UPDATE: Ministrului Apărării după accidentul aviatic: Aparatele de zbor ale forţelor aeriene române sunt în perfectă stare de funcţionare

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 iulie 2018, 14:45 Actualitate | Esenţial


Ministrul Apararii Mihai Fifor
Foto: Ministerul Apararii Nationale

Ministrul Apărării, Mihai Fifor, a declarat sâmbătă, după prăbuşirea unui MIG 21 Lancer, la Feteşti, că transmite condoleanțe familiei pilotului, confirmând decesul acestuia. El a susținut însă că aparatele de zbor ale forţelor aeriene române sunt în perfectă stare de funcţionare. 

Într-o primă reacție după tragedia aviatică, ministrul declara că prioritatea zero este starea pilotului. 

"Mesajul este cel pe care putem să-l dăm în momentul de faţă. În primul rând ne gândim la pilotul care operează acest avion, să vedem care e starea pilotului. Este primul lucru la care ne gândim în momentul de faţă. După aceea o să ne gândim şi la alte detalii. Vă spun cu toată responsabilitatea: aparatele de zbor ale forţelor aeriene române sunt în perfectă stare de funcţionare, nu e cazul să facem speculaţii în momentul de faţă", a declarat ministrul Apărării, Mihai Fifor, la România TV, citat de Mediafax.

Potrivit Agerpres, ministrul Apărării se va deplasa la locul tragediei aviatice.

Un aparat de zbor MIG 21 Lancer s-a prăbuşit sâmbătă, între judeţele Ialomiţa şi Călăraşi. Mii de oameni se aflau în zonă şi participau la evenimentele dedicate Zilei Porţilor Deschise, la Baza 86 Aeriană "Locotenent aviator Gheorghe Mociorniţă".

La acest moment, nu există informații confirmate oficial legate de soarta pilotului. Surse citate de digi 24 susțin că acesta ar fi murit. 

O comisie numită la nivelul Statului Major al Forţelor Aeriene se va deplasa de urgenţă la locul prăbuşirii pentru investigarea evenimentului. Aeronava participa la un miting aerian organizat la Baza 86 Aeriană", anunţă oficial MApN.

 




















2541 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Dragul nostru profesoraș de engleza, (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 14:53)

    Rescator [utilizator]

    Așteapta iubite yesman a lui Liv Jong Unu sa se
    produca concluzile anchetei facute de specialiști.
  • +12 (12 voturi)    
    Deja stie, (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 15:00)

    [ F ] + [utilizator]

    dar se arata ingrijorat.
  • +29 (29 voturi)    
    Perfecta stare de functionare (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 15:02)

    Multa PSD [utilizator]

    Daca pilotii sunt perfect antrenati si aparatele in perfecta stare de functionare atunci imi permit sa postulez ceva ce simteam de ani de zile: de vina este atmosfera din Romania.
    • +6 (6 voturi)    
      Daaa.....perfecta !!! (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 18:21)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

      Se vede cu ochiul liber....nu ?:))))
    • +7 (7 voturi)    
      Tupeu de borfaș (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 19:47)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

      Toată lumea știe ce stofă sunteți voi.
  • +12 (14 voturi)    
    starea de functionare (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 15:02)

    ber [utilizator]

    Sunt in perfecta stare de functionare,.... dar mai si cad!
    • +6 (6 voturi)    
      Pai e bine ca mai si cad (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 16:02)

      Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Caci altfel iti dai seama ca trebuia organizata o misiune de recuperare din cer si mai pierdeam 6!
  • +14 (22 voturi)    
    Migurile is sicrie zburatoare nu aparate de zbor (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 15:02)

    Dalinar [utilizator]

    Marfa ruseasca ca aia de la Galati, dai un leu si iei un brat.
  • +30 (32 voturi)    
    Pe bune?!.... (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 15:10)

    Laurentiu78 [utilizator]

    perioada de zbor si operativitate a mig-urilor a expirat in 2012...de aia sunt englezii cu EF-urile la Kogalniceanu....

    F-urile noastre nu sunt inca operative iar mig-urile sunt expirate de 6 ani. De asta ne fac englezii politia aeriana...

    Vai de capul nostru...Mig-ul ala nu avea ce cauta in aer...

    Dumnezeu sa-l odihneasca.
    • +10 (12 voturi)    
      Consumul de PSD duce la decese (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 16:29)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      A murit pilotul, a murit tipul care astepta transplantul de plaman, cine urmeaza?
  • +23 (25 voturi)    
    retardat (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 15:12)

    Adrian_. [utilizator]

    trebuie sa fii un mare retardat sa afirmi ca aparatele de zbor sunt in perfecta stare de functionare cand acest incident se adauga unei liste de zeci de alte miguri prabusite.
    • +6 (6 voturi)    
      ...ar fi cazul .. (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 19:40)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      ... sa invetzi ca la noi " Totul este in perfecta stare "
      ... vorba lui nea Iancu " Emininke "....
  • +21 (23 voturi)    
    yeah right! (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 15:25)

    Remarque [utilizator]

    Fifore, poti sa definesti perfecta stare de functionare la aparate vechi de peste 50 de ani?! Casati-le odata!
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 16:54)

    ak33 [utilizator]

    in guvernarea psd totul este perfect : aparatele de zbor perfecte , sectiile de transplant perfecte , spitalele la fel , numai ca mor oameni. o fi vre un virus mortal de care nu a auzit nimeni
    • +1 (1 vot)    
      Exogenii si agenturili straine (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 22:08)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      is de vina
  • +12 (12 voturi)    
    Asta ne ia de prosti ! (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 18:42)

    sfarleaza [utilizator]

    Cum sa fie azi in perfecta stare de functionare avioane proiectate in 1956 ? Si fabricate in cel mai bun caz acum 45 de ani ? Criminali de PSD'isti !
  • +11 (11 voturi)    
    Cineva minte (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 20:16)

    Lu48 [utilizator]

    Tovarase ministru !
    Daca aparatele sunt in perfecta stare de functionare de ce au fost oprite de la zbor pentru a fi verificate ?
    • 0 (2 voturi)    
      Procedura (Duminică, 8 iulie 2018, 9:26)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

      Procedura standard...
  • +10 (10 voturi)    
    Un al sinistru in actiune (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 20:42)

    DanDare [utilizator]

    Astia te mint cum respira, n-au nici un pic de respect fata de oamenii dn tara asta, niste jeguri ordinare.

    Macar de-ar fi tacut vre-o 2 zile, sa nu intineze memoria pilotului decedat.
  • +14 (14 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 21:00)

    nu_pot_sa_plec [utilizator]

    daca aparatul a functionat perfect atunci pilotul e vinovat! Nici n-ai asteptat ancheta, tu stii deja! Pesedist idiot! Scuzati pleonasmul.