Kovesi, cercetată de Inspecția Judiciară pentru divulgare de informații din dosarul Cosma

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2018, 10:44 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Inspecția Judiciară a demarat o nouă cercetare disciplinară pe numele fostei șefe DNA Laura Codruța Kovesi, după ce instituția pe care a condus-o a emis un comunicat de presă în luna februarie, unde ar fi fost difuzate informații din dosarul familiei Cosma, în curs de soluționare, scrie Mediafax. 

Inspecția Judiciară s-a autosesizat și a început o nouă cercetare disciplinară pe numele fostului procuror-șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, după ce a fost emis de către Direcție, în 12 februarie 2018 un comunicat de presă în cadrul căruia ar fi fost divulgate date din dosare aflate în curs de soluționare, au confirmat reprezentanții Inspecției.  

Este vorba despre comunicatul de presă pe care DNA l-a transmis presei, pentru a răspunde acuzațiilor lansate de Vlad Cosma la Antena3, când acesta a prezentat înregistrări cu discuția cu fostul șef DNA Ploiești, Lucian Onea. Pentru a clarifica situația, DNA a prezentat transcrierile discuțiilor între Mircea Cosma, tatăl lui Vlad Cosma și un ofițer de poliție de la Ploiești, dar și discuții cu apropiați ai acestora.

Demersul Inspecției Judiciare este anunțat în contextul în care miercuri CSM ar urma să decidă unde își va continua activitatea de procuror fosta șefă a DNA.


















2576 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Asteptam din minut in minut!!! (Miercuri, 11 iulie 2018, 11:23)

    Decadere [utilizator]

    ....ca dinastia de infractori Cosma, aflati si acum pe scaunele moi, calde si aducatoare de o sumedenie de contracte cu statul in detrimentul cetateanului, ale Paria-mentului sa-si faca aparitia in acest sens.
    Prin acesti tip de infractori Casa Poporului s-a transormat in Casa Rusinii POporului.
    Sper ca orice votant sa aiba in vedere, ca la urmatoarele alegeri parlamentare, astfel de specimenete aflate, bineinteles in PSD, sa nu mai tulbure si sa intoxice.
    FARA PENALI IN FUNCTII PUBLICE!!!!!!!!!!!!!..
    Haideti, romani!...ne mai lipsesc destul de putine semnaturi...timpul este si el limitat.
  • -3 (5 voturi)    
    Cine greseste plateste, pana acum asta nu (Miercuri, 11 iulie 2018, 11:34)

    xrogo [utilizator]

    se aplica in cazul doamnei, ea zburda libera si zglobie printre legi si cam facea ce-i taia capul!
    • +1 (3 voturi)    
      ? (Miercuri, 11 iulie 2018, 13:51)

      sim18 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      De unde stii tu ce facea ea?
    • +1 (3 voturi)    
      Dar infractorii care (Miercuri, 11 iulie 2018, 14:20)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      schimba legi si isi bat joc de intreaga tara? Ei sunt deasupra fraierilor de rand?
  • +2 (2 voturi)    
    Lupii (Miercuri, 11 iulie 2018, 11:48)

    Barabas [utilizator]

    Lupii ataca in haita, hărțuiesc și incercuiesc prada, o epuizează și o rănesc înainte sa i dea lovitura fatală.
    • -1 (1 vot)    
      nap (Miercuri, 11 iulie 2018, 13:52)

      sim18 [utilizator] i-a raspuns lui Barabas

      Nu si cand mai sunt altii prin preajma!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Infractorii vor sa dea un exemplu! (Miercuri, 11 iulie 2018, 11:55)

    trem [utilizator]

    Si iata ca au hotzii si penalii prin papusile lor din justitie merg mai departe si le transmit un mesaj celor care vor si spera sa isi faca munca cum trebuie....'lasati-o balta ca noi controlam tot si nu numai ca va decapitam, dar va luam si demnitatea si va bagam si la puscarie'.

    Baieti ne-am intors in comunism daca nu stiati deja! Poate chiar mai rau.
  • +5 (7 voturi)    
    inspectie zici ... (Miercuri, 11 iulie 2018, 12:19)

    sareta [utilizator]

    Pai asta-i important ,nu faptul daca aceasta familie a jefuit sau nu bani publici ? De unde dracul au averile nesimtite fara sa fie patroni de firme IT sau care sa produca macar izmene ?A fost penetrata politic si justitia ,acolo se opresc toate marile hotii .
  • +1 (3 voturi)    
    Mafiotul procuror (Miercuri, 11 iulie 2018, 13:09)

    ruskimushki [utilizator]

    si procurorul mafiot.

    Partea buna este ca mafia sfarseste intotdeauna in balta propriului sange, chiar daca mai sunt si victime colaterale.