Dacian Cioloş: Nu am decis dacă voi candida la Preşedinţie / Sper să nu ajungem la alegeri cu actuala majoritate parlamentară sau cu actualul guvern

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 3 iulie 2018, 20:46 Actualitate | Esenţial


Dacian Ciolos
Foto: Facebook - Dacian Ciolos
Fostul premier Dacian Cioloş a declarat, marţi, la Timişoara, că nu a decis dacă va candida la Preşedinţie, atât timp cât nu a lansat programul politic al Platformei România 100. Cioloş a mai spus că speră să nu se ajungă la alegerile viitoare cu actuala majoritate parlamentară şi cu actualul guvern, relatează News.ro.

Întrebat dacă va candida la preşedinţie, Dacian Cioloş a declarat, marţi, că nu a discutat aceste lucruri în cadrul Platformei România 100, mai ales că nu a fost finalizat programul politic şi nici structura partidului.

”Nu am discutat lucrurile acestea în partid, nu am decis nicio candidatură, atâta timp cât nu am lansat programul politic şi nu am finalizat structurarea partidului, nu am discutat despre strategia de candidaturi. Când vom lua decizia, o să anunţăm”, a spus Cioloş.

El a mai spus că speră ca următoarele alegeri "să nu ne prindă" cu actuala majoritate parlamentară şi cu actualul guvern şi a vorbit despre riscurile de a fi fraudate alegerile.
”Eu sper să nu ajungem la alegeri cu actuala majoritate parlamentară sau cu actualul guvern. Noi, la alegerile din 2016, am pus la punct şi am folosit nişte instrumente care ar trebui să elimine multe din riscurile de a vicia alegerile, instrumente care să asigure transparenţa procesului şi care să evite votul multiplu. Dacă acele instrumente vor fi menţinute, în mod normal nu ar trebui să fim în situaţia asta. Şi nu văd motive pentru care să nu fie menţinute. De exemplu, utilizarea tabletelor care au şi o cameră de luat vederi şi care permit înregistrarea în timp real a fiecărui votant, ca să se evite votul multiplu, plus tabletele care au camere de luat vederi şi care permit să se filmeze procesul de numărare a voturilor după ce s-au închis secţiile de votare, deja aceste instrumente dacă sunt folosite pot să elimine multe din riscurile de viciere a alegerilor”, a declarat Cioloş.

Întrebat dacă crede că actualul guvern va fi schimbat, fostul premier a spus că speră să existe o majoritate în parlament care să conştientizeze că aşa cum se derulează lucrurile România se duce ”în prăpastie”.

”Eu cred şi sper să existe o majoritate de oameni politici în Parlament care să conştientizeze faptul că aşa cum se derulează lucrurile în momentul de faţă ne ducem în prăpastie. Nu vorbesc doar de Legile justiţiei, doar de incompetenţa oamenilor care sunt acolo, ci mă gândesc şi la situaţia economică pe care o avem. Situaţie economică care, dacă nu înregistrează un eveniment prin nişte măsuri care să fie luate, riscă să ne ducă nu doar ca această creştere economică să nu se vadă în buzunarul românilor, dar să nu mai avem nici creştere economică. Eu cred că e esenţial ca ceea ce a început deja cu discuţiile privind această moţiune de cenzură să continue în toamnă şi să găsim o soluţie prin care să avem un guvern care nu doar să asigure în condiţii bune responsabilitatea României în calitate de preşedinte în exerciţiu al Consiliului Uniunii Europene, în primul semestru de anul viitor, dar şi care să fie în măsură să ia nişte decizii prin care să oprească degringolada din domeniul economic. Pentru că se vorbeşte puţin de economie, dar vedeţi că inflaţia continuă să crească, deci puterea de cumpărare a românilor scade, datoria publică creşte, investiţiile private sunt din ce în ce mai reduse. Deci sunt nişte măsuri care trebuie luate”, a mai spus fostul prim-ministru.

Dacian Cioloş s-a aflat la Timişoara pentru a participa la o dezbatere organizată de Platforma România 100.

 ”Ne consultăm cu câţi mai mulţi români vizavi de ceea ce cred ei că ar trebui să fie priorităţile şi modalităţile de a schimba lucrurile în România. Pregătim, dincolo de acţiunile civice, şi un program politic pentru un viitor partid politic. Ne interesează ca din dezbaterile acestea civice să extragem anumite idei pe care să le folosim în programul politic pe care o să-l lansăm la toamnă”, a precizat Cioloş.

Potrivit acestuia, aproximativ 40.000 de oameni s-au înscris în Platforma România 100, iar la nivel naţional sunt 75 de comunităţi locale create în jurul acestei platforme.




















1647 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Dacian (Marţi, 3 iulie 2018, 20:57)

    trandafil [utilizator]

    misca-te mai repede ca ne napadesc leprele
    • +2 (4 voturi)    
      ! (Miercuri, 4 iulie 2018, 0:17)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      iegzact! Inchideti antena 3 si rtv pentru dezinformare si minciuni ordinare si poate are o sansa Romania!
  • -5 (9 voturi)    
    Presedintele va fi o sluga PSD, (Marţi, 3 iulie 2018, 21:15)

    2087 [utilizator]

    fiindca PSD a schimbat legislatia si va castiga toate alegerile de acum incolo.

    Buletinele se vor transporta la prefecturi (proiectul B216 din Senat) unde vor fi masluite de PSD, acum ca votul multiplu e permis pe acelasi buletin.

    Iohannis ia 5 milioane de voturi, Dragnea 3, buletinele se duc la prefecturi unde slugile PSD pun stampila pe Dragnea pe buletinele deja folosite si iata cum Dragnea are 8 milioane de voturi.

    Ciolos, daca nu vrei sa fii irelevant, baga-te la europarlamentare, acolo stii meserie tu.
  • 0 (6 voturi)    
    Pe sleau, in momentul de fata (Marţi, 3 iulie 2018, 21:27)

    Habermas [utilizator]

    exista in afara grupului infractional din jurul lui Dragnea si o parte PSD care doreste guvernarea dar nu aproba distrugerea Romaniei. Sunt unii care mai au cat de cat respect fata de sine (in primul rand), spre deosebire de javrele salbatice care domina acum PSD-ul.

    Acest grup este in acest moment probabil la fel de oripilat ca si noi restul, si probabil a votat impotriva recentei motiuni impotriva Guvernului Dancila datorita obisnuitei discipline si loialitati de partid. Dar cred ca zilele astea si-au data seama ca acest guvern ne duce drept in prapastie si la implozia violenta a Romaniei.

    Sper ca acest grup sa deschida ochii. Cu acest guvern, nici ei nu au viitor. Daca vor continua sa fie partasi la crima grupului Dragnea impotriva Romaniei (si impotriva Europei si al NATO), vor plati si ei.
  • -2 (6 voturi)    
    Legile justitiei (Marţi, 3 iulie 2018, 22:12)

    desolatejr [utilizator]

    Boss,...ciripeste ceva despre ce vei face cu legile justitiei ciopartite de PSD in caz de vei castiga alegerile. Toata lumea tace malc in aceasta privinta, deci va asociez ca si complici la toata marsavia caref se intampla acum!
  • -2 (6 voturi)    
    Gata ? (Marţi, 3 iulie 2018, 22:13)

    adrian88000 [utilizator]

    Partidul a fost inregistrat la tribunal ? Cand ?
  • -4 (6 voturi)    
    Alegerile din 2016 au fost fraudate (Marţi, 3 iulie 2018, 23:15)

    alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator]

    "Sper să nu ajungem la alegeri cu actuala majoritate parlamentară sau cu actualul guvern"

    Prietenii stiu de ce.
  • -3 (7 voturi)    
    Gura păcătosului adevăr grăiește (Miercuri, 4 iulie 2018, 0:13)

    CalinMircea [utilizator]

    Deci e convins și el că nu ar lua prea multe voturi la niște alegeri democratice. Doar dacă vin "băieții deștepți" la butoane ar avea și el șanse. Cine ar putea vota o creație artificială de prin laboratoarele subterane ale "băieților"? Doar tăntălăii și ticăloșii!
  • -1 (3 voturi)    
    Ce o fi cu tabletele? (Miercuri, 4 iulie 2018, 7:44)

    BEDE [utilizator]

    Nu cumva se cauta sa se puna de niste relatii ca o anumita firma sa furnizeze mai ales soft-ul si baza de date, dar apoi si tabletele care sa fie folosite?
    La cum merg lucrurile in Romania de aproape 30 de ani nu m-ar mira...
    Si chiar daca tabletele au camera video, cine oare sta sa cerceteze gramezi de inregistrari video ca sa detecteze unde si cand a votat cineva de doua sau de mai multe ori? Ca inregistrarile video sa poata fi analizate cumva automat ar trebui un super-soft de recunoastere imagine ca, din zeci de mii de ore de inregistrari video, sa poata selecta cateva zeci de minute care sa dovedeasca faptul ca unii au votat de doua ori sau de mai multe ori...
    Altfel, mi-ar fi simpatic Ciolos in comparative cu Dragnea.
    Totusi imi amintesc faptul ca primul care a lansat ideea trecerii complete a CAS de la angajator la angajat a fost Ciolos - si, la prima vedere, parea rezonabil atunci ceea ce spunea el, dar nu a venit cu planuri concrete cum sa se faca si nu a facut nici un fel de studii de impact...
    Oricum ar fi, l-as prefera pe Ciolos impreuna cu cine va mai lua in echipa fata de actualul guvern de slugi ale lui Dragnea.
    Sa vedem insa ce va iesi.
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine (Miercuri, 4 iulie 2018, 12:31)

    jescu [utilizator]

    Mai bine se pastreaza pentru premier, ca e un tehnocrat, pe langa ca a devenit politician. In al doilea rand daca vrea sa castige ceva la alegeri mai trebuie sa-si murdareasca pantofii si prin mediul rural. Si nu in ultimul rand alegerile se castiga daca se inconjoara de oameni carismatici si nepatati.
    Imi aduc aminte de candidatii PNL la alegerile trecute, un dezastru total, cei care nu erau patati, nu erau nici carismatici. Gen doctor de 80 de ani, netuns, in toate afisele electorale si dezbaterile televizate. Asta inseamna mediocritate, si amatorism politic.