Punctul de pensie creşte de astăzi cu 10%, până la 1.100 de lei

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 1 iulie 2018, 7:39 Actualitate | Esenţial


Pensionari
Foto: Stirile ProTV
Punctul de pensie creşte, începând de duminică, 1 iulie, cu 10%, de la 1.000 la 1.100 de lei, iar pensia minimă garantată se va majora cu 20%. Anul viitor, punctul de pensie este aşteptat să urce cu 15%, transmite news.ro.

Premierul Viorica Dăncilă a anunţat joi că, din 1 iulie, punctul de pensie creşte cu 10%.

”Începând cu 1 iulie pensiile românilor se vor majora. Punctul de pensie va creşte cu 10%, de la 1.000 de lei la 1.100 de lei. Pensia minimă garantată va creşte cu 23%, de la 520 de lei la 640 de lei”, a spus Dăncilă.

Premierul a afirmat că, tot din 1 iulie, se măresc şi prestaţiile sociale pentru persoanele cu dizabilităţi.

Programul de guvernare 2018-2020 prevede că, în 2019, punctul de pensie va fi 1.265 lei, iar în 2020 acesta va ajunge la 1.775 lei.



















2370 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Nebunie curata de la PSD (Duminică, 1 iulie 2018, 9:32)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    de la 1265 la 1775 intr-un an?

    Astia ori mint, ori au innebunit.
    • +4 (4 voturi)    
      Nici una nici alta, (Duminică, 1 iulie 2018, 11:27)

      JHolden [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      sunt doar niste smecheri. S-au prins ca emigratia romanilor in Occident aduce si mai multi bani in tara, astfel ca nu-i stres petru ei. In presa nu prea se vorbeste de asta... Avem deja un pavian la conducere si, totusi, Romania n-a facut implozie si nici nu va face. Se va intampla asta doar daca, in '20-20', lumea continua sa nu o intereseze de vot, si atunci ne meritam pe deplin soarta.
  • +7 (9 voturi)    
    Punctul de pensie .... (Duminică, 1 iulie 2018, 9:36)

    sareta [utilizator]

    Cat de nemernici sunt tovarasii ! Au crescut infiorator numarul celor care freaca menta (adica a functionarilor),le-a marit obraznic salariile astfel ca salariul mediu brut (care sta la baza calcului punctajului pensiilor) a ajuns la 4.550 lei iar punctul de pensie ,chinuit,a ajunge la 1.100 lei ! (adica 24 % din sal.mediu brut/,acum in 2018/ fata de 42 % in 2007 !).Adica asa zisa bunastare a pensionarilor s-a redus la jumatate in ultimii 10 ani.Votati-i dragilor pensionari ca mai e loc de scazut bunastarea .....Astazi punctul de pensie trebuia sa fie 1775 lei si nu in anul 2020 .
    • -7 (11 voturi)    
      Si minciuna este o vorba, ia nu mai imparti (Duminică, 1 iulie 2018, 10:29)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      tu mere la pere, imparte la salariul mediu net si vezi cat iti da, nemernicia nu are limite la voi!
  • +7 (9 voturi)    
    Intre timp (Duminică, 1 iulie 2018, 9:37)

    florinos [utilizator]

    Robor 3,15%, EURO 4,66 Ron, Deficit de 8,14 miliarde lei si de 4 ori mai mare faţă de 2017, Inflația a urcat în martie la 5,0% .. PSD - îndrăznește sa crezi în România.

    Dar ei măcar au dat ceva, opoziția ce face ? Are un plan ? Sau așteaptă ca PSD sa facă implozie ?
  • +9 (9 voturi)    
    Sa nu va mirati (Duminică, 1 iulie 2018, 9:39)

    JHolden [utilizator]

    de ce nu sunt autostrazi si de ce nu vin investitori strategici in Romania, intr-un context extrem de favorabil al economiei mondiale. Stati acasa si nu votati, si data viitoare !
    • -5 (7 voturi)    
      am dat 5 miliarde pe rachete (Duminică, 1 iulie 2018, 11:04)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

      de aia nu avem autostrazi!
      • +1 (1 vot)    
        Nu noi am dat pe rachete (Luni, 2 iulie 2018, 9:22)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        a dat psd ca sa cumpere bunavointa celor puternici pentru gasca de infractori a lui dragnea!
      • +1 (1 vot)    
        Nu, toarșu Muclesi (Luni, 2 iulie 2018, 14:06)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Nu avem autostrăzi fiindcă:
        1. Funcționarii sunt din partidul PCR(PileCunoștințeRelații)-PSD
        2. Ei sunt agramați și incompetenți (condiția de bază a oricărui membru de Partid
        3. Planul după care ar trebui să se facă exproprierea se schimbă în funcție de interesele secretarului de partid din localitate
        4. Cum se schimbă jupânul (Năstase-Gioană-Ponta-Dragnea) se schimbă și planul
        5. PCR-PSD nu are nici un interes să facă autostrăzi, să se dezvolte România și să-și piardă el implicit votacii (Ministrul Șovăitor al Transporturilor a recunoscut implicit asta).
        Capisci, don mafiosso di Cossa Rossa di Teleorman?