Premierul Viorica Dăncilă va participa la Summit-ul "16+1" de la Sofia

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 iulie 2018, 8:02 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Guvernul Romaniei
Prim-ministrul Viorica Dăncilă conduce delegația României care participă sâmbătă la cea de-a 7-a ediție a Summit-ului șefilor de guvern ai statelor ce sunt parte la formatul de cooperare R.P. Chineză - Europa Centrală și de Est (cunoscut și sub denumirea 16+1), organizat la Sofia, în Bulgaria.

Potrivit unui comunicat de presă al Guvernului, obiectivul major al Summit-ului este de a promova cooperarea deschisă și pragmatică între statele participante în multiple domenii de interes comun, printre care energie, comerț, infrastructură, agricultură, mediu și contacte interumane, în scopul sprijinirii proceselor de dezvoltare ale acestora. Va fi evaluat stadiul proiectelor aflate în implementare și vor fi lansate noi inițiative de colaborare în format 16+1.  

Principalul moment al Summit-ului este sesiunea plenară de dialog la nivelul șefilor de guvern din țările participante. În marja evenimentului va avea loc forumul de afaceri China-Europa Centrală și de Est, șefii de guvern prezenți la Summit urmând să ia parte la ceremonia de deschidere a Forumului.

Reuniunea va oferi, de asemenea, prilejul organizării de întâlniri bilaterale cu șefii delegațiilor participante la Summit. Prim-ministrul român va avea o întrevedere cu premierul Consiliului de Stat al R. P. Chineze, Li Keqiang, precum și cu o serie de omologi din țările Europei Centrale și de Est.

Formatul de cooperare China – Statele Europei Centrale și de Est („16+1”) a fost iniţiat în anul 2011, în marja vizitei în Ungaria a premierului Republicii Populare Chineze, Wen Jiabao. Cu această ocazie, a avut loc o primă reuniune în acest format, cu participarea miniştrilor economiei şi dezvoltării din statele partenere.

Obiectivul principal al formatului îl reprezintă dezvoltarea cooperării între statele participante într-o gamă largă de domenii, precum comerţul, investiţiile, infrastructura, energia, schimburile culturale şi educaţia.

Statele europene participante sunt: Albania, Bosnia-Herţegovina, Bulgaria, Croaţia, Cehia, Estonia, Letonia, Lituania, Macedonia, Muntenegru, Polonia, România, Serbia, Slovacia, Slovenia, Ungaria. Au statut de observatori Austria, Belarus, Elveția, Grecia, Serviciul European de Acțiune Externă al UE și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare. În fiecare an, are loc un Summit 16+1 la nivel de prim-miniștri.

















1137 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Un nou prilej (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 8:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un nou prilej nimerit pentru ca [...] satului să facă țara de râs.
    • +6 (6 voturi)    
      Vai de capul nostru !!! (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 10:11)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      O sa ajungem de rasul lumii.......chiar suntem un neam imbecil !!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 19:27)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ea e +1, adica 16 diplomati si o tu, ta.
  • +12 (12 voturi)    
    De fapt este vorba despre formatul... (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 8:49)

    Spiky [utilizator]

    ... 16±1, deoarece cu sau fără duamna Veorica, tot aia este!!!
  • +10 (10 voturi)    
    O să fim etichetati proștii Europei (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 9:05)

    Captain Obvious [utilizator]

    În curând oricum o sa si fim, ministerul educației lucrează la asta.
    Cum să trimiți paiața aia la întâlniri importante?!? Singurul lucru pe care poate să îl facă e într-un lan de grâu, să sperie ciori.
  • +9 (11 voturi)    
    unica (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 9:17)

    floarealbastra [utilizator]

    Cea mai iubita fiica a Deliormanului, aleasa intregului pese de pecere, favorita sultanului Mustatea, experta in fotografie englezeasca; in toata tara nu gasesti cat ai cata!
    • +4 (4 voturi)    
      Sorry! A fugit mouse-ul! (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 9:54)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui floarealbastra

      De fapt era plus din inimă.
  • +4 (4 voturi)    
    16 + 1 (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 10:08)

    Martinezu [utilizator]

    Deci dnei Dancila ii trebuie si un mic calculator de birou.
  • +8 (8 voturi)    
    In ce limba o sa vorbeasca? (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 10:32)

    vidra [utilizator]

    Ca 9 ani nu i-au fost de ajuns sa invete engleza la Bruxelles.

    Asta in conditiile in care un roman care emigreaza, chiar si fara studii, prinde in cateva luni limba tarii gazda. Deci voi va dati seama ce tantalaua e femeia asta?
    • +1 (1 vot)    
      Ne dam seama,dar ce putem face!? (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 17:58)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      In noua ani la Bruxelles nu a reușit sa invețe nici
      sa spuna buna ziua in engleza.Daca in loc de doi
      neuroni avea patru putea sa invețe chineza cantand.
  • +4 (4 voturi)    
    Solicit rectificare... (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 11:33)

    micsinegru [utilizator]

    Vă rog să modificați articolul... Nu se spune 16+1! Se spune unu, șase, liniuță de la stânga la dreapta (ahhhh, ce urât sună.. dreapta) suprapusă cu liniuță de sus în jos, unu!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Dragul nostru Dictator Liv Jong Unu, (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 14:49)

    Rescator [utilizator]

    Te rugam din suflet nu o mai alerga pe tot globul
    pe Docila.Ne face de ras și la Caracal,fieful Doctorului de Balți Ciordache,dar prin capitalele lumii!
    Voi bolșevicii de rit stalinist nu realizați ca,in anul
    Centenarului,va bateți joc de noi si ne amarați viața
    și așa grea!?
  • +1 (1 vot)    
    Plus 1 (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 22:10)

    mdvd [utilizator]

    Plus 1, adica doamna Dancila, care nu o sa inteleaga mare lucru. He he :)
  • 0 (0 voturi)    
    Viorica,vezi că Sofia este în Bulgaria. (Duminică, 8 iulie 2018, 20:45)

    asavreau [utilizator]

    Să nu o cauți prin Depresiunea Buzăului.Și un sfat,nu vorbi,zâmbește,dă din cap,din mâini,numai nu deschide gura.Ascultă poate înveți ceva.