Curtea Constituțională anunță că va discuta sesizarea privind Codul penal abia pe 17 septembrie

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2018, 17:13 Actualitate | Esenţial


CCR amân o decizie privind codul penal
Foto: Facebook
Judecătorii Curții Constituționale vor dezbate pe 17 septembrie sesizările făcute de PNL, USR, PMP și ICCJ împotriva modificărilor aduse Codului penal, au declarat pentru Mediafax surse din CCR.

”Pe 17 septembrie vom dezbate aceste sesizări pe care le-am primit împotriva modificărilor aduse Codului penal”, au declarat pentru Mediafax surse din interiorul Curții Constituționale.

PNL, USR şi PMP au sesizat, joi, CCR asupra proiectului de lege pentru modificarea Codului Penal, susţinând că peste 30 de articole sunt neconstituţionale, printre care şi cel care referitor la abuzul în serviciu, cât şi abrogarea articolului privind neglijenţa în serviciu.

"Sesizarea pe care o adresăm CCR va fi înregistrată astăzi, aşadar sperăm că acest cod al protejării infractorilor nu va deveni lege niciodată. Solicităm CCR să trimită întrebările preliminare care privesc statul de drept, care privesc această valoare fundamentală a UE, să pună aceste întrebări preliminare Curţii de Justiţie a UE şi apoi să se aplece la sesizarea noastră de neconstituţionalitate a demersului PSD-ALDE. Această sesizare este rodul muncii a PNL, USR şi PMP. Împreună am sesizat CCR. Ziua de ieri a fost o zi ruşinoasă", a afirmat Ioan Cupşa în Parlament.

Deputatul PNL a susţinut că sunt peste 30 de articole notate în sesizarea depusă ca fiind neconstituţionale, printre care şi articolul privitor la abuzul în serviciu.

Și judecătorii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) au anunțat, joi, că au sesizat Curtea Constituţională pe aspectele de neconstituţionalitate cuprinse în legea de modificare a Codului Penal.

"Joi, 5 iulie 2018, judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție s-au constituit în Secții Unite, conform dispozițiilor art.25 lit. c) din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, republicată, cu modificările și completările ulterioare, pentru sesizarea Curții Constituționale în vederea exercitării controlului de constituționalitate, înainte de promulgare, asupra Legii pentru modificarea și completarea Legii nr. 286/2009 privind Codul penal, precum și pentru modificarea și completarea Legii nr. 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea și sancționarea faptelor de corupție", a transmis Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, prin intermediul unui comunicat de presă remis joi MEDIAFAX.

Preşedintele Klaus Iohannis a criticat modificările aduse Codului Penal în Parlament şi a anunţat că va contesta Codul Penal la Curtea Constituţională. El a mai spus că ”este pur și simplu inadmisibil” cum a tranformat PSD procedurile parlamentare.

Camera Deputaților a adoptat, miercuri, proiectul care aduce modificări la Codul penal, cu 167 de voturi pentru 97 împotrivă, 19 abțineri, în calitate de for decizional, după ce marți inițiativa a trecut de Senat.



















3481 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    demisia de onoare (Vineri, 6 iulie 2018, 17:25)

    Coco Whistle [utilizator]

    e timpul sa avem oameni creduli si profesionisti in ale bunului simt care sa imparta dreptatea. la fel si ptr cocalarul poporului. nimanui nu-i este permis a se juca cu viitorul acestei tari. avem un referendum ptr 300 parlamentari si tot ce se intimpla in aceasta tara din 2009 e ilegal ca sa nu zic la mina infractorilor. demisia imediata sau judecarea acestor zei cu legea europeana in mina.nimeni, niciodata, nu poate fi mai presus, de legea cea drepta, nu aceea tiparita de infractori.
    • -1 (7 voturi)    
      Creduli zici..... (Vineri, 6 iulie 2018, 17:58)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Ideile pe care le expui sunt tot atat de valoroase ca si modul de stapanire a scrisului si limbii romane.

      CREDÚL, -Ă, creduli, -e, adj. Care crede prea ușor, fără a cerceta mai de aproape, care se încrede lesne în cineva sau în ceva. – Din fr. crédule, lat. credulus.

      sursa: DEX '09 (2009)

      Asa-i vrei pe politicieni ?
      • +3 (3 voturi)    
        emotionant !!!! (Vineri, 6 iulie 2018, 19:34)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Omul isi exprima oful fiind satul de ce se intampla de o buna bucata de vreme !!! ma intreb daca ai fost in stare sa intelegi ce a vrut sa spuna sau ai ramas incremenita in a te admira cat de buna esti in toate celea !!!! Vrei sa le iei banii in continuare prietenilor tai in ale hotiei si nu prea mai ai argumente !!!!! Penibila......zau !!!! Apropo,nu stiu daca am scris pe gustul tau,dar macar ai inteles ce am spus !!??
        • +2 (2 voturi)    
          Ramane cum am vorbit... (Vineri, 6 iulie 2018, 23:48)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui asada

          Codul Penal al PSD nu va intra niciodata in vigoare...
  • +13 (13 voturi)    
    Davai davai (Vineri, 6 iulie 2018, 17:28)

    Vinceroy [utilizator]

    Sa avem timp sa ne jucam de-a suspendarea si Tariceanu sa promulge codul.
    Albim jegul mai bine decat albeste clorul rufele!
    Va dati seama ca exista sustinere puterinca din afara pentru astfel de manevre...
    Oricum, cei care au mai studiat putina istorie stiu ca niciodata nu se termina bine pentru cei care pun la cale astfel de "puciuri"...
    • +9 (9 voturi)    
      Ma astept la OUG, (Vineri, 6 iulie 2018, 17:45)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Vinceroy

      Dragnea e Hitler, nu are deloc rabdare.

      Deci probabil urmeaza OUG, ne-a zis Mickey Mouse Ponta ca asa va face, nu-l cred pe cuvant dar e plauzibil avand in vedere ce psihopat e Dragnea.
    • +9 (9 voturi)    
      nu are cum (Vineri, 6 iulie 2018, 18:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Vinceroy

      sa promulge tradiceanu in locul lui Johannis nicio lege, cata vreme aceasta este contestata la CCR. Asa ca e bine ca pana pe 17.09.2018 nu poate ajunge in niciun caz legea respectiva la Johannis.
      Dupa ce va ajunge la Johannis, e randul lui sa poata face contestatii la CCR.
  • +5 (7 voturi)    
    Deci nu se promulga deci pârnaie (Vineri, 6 iulie 2018, 17:50)

    mr_mojo [utilizator]

    Pentru Dintisor.
    Dacă suspenda o sa iasă rău; dacă nu iese rău, se lasă cu bezna și ultimul stinge lumina.
  • +11 (11 voturi)    
    Stai putin (Vineri, 6 iulie 2018, 17:55)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Pai nu Herr Klaus era ala care tragea de timp nepermis de mult? Adica CCR e in statul paralel? Eu nu mai inteleg nimic. Si nici Dragnea nu cred ca mai intelege. El care credea ca CCR e cu boborul.
  • +4 (4 voturi)    
    lol (Vineri, 6 iulie 2018, 19:05)

    liviu_ [utilizator]

    codu de procedura cand se judeca?! tot pe atunci? sa avem si noi 2 luni de liniste ca m-am saturat de scandal dupa scandal si iesit in strada pt ca jegurile astea vor sa distruga tara!
  • +4 (4 voturi)    
    eteteeeeeeeee!! (Vineri, 6 iulie 2018, 19:39)

    asada [utilizator]

    Sa ii fi tras sluga Dorneanu presul lui ciordache !!!???
  • -1 (1 vot)    
    normal! (Vineri, 6 iulie 2018, 23:37)

    revo [utilizator]

    E vacanta mare! Doar n-or sa-si strice frumusete de vara cu nimicuri...
  • -1 (3 voturi)    
    Ca va mirati ca ala la poarta noua, e (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 9:13)

    xrogo [utilizator]

    vacanta judecatoareasca si de asta se amana!