Orban: Nu cred că se va ajunge la suspendarea președintelui pentru că majoritatea nu va urma nebunia lui Dragnea / Îi batem pe pesediști rău de tot dacă se ajunge la referendum

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2018, 14:39 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Liderul PNL, Ludovic Orban, a declarat vineri că nu există nici cea mai mică şansă ca un referendum de demitere a preşedintelui Klaus Iohannis să aibă succes, conform evaluărilor liberalilor, precizând că orice demarare a procedurii de suspendare nu are niciun fundament constituţional. El a adăugat că nu crede că actuala coaliție va demara procedura, pentru că nu va urma ”nebunia lui Dragnea”.

"Conform evaluărilor noastre, nu există nici cea mai mică şansă ca un referendum de demitere a lui Iohannis să aibă succes, dimpotrivă, îi batem pe pesedişti rău de tot în cazul în care se ajunge la referendum. Dar eu anticipez că nu se va ajunge la referendum, pentru că nu cred că majoritatea parlamentară va urma nebunia lui Dragnea. (...) La ultima apariţie publică, Liviu Dragnea mi s-a părut complet deraiat, mi s-a părut într-o stare de nervozitate vecină cu nebunia şi a manifestat o atitudine extrem de agresivă. Eu consider că orice demarare a procedurii de suspendare nu are niciun fundament constituţional, nu reflectă decât voinţa bolnăvicioasă a lui Liviu Dragnea şi a acoliţilor săi de a pune mâna pe toate instituţiile din România, în special pe instituţiile din Justiţie, pe parchete, servicii şi mai ales de a-şi promulga cât mai rapid legile Justiţiei şi modificările la Codul penal şi Codul de procedură penală", a afirmat Orban, la o dezbatere a Tineretului Naţional Liberal, informează Agerpres.

Ludovic Orban a lansat un "avertisment public" către toţi aleşii care compun majoritatea parlamentară, cerând să nu devină părtaşi la un demers care poate să creeze un "rău imens României".

"În ce ne priveşte, lansăm un avertisment public către toţi parlamentarii care compun majoritatea parlamentară să nu urmeze nebunia lui Liviu Dragnea şi să nu devină părtaşi la un demers care poate să creeze un rău imens României şi, de asemenea, poate să creeze tulburări sociale extrem de puternice şi disfuncţionalităţi majore în ceea ce priveşte funcţionarea statului român. La ora actuală, Preşedinţia României este singura instituţie legitimată prin vot care mai asigură menţinerea democraţiei în România şi care este o punte de comunicare cu partenerii noştri strategici. Orice fel de agresiune împotriva preşedintelui Iohannis va face un rău imens României, iar în ceea ce priveşte PNL ne vom lupta cu toate forţele pentru a împiedica orice demers împotriva lui Iohannis", a susţinut liderul liberalilor.

Întrebat dacă a discutat pe această problemă şi pe celelalte legate de Codurile penale cu şeful statului, Orban a răspuns: "Aţi văzut declaraţiile preşedintelui. Preşedintele a spus foarte clar că nu se teme de ameninţările lui Dragnea privind suspendarea, că nu există niciun temei constituţional pentru a demara această procedură şi că este hotărât să se lupte împotriva oricărei iniţiative de acest gen".

Parlamentul poate decide suspendarea președintelui țării, pentru ”fapte grave de încălcarea a Constituției”, cu majoritatea voturilor deputaților și senatorilor, după avizul consultativ al CCR. În termen de 30 de zile de la suspendare, se organizează referendum de demitere a șefului statului.

Liviu Dragnea a susținut că luni coaliția PSD - ALDE va discuta dacă va recurge la soluția suspendării ca urmare a amânării de către șeful statului a punerii în aplicare a deciziei CCR privind revocarea șefei DNA. Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, ar putea avea rezerve cu privire la această procedură, așa cum, oficial, s-a opus și emiterii unei ordonanțe de urgență pentru modificarea codului penale. În plus, UDMR a anunțat că, din punctul de vedere al Uniunii, nu există niciun motiv serios pentru suspendarea președintelui.


















1293 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Hotii nu au partid (Vineri, 6 iulie 2018, 14:55)

    ruskimushki [utilizator]

    pnl-ul este dealtfel plin de borfasi. Sa fi fost el majoritar la ciolan, ar fi intrat de la Dragnea la neica-nimeni, frate-su, in el.
  • -1 (1 vot)    
    La reîntoarcerea lui Iohannis, după referendum (Vineri, 6 iulie 2018, 14:58)

    nick24 [utilizator]

    parlamentul nu e automat demis, ca autor al perturbării țării?
  • +2 (4 voturi)    
    un an jumate (Vineri, 6 iulie 2018, 15:03)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    cu pesede este deja prea mult !
  • -1 (5 voturi)    
    :) (Vineri, 6 iulie 2018, 15:11)

    strategy [utilizator]

    grandomania se plateste. Mai bine ai tacea Orbane. Cred ca nici voi nu mai prindeti nici 10%. Toti o apa si-un pamant, unul mai lacom ca altul. Punct. Bine-ar fi sa fie si de la capat. Punct.
  • -1 (5 voturi)    
    Pana una-alta (Vineri, 6 iulie 2018, 15:26)

    iPig Pro [utilizator]

    Majoritatea a respins motiunea.
  • -1 (7 voturi)    
    Oare acest diletant al politicii romanesti a citit (Vineri, 6 iulie 2018, 15:32)

    xrogo [utilizator]

    scrisoarea presedintelui Comisiei de la Venetia, sau daca a citi-o a inteles-o, sau daca a inteles-o de ce se face ca n-o intelege, hotararile CCR sunt obligatorii si trebuie aplicate, asa zice respectivul, de ce mai bate campii acest individ?
    • +1 (5 voturi)    
      Sigur e ca tu nici nu ai citit si nici (Vineri, 6 iulie 2018, 16:28)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      nu ai inteles ce spun cei din comisia respectiva! Mai spun ca deciziile pot fi comentate si ca deciziile trebuie sa raspecte Constitutia si normele de drept ! mai uiti si de decizia cu cei 300 de parlamentari nici azi aplicata desi a fost validata in cel mai puternic mod prin referendum! Comisia de la venetia nu spune in ce interval se aplica in 10/20 sau 30 de ani. Evident se va aplica revocarea dupa ce se va aplica parlamentul cu 300 de alesi fiind o hotarare precedenta. Va inteleg frustrarea "profesionistilor" in coruptie, furt si minciuna ca nu va mai iese jocul. Sfarsitul e aproape, condamnarile infractorilor vin curand!
  • +4 (8 voturi)    
    Sa-ti intre bine in cap..... (Vineri, 6 iulie 2018, 15:47)

    gigiN [utilizator]

    ...ca,daca se ajunge la referendum,NOI ii batem pe pesedei, nu voi !!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    comportament de mahala (Vineri, 6 iulie 2018, 15:55)

    Coco Whistle [utilizator]

    rog USR si RO+, faceti o coalitie si nominalizati urgent un nou candidat ptr presedintie. e nevoie sa-l cunoastem din timp si sa vedem cit ne iubeste tara si pe noi romanii. hai ca se poate.
  • 0 (6 voturi)    
    Nu e vorba de a bate PSD- ul (Vineri, 6 iulie 2018, 16:14)

    Rahan5 [utilizator]

    la Referendum. Este vorba ca Tariceanu ca nou presedinte, impreuna cu Dragnea sa incerce sa faca o Lovitura de Stat si sa nu mai organizeze Referendumul si nici sa mai paraseasca Tariceanu functia de presedinte.
    Pentru aceasta ar fi nevoie pentru a-i tine potoliti pe Dragnea si Tariceanu cu respectarea Constitutiei.
    Ca atare, ar fi necesar ca luni, dupa ce Dragnea si Tariceanu comunica faptul ca vor sa-l Suspende pe Presedinte, Seful Statului Major al Armatei Nicolae Ciuca sa dea un Comunicat ca Referendumul prin Interventia Armatei, se va tine in scopul respectarii Constitutiei, chiar si daca Guvernul si Majoritatea Parlamentara o sa blocheze Referendumul. Deci Dragnea si Tariceanu trebuie atentionati ca daca Suspenda Presedintele, cu Referendumul se va merge pana la capat chiar daca este nevoie de interventia Armatei pentru asta.
    • +1 (3 voturi)    
      Rahan.... (Vineri, 6 iulie 2018, 17:18)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      ....ai tras pe nas materiale stricate sau te-a lovit prea tare soarele verii ? Unde te trezesti ? Afirmatiile pe care le faci sunt in afara costitutiei si total neserioase. Romania este o tara democrata si problemele ce apar in viata politica se vor rezolva numai pe cai democratice. Excesul de zel a unora exaltati nu poate fi luat in considerare.
      • +1 (1 vot)    
        Rusule, daca credeti ca pacaliti (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 2:34)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

        iar pe romani cu KGB- ul si bulgarul Iliescu ca pe 22-23 decembrie 1989, cred ca de data asta sunt sanse mari sa va inselati. Ce a mers cu Iliescu nu cred ca o sa mai mearga cu Dragnea si Tariceanu. Deja smecheriile astea cred ca sunt cunoscute la nivelul Armatei Romane. In plus este perfect democratic ca generalii armatei Romane sa citeasca Constitutia si sa o aplice speculand orice portita Constitutionala prin care rezulta ca Armata poate intervenii ca sa apere prevederile Constitutiei (aici in speta Referendumul de Demitere), mai ales in situatii de crize politice, chiar si daca Dragnea si aventurierii lui o sa ajunga sa urle de durere.
  • 0 (4 voturi)    
    Romanii bat la referendum....nu PNL (Vineri, 6 iulie 2018, 16:58)

    trem [utilizator]

    Draga Leonard invatza sa nu iti asumi deja meritele unei eventuale infrangeri a PSD. Las-o mai usor cu interesul personal sau al PNL ca momentan Romania se scufunda...incercati mai bine sa creati o opozitie unita care sa fie cat de cat o alternativa.