VIDEO Jandarmeria spune că doi dintre angajații săi au fost răniți miercuri seară în Piața Victoriei și că îi caută pe cei implicați în incident

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2018, 12:51 Actualitate | Esenţial


Imbranceli intre jandarmi si protestatari
Foto: Captura Facebook
Jandarmeria București afirmă că doi dintre angajații săi au fost răniți miercuri seara în timpul protestului din Piața Victoriei și că cei care i-au agresat sunt căutați pentru a fi acuzați de ultraj.




Ce spune instituția:

”Jandarmii au acționat pentru respectarea drepturilor și libertăților fundamentale ale tuturor cetățenilor și pentru desfășurarea în condițiile legii a adunărilor publice, indiferent de natura lor.

Pe timpul protestului, un grup de protestatari a forțat dispozitivul de jandarmi, iar o parte dintre aceștia au aruncat cu diverse obiecte către forțele de ordine. În contextul creat, patru persoane au fost conduse la secția de poliție unde, după identificarea acestora, au fost sancționate cu câte 500 de lei fiecare pentru instigare și recurgere la acțiuni violente, în conformitate cu art. 26, lit. e din Legea 60/1991 privind organizarea și desfășurarea adunărilor publice.

În timpul incidentelor provocate, doi jandarmi au fost răniți, având nevoie de îngrijiri medicale, fapt pentru care a fost demarată procedura de identificare a persoanelor implicate, urmând a fi întocmite acte de constatare sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ultraj și înaintate parchetului competent.

Le mulțumim celor care au ales să protesteze pașnic, însă reamintim faptul că Jandarmeria condamnă actele de violență care nu au legătură cu libera exprimare, nu tolerează acte sau gesturi care pun în pericol siguranța cetățenilor și va acționa de fiecare dată pentru combaterea lor.”

















2252 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    ... (Joi, 5 iulie 2018, 12:56)

    ht3 [utilizator]

    I-au ranit in orgoliu sau unde?
  • +15 (15 voturi)    
    Jandarmeria = Mitia (Joi, 5 iulie 2018, 13:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    .. aparatoarea hotilor si a penalilor care si-au anexat tara ca sa o jefuiasca. Au tras cu gaze lacrimogene, au lovit protestatorii, i-au ridicat cu duba - NISTE NEMERNICI CA SI MINIERII din 1990. Executarea ordinelor criminale de catre aceste lepadaturi nu ii va scuti de PEDEAPSA PENTRU TICALOSIILE care le fac,
    • +4 (4 voturi)    
      gasim si alte forme de protest? (Joi, 5 iulie 2018, 13:37)

      Cocut [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Haideti fratilor ca putem:


      http://dacnews.net/actualitate/protest-inedit-strada-blocata-in-brasov-de-un-grup-de-protestatari-care-au-traversat-continuu/

      Sau cum ar fi daca la vreo 50-100 dintre noi, ni s-ar strica masinile simultan in trafic la ... sa zicem P-ta Romana?
  • +7 (7 voturi)    
    Eroarea... (Joi, 5 iulie 2018, 13:03)

    Observator roman [utilizator]

    Recunosc că prima dată citisem „ doi dintre angajații săi au fost RĂPIȚI miercuri seara”... :))
  • +14 (14 voturi)    
    ahammm (Joi, 5 iulie 2018, 13:12)

    liviu_ [utilizator]

    siiiigur ca da...

    jandragneria schimba tactica... acum se victimizeaza
  • +14 (14 voturi)    
    riscurile (Joi, 5 iulie 2018, 13:22)

    martel55 [utilizator]

    meseriei cand aperi hotia
  • +5 (5 voturi)    
    Astea sunt pistol cu apa (Joi, 5 iulie 2018, 13:36)

    Zummm [utilizator]

    Daca era in Grecia erati mancati
  • +5 (5 voturi)    
    Ce faceau in piata victoriei? (Joi, 5 iulie 2018, 13:38)

    Martinezu [utilizator]

    Un om era agresat la Gara de Nord la cateva blocuri mai incolo ...incerca si ea sa culturalizeze vitele ..
    Pe femeia aia cine o apara daca toti il aparati pe Dragnea?
  • +3 (3 voturi)    
    ! (Joi, 5 iulie 2018, 13:53)

    tudorr [utilizator]

    I-au lovit jandarmii in civil?
  • +3 (5 voturi)    
    Posibil (Joi, 5 iulie 2018, 13:58)

    RoJackal [utilizator]

    sa fie doar inceputul ....