Augustin Zegrean, după ce Iohannis a revocat-o pe Kovesi: A făcut ceea ce era obligat să facă, nu exista altă soluție

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2018, 10:25 Actualitate | Esenţial


Augustin Zegrean
Foto: Agerpres
Fostul șef al Curţii Constituţionale a României (CCR), Augustin Zegrean, a declarat luni că președintele Klaus Iohannis „a făcut ceea ce era obligat să facă” prin semnarea decretului de revocare a Laurei Codruța Kovesi din funcția de procuror șef al DNA.

„Nu exista altă soluție, o decizie o respecți sau nu o respecți”, a spus acesta, într-o intervenție telefonică la Digi 24.

În opinia sa, „nu se termină lupta anticorupție aici” iar „cine se bucură (de această decizie) se bucură degeaba” deoarece lupta anticorupție „este prea susținută de societate și de partenerii externi ca să se oprească aici”.

„Îmi pare rău pentru Laura Codruța Kovesi, merita să-și ducă mandatul până la capăt”, a adăugat Zegrean, care a notat însă că „dacă nici deciziile justiției nu se respectă lucrurile se încurcă rău de tot”.

















9537 vizualizari

  • +26 (36 voturi)    
    serios?! (Luni, 9 iulie 2018, 10:38)

    liviu_ [utilizator]

    atunci parlamentul d c amana o decizie la fel de obligatorie de vreo 7 ani?!
    • +22 (22 voturi)    
      Pentru ca poate (Luni, 9 iulie 2018, 11:22)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Si pentru ca populatia i-a transmis in decembrie 2016 ca n-o intereseaza cine-i sunt conducatorii.
      • +12 (12 voturi)    
        Daca nu votezi nu contezi (Luni, 9 iulie 2018, 12:01)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Macar de ar intelege romanii asta inainte sa-si piarda dreptul de vot.

        E vremea ca romanii sa inteleaga ca alegerile sunt foarte importante, indiferent de nivel, prezidentiale, locale etc.
    • +7 (11 voturi)    
      Si ce-ai fi vrut? (Luni, 9 iulie 2018, 11:53)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sa intre si Johannis in ceata borfasilor care nu respecta deciziile CCR?
      Asta ar fi fost pt matale "rezolvarea problemei"?
    • +6 (6 voturi)    
      Corect (Luni, 9 iulie 2018, 12:53)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sa cerem si noi parlamentului sa puna in aplicare rezultatul referendumului cu 300 de parlamentari, cel ce a fost declaret constitutional de CCR.

      Nu stiu de ce se mira lumea pe aici ca Iohannis a revocat-o pana la urma pe Kovesi?!
      Asta trebuia sa faca intr-un final...nu avea cum sa mai amane decizia CCR!
      A amanat crezand ca se poate intampla ceva din partea strazii, a opinie publice sau din partea UE.

      Pana si Comisia de la Veneti a spus ca poti sa-ti dai cu parerea, ca poti sa ai obiectii fata de hotararea CCR...dar aceasta trebuie respectata.
      Mai adaug aici si imaginea pe care si-ar fi facut-o Iohannis in afara tarii ...fiind vazut ca un presedinte ce nu-si respecta constitutia propriei tari.
      Avem deja un Dragnea si Tariceanu care isi bat joc de legile tarii...


      Pana la urma buna, rea cu asta defilam!
      Trebuie sa avem un punct de reper...sa acem de unde pleca!

      Nu ne convin persoanele ce fac parte din CCR, nu ne convin unele prevederi ale Constitutiei...dar depinde de noi daca dorim sa schimbam starea de fapt!

      Totusi Iohannis nu ar trebui sa dezarmeze (si nu cred ca o va face)ci sa convoace macar referendumul ala pe legile justitie...pentru ca asta o poate face!

      Era de asteptat ca multi dintre cei ce posteaza comentarii pe HN (si nu numai ei)sa fie dezamagiti si sa simta ca nu mai exista nimic de facut dupa decizia de azi a lui Iohannis.
      Asta ar fi cea mai mare greseala sa dezarmam si sa renuntam...

      Intotdeauna exista solutii, trebuie sa le gasim si sa actionam ca atare...dar nu trebuie sa renuntam!

      Ciuma rosie asta asteapta...sa fim slabi si sa clacam!

      #REZIST
  • +3 (25 voturi)    
    bai zegreanu (Luni, 9 iulie 2018, 10:38)

    gigiduru_ [utilizator]

    Ba da, ai spus-o chiar tu.
    "O decizie o respecți sau nu o respecți”

    Deci alta solutie era "nu o respecti"
    • +16 (22 voturi)    
      Il vroiai pe Tariceanu presedinte? (Luni, 9 iulie 2018, 11:25)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

      La cum au trecut codurile penale, trecea si suspendarea. Apoi Tariceanu devena presedinte pentru o luna, o revoca pe Kovesi si cine stie ce alte tampenii mai promulga.
  • -8 (8 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 9 iulie 2018, 11:55)

    XLXL [utilizator]

    da' domnu' nu e-n pensie specializata, cu firma de completare continua a veniturilor ...??? mai respira pareri si pe-aici, tot n-am scapat de dumnealui ...???
  • 0 (6 voturi)    
    Păi, domnu' Zegrean, (Luni, 9 iulie 2018, 11:58)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    (adică domnu' fost președinte CCR care se presupune că ați citit mizeria asta de constituție timp de minim 9 ani), cum vine asta: „dacă nici deciziile justiției nu se respectă lucrurile se încurcă rău de tot”?

    De când este CCR instituție judiciară?
  • +2 (2 voturi)    
    Control total (Luni, 9 iulie 2018, 13:07)

    Ricafanica [utilizator]

    Visul lui Felix se realizează pas cu pas: Control total asupra justiției. La înființare USR, Felix le-trasat ca sarcina primordială, sa pună mâna pe justiție. Primul punct era ca CCR sa fie dominata politic, apoi celelalte vor cadea pe rând in mâna mafiei. Iată rezultatul!