20 voturi)    
    sa vezi acu (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:08)

    liviu_ [utilizator]

    spune la latrina 3, spune dracnea
    poate cine stie ... comenteaza ceva si aia din ccr...
  • +18 (24 voturi)    
    Ma bucur. (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:10)

    nlln [utilizator]

    Era unul...Stefanescu parca , Codrin, care nu ii prezicea vreun viitor( citise el probabil in stele ..sau in cafea sau... stabilise el cu PSD-ul)
    Sau celalalt ..Radulescu, a carui sarcina de partid este sa propuna cate o lege, individual daca se poate, pentru fiecare infractor.

    Am apreciat toate declaratiile publice ale Procurorului General.
    Intotdeauna.
  • -27 (41 voturi)    
    sugar daddy (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:15)

    Mazeta [utilizator]

    Moș Lazăr a luat-o iar pe Codruța în brațe. Drumul până la Sibiu l-ar fi ucis.
    • +10 (14 voturi)    
      te-ai (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:53)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ramolit, mai @Mazeto, mai!
      Din ce-ai fost, ai ajuns un biet postac pesedac de a3. of, of, mai, mai.
    • +6 (10 voturi)    
      :))) (Miercuri, 11 iulie 2018, 18:06)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      te oftici? :)))
    • +7 (11 voturi)    
      daca (Miercuri, 11 iulie 2018, 18:13)

      zicsieu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      lazar e sugar daddy atunci dragnea cu salba lui de cucoane e diabet? e de tip doua condamnari sa zicem.
    • +7 (11 voturi)    
      Da, (Miercuri, 11 iulie 2018, 19:03)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si pe tine te omoara pupat zilnic curul lui Dragnea! Nu zic al Vioricai, ea este doamna, nu-si da oricui dosul!
    • +2 (6 voturi)    
      hai mosuletule, (Miercuri, 11 iulie 2018, 20:31)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      stim ca tanjesti in taina...
  • +23 (29 voturi)    
    Dragnea, (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:16)

    bancher [utilizator]

    nu ai scapat. Bucuria ti-a fost scurta.
    La inalta curte de casatie si justitie se va judeca si recursul lui Dragnea ptr cei 5 ani de puscarie pe care i-a luat la prima instanta...asteptam deznodamantul.
  • +4 (8 voturi)    
    Atributii si conducere: (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:34)

    Altiro [utilizator]

    http://www.mpublic.ro/ro/content/serviciul-de-indrumare-si-control;Parchetul de pe langa ICCJ.
  • +3 (7 voturi)    
    ii recomand codrutei sa urce dealul (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:42)

    Coco Whistle [utilizator]

    si sa priveasca casa ei, mediasul de sus. de asemenea niste filme cu supereroi nu i-ar strica. uneori sintem nevoiti sa ne autodepasim spre binele celor multi.
  • +7 (11 voturi)    
    Fu..ei Codruta (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:45)

    Kosmos [utilizator]

    Condamnatii sa fie obligati sa aiba sapunul la ei
  • +6 (10 voturi)    
    Eu as...delega-o... (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:51)

    gigiN [utilizator]

    .....pentru un singur....client: “groparul” dragnea !!!
  • +9 (13 voturi)    
    Succes Codruta, (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:51)

    pepper89 [utilizator]

    poti in continuare sa vanezi coruptii, da-le la gioale!
    Teapa contestatarilor care o vedeau trecuta pe linie moarta, sa va stea in gat, capete seci!
  • +6 (10 voturi)    
    Urmatorul? (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:51)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Astfel aflam cine e urmatorul pe lista celor ce urmeaza a fi schimbati... stie cineva un post vacant pentru un fost Procuror General care a indraznit sa nu fie obedient mustatilor? Vine la pachet cu o fosta sefa DNA, buy one get two!
  • +10 (14 voturi)    
    Mai pe sleau spus... (Miercuri, 11 iulie 2018, 18:56)

    Cataleya [utilizator]

    Ca sa priceapa pana si Tudorel:

    De azi inainte, Kovesi este sefa sefului DNA )))
  • -1 (5 voturi)    
    Maurul si-a facut datoria (Joi, 12 iulie 2018, 7:44)

    tontu [utilizator]

    Nea Gusty a mutat rapid si a reusit sa diminueze vizibil pierderile suferite dupa demiterea Codrutei. Urmatoarea mutare a presedintelui, daca va fi bine si la timpul potrivit facuta, ar putea anula in totalitate efectul demiterii sefei DNA.
  • -3 (7 voturi)    
    Abia acum se vede lucratura facuta de femeia (Joi, 12 iulie 2018, 9:13)

    xrogo [utilizator]

    ingrozitoare, l-a anchetat pe procurorul general Nitu intr-un dosar fabricat pentru a-l demite si astfel a elibera locul pentru prietenul de familie Augustin Lazar!
    Dupa ce schimbul s-a facut, dosarul a fost clasat cu motivarea ca fapta nu exista!
    Acum taica Lazar ii plateste aceasta avansare si-i deleaga un loc caldut unde sa faca nimic si sa-si pastreze toate avantajele cu care cucoana era obisnuita!
    • +2 (6 voturi)    
      Mircica, breh, stai nitzel, Dosarul Terenurilor (Joi, 12 iulie 2018, 10:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Academiei in care Varanu a luat subventie APIA, acolo..e groasa