Ţuţuianu propune ca Parlamentul să adopte o declaraţie prin care să ceară preşedintelui să respecte deciziile CCR

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 3 iulie 2018, 15:37 Actualitate | Esenţial


Adrian Tutuianu
Foto: Agerpres
Senatorul PSD Adrian Ţuţuianu a declarat marţi că Parlamentul ar putea să adopte în şedinţă comună o declaraţie prin care să ceară preşedintelui Klaus Iohannis să respecte deciziile Curţii Constituţionale, ca "mijloc intermediar până la suspendare", precizând că este vorba de o opinie personală, relatează Agerpres.

"Eu sper că va pune în aplicare această decizie a Curţii Constituţionale, mai cred că există şi mijloace intermediare până la suspendare şi mă gândesc, este o opinie personală şi nu a PSD, că Parlamentul în şedinţă comună ar putea să adopte o declaraţie prin care să ceară preşedintelui să respecte deciziile Curţii Constituţionale şi eventual, că tot suntem cu pâra permanentă la diverse autorităţi şi organisme europene sau internaţionale, să facem ce a făcut Curtea Constituţională a României, şi anume să sesizăm Comisia de la Veneţia, e la modă, să sesizăm Consiliul Europei, este la modă, să sesizăm Comisia Europeană, pentru că este şi asta la modă, şi să scriem şi noi ambasadelor tuturor statelor membre şi UE, nu doar la cele 12, ci la toţi, pentru că suntem în aceeaşi situaţie, o situaţie care e expres prevăzută de Constituţie şi care nu necesită prea multă analiză", a afirmat Ţuţuianu la Palatul Parlamentului.

El a exclus posibilitatea dezbaterii acestei propuneri în plenul reunit de miercuri al celor două Camere ale Parlamentului.

"A fost o opinie personală. Nu este pe ordinea de zi, ordinea de zi a fost aprobată la Birourile permanente reunite", a precizat senatorul PSD.

Precizarea lui Ţuţuianu a survenit unei întrebări referitoare la posibilitatea suspendării preşedintelui României, pe care liderul PSD Liviu Dragnea a declarat că nu o exclude, în contextul în care şeful statului întârzie cu un răspuns privind decizia CCR de revocare din funcţie a Laurei Codruţa Kovesi.

Ţuţuianu a adăugat că este "datoria" preşedintelui Iohannis să pună în aplicare decizia Curţii Constituţionale, care produce efecte juridice de la data publicării în Monitorul Oficial. 

"Este datoria domnului preşedinte Iohannis să pună în aplicare decizia Curţii Constituţionale. M-am pronunţat de mai multe ori şi vă spun şi astăzi, sunt deja trei-patru săptămâni de zile de când preşedintele nu face ceea ce Constituţia îl obligă, anume să pună în aplicare această decizie care produce efecte juridice de la data publicării în Monitorul Oficial al României. Cred că este un precedent extrem de periculos, care încalcă norme democratice fundamentale şi cred că domnul preşedinte nu poate rămâne în această situaţie", a mai precizat senatorul social-democrat.




















1441 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    "Parlamentul în şedinţă comună ar putea" (Marţi, 3 iulie 2018, 16:04)

    wolf77 [utilizator]

    Coite, cum sa-ti spun altfel. Ca domnule avocat nu se cade la cate tampenii scoti din glanda. Daca discutam de deciziile CC care trebuie respectate cu ce sa incepem? Cu decizia CC care cere Parlamentului sa respecte vointa exprimata prin referendum ca Parlamentul sa fie unicameral si cu maxim 300 de parlamentari sau la celelalte 17 (saptesprezece) decizii cu care onor Parlamentul Romaniei se sterge la chiur de vreo 10 ani.
    Ia spune tu, coite? Cu ce sa incepem?
    Cu o decizie care nu impune un termen sau cu celelalte care chiar impun?
  • +9 (11 voturi)    
    Mai multe propuneri... (Marţi, 3 iulie 2018, 16:08)

    _eu_ [utilizator]

    - o declaratie care sa propuna parlamentului sa nu mai permita accesul infractorilor in plen
    - o declaratie care sa propuna respectarea (implementarea) referendumului cu maximum 300 parlamentari
    • +2 (2 voturi)    
      Plus.... (Marţi, 3 iulie 2018, 23:36)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      ...o declaratie prin care sa se ceara sa nu mai faca hotii legi pentru cetatenii cinstiti.. Ca sa fie odata clar pentru totdeauna!
  • +8 (10 voturi)    
    mda (Marţi, 3 iulie 2018, 16:22)

    SoulSearcher [utilizator]

    perfect... si aia din 2007 cu 300 de parlamentari ?

    in acest caz s-ar dizolva parlamentul si am avea alegeri anticipate in toamna

    deja suna bine viitorul.. numai daca iese lumea la vot, ca daca iar ies fomistii si saracii lui dragnea care s-au bucurat acu ca au primit 100 lei la pensie... deja putem pleca noi restul.. THERE IS NO MORE HOPE
    • -4 (8 voturi)    
      daca gandesti cum (Marţi, 3 iulie 2018, 16:36)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      te exprimi, esti deja plecat, dar numai cu mintea!
      sunt foarte multi pensionari care au construit cat inca
      nu au reusit sa distruga politicul actual;
      insa destul de multi dintre actualii pensionari nu au
      reusit sa educe generatiile active de astazi astfel
      incat cu totii sa ne simtim acum, acasa in Romania
      • +4 (6 voturi)    
        mda (Marţi, 3 iulie 2018, 16:52)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui zigot

        asa este, sunt plecat cu mintea de vreo 5 ani prin Suedia, Finlanda, Danemarca...

        mai ales ca am si vizitat si vazut cum e prin Suedia si Danemarca... civilizatie... un singur cuvant.
  • +6 (8 voturi)    
    Dragul nostru Tutuianu, (Marţi, 3 iulie 2018, 16:28)

    Rescator [utilizator]

    Ce se intampla? Te-a activat stapanul tau de la GRU? Dispareți in Siberia bolșevicilor!
  • +3 (5 voturi)    
    REPUBLICA PREZIDENTIALA (Marţi, 3 iulie 2018, 16:51)

    dincannes [utilizator]

    … nu parlamentara si nici constitutionala, cu Presedinte ales direct de milioane de oameni !
    Cine si-ar fi pierdut timpul, dind dispozitii domnului Basescu, cind era Presedinte?
    De ce s-ar supune domnul Iohannis, unui ministru?
    (Doamna Kovesi a mintit, trebuie sa-si dea demisia !)
  • +3 (3 voturi)    
    De ce atata graba? (Marţi, 3 iulie 2018, 17:20)

    Decadere [utilizator]

    ....tema Kovesi, nu este o prioritate pentru tara.
    Faptul ca esti o fatuca grabita de-a lui Dady si ai dispozitii clare tu in acest sens, e fix problema ta si a celorlalte fatuci.
    Sta bine Kovesi acolo!!! ...ne-o dorim si nu vrem sa plece! ...cu voi la putere am vazut ce se intampla! Cu voi ne e rusine! Avem destule frustari. Ne-o putem scuti pe asta!

    Azi a murit un tanar in spitale romanesti ca nu a fost ajutat sa se opereze...........cam de cand v-ati instalat voi pe tron...si debitati ce debitati!
    Asta ar fi o prioritate.. a unor adevarati politicieni!!!...dar tuuu, care esti o fatuca, vezi ce poti fura de la el....se poarta in PSD. Dady, al tau, te ajuta!
  • -5 (5 voturi)    
    Foarte bine, trebuie sesizate toate forurile (Marţi, 3 iulie 2018, 17:29)

    xrogo [utilizator]

    internationale si aratat cu degetul presedintele Johann cum ignora cu nerusinare o hotarare a CCR!
  • 0 (0 voturi)    
    Cum? (Marţi, 3 iulie 2018, 20:53)

    europeanul2 [utilizator]

    Ce mai vrea si asta?
  • 0 (0 voturi)    
    decizii CCR (Marţi, 3 iulie 2018, 23:47)

    dorin58 [utilizator]

    as recomanda mai degraba ca cei condamnati in prima instanta sa se abtina si cei definitiv sa dispara din spatiul public. indiferent cum este construit sistemul juridijuridic romanesc trebuie sa respectam ce este corect in acest moment. Deci Dragnea si cei acuiati in spatelevlui lui indiferent de partid, afiliatie, simpatie sa faca pasul in spate. pretul acare e de plata este greu de evaluat. totusi ce fel de natiune suntem ? incep sa imi fie rusine de reprentatii pe care ii avem. inainte erau tiganii si infractorii. Din pacate ... am evoluat. Tiganimea s-a transformat in teleormani. Rusine. sper sa gasim o cale sa ne reconsideram. Sustin orice forma de rezistenta dar si de lupta.