SONDAJ Sunteți de acord cu modificările propuse de putere la Codul Penal?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 3 iulie 2018, 16:12 Actualitate | Esenţial


Sondaj Cod Penal
Foto: Hotnews
Senatul a adoptat marți modificările aduse Codului Penal de comisia specială condusă de Florin Iordache. Printre schimbări se numără și cele referitoare la abuzul în serviciu, care este în mare măsură dezincriminat.
  • Sondaj HotNews.ro: Sunteți de acord cu modificările propuse de putere la Codul Penal?





Citeste mai multe despre   

















7076 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    problema nu e ca scapa acum niste nemernici (Marţi, 3 iulie 2018, 18:56)

    revo [utilizator]

    adevarata problema sunt haosul, abuzurile, insecuritatea, pericolul permanent la care duce lipsa de raspundere (nu mai exista neglijenta in serviciu!) care se vor instaura, imposibilitatea de a te apara si de a-ti apara drepturile firesti, atat fata de cei care detin puterea, oricat de mica, cat si fata de criminali si hoti.

    Vom ajunge sa ne facem dreptate singuri, pentru ca practic politia devine inutila, justitia nu mai exista, nu mai exista LEGE! Va curge sange.

    Aceasta tara trebuie sa piara, nu numai ca merita, dar TREBUIE! Este un focar infect de dezordine si pericol. Nu mai are nicio institutie care sa fie in pas cu nivelul de civilizatie la care a ajuns societatea, nu mai exista Statul Roman, a fost dizolvat, pulverizat de o mana de hoti, de MAFIA TRANSPARTINICA.
    Armata, Securitatea, Presedentia, CCR sunt complici la crima. Toti au jurat ca vor veghea la securitatea oamenilor si a tarii - dar niciunul nu o face, nu-si urmaresc decat interesele meschine.
    EI sunt adevaratii tradatori si merita sa moara!
    • +4 (4 voturi)    
      De ce sa piara tara asta? (Marţi, 3 iulie 2018, 22:59)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Trebuie sa piara doar mafiotii din psd+alde+udmr! Aceste trei grupuri infractionale organizate trebuie desfiintate in baza legii partidelor politice :

      Art. 46. - (1) Un partid politic se dizolvă pe cale judecătorească în următoarele condiţii:
      a) când se constată încălcarea prevederilor art. 30 alin. (7) şi ale art. 37 alin. (2) şi (4) din Constituţie, de către Curtea Constituţională, precum şi ale art. 3 alin. (3) şi (4) din prezenta lege;
      b) când scopul sau activitatea partidului politic a devenit ilicită ori contrară ordinii publice;
      c) când realizarea scopului partidului politic este urmărită prin mijloace ilicite sau contrare ordinii publice;
      d) când partidul urmăreşte alt scop decât cel care rezultă din statutul şi programul politic ale acestuia;

      Cred ca literele b, c si d se potrivesc exact
  • -1 (3 voturi)    
    Este bine să facă hoția legală (Marţi, 3 iulie 2018, 20:53)

    Con_stan_tin [utilizator]

    deoarece resposabilitatea furtului devine a celui care votează... și a celui care nu votează.
    • +3 (3 voturi)    
      asta seamana cu vina colectiva (Miercuri, 4 iulie 2018, 11:05)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      din sistemele totalitare.
      Nu! vina este a celui care fura, nu a celui care, gandind prin prisma propriului comportament, nu-si poate imagina dinainte ca ala o sa fure, imediat ce el si-a luat privirea de pe nesimtit.
  • +4 (4 voturi)    
    Nervozitate mare (Marţi, 3 iulie 2018, 22:42)

    JHolden [utilizator]

    dar romanul uita repede si merge la mare.
  • +2 (2 voturi)    
    Unde . . . (Miercuri, 4 iulie 2018, 15:44)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .este sondajul?
  • 0 (0 voturi)    
    propuse/votate (Miercuri, 4 iulie 2018, 21:19)

    ras-putin [utilizator]

    ar trebui actualizat titlul, nici nu s-a terminat sondajul ca infractorii din shparlament au si votat legile.