Guvernul pregăteste o rectificare bugetară. Stănescu: „Sper să găsim o formulă ca toată lumea să aibă bani de salarii"

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 iulie 2018, 10:31 Actualitate | Esenţial


Paul Stanescu
Foto: Agerpres
Vicepremierul Paul Stănescu a anunţat vineri că la finalul lunii iulie Guvernul va face o rectificare bugetară pozitivă, astfel încât "toată lumea cel puţin să aibă bani de salarii", relatează Agerpres.

"Ceea ce vă asigur este că va fi o rectificare pozitivă, la sfârşitul lunii acesteia, să vedem, nu vă pot spune mare lucru, pentru că suntem în discuţii, Ministerul Dezvoltării cu Ministerul Finanţelor, cu toate celelalte ministere implicate, sper să găsim o formulă ca toată lumea cel puţin să aibă bani de salarii", le-a spus vineri Paul Stănescu primarilor şi viceprimarilor prezenţi la întrunirea ACoR de la Slatina.

Viceprimarul a amintit că salariile au fost mărite. "Salariile, aşa cum ştiţi, s-au mărit, deja vorbim şi de pensii pentru primari. L-am dat exemplu peste tot pe domnul primar Peligrad (Titi Peligrad, primarul comunei Şerbăneşti, din judeţul Olt - n.r.), care a lucrat în primărie de la 18 ani şi după şapte mandate de primar are pensie de 1.240 sau 1.270 lei, ceea ce e inacceptabil pentru un om care a avut o asemenea activitate. Şi sunt foarte mulţi colegi, nu cred că e o cheltuială prea mare şi sper să fie toată lumea de acord şi cu aceste lucruri", a afirmat Paul Stănescu. 

















2620 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    taiati pomenile electorale! (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 10:39)

    premierul grivco [utilizator]

    bilete de tren gratuite, scutiri de impozite, fonduri la onegheuri si multe altele
    • +4 (6 voturi)    
      De ce nu-s bani de salarii? De guvernare proasta? (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 13:38)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      Daca lucrurile merg asa bine in acceptiunea PSD, de ce nu sunt bani de salarii?

      PLUS

      De ce sunt romanii atat de tampiti incat sa nu voteze astfel incat idiotii si hotii din PSD sa nu mai castige alegerile vreodata? Care-i problema?

      Nu-i asa ca e o problema de lipsa de gandire in randul intregii populatii?
      • +6 (6 voturi)    
        Exista bani... (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 17:24)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Traisaca Fondul Suveran care v-a salvat... pacat ca trageti toata tara in jos cu el...

        Pomenile merg pentru ca exista lumea care inca sta cu palma intinsa. Cand ai cerere, maresti oferta, nu?

        PSD are talent la spaga.
        • +2 (2 voturi)    
          banii s-au dus.. (Duminică, 8 iulie 2018, 9:15)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          guvernul PSD traieste pe datorie. e ca un asistat care a renuntat la scoala (investitii) pentru un post de portar la partid si acum daca vrea sa-si chimbe "cariera" a descoperit ca nu-l mai angajeaza decat maturator... asa ca se imprumuta cu buletinele copiilor lui.
        • +1 (1 vot)    
          PSD are talent.. (Duminică, 8 iulie 2018, 16:42)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Titi Peligrad, primarul mentionat de mafiotul sef, nu si-a mai publicat bugetul pe site-ul primariei din 2012. Probabil ca nu da bine la public sa se vada pe ce se cheltuie banii pe care ii primeste de la bugetul de stat, ca cele 50 de hectare din declaratia de avere sigur nu s-au cumparat din salariul de primar.
  • +15 (15 voturi)    
    comunism fără perdea (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 11:01)

    clencix [utilizator]

    Dacă la o firmă se pune problema că nu se pot da salarii, e clar că este aproape de faliment, scopul este creșterea, nu să tragi targa pe uscat. Vaiete de neputință care ascund furtișagul sau neputința. Se cer restrângeri tot de la salariați.
  • +17 (17 voturi)    
    Speră? (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 11:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    I-auzi, cică „speră” să se găsească o formulă. Interesant.
  • +18 (18 voturi)    
    Minte! (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 11:02)

    mitg [utilizator]

    A zis mulguta vasiluta pe post ca are bani pentru toate prostiile astea.

    Sa fi fost mintiti? :O
  • +16 (16 voturi)    
    cum adica "speri" (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 11:13)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    ba, nu merge cu "sper sa gasim" ca nu a fost niciun cutremur sau vreun uragan sa zici ca suntem intr-o situatie neprevazuta. ce draq faceti voi la guvern de nu sunteti capabili sa faceti nici macar un buget sustenabil?
  • +16 (16 voturi)    
    musca beata (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 11:22)

    revo [utilizator]

    |Pai cum, nu duduia economia, n-aveati voi cea mai mare crestere din UE, tigru Europei?! Cum sa nu fie bani de salarii?
    Ba, voi sunteti prosti? Ba, voi sunteti nebuni? Pai ce-ati facut cu tigrul Europei? L-ati jupuit deja, dupa 6 luni de la inceputul anului? Pai nu era clar in programul de guvernare, carticica rosie a lui Dragnea, ca cresc salariile cu 25%?

    Ia fiti atenti aici cat de debusolati sunt, cum se contrazice ipochimenul singur:
    "Ceea ce vă asigur este că va fi o rectificare pozitiva", deci pana aici suna bine, e de bine, e rectificare pozitiva, dar... "să vedem" de unde luam banii, "pentru că suntem în discuţii, Ministerul Dezvoltării, ... cu toate celelalte ministere implicate" (deci taie si ce n-au repartizat la dezvoltare + ia de la celelalte ministere),
    dupa care nu se mai poate abtine si adevarul izbucneste: "sper să găsim o formulă ca toată lumea CEL PUTIN SA AIBA BANI DE SALARII" -?!!!

    Nu mai conteaza nimic altceva, trebuie bani de salarii pana in septembrie, cand rezolva problema codurilor cu mana CCR, dupa care toti sunt liberi sa plece in alte zari, lasand tara in marasm economic si politic.
    Ce-a zis Il Capo - "nu vreau sa plec ca un prost din aceasta lume"- adica, eu nu plec in Brazilia ca Bica, Udrea, Ghita sau Mazare, cu tinichea de coada, ca (si) pentru voi am furat voturi si bani, n-o sa ma urmariti cu Interpolul, eu plec albit!
  • +10 (10 voturi)    
    Cafea. (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 11:31)

    alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator]

    Viceprimarul a amintit că salariile au fost mărite. "Salariile (...) lucruri", a afirmat Paul Stănescu.
  • +18 (18 voturi)    
    deci ati inteles, da? salarii si ceva pensii (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 11:35)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    (speciale)! atat. Daca se mai gasesc bani pt astea. nu mai visati voi degeaba investiti (autostrazi, spitale, scoli, etc). Pentru asa ceva, translatati-va mai la vest cu vreo 7-800 km minim. Sau chiar la sud, ca deja stau mai bine si bulgarii decat noi la infrastructura.
  • +15 (15 voturi)    
    Pensii pentru alesi. (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 12:56)

    cicci [utilizator]

    Chestia asta cu pensiile speciale pentru primari nu o inteleg: tatal meu a iesit la pensie, dupa o viata de munca, din care o parte buna cu grupa I, cu putin sub 1100ron. Deci domnul dat exemplu in articol e chiar decent, frecand toata viata la stat, atentii, contracte, etc.
  • +8 (8 voturi)    
    Mai tartacuta... (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 13:01)

    paonipao [utilizator]

    Primarul ala pe care il dai drept exemplu daca vroia sa aiba o pensie acceptabila trebuia sa mearga la scoala, sa invete o meserie ....nu sa fie bagator de seama in primarie de cand avea 18 ani!

    Nu accepti sa te aleaga lumea primar doar ca vrei sa castigi un ban usor, ci ca ai de oferit ceva din experienta si cumostintele tale comunitatii care te-a ales.

    Este obligatoriu ca absolut toti cetatenii Romaniei sa primeasca pensie pe principiul contributivitatii.
    Dar absolut toti!

    Sper ca la urmatoarele alegeri sa vina la putere o coalitie care sa indrepte toate legile strambe date de puturosii si nemernicii de psd+alde+udmr.

    In afara de faptul ca aceste cheltuieli suplimentare cu pensiile speciale costa statul roman peste 1 mld. de euro/an, mai trebuie platita si cohorta de functionari pe care ii aveti in administratia publica locala si la nivel central...
    Acesti functionari publici care se calca in picioare la parlament, guvern, in ministere, in agentii guvernamentale...sute de secretari de stat cu secretare, consilieri si soferi.

    Ce ar fi sa avem doar 300 de parlamentari (asa cum am votat la referendumul ce a fost declarat constitutional de CCR- si pe care nu l-ati pus in practica) dedicati cu trup si suflet poporului ce i-a ales, oameni onesti si mai ales integri.... si un guvern cu maximum 10-12 ministere format numai din persoane ce au capacitati manageriale si cunostinte adecvate posturilor respective.

    Stanescule, voi ce conduceti acum Romania nici nu vreti si nici nu ati putea sa faceti cele expuse mai sus!
    De ce?
    Pentru ca aveti in cap numai satisfacerea intereselor, nevoilor personale si ale grupului vostru in mare majoritate de nemernici, hoti si borfasi.
  • +9 (9 voturi)    
    oricum nu aveti (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 14:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    10 miliarde de euro imprumutate pe an ,dataoria creste galopant si pe voi va intereseaza exact urmatoarele alegeri, atat puteti atat faceti , putin!
  • +12 (12 voturi)    
    Nu va așteptați la nimic bun și sustenabil (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 14:37)

    Rescator [utilizator]

    din partea unor bolșevici repetenți si lacomi care iși
    vad doar de propriul lor interes.Individul asta care ,
    printr-un accident al Istoriei ,este vice-premier si-a
    muiat ciocul in toate afacerile murdare ale lui Liv Jong Unu ,inclusiv in marile tunuri de la Tel Drum.
    Nu exista in Emisfera Nordica un Guvern mai incompetent și de rea credința decat cel din Romania.Uitați-va la Docila,Volguța,Orlando,la indivizii penibili de la Educație si Transporturi.
  • +4 (4 voturi)    
    gugustucii puterii !!!! (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 19:50)

    asada [utilizator]

    Teodorovici declara >nu sepune problemabanilor de salarii< !!! Stanescu declara > prin rectificare SPER sa gasim o formula ca lumea sa aibe bani de salarii <!!!Rahatii astia mint de ingheata apele!!!! Vicepremier si ministru de finate al celebrului guvern Dragnea si a ecoului sau Dancila !!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Eu zic (Duminică, 8 iulie 2018, 6:18)

    Observatory [utilizator]

    sa stati cu ochii pe Sefu mare,și mai ușor cu ciordeala....nu mai furați ca’n codru ...