Indicele Robor la trei luni a crescut la 3,24%, cel mai mare nivel din martie 2014

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 2 iulie 2018, 11:20 Actualitate | Esenţial


ROBOR
Foto: pixabay.com
Indicele Robor la trei luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a crescut la 3,24%, cel mai mare nivel din martie 2014, potrivit datelor publicate luni de Banca Naţională a României, informează news.ro.

Robor la trei luni este indicatorul principal în funcţie de care se calculează dobânzile variabile la creditele în lei.

Vineri, indicele a scăzut la 3,15%.

Nivelul atins luni, 3,24%, este cel mai mare din 5 martie 2014, când a fost 3,37%.

Indicele a crescut accelerat începând din 13 aprilie, când a atins nivelul de 2,07%.

Totodată, indicele Robor la şase luni a crescut luni la 3,29%, cel mai mare nivel din 13 mai 2014, când a fost 3,32%.

BNR a anunţat, în 7 mai, creşterea ratei dobânzii de politică monetară de la 2,25% la 2,50% pe an.



















2131 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    ca ciupercile dupa ploaie (Luni, 2 iulie 2018, 11:25)

    bogdan1477 [utilizator]

    Incep sa cred ca Isarescu s-a grabit cind a zis de 4%... In ritmul asta trece ca rapidul pe linga acel 4%.
    • +6 (6 voturi)    
      Incearca un 5-6% (Luni, 2 iulie 2018, 12:06)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      cu bataie!
      Ce "mandrii" se simt romanii care au votat pesede!
      Conducatorii lor vor da vina pe oricine, raul, ramul, ... bancile, soros, soarele, influentele astrale, ... iar prostii vor pune botul! Ca de obicei!
      • +2 (4 voturi)    
        problema nu e la poporul PSD (Luni, 2 iulie 2018, 13:11)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Poporul PSD e ala care e si nu poate fi smuls din manipulare prea usor. In schimb, poporul non-PSD, ala care ia iesit la vot in 2014, ar putea face diferenta dacda ar face efortul de a merge la vot.
        • -5 (5 voturi)    
          Dobanzile cresc (Luni, 2 iulie 2018, 14:19)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Dobanzile cresc pe plan mondial, in toate tarile.
          Deci nu e o chestiune care tine strict de PSD.
          Dupa ce bancile centrale au inundat piata cu bani, e normal sa apara inflatia si dorinta de a retrage lichiditatea din piata.
          • +2 (2 voturi)    
            Aha, am inteles (Luni, 2 iulie 2018, 14:41)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            Toate animalele sunt egale, dar unele sunt mai egale decat altele.
            Mersi!
          • +3 (3 voturi)    
            pai hai sa vedem... (Luni, 2 iulie 2018, 16:01)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            Euribor spre exemplu arata cam asha:
            http://www.euribor-rates.eu/euribor-rate-3-months.asp

            Deci pentru zona euro nu prea se potriveste ce zici tu.


            Libor, care e mai global, zice asha:
            https://www.bankrate.com/rates/interest-rates/libor.aspx

            Adica o crestere de pina in 1% fata de anul trecut.

            Robor, in schimb, a avut urmatoarea evolutie:
            http://www.bnr.ro/StatisticsReportHTML.aspx?icid=801&table=642&column=&startDate=01-07-2017&stopDate=02-07-2018

            adica a crescut cu 2.37% in ultimul an.


            Asha ca, oricum ai da-o, nu poti spune ca programul de guvernare din scoarta-n scoarta nu a avut nici o influenta. Ce incerci tu sa manipulezi acolo o merge pe forum la antena3... pe aici lumea in ca mai stie sa dea o cautare pe google.
      • +3 (3 voturi)    
        pai (Luni, 2 iulie 2018, 13:26)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        aia care au votat psd nu au case pe 30 de ani luate in credit, nu au masini, stau in baracile luate de ape acum, si se uita cu mainile in sold la jandarmi cum le scot apa din case. pentru oamenii aia, euro poatae fi 8 lei, benzina 15, si robor 20, ca oricum nu stiu ce-i ala. Iar restul care stiu ce au votat, sa le fie de bine !
  • -6 (6 voturi)    
    Manole, Manole... (Luni, 2 iulie 2018, 12:38)

    consumator2 [utilizator]

    Mereu contrariul a tot ceea ce zice profetul BNR!
    • +4 (4 voturi)    
      pai ce zice profetul BNR? (Luni, 2 iulie 2018, 13:10)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      Ce anume e contrar la ce?
    • +4 (4 voturi)    
      nu are prea multa logica comentariul tau ... (Luni, 2 iulie 2018, 13:18)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      nu are prea multa logica comentariul tau ...

      nici nu prea stim despre cine vorbesti, poate te priveai in oglinda cand ai spui acele lucruri.
  • -4 (4 voturi)    
    in rastimp, diferenta benere si apa sfiintita... (Luni, 2 iulie 2018, 13:42)

    demaGOGU [utilizator]

    ...converge catre insesizabil.


    totul pe salarii de jde mii de ieuro, manole oblige.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce v-au dat la partid de baut (Luni, 2 iulie 2018, 15:53)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ca toti postacii belinosi delirati, fara pic de logica, pe tema data?
  • +2 (2 voturi)    
    fain (Luni, 2 iulie 2018, 13:52)

    falcoind [utilizator]

    am luat ... cu toți, au crescut salariile brute cu 25% și netul scăzând din start și acum mai scade lunar puterea de cumpărare cu 1% pana la finele anului suntem in ... pana la gat.