O tânără din Cluj a dat Bacalaureatul pentru că a fost obligată printr-o decizie a judecătorului Cristi Dănileț

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2018, 8:23 Actualitate | Esenţial


Cristi Danilet
Foto: Hotnews
O tânără din Cluj a fost obligată de instanță să dea Bacalaureatul, decizia - luată de judecătorul Cristi Dănileț - fiind complementară unei condamnări la închisoare cu suspendare. 

Absolventa liceului tehnic ”Alexandru Borza ”a fost condamnată, în toamna anului 2017, la un an și trei luni de închisoare cu suspendare, 60 de zile muncă în folosul societății și i s-a impus să dea bacalaureatul în acest an, scrie clujust.ro. 

Instanța i-a cerut și ”să facă eforturile de a învăța”, lucru ce probabil nu s-a întâmplat pentru că tânăra a luat nota 3,7 la română, 1,15 la matematică tehnică și 1,9 la chimie anorganică. 

Ea fost condamnată pentru că a retras 990 de lei de pe cardul unei profesoare, fără drept. Tânăra știa codul PIN al cardului deoarece, cu alte ocazii, scosese bani cu voia respectivei profesoare.  

Ea și-a recunoscut fapta, a plătit înapoi banii și s-a angajat la o firmă privată în timpul procesului. De aceea, Cristi Dănileț a considerat că făcuse deja eforturi de îndreptare și că nu este nevoie de o pedeapsă cu executare, dar i-a impus să învețe pentru sesiunea de Bacalaureat 2018 și să se prezinte la examen.


















8886 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Buna intentie dar... (Joi, 5 iulie 2018, 8:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    ... cateodata n-ai cu cine.
    Cu toate astea, faptul ca a recunoscut (da, e normal sa o faca cu toate dovezile, dar a ajuns sa fie lucru mare, cand altii care trebuie sa fie exemple pentru tinerii nostri nu recunosc nici cu dovezile in fata si acuza forte oculte, dosare politice, magie si alte comploturi inexistente, ca sa nu mai zic de runtime la televiziuni unde se plang ca-s persecutati si ca nu pot fura linistiti), faptul ca aa dat banii inapoi (incontrast cu altii care fac legi sa aiba cat de multi bani posibil si sa nici nu ii mai dea inapoi), parca, parca, imi mai da speranta.

    Faptul ca nu a luat nota 1 cu punctul din oficiu arata ca a incercat, atat cat a putut. Deci cu sprijin amplu, poate ar reusi!

    Daca e fata desteapta va mai incerca... vorba aia, exista secretare care si-au dat examene pe la 1/3 din viata si au ajuns ministru, nu? :P
  • -25 (25 voturi)    
    Laudabila intentia (Joi, 5 iulie 2018, 8:29)

    Incomod3 [utilizator]

    Ilegala punerea in practica... L-as obliga pe onorabilul Danilet sa mai de-a odata niste examene profesionale... Nu exista nici o lege in baza careia sa poti obliga pe cineva sa dea un examen daca nu doreste... Danilet a vazut probabil prea multe filme si seriale americane... Poate face PRO TV-ul o emisiune Judge Danilet... :)
    • +5 (5 voturi)    
      Hm... (Joi, 5 iulie 2018, 10:09)

      modream [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      In State, există o lege prin care se spune ca judecătorul poate sa impună condamnatului sa facă orice, să înțeleg ?
    • +18 (20 voturi)    
      lol (Joi, 5 iulie 2018, 10:11)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      de ce comentezi gratuit, fara sa te informezi ? si vrei sa dezinformezi ?

      Articolul 93 alin (2) litera a) din Codul penal prevede:
      "Instanța impune condamnatului să execute una sau mai multe dintre următoarele obligații: "
      să urmeze un curs de pregătire școlară ori de calificare profesională;”

      "instanța va impune acesteia să facă eforturile de a învăța pentru următoarea sesiune de bacalaureat din anul 2018 și să se prezinte la examen.”"

      i-a impus sa faca eforturi de a invata si a se prezenta, nu i-a impus sa il promoveze

      vorba lui CTP, democratia are si vulnerabilitati cand intra pe mana unor ticalosi. Dupa ce ca invatamantul e la pamant, suntem mai catolici decat Papa ca a trimis-o Danilet pe o pierde-vara sa ia bacu si sa puna mana pe carte in timp ce aia in parlament incalca legile si regulamentele la fiecare 30 de secunde.
      • -7 (7 voturi)    
        Stii sa citesti ? (Joi, 5 iulie 2018, 13:58)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        "să urmeze un curs de pregătire școlară ori de calificare profesională" - de unde rezulta de aici ca trebuie sa dea bacu' ?
        • +3 (3 voturi)    
          Ai dreptate (Joi, 5 iulie 2018, 21:00)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

          Adevarul e ca numai in tari inapoiate se da si examen/test dupa un curs ca sa te auto-evaluezi/evalueze trainer-ul/profesorul.

          Cata dreptate ai. D-aia si faci curs. Sa bifezi ceva, nu sa si inveti. Eu zic sa desfintam examenele astea sovietice si sa dam direct diplome de master din clasa I. Nu?
          • -2 (2 voturi)    
            Ma dau batut (Vineri, 6 iulie 2018, 9:45)

            Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            Tu chiar nu intelegei ce citesti...
            • +1 (1 vot)    
              oops (Vineri, 6 iulie 2018, 20:39)

              imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

              Vezi ca mi-ai dat mie reply din greseala in loc sa-ti dai tie.
      • 0 (0 voturi)    
        acum mai trebuie spus ceva (Vineri, 6 iulie 2018, 17:03)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        In liceul cu pricina media a fost de 3.42 si o rata de promovabilitate scazuta cca. 44%.

        Asa ca juna noastra nu a facut decat sa intre in media scolii - adica sa ia niste note cu care nu a promovat.

        stau si ma intreb oare ce munceste?

        si asta ar trebui sa fie intrebarea zilelor noastre pentru ca daca fata asta are pregatirea asta si totusi munceste si vietuieste in RO inseamna ca in marea lor majoritate romanii...

        vai de capul nostru - nu de al bietei fete care face ceea ce face si marea majoritate din jurul ei...
    • +8 (8 voturi)    
      Corect e (Joi, 5 iulie 2018, 10:40)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      “Sa mai dea”.
    • +8 (8 voturi)    
      De-a datu (Joi, 5 iulie 2018, 10:49)

      tddrg [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Eu te-as obliga pe tine sa mai dai o data examenul la limba romana...

      "...sa mai de-a odata niste examene profesionale"

      Pe aici pe la noi se scrie "dea examene"
      • -6 (6 voturi)    
        Evident (Joi, 5 iulie 2018, 14:00)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui tddrg

        ai citit tot comentariul, sau te-ai impiedicat doar de cratima aia ? stai, uitasem, faci parte din categoria "änalfabeti functionali"...
        • +1 (1 vot)    
          he-he! (Vineri, 6 iulie 2018, 10:42)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

          mata esti analfabet nefunctional!
  • +16 (20 voturi)    
    foarte tare ... (Joi, 5 iulie 2018, 8:31)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    foarte tare ...

    BRAVO DANILET !!!
  • +5 (11 voturi)    
    ... (Joi, 5 iulie 2018, 8:41)

    mihai_mi [utilizator]

    Fain! Trebuia sa-i impuna si nota de trecere. :D
  • +1 (1 vot)    
    Pe langa subiect un pic (Joi, 5 iulie 2018, 8:56)

    DrPepper [utilizator]

    Din cate stiu chiar si daca persoana is da consimtamantul tot ilegal este sa folosesti un card care nu iti apartine....
    • +2 (2 voturi)    
      nu e chiar ilegal (Joi, 5 iulie 2018, 11:58)

      Gelum [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      doar contravine regulamentelor bancii. In cazul aceasta banca poate sa ii inchida contul profesoarei. In orice caz, nu e penal daca exista acordul.
  • +3 (9 voturi)    
    Doar atat? (Joi, 5 iulie 2018, 9:01)

    xan [utilizator]

    Profesoara nu a primit nici o pedeapsa ca sa invete sa nu isi mai dea codul pin?
  • +4 (6 voturi)    
    a durt-o (Joi, 5 iulie 2018, 9:38)

    nahir [utilizator]

    pe tipa aia, fix in c.. de educatie.
  • +4 (4 voturi)    
    he he (Joi, 5 iulie 2018, 17:45)

    anonimicus [utilizator]

    Cand va fi condamnata VV, caci se va intoarce roata si-i va veni randul, pedeapsa sa-i fie ... sa invete DEX-ul! Cu tot cu suplimentul lui, "Gramatica de baza a limbii române"
  • +2 (2 voturi)    
    lenesa (Vineri, 6 iulie 2018, 8:16)

    muciflenduri [utilizator]

    Altii scriu carti cu duiumul, in puscarie, iar fatuca nu a fost in stare sa citeasca vreo doua.
  • 0 (0 voturi)    
    liceul cu pricina este... (Vineri, 6 iulie 2018, 17:24)

    ..13 [utilizator]