Raport activitate Kovesi: 37 de demnitari condamnaţi definitiv în perioada mai 2013 - iulie 2018

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2018, 23:41 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Captura Privesc.eu
Un număr de 37 de demnitari, dintre care nouă miniştri şi foşti miniştri, 21 de deputaţi, şase senatori şi un membru al Parlamentului European, au fost condamnaţi definitiv în dosare instrumentate de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) în perioada în care la şefia structurii s-a aflat Laura Codruţa Kovesi., potrivit Agerpres.

''Direcţia Naţională Anticorupţie a devenit în ultimii 5 ani o structură eficientă, pro activă şi care îşi îndeplineşte rolul instituţional de a investiga cauze de corupţie la nivel înalt şi mediu'', se arată în raportul privind exercitarea mandatului de procuror-şef, prezentat de Laura Codruţa Kovesi şi postat luni pe site-ul DNA.

Potrivit raportului, în aceeaşi perioadă a crescut, anual, numărul rechizitoriilor, al inculpaţilor trimişi în judecată, al demnitarilor investigaţi şi valoarea măsurilor asigurătorii dispuse.

Sursa foto: pna.ro


Raportul mai arată că în ultimii cinci ani DNA a trimis în judecată 68 de demnitari - 14 miniştri şi foşti miniştri, 39 deputaţi, 14 senatori şi 1 membru al Parlamentului European.

Sursa foto: pna.ro


De asemenea, în document se menţionează că în aceeaşi perioadă valoarea măsurilor asigurătorii instituite de DNA a fost de peste două miliarde de euro.

În raport se face referire şi la procentajul achitărilor, care s-a menţinut la 10%, fiind sub media europeană.

"Acest procent dovedeşte că am fost preocupaţi în mod permanent de respectarea drepturilor fundamentale ale persoanelor şi de respectarea garanţiilor procesuale, aplicând legea în mod egal", se susţine în raport.Un alt aspect evidenţiat în document este şi încrederea publică pe care a câştigat-o DNA prin faptul că nu a avut reţineri "în a atinge vârful piramidei reţelelor de corupţie".

"Câştigarea încrederii publice s-a realizat prin faptul că Direcţia Naţională Anticorupţie a aplicat legea în mod egal, nu a avut şi nu are reţineri în a atinge vârful piramidei reţelelor de corupţie, indiferent de apartenenţa politică sau calitatea oficială a persoanelor cercetate şi indiferent de averea deţinută de aceştia", arată sursa menţionată.

Conform raportului, în cadrul procedurilor de numire în funcţie în mai 2013 şi de reînvestire în funcţie în luna mai 2016, Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a verificat şi aprobat principalele măsuri manageriale dispuse sau propuse prin proiectele de management, astfel că acestea au fost implementate în cadrul activităţii manageriale, obiectivele stabilite prin proiectele manageriale de procuror-şef fiind îndeplinite până în acest moment.




















3738 vizualizari

  • +21 (31 voturi)    
    LCK (Luni, 9 iulie 2018, 23:54)

    falcoind [utilizator]

    Fapte nu vorbe .
    Lucru bine făcut, asta a deranjat haita de hoți care conduce azi tara.
  • -13 (33 voturi)    
    FELICITARI, (Marţi, 10 iulie 2018, 0:12)

    dincannes [utilizator]

    … dar daca la baza condamnarilor au mai stat si marturiii mincinoase sau nu s-au acceptat corect probele cerute in aparare, nu este bine. (Poate va mai urma…)
    Catuse vrem, numai cind se justifica !
    Informatiile din dosare in ancheta, facute publice, n-a fost bine !
    Banii murdari, scosi din tara cu duiumul, usor de mers pe urma lor, nerecuperati, iar nu este bine.
    Amestec in politica, cam mult !
    Protocoalele iligale, nerecunoscute, n-a fost bine.
    • +19 (27 voturi)    
      "Banii murdari, scosi din tara cu duiumul" (Marţi, 10 iulie 2018, 1:12)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      pai asta nu e treaba DNA. DNA spune numai ce prejudiciu e, iar statul, prin Ministerul Finantelor trebuie sa-l recupereze.
      • 0 (0 voturi)    
        HOTARITI-VA ! (Marţi, 10 iulie 2018, 13:10)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        Sa asculti telefoanele, ca sa gasesti coruptii, se poate, dar sa mergi pe urma banilor multi, ca sa gasesti corupti, nu se poate !
        Banii pot circula si cu sacul (mai greu de detectat), dar nu sume mari si bancile se feresc acum.

        Un "protocol" cu Ministerul Finantelor si poti avea lista transferurilor importante dintre banci; mergi pe fir si descoperi sursa !
    • +2 (10 voturi)    
      Vorbe aruncate aiurea (Marţi, 10 iulie 2018, 8:18)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Nu-i bine!
    • +8 (14 voturi)    
      eram curios (Marţi, 10 iulie 2018, 9:07)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      eram curios ce comentarii prostesti vor aparea. cand dai vina pe DNA ca nu s-au recuperat banii arata cat de putin de duce mintea, de recuperarea banilor se ocupa ANAF. Cand spui ca au fost marturii mincinoasa arata iarasi cat de putin de duce mintea, daca exista marturii mincinoase atunci acei martori ar fi condamnati dar nu exista, asta cu marturiile mincinoase sunt minciunile celor condamnati ("n-am furat nimic, mi s-a inscenat totul etc")
      • +4 (4 voturi)    
        ANAF... (Marţi, 10 iulie 2018, 10:53)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        ...nu are timp sa recupereze milioanele costaricanilor,madagascarienilor si voiculestilor ca trebuie sa recupereze amenda aia de 150 de lei pentru parcare ilegala de la Vasile de la etajul 5.
    • +1 (3 voturi)    
      cum sa nu. Coruptie fara corupti (Marţi, 10 iulie 2018, 10:59)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Repeta:
      In Romanika nu se fura la nivel inalt..
      :
      In Romanika nu se fura la nivel inalt..
      :
      In Romanika nu se fura la nivel inalt..
      :
      In Romanika nu se fura la nivel inalt..
  • +8 (16 voturi)    
    cam putzini (Marţi, 10 iulie 2018, 0:40)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    daca ar fi sa iei la purecat doar primarii din Romania, trei sferturi ar trebui sa fie la tzuhause, ca sa zic asa... ca sa nu mai zic de procente de urcam pe scara ierarhica... vreti sa stiti ceva? au avut probleme aia de care sistemul s-a debarasat sau au calcat pe bec. in rest, toti sunt prieteni cu toti. mai putin cu noi.
  • -7 (17 voturi)    
    ah (Marţi, 10 iulie 2018, 0:42)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    si inca una si ma duc. oare nu era de competenta DNA_ului sa ii ia la intrebari pe aia de au inchis ochii la plecarea din tzara a unora, la plaja, palmieri, cocktailuri, mare...
    • +6 (12 voturi)    
      haha (Marţi, 10 iulie 2018, 7:55)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      iar va uitati multi la latrine. DNA nu e politia romana, care are rolul de a impiedica fugari sa iasa din tara, DNA e un parchet, tine de Ministerul Public nu de MAI. Iar la MAI e o doamna de la Videle care nu stie ca Intorsura Buzaului e in Covasna, nu in Buzau.

      cum spuneam pe alt forum, oamenii cu IQ supraunitar se simt prizonieri in tara asta.
    • +3 (7 voturi)    
      Nu (Marţi, 10 iulie 2018, 8:19)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Nu, mai informează-te
    • +3 (7 voturi)    
      nu (Marţi, 10 iulie 2018, 9:08)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      nu era de competenta DNA, e de competenta parchetului general, Ministerului de Interne poate.
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Marţi, 10 iulie 2018, 20:13)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      nu e abuz in serviciu?
  • +11 (19 voturi)    
    Rezultate ? (Marţi, 10 iulie 2018, 0:46)

    ruskimushki [utilizator]

    Cod penal distrus, lege antiromanism, nebunie totala.
  • +11 (21 voturi)    
    profesionist (Marţi, 10 iulie 2018, 4:37)

    traiang [utilizator]

    Un raport profesionist publicat f rapid ceea ce demonstreaza ca era pe felie cum s-ar spune si intelegi de ce era un ghimpe pentru hotomani De acum dans de voie cum vor muschii lor Acum chiar ''ca putem''cum zicea un mare psdist !!!
  • -5 (9 voturi)    
    pai si achitatii? (Marţi, 10 iulie 2018, 8:51)

    titiion [utilizator]

    achitatii? cat s-a stat degeaba?
  • -2 (14 voturi)    
    incrementum atque excrementum (Marţi, 10 iulie 2018, 9:54)

    Mazeta [utilizator]

    când s-a tăiat conducta de la SRI, s-au terminat și performanțele LCK.
    • +1 (5 voturi)    
      neoficial (Marţi, 10 iulie 2018, 11:00)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tot se vor primi informatii . pt ca pericolul cel mare consta in rusii crescuti in Romania infiltrati politic
  • +6 (10 voturi)    
    Respect, LCK ! (Marţi, 10 iulie 2018, 10:17)

    lp [utilizator]

    Un profesionist, care si-a facut treaba atat de bine, incat a deranjat pe capii mafiei. Faptul ca mai sunt unii care o injura, chiar si printre comentatorii de aici, nu arata decat ca procentul prostilor in Romania a crescut simtitor dupa ce au plecat de scarba ciumei rosii cei mai buni si muncitori dintre noi
  • +1 (7 voturi)    
    Putini! (Marţi, 10 iulie 2018, 11:12)

    Adri70 [utilizator]

    Foarte putini! De ce nu e si Dragnea printre ei? (dar nu pentru mizilicurile pentru care a fost acuzat). Asta a furat sute de milioane!
  • -4 (10 voturi)    
    Mentalitate tipic sovietică (Marţi, 10 iulie 2018, 11:40)

    CalinMircea [utilizator]

    Să te lauzi cu numărul de condamnați e ceva sinistru în secolul XXI. Iar însăși noțiunea de bilanț la procuratură e ceva ce nici în Rusia nu mai există. Totul s-a făcut pentru spectacol, bilanțuri, etc. Iar corupția a înflorit nestingherită fiindcă nimeni nu s-a preocupat cu adevărat de ea. Ar trebui să înceapă odată și lupta adevărată împotriva corupției.