Washington Post scrie despre declinul democrațiilor în Europa Centrală: Liviu Dragnea a acționat așa cum o fac adesea ”ticăloșii”

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 8 iulie 2018, 12:17 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Facebook
​Democrațiile din Europa Centrală sunt în pericol din cauza ascensiunii partidelor populiste în Polonia, Ungaria și România, acestea lansând un asalt asupra statului de drept, scrie Washington Post într-o opinie semnată de board-ul editorial. Liviu Dragnea, cu două condamnări la activ, este descris ca acționând asemenea unui ”ticălos” care se victimizează și atacă justiția. 

Pe măsură ce partidele populiste își promovează agenda în Polonia, Ungaria și România, normele pluralismului democratic sunt distruse, iar regimurile alunecă spre autoritarism, notează publicația. Asaltul este concentrat asupra statului de drept și a garantului acestuia, sistemul judiciar. 

În România, scrie conducerea editorială a cotidianului american, liderul partidului de guvernâmânt PSD a fost condamnat de două ori pentru abuz în serviciu și fraudă electorală. În replică, Liviu Dragnea a început să atace justiția, încercând să oprească lupta anti-corupție care a cunoscut o amploare fără precedent în ultimul deceniu. 

Liviu Dragnea, mai scrie board-ul editorial, a reacționat în maniera în care o fac ”ticăloșii”: portretizându-se pe sine ca victimă și promovând teorii ale conspirației. Atacând sistemul judiciar ca fiind parte a așa-zisul stat paralel, el a susținut că ”forțele întunecate„ s-au aliat împotriva sa.

Washington Post subliniază însă că, în toate cele trei state, forțele democratice luptă împotriva acestor acțiuni, refuzând să accepte o revenire a autoritarismului în regiune, pe care l-au experimentat destul de recent. Curajul lor este inspirațional și merită mai mult decât indiferența arătată de Washington sau impotența Bruxelles-ului, atrage atenția board-ul editorial.





















5437 vizualizari

  • +30 (36 voturi)    
    Un cuvânt perfect (Duminică, 8 iulie 2018, 12:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ... pentru un hoț care fură din fondurile destinate copiilor si le „direcționează” spre grupul infracțional P$D. Se mai poate spune: canalie sau ticălos.
  • +10 (16 voturi)    
    Merita mai mult daca... (Duminică, 8 iulie 2018, 13:29)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    ... nu cumva o noua Ialta a impartit deja Europa.
    • +6 (8 voturi)    
      O fi cum zici doar ca ticalosii conducatori (Duminică, 8 iulie 2018, 16:13)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      pozitioneaza statele in partea in care interesele lor personale o cer.
    • 0 (6 voturi)    
      Yalta e mai mult un mit (Duminică, 8 iulie 2018, 18:33)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      Englezii si americanii niciodata nu le-au dat acordul rusnacilor sa ne sovietizeze. Pur si simplu le-au dat o zona in care sa controleze tranzitia post-razboi.
      Cand s-au prins ce intelegeau rusii prin control a fost prea tarziu si a inceput razboiul rece.
  • +9 (19 voturi)    
    Usor, usor, Romania se intoarce la dictatura. (Duminică, 8 iulie 2018, 13:46)

    quietguy58 [utilizator]

    Usor, usor, Romania se intoarce la dictatura.
  • +11 (19 voturi)    
    Nu ma mira (Duminică, 8 iulie 2018, 14:00)

    Ricafanica [utilizator]

    Nu voi fi deloc surprins, dacă Dragnea v-a îngenunchia democrația și ne vom trezi cu el in fruntea statului, ca președinte. Nu mai au limita, profita de anestezia aplicată electoratului nostalgic comunisto-securist
  • -35 (43 voturi)    
    siiigur ca da... (Duminică, 8 iulie 2018, 14:16)

    demaGOGU [utilizator]

    ...orice lider est-european care incearca sa se emancipeze de sub tutela puterilor suzerane de sorginte colonial-extractive este catalogat imediat ca nedemocrat, iliberal, autoritar si, nomina odiosa, populist!

    un semn ca populatiile europei de est au inceput sa isi ia tarile inapoi.
    • +21 (25 voturi)    
      Mars, jigodie! (Duminică, 8 iulie 2018, 14:52)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Care lider est-european fura banii copiilor ca sa imbuibe partidul? Numai Dracnea si pupincuristi ca tine care nu meritati nici macar sa fiti scuipati de cat de TICALOSI sunteti,
    • +16 (20 voturi)    
      Alt ticalos! (Duminică, 8 iulie 2018, 15:50)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      E plina tara de voi, de psd-isti...
      • -7 (11 voturi)    
        Ce se mai zvârcolesc securiștii (Duminică, 8 iulie 2018, 17:13)

        CalinMircea [utilizator] i-a raspuns lui Harold

        Normal că e plină, spre nenorocul vostru. Mai bine de o mie de ori ticălos, penali, etc., decât securist!
        • 0 (2 voturi)    
          Ei, Iata Juramantul de credinta al PSD (Luni, 9 iulie 2018, 8:18)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

          Oricum, securistii sunt tot ei, desi tot ei tipa mai tare.
    • +5 (9 voturi)    
      ma postacule... (Duminică, 8 iulie 2018, 16:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      dovedeste ca poti gandi si sigur si te rog sa-mi explici ce a facut bine pt romania dracnea
    • +4 (8 voturi)    
      bravo mah, (Duminică, 8 iulie 2018, 17:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      la tine hotia inseamna emancipare???
      Cat despre restul "calitatilor" enumerate de tine, e mai mare minunea ca le stii, desi te dai pierdut in spatiu si nu i-ai recunoaste astuia nici macar lasitatea de care da dovada mereu.
      Daca nu erau consilierii aia evrei, era pe felie de mult. Oare de unde o avea banii sa-i plateasca la greu pe oamenii lui Netahiahu?
    • +3 (7 voturi)    
      wow, propaganda Rusiei loveste din nou (Duminică, 8 iulie 2018, 18:56)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Demagogule, singurul lucru adevarat din ineptiile tale este pseudonimul ales.
      Deci,
      Dragnea? lider est-european? La ce? la votanti din cimitire? acolo e tatic dovedit.
      Pct 2- Cretinule, chestiile alea care locuiesc in Europa de est nu sunt populatii, sunt popoare kaghebistule. Se numesc poporul roman, maghiar, bulgar, polonez si stiu ce pe rusii ii deranjeaza teribil existenta lor dar uite ca existam.
      Pasol na turbinca, postac Sputnik.
  • +9 (13 voturi)    
    Dictatorul Liv Jong Unu este inrtadevar un (Duminică, 8 iulie 2018, 14:44)

    Rescator [utilizator]

    ticalos,dar nu numai,el mai este profund corupt,
    hoțoman,bolșevic de rit stalinist,tradator de țara,
    megaloman,repetent,etc.Cine il apara nu este sanatos la cap.
  • -5 (17 voturi)    
    baliverne dar va e frica (Duminică, 8 iulie 2018, 14:54)

    Kosmos [utilizator]

    Sa spuneti adevarul ca totul are legatura cu Brexitul ,mutarea ambasedelor, miliardarii cautati de Justitie si este coordonat de la Tel Aviv .
  • +8 (12 voturi)    
    Yalta- dezastru... (Duminică, 8 iulie 2018, 15:04)

    ...!?! [utilizator]

    Malta-fiasco.
    invingatorii au fost invinsi la masa verde de oligarhii invinselor regimuri comuniste.
    Tactica fara strategia de dupa victorie este calea batatorita spre o viitoare infrangere absoluta.
  • +15 (21 voturi)    
    comment (Duminică, 8 iulie 2018, 15:06)

    apis [utilizator]

    @demaGOGU: un semn ca populatiile europei de est au inceput sa isi ia tarile inapoi.

    ÎNAPOI LA RUȘI

    RUȘI(NE)!
  • +4 (6 voturi)    
    adevarata problema (Duminică, 8 iulie 2018, 17:51)

    gica69 [utilizator]

    nu e dragnea & etc . ci dizolvarea societatii civile . ca vectorul opozitiei e mai rau decat in caragiale: creati, va rog, ca un exercitiu, un guvern paralel al opozitiei. ... va fi foarte greu . in lipsa implicarii societatii civile (adevarat: nu prea avem traditie dar pacat de unguri si polonezi care in timpul urss au luptat la propriu...) de unde sparam sa vina o alternativa normala?! comentand pe net?
  • +4 (6 voturi)    
    reactia antenei 3? (Duminică, 8 iulie 2018, 18:19)

    barba-neagra [utilizator]

    Astept cu nerabdare traducerea articolului de catre corifeii Antenei 3, la ora de maxima audienta, atunci cand gadea va proclama cu emfaza "iata, pana si vashington post scrie despre kovesi ca e o ticaloasa..."
  • +4 (4 voturi)    
    cuvintele-cheie (Duminică, 8 iulie 2018, 19:32)

    revo [utilizator]

    "merită mai mult decât INDIFERENTA arătată de Washington sau IMPOTENTA Bruxelles-ului". Deci, nimic bun la orizont.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu numai noi... (Duminică, 8 iulie 2018, 20:31)

    Costello [utilizator]

    .... il facem ticalos pe acest individ. Chiar atat de limitat este incat nu-si da seama ce-l asteapta? Nu exista decat o explicatie: e disperat!
  • -6 (8 voturi)    
    US Deep State (Duminică, 8 iulie 2018, 21:16)

    Gigi Kent [utilizator]

    Daca ar fi sa imi bat capul cu ceea ce scrie ziarul Deep State-ului american, WP, le-as adresa urmatoarea intrebare: "are there any secret agreements between FBI/ CIA and High Joustice Court or any Joustice Courts in the US, because that is the Romanian standard?" si daca onor WP nu are nici un raspuns atunci bine ... Sa scrie in continuare despre "Dragnea cel Rau" ca oricum nu sunt credibili.
  • +4 (6 voturi)    
    Romania nu a fost niciodata o democratie (Duminică, 8 iulie 2018, 23:26)

    Dalinar [utilizator]

    adevarata dupa 89. Step by step a devenit o Oligarhie adevarata. Comparati cu Rusia, populatia a fost tampita treptat prin distrugerea Invatamantului si emisiuni tv pe masura, gen Pact cu Diavolitza unde is invitate tarfe de lux sa isi arate bikini in fata natiunii. Orice judet are banul sau local si slugile sale. Cei care gandeau altfel si erau, muncitori, au plecat. Cei care au ramas is mazetele, demagogii si gigi kentia, niste mancurti fomalai care slujesc Mafia Rosie neconditionat.
    • +4 (6 voturi)    
      Correction: Baronul sau local (Luni, 9 iulie 2018, 0:01)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Si peste toti domina umbra sa malefica, Hamstarul, un analfabeti repetent.
  • -5 (7 voturi)    
    Jurnalism occidental (Luni, 9 iulie 2018, 2:03)

    Setalcott [utilizator]

    Mi se face scarba cand vad aceste comparatii execrabile: infractorul Liviu Dragnea alaturi de conservatorii anti-comunisti de la PiS sau Fidesz, un produs al sistemului comparat cu luptatorul anti-sistem Trump.
  • +2 (2 voturi)    
    mare ofensa adusa unui conducator ... (Luni, 9 iulie 2018, 16:24)

    sareta [utilizator]

    Domnule Dracnea ar trebui declarat razboi acestui stat pentru ofensa adusa .Avem sanse mari sa fim invinsi ,pe ici pe colo, dar apoi distractie mareeeeee..