Premierul Viorica Dăncilă, în zonele afectate de inundații. Primele ajutoare, aprobate în ședința de guvern de joi

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 2 iulie 2018, 13:05 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila, în zonele inundate
Foto: Facebook
Premierul Viorica Dăncilă, alături de ministrul de Interne, Carmen Dan, și cel al Transporturilor, Lucian Șova, au mers astăzi în zonele afectate de inundații. 

Viorica Dăncilă a promis autorităților ajutor de la Guvern și a cerut o evaluare a pagubelor. 

„Prezența noastră aici ne face să avem o idee față de ce s-a întâmplat la fața locului. Pentru noi primordial a fost să nu avem victime. Guvernul e implicat în mod direct. (..)  Sper să avem evaluările până joi și să aprobăm în ședința de Guvern de joi. Am vorbit și cu doamna comisar Corina Crețu, sper să accesăm Fondul de Solidarite, pentru că pagubele sunt foarte mari”, a declarat premierul. 



Potrivit unui comunicat al Guvernului, prim-ministrul Viorica Dăncilă, însoțită de mai mulți membri ai Cabinetului, se deplasează astăzi în mai multe zone afectate de inundații din județele Buzău, Bacău, Covasna, Brașov, pentru a evalua pagubele și a identifica cele mai rapide soluții de sprijinire a oamenilor și comunităților afectate.



















2269 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    cu mainile goale?! (Luni, 2 iulie 2018, 13:13)

    complet_retard [utilizator]

    nu era momentul sa imparta sinistratilor ceva sacose rosii!?
    • +7 (7 voturi)    
      nu trebuie sacose (Luni, 2 iulie 2018, 13:30)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

      ca iau din fondul de urgenta, vor spune ca ii ajuta pe oameni sa reconstruiasca, vor da 5-6 containere de ochii lumii, si dupa aia se va uita, pana la iarna, cand vin ninsorile si se blocheaza iar Moldova (tot pentru ca s-au taiat copacii). Iar restul de bani se duc la cine trebuie. E mai simplu asa, decat sa muncesti atat de mult la logistica pt galeti, si alte "cadouri".
    • +1 (1 vot)    
      Daea (Luni, 2 iulie 2018, 14:08)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

      fatza lui Petre Daea spune totul LOL
  • +7 (9 voturi)    
    el e (Luni, 2 iulie 2018, 13:25)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    Este emblematica expresia de pe chipul lui Daea ..
    zici ca contabilizeaza enormitate dupa enormitate
  • +5 (5 voturi)    
    Ce Dumnezeu asteptați de la nefericita (Luni, 2 iulie 2018, 14:06)

    Rescator [utilizator]

    Docila!? Ea saraca nu știe unde si-a pus rujul si
    mobilul cu care are linie directa secretizata cu
    Dictatorul ei de suflet ,numitul Liv Jong Unu.
    Vorba lui Reagan:cand auziți ca Guvernul vrea sa va
    ajute luati-o la fuga!Nu se va intampla nimic bun,ca si
    pana acum.
  • +3 (3 voturi)    
    ...culmea (Luni, 2 iulie 2018, 14:06)

    Matusalem [utilizator]

    Deci vor bani de la UE ...dar daca le spune UE ca nu fac bine ..nu-i intereseaza ! .. Dar cine e prost sa le mai dea atuci ? ... pacat ca tot omu' de rand sufera ...nu ei !
  • +3 (3 voturi)    
    sa evalueze? (Luni, 2 iulie 2018, 14:29)

    un_cetatean_cinstit [utilizator]

    femeia aia nu stie pe ce lume traieste.