Sindicatele din penitenciare: Pentru infractori se cheltuie de peste 1.000 de ori mai mult decât pentru victimele acestora

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2018, 9:07 Actualitate | Esenţial


Penitenciar
Foto: Sindicatul Național SINPEN 2016 Constanta
Viitorul mecanism de protecție a victimelor trebuie scos de sub control politic pentru că cine a deturnat fonduri în interes de partid de la copii aflați în dificultate o va face și de la victimele infracțiunilor, afirmă Federația Sindicatelor din Administrația Națională a Penitenciarelor, care acuză și că pentru deținuți de cheltuie de peste 1.000 de ori mai mult decât pentru victimele infracțiunilor.


”Cu aproape 3 ani întârziere, România începe timid să pună în practică Directiva 2012/29/UE de stabilire a unor norme minime privind drepturile, sprijinirea și protecția victimelor criminalității. Între timp au fost peste 20 de inițiative pentru protecția infractorilor, dacă excludem modificarea de ansamblu a legilor justiției și a legislației penale în același scop”, afirmă sindicaliștii într-un comunicat de presă.

Ei spun că, deoarece că riscul că banii alocați pentru protecția victimelor infracțiunilor să fie deturnati în scopuri politice este cât se poate de real, consideră oportun că acest viitor mecanism de protecție a victimelor să nu fie gestionat de către Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului: ”De acolo s-a demonstrat că pot fi deturnati bani pentru partid prin angajări fictive.”

”Deoarece Liviu Dragnea, președintele Camerei Deputaților, este condamnat în prima instanța pentru deturnarea banilor destinați copiilor aflați în dificultate, în interes de partid. Este, deci, extrem de posibil că și banii destinați victimelor infracțiunilor să aibă aceeași soarta dacă aceștia rămân sub control politic și dacă mecanismul instituțional presupune încadrarea de personal la comandă politică”, se spune în comunicat.

Federația sindicatelor din penitenciare acuză și că există o discrepanța majoră între resursele alocate victimelor și cele alocate infractorilor: ”1,2 milioane de Euro/an pentru victime, versus 1,3 miliarde de Euro/an pentru deținuți. De peste 1.000 de ori mai multe resurse alocate pentru infractori, iar această prăpastie este adâncită de costurile măsurilor recent adoptate sau propuse.”

”Costurile estimate pentru fiecare deținut pus în libertate prin recursul compensatoriu și care recidivează sunt de peste 24 mii Euro/recidivist. Estimăm peste 5.000 de recidiviști din 'promoția Toader' în următorii ani și peste 120 milioane/an în prejudicii pentru victime, costuri sociale și de administrare a justiției. La aceste sume se adaugă peste 13 milioane Euro/an pentru sisteme de supraveghere electronică pentru detenția la domicliu și peste 500 de milioane de euro pentru despăgubirile propuse a fi acordate foștilor deținuți”, estimează sursă citată.

















2048 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Un lucru e cert (Joi, 5 iulie 2018, 9:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru detinuti nu se va mai cheltui. Hotii si toti complicii lor vor fi liberi in curând și vom plati toti pagubele pentru ce acesti ticalosi au furat. Inca un punct din programul de guvernare al Ciumei Rosii (psd-alde-udmr) a fost rezolvat.
    • +3 (3 voturi)    
      Indrazneste sa crezi in România (Joi, 5 iulie 2018, 12:08)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Asta se intampla pentru ca suntem conduși de un partid plin de persoane condamnate sau verificate penal.

      Când vom invata sa ne alegem conducătorii vom trai intr-o societate normala, doar cu noi poate incepe schimbarea.
  • -16 (18 voturi)    
    si care e solutia? (Joi, 5 iulie 2018, 9:39)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Sa nu se mai cheltuaisca bani pentru detinuti? Ok, se poate? Sa fie impusacti, dusi la munca fortate( mine, stuf, canal?). S-a mai facut asta si nu a fost bine, nu? Visinescu nu e un erou reformator, nu?
    • +13 (13 voturi)    
      Astia in penitenciare (Joi, 5 iulie 2018, 10:18)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      o duc mai bine decat am dus-o eu cand am facut armata. Am fost dus si la munca si mancam o mizerie de mancare. Nu cred ca a cheltuit status cu mine prea mult.
      Ah, au platit salariile la cadre. Alti bani aruncati pentru ca jumatate erau niste incompetenti si betivi.
    • +11 (11 voturi)    
      sa-ti explic (Joi, 5 iulie 2018, 10:28)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      solutia este sa prioritizam. dupa ce rezolvam problemele din spitale, scoli etc o sa facem si inchisorile mai bune. oricum, viata in inchisori nu trebuie sa fie minunata, sa fim seriosi, asta e si ideea pana la urma, de ce draq sa ai conditii de lux in inchisoare cand tu esti un infractor? iar comparatiile tale sunt infecte, sa compari coruptii cu victimele comunismului este mizerabil.
    • +3 (3 voturi)    
      O solutie e sa-si plateasca (Joi, 5 iulie 2018, 13:02)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      "sederea" prin munca! Si cata ticalosie poate fi in mintea unui om (chiar daca ii place sa fie numit king) incat sa compari violatori si talhari cu martirii luptei anticomuniste. 
    • +1 (1 vot)    
      Iar o mostra... (Joi, 5 iulie 2018, 13:43)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      de gandire aberanta ! Dom'le, d-ta chiar nu poti sa intelegi ceva la modul corect, real sau macar sa te-ntrebi de ce un lucru e asa si nu altfel ?!
  • +13 (13 voturi)    
    Nu-nteleg (Joi, 5 iulie 2018, 9:47)

    Cetateanu [utilizator]

    Nu-nteleg ce nu intelegeti!
    Pai mai baieti, ei cheltuie pentru ei nu pentru fraierii pe care-i calca in picioare!
  • +13 (13 voturi)    
    Dar este prefect firesc! (Joi, 5 iulie 2018, 10:10)

    complet_retard [utilizator]

    Nu aveam idee de cifra exacta (de o mie de ori mai mult), insa tendinta generala este extrem de cunoscuta, nu degeaba Daddy cand a aparut pe sticla si-a cerut scuze PUSCARIASILOR, nicidecum victimelor acestora!

    Este perfect firesc, ca doar INFRACTORII sunt cei care voteaza pedesereul, nu victimele lor, nu oamenii cinstiti!
  • +2 (2 voturi)    
    LEGEA TREBUIE RESPECTATA (Joi, 5 iulie 2018, 12:27)

    dincannes [utilizator]

    … altfel se instaureaza anarhia sau legea celui mai tare.
    Cine nu respecta legile trebuie PEDEPSIT: amenda, munca obligatorie sau inchisoare.
    Pedeapsa trebuie sa descurajeze recidiva pentru faptas si sa infricoseze pe cei ce sunt tentati, de un cistig ilegal.
    Daca in inchisoare este cald iarna, racoare vara, mincarea este buna si chiar sunt distractii, nu se mai poate vorbi de o adevarata pedeapsa.

    Dar daca legile le fac hotomanii, viata in puscarie, poate fi mai placuta decit cea a unui om cinstit !

    Trebuie sa avem grija deci, sa nu ajunga hotii sa faca legi !
  • +1 (1 vot)    
    incredibil, senzational (Joi, 5 iulie 2018, 12:29)

    programatoru [utilizator]

    dracnea isi cere scuze inca odata de la miile de puscariasi ca se cheltuie atat de putin cu ei
  • +2 (2 voturi)    
    Atat timp cat infractorii hotii si analfabetii (Joi, 5 iulie 2018, 12:59)

    Bogdan_100 [utilizator]

    conduc tara vor lua partea gastii lor. Solutia e simpla- o tara condusa de oameni integri si competenti!